Правна помош и совети

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Kазната е за секој ден задоцнување, но не смее да биде поголема од есконтната каматна стапка определена од НБМ, а мислам некаде околу 8% на месечно ниво (не сум сигурен). Значи, судовите се врзани со тоа, така да кај нас нема правни толкувања околу тоа.
Казната се плаќа во денови или месеци, во зависност од задоцнувањето.
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Ve molam ako mozi da mi objasnite sto treba da napravam za da otvoram firma. Kade mozam da najdam po detalni informacii za osnovanjeto na firmata.
Odnosno kakvi se uslovite za osnovanje na edna firma t.e registracija
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Твити, најфино обрати се до некој книговодител, тие во последно време најмногу ги работат тие работи.
Сега е едношалтерски систем, и нема проблем, поедноставно е да регистрираш Трговско друштво.
Инаку, за сите трговски друштва е од 5000 евра депозит (влог), па нагоре, зависи од друштвото, освен за трговец поединец.
Најди го Законот за трговски друштва на www.pravo.org.mk
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Струмикс, ми треба да ми кажиш нешо:
Седиме во кафетерија, порачуваме кафе, и келнерката со кафето ни ја донесе и сметката... И еден другар (татко му е цајкан, и доста знае за закониве) вика: сметката е потврда дека си платил, можиме слободно да си излезиме, без да платиме...

Дали е така?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Фантомчо, кога пишеш нешто потруди се на темата која е за тоа, ОК?
Инаку, не бива така!
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Ке си викнеш полиција и според записникот и увидот на лице место ке поднесат тужба за нарушување на јавен ред и мир. Тоа оди по службена должност, а тебе како сведок ке те викаат на суд.

Ако комшија те малтретира со музика во касните саати, можеш теоретски да поднесеш тужба против него за вознемирување, нарушување на твојот мир, или ако си во зграда за нарушување на куќниот ред, и тоа ке треба да го докажуваш со сведоци, а практично, не би ти советувал такво нешто заради времетраењето на спорот, трошоците кои би настанале и такви работи.
Да, треба да се викне полиција.
Да, полицијата треба да состави записник.
Полицијата треба да поднесе прекршочна пријава врз основа на чл. 7 (мислам) од законот за прекршоци против јавниот ред и мир (стар закон од СФРЈ, но се уште важи).
Притоа не е битно колку е саат ( дали се вечерни или сабајлечки саати), тоа е заблуда дека е битно времето.
При тоа полицијата е должна да ГО СПРЕЧИ како што пишува во законот.

Но проблемот е што полицајците не знаат што треба да прават. Не го познаваат законот.
Затоа најчесто цајканите ќе доаѓаат како муви без глава и ќе брборат глупости што не ги разбираат, па дури и ќе сакаат тебе да те пријават заради лажно пријавување (пази богати).

Но ти ќе отидеш во самата станица и ќе ги игнорираш обичниве цајкани и ќе бараш консултации со началникот односно правникот од станицата. Тој си ја знае работата (unlike obicnite cajkani), ќе му го раскажеш проблемот и ќе му го напоменеш: ЗАКОН ЗА ПРЕКРШОЦИ ПРОТИВ ЈАВНИОТ РЕД И МИР ОД СФРЈ. (во случај и тој да не си ја знае работата).

Се надевам дека ова малку ќе помогне во едукацијата на луѓево. Баш поради тие неспособни цајкани со години бев жртва на едно креле од комшилукот. Влакно ме делеше да му го набутам тоа саксофонот во едно место од кај што јаде и исфрла фекални материи истовремено. (чудна работа, но вистинита).
 

диме

When Am I ?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
806
Поени од реакции
21
Ќе ве молам ако можи некој да ми кажи дали постои некој член или слично во законот за средно образование за следното:

- дали професорот смее да напиши оценка (единица) за казна дека избегал ученикот од час ( и да ја напиши во дневникот во негово отсуство )
- дали можи да се напиши оценка во дневникот за 2-рото полугодие, а таа оценка да е од тест кој е направен во 1-то полугодие и за материјал од 1-то полугодие.


Ова ми треба за следново:

Денес од X причини (имавме добра причина но не е темата за тоа) избегавме скоро цел клас (со исклучок на 3-4 души). После тие 3-4 шо останаа ни кажаа дека на сите шо не биле проф. ни ги пишал оценките од еден претходен „ненајавен“ тест од 1то полугодие, каде имаше една 5ка и сите други единици. И планираме да ја бараме правдата за овој „настан“ и затоа барам правна помош од вас :).
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Диме, шетни на подфорумот за Образование и наука.
Овде прашањето ти е промашено!
Може таму некој даскал ќе ти одговори!
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
mi stigna pokana po clen 142 od zakon za krivicna postapka, daj kazete so znaci poso stvarno ne mi tekinja so sum naprail
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Тоа значи дека против тебе се води кривична(или прекршочна) постапка...
Е, подолу треба да пишува по кој член од Кривичниот (прекршочниот или друг) закон си се огрешил, и дека си во својство на обвинет, и според што го примениле 142 од ЗКП.
А, би требало да имаш и примерок од кривичната (прекршочната) пријава
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
samo eb*na pokana imam i deka treba da se javam utre ili ke me priberat od doma. ali sea mi tekna za sto me vikaat, a postoi neso kako olesnitelna okolnost?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
gale_vlae напиша:
samo eb*na pokana imam i deka treba da se javam utre ili ke me priberat od doma. ali sea mi tekna za sto me vikaat, a postoi neso kako olesnitelna okolnost?
Институтот „олеснителна околност“ постои!
А во твојот случај дали постои...незнам вака на памет.
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
156
Поени од реакции
0
Веројатно у својство на сведок те викаат, штом не пишува чл . од кривичен законик
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
pisue clen 142, ama srediv rabota inace debelo ke zaglaev
 
Член од
30 март 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
zosto tie sto rabotat na dogov za delo, ja rabotat potpolno istata rabota kako i negovi kolegi na istoto rabotno mesto, a toj ne gi ima istite prava kako i ostanatite vraboteni, za vremeto dodeka mu trae dogovorot? Na primer, nema pravo na nadomest za prevoz, hrana i sl.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom