Правна помош и совети

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Na vakov nacin ako ne gi ispolni baranjata I da ne odam na rabota togash ne e moja krivica zosto predhodno sum podnel baranje. Drug nacin za izvestuvanje ako vo situacijava sakam da bide zabrzana rabotata a da bide regularno posto nemam dogovor potpisano I mu davam do obrazlozenie kako na primer baranjeto koe bi go pisal no da ne bide baranje tuku izvestuvanje, moze nekoj primer ili sovet?

Fala odnapred
Друг начин освен писмено барање е во директен, непосреден разговор со работодавачот да ги разрешите спорните работи, па ако има желба кај двете страни да се забрза работата со дефинирање на нови услови за работа.
Посебно во делот каде што бараш измена на начинот на плаќање на работата, односно треба да се регулира ( ако веќе не е определен и договорен ) членот во твојот договор за вработување каде што е определено работното време, дали е предвидено на твојата работна позиција да се изведува работа во смени, или трета смена во конкретниот случај.
Ако не е предвидено ќе треба да ти направат анекс кон договорот, со измена на членовите за распоред на работно време.
Додатокот за плата и превоз до работно место ( ако нема организиран превоз во фирмата ), за работа во трета смена ти следува согласно Закон за работни односи, и газдата е должен истиот да ти го исплаќа како додаток на основната плата и тоа да го прикаже во исплатните листи за исплата на плата.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Zdravo, edno pasanje: Sakam da legaliziram edna povrsina koja spagja vo sopstvenost na ZIK Makedonija. Sto treba da se napravi? Pretpostavuvam da se kupi prvin parcelata od ZIK pa posle da se leglizira ili...? Kaj treba da se obratam
Согласнос од ЗИК Македонија ти треба во постапката евентуално да ја купиш од нив... сетоа ова покрај сите пропратни документи
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Zdravo, edno pasanje: Sakam da legaliziram edna povrsina koja spagja vo sopstvenost na ZIK Makedonija. Sto treba da se napravi? Pretpostavuvam da se kupi prvin parcelata od ZIK pa posle da se leglizira ili...? Kaj treba da se obratam
Дали постои фирма со вакво име или е грешка, дали се работи за сопственост на Р Македонија? Ако е фирма, не мора да го пишуваш точното име на фирмата на форумов, чисто ме замисли дали ваква фирма постои или е државо земјиште.
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Во случај да истепаш некого, која би била казната?
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Во случај да истепаш некого, која би била казната?
Зависи колку, како и со што ќе го тепаш, дијапазонот се движи од прекршочна глоба заради нарушување на јавен ред и мир, до условна за учество во тепачка, или затворска казна заради насилство или уште полошо заради обид за убиство.
Исто зависи и од мотивот и намерата заради која ќе го тепаш човекот.
Али не те советувам да тепаш некој затоа што најверојатно ќе завршиш со условна или година дена затвор, и ќе треба да му плаќаш најмалку 10 000 евра надомест на штета, насилството не е решение за проблемот туку разговорот, или барај си ги твоите права преку суд.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Добро , така е. Во ЗПП чл 101 .... убаво пишува.
Ајде ..... тоа што адвокатот згрешил при поднесување на Пред.за.пов.постапка и поднел само во еден примерок, ке го препишам на НЕИСКУСТВОТО НА МЛАДИОТ АДВОКАТ. Но што со СУДИЈАТА (жена ) која применува двојни стандарди во суд.постапка ???? Пример :
1. Истата судијката во 2018г носи пресуда врз основа на ПОДНЕСОК од 2003 ( предлог за извршување ) кој е поднесен од страна на НЕОВЛАСТЕН АДВОКАТ и истата не внимава по СЛУЖБЕНА ДОЛЖНОСТ - дали тој поднесок е уреден или не ??!?!?
2. Додека пак во вториот случај кога МЛАДИОТ АДВОКАТ кој го ангажирав прави ПРОЦЕСНА ГРЕШКА И ПРЕДЛОГОТ ГО ПРАЌА ВО 1 ПРИМЕРОК
... тогаш сидијката ВНИМАВА ПО СЛУЖБЕНА ДОЛЖНОСТ и предлогот го отфрла како неуреден ????
И што правиме во овок случај ???
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Добро , така е. Во ЗПП чл 101 .... убаво пишува.
Ајде ..... тоа што адвокатот згрешил при поднесување на Пред.за.пов.постапка и поднел само во еден примерок, ке го препишам на НЕИСКУСТВОТО НА МЛАДИОТ АДВОКАТ. Но што со СУДИЈАТА (жена ) која применува двојни стандарди во суд.постапка ???? Пример :
1. Истата судијката во 2018г носи пресуда врз основа на ПОДНЕСОК од 2003 ( предлог за извршување ) кој е поднесен од страна на НЕОВЛАСТЕН АДВОКАТ и истата не внимава по СЛУЖБЕНА ДОЛЖНОСТ - дали тој поднесок е уреден или не ??!?!?
2. Додека пак во вториот случај кога МЛАДИОТ АДВОКАТ кој го ангажирав прави ПРОЦЕСНА ГРЕШКА И ПРЕДЛОГОТ ГО ПРАЌА ВО 1 ПРИМЕРОК
... тогаш сидијката ВНИМАВА ПО СЛУЖБЕНА ДОЛЖНОСТ и предлогот го отфрла како неуреден ????
И што правиме во овок случај ???
Другар, мене ми личи дека те “клекнале“ на процесна грешка, инаку ако си го има мубаетот со судијата, ќе го викнат ќе дополни и толку...про форма се смета дека адвокатот е правно писмен, т.е треба да достави доволен број на примероци за сите страни...еден за суд, еден за тужен, еден за него мин итн + списи ако има повеќе страни во постапката....пушти го наново ако немаш застареност и плати си такса, вака џабе ќе се влечеш по жалби
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Добро , така е. Во ЗПП чл 101 .... убаво пишува.
Ајде ..... тоа што адвокатот згрешил при поднесување на Пред.за.пов.постапка и поднел само во еден примерок, ке го препишам на НЕИСКУСТВОТО НА МЛАДИОТ АДВОКАТ. Но што со СУДИЈАТА (жена ) која применува двојни стандарди во суд.постапка ???? Пример :
1. Истата судијката во 2018г носи пресуда врз основа на ПОДНЕСОК од 2003 ( предлог за извршување ) кој е поднесен од страна на НЕОВЛАСТЕН АДВОКАТ и истата не внимава по СЛУЖБЕНА ДОЛЖНОСТ - дали тој поднесок е уреден или не ??!?!?
2. Додека пак во вториот случај кога МЛАДИОТ АДВОКАТ кој го ангажирав прави ПРОЦЕСНА ГРЕШКА И ПРЕДЛОГОТ ГО ПРАЌА ВО 1 ПРИМЕРОК
... тогаш сидијката ВНИМАВА ПО СЛУЖБЕНА ДОЛЖНОСТ и предлогот го отфрла како неуреден ????
И што правиме во овок случај ???
Џабе истото го повторуваш, веќе месеци наназад на темата.
Повеќе од доволно e објаснето од кои ( тогаш важечки ) законски прописи Судот го прифатил како уреден предлогот за извршување на тужителот.
2003 година, други прописи, друга пракса на постапување на судовите.
Посебно во предмети каде како доверители се јавуваа правни лица кои тужеа повеќе должниц, по ист основ..
Депонира генерално полномошно во судот и го известува судот дека во постапките по издавање судски платни налози ќе ме застапува тој и тој адвокат и тоа беше доволно за судот, завршена приказна.
Најверојатно од таа причина не си го нашол полномошното кога си правел увид во списите на предметот.
Би требало да има во судската архива примерок од генералното полномошно на тужителот, заведен под некој друг деловоден број на судот.
Такво барање треба да поднесеш до судот, дали тужителот тој и тој има депонирано полномошно, издадено за адвокат тој и тој, за да го застапува во правната работи против должници/тужени ( меѓу кои и ти ) , со основ на судски предмет ( долг ), итн?
Па да ја видиш реакцијата на судот.

Со новите измени на ЗПП кои стапија на сила во 2011 година далеку поригоризни се судиите во однос на уредноста на поднесоците кои се поднесени преку адвокат.
Добро ти објасни членот погоре, во некои случаи доколку судијата има добри односи со адвокатот и не сака да прави компликации во постапката го контактира (вонслужбено ) адвокатот да ја исправи техничката грешка со нов поднесок, каде што нема таква "колегијалност" судот носи решение за отфрлање на поднесокот како неуреден, што е апсолутно основано во овај случај.
Адвокатот е должен при поднесување на поднесокот со кој бара од судот да одлучи по одредена правна работа да достави и примерок до спротивната страна, за да може истата да се запознае со содржината на барањето на противникот и да поднесе соодветен одговор.
Доколку е поднесок за достава на писмен трошковник во предметот, достава на судска такса, судски паушал, трошоци за вешти лица тогаш во пракса се прифаќаат поднесоците кои се доставени од странките во еден примерок, за судот, а не за спротивната страна, но во вакви случаи како твојот, кога бараш повторување на целата постапка нема оправдана причина судот да не го отфрли поднесокот како неуреден.
Поднеси го повторно предлогот.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Алооооо, ниеден ПРОПИС
Џабе истото го повторуваш, веќе месеци наназад на темата.
Повеќе од доволно e објаснето од кои ( тогаш важечки ) законски прописи Судот го прифатил како уреден предлогот за извршување на тужителот.
2003 година, други прописи, друга пракса на постапување на судовите.
Посебно во предмети каде како доверители се јавуваа правни лица кои тужеа повеќе должниц, по ист основ..
Депонира генерално полномошно во судот и го известува судот дека во постапките по издавање судски платни налози ќе ме застапува тој и тој адвокат и тоа беше доволно за судот, завршена приказна.
Најверојатно од таа причина не си го нашол полномошното кога си правел увид во списите на предметот.
Би требало да има во судската архива примерок од генералното полномошно на тужителот, заведен под некој друг деловоден број на судот.
Такво барање треба да поднесеш до судот, дали тужителот тој и тој има депонирано полномошно, издадено за адвокат тој и тој, за да го застапува во правната работи против должници/тужени ( меѓу кои и ти ) , со основ на судски предмет ( долг ), итн?
Па да ја видиш реакцијата на судот.

Со новите измени на ЗПП кои стапија на сила во 2011 година далеку поригоризни се судиите во однос на уредноста на поднесоците кои се поднесени преку адвокат.
Добро ти објасни членот погоре, во некои случаи доколку судијата има добри односи со адвокатот и не сака да прави компликации во постапката го контактира (вонслужбено ) адвокатот да ја исправи техничката грешка со нов поднесок, каде што нема таква "колегијалност" судот носи решение за отфрлање на поднесокот како неуреден, што е апсолутно основано во овај случај.
Адвокатот е должен при поднесување на поднесокот со кој бара од судот да одлучи по одредена правна работа да достави и примерок до спротивната страна, за да може истата да се запознае со содржината на барањето на противникот и да поднесе соодветен одговор.
Доколку е поднесок за достава на писмен трошковник во предметот, достава на судска такса, судски паушал, трошоци за вешти лица тогаш во пракса се прифаќаат поднесоците кои се доставени од странките во еден примерок, за судот, а не за спротивната страна, но во вакви случаи како твојот, кога бараш повторување на целата постапка нема оправдана причина судот да не го отфрли поднесокот како неуреден.
Поднеси го повторно предлогот.
A бееее уште 10 години ке трагам и ке Ви докажам дека е спротивно..
- Сите важечки прописи во тој период ( пред 2011г ) треба да бидат засновани на ВАЖЕЧКИ ЗАКОНИ. И во ЗПП кој бил во сила тој период ДЕЦИДНО кажува дека : ПОЛНОМОШНИКОТ ПРИ ПРВОТО ДЕЈСТВИЕ ТРЕБА ДА ПРИЛОЖИ УРЕДНО ПОЛНОМОШНО. За жал батка нема тука ПРАКСА која е спротивна на ЗАКОН.

Е батка и да имал генерално полномошно.... тој мора да стои во списите на СУД.ПРЕДМЕТ ( во сличен ваков случај...има полномошно ) а тоа како практикувале во тоа време ама баш не ми е гајле и тоа што судот бил неажурен. А ти друже ако сакаш прати ми во INBOX твој моб.бр ој и ке ти опишам детално.

Нормално дека судијата ке го отфрли предлогот затоа што во причините за поднесување на Предлогот е посочен СУДОТ т.е судијката како „виновник “ за ваквата настаната состојба и нормално дека ке го отфрли Предлогот.

А како да го поднесам повторнои кога : ОД ДЕНОТ НА УЗНАВАЊЕ НА НОВИТЕ МОМЕНТИ ИМА ПОМИНАТО ПОВЕЧЕ ОД 2-3 МЕСЕЦИ ??????
Автоматски споено мислење:

Другар, мене ми личи дека те “клекнале“ на процесна грешка, инаку ако си го има мубаетот со судијата, ќе го викнат ќе дополни и толку...про форма се смета дека адвокатот е правно писмен, т.е треба да достави доволен број на примероци за сите страни...еден за суд, еден за тужен, еден за него мин итн + списи ако има повеќе страни во постапката....пушти го наново ако немаш застареност и плати си такса, вака џабе ќе се влечеш по жалби

фАЛА БАТКА КЕ ПОДНЕСАМ .... АМА КОЛКАВ Е ТОЈ РОК ЗА ЗАСТАРЕНОСТ НА ПОВТОРНО ПОДНОСУВАЊЕ НА ПРЕДЛОГОТ И ОД КОГА СЕ ПРЕСМЕТУВА ??
ВЕ МОЛАМ КАЖЕТЕ МИ КАКО И ПО КОЈ ОСНОВ ДА ГО ПОДНЕСАМ ПОВТОРНО ????
фАЛА ОДНАПРЕД.....
Автоматски споено мислење:

Подрав до сите .

Кога во судот поднесов БАРАЊЕ ЗА ПРЕПИС НА ПРВОСТЕПЕНА ПРЕСУДА на првиот ден од 8 ( осум ) дневниот рок за жалба , Судијата не се произнесе по моето барање ( ова е спротивно на член 24 од УСТАВОТ ) и после тие 8 дена ставени се КЛАУЗУЛИТЕ на правоскилност и извршност ?? Можам ли да поведам управен спор за НЕОДГОВАРАЊЕ НА БАРАЊЕ ДО СУДОТ ???
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2019
Мислења
99
Поени од реакции
7
Zdravo na site, sakam da postavam edno prasanje. Ako nekoj e platen da me
nabljuduva od nekoj drug, a jas znam koj e, i plus imam jaki somnezi da
mislam deka me nabluduva, vsushnost somnezite mi se potvrdeni so tie raboti
koi shto gi imam praveno, da gi narecam testovi, za da otkrijam
dali me nabljuduvaat. Shto treba da pravam, poshto toa nabluduvanje e
mnogu opaso, i mora vednas da se sopre.
Ne se znae shto mozat da mi napravat. mi treba nekoj sovet.
vi blagodaram na sovetite.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Zdravo na site, sakam da postavam edno prasanje. Ako nekoj e platen da me
nabljuduva od nekoj drug, a jas znam koj e, i plus imam jaki somnezi da
mislam deka me nabluduva, vsushnost somnezite mi se potvrdeni so tie raboti
koi shto gi imam praveno, da gi narecam testovi, za da otkrijam
dali me nabljuduvaat. Shto treba da pravam, poshto toa nabluduvanje e
mnogu opaso, i mora vednas da se sopre.
Ne se znae shto mozat da mi napravat. mi treba nekoj sovet.
vi blagodaram na sovetite.
Пријави во полиција дека те следат и дека животот ти е во опасност, и изнеси им ги твоите сомневања и причини, од полиција знаат како да постапат во вакви случаеви.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Каде може да се " ПОЖАЛАМ " на ОДЛУКА донесена од АКРМ ????
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
договор за доживотна издршка или тестамент?
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
договор за доживотна издршка или тестамент?
Со второто можи да ти бараат дел, со првото не.
Ја би за првото, иако е понеблагодарно кон останатите наследници кои ги тргаш настрана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom