Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

1. gurman2

gurman2

Член од:
    16 декември 2012
    Мислења:
    1.441
    Допаѓања:
    960
    Кај мојата комшика што користи караоке звучник

На DeviAngel и Ireal им се допаѓа ова.
  2. Beric Dondarrion

Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

Член од:
    14 август 2006
    Мислења:
    26.263
    Допаѓања:
    31.001
    Стан, родители го препишуваат на двете деца и од следната година се води на нивно име, ама од следната година добиваат решение за годишен данок на имот - дупло.
    Ако станот бил секогаш со 1800 годишен данок, сега стигнува кај едното дете решение на 1800 на негово име, а и кај другото дете решение на 1800 на негово име.
    Тоа е ОК или згрешиле овие у општина?

3. Lurtz

Lurtz

Член од:
    28 март 2006
    Мислења:
    14.871
    Допаѓања:
    7.678
    Не може двапати за ист период за иста недвижнина да се плаќа ист износ утврден данок по пазарна вредност како за една целина. Има многу такви заеднички недвижнини, сосопственост, посебно меѓу сопружници или браќа сестри. Тоа во Законот види во Чл 2 сосопственост и 5, даночен обврзник, зависи што се. Во секој случај ќе треба да ја контактираат општината.
    http://www.ujp.gov.mk/files/attachm...a_danocite_na_imot_84_2012__od_04.07.2012.pdf

На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gurman2

gurman2

Член од:
    16 декември 2012
    Мислења:
    1.441
    Допаѓања:
    960
    Згрешиле. Приговор во општината

На Beric Dondarrion му/ѝ се допаѓа ова.
  5. baramrabota1

baramrabota1

Член од:
    26 септември 2017
    Мислења:
    68
    Допаѓања:
    6
    Здраво. Дали има правен лек против одлука на ВЈО ????

6. denza

denza Гостин

Ако граѓанин има право да тужи правно лице , што приватно му прави проблеми не службени, но други правни лица не сакаат да се нафатат на случајот бидејќи му биле „колеги“ каде треба да се обрати личноста за следна постапка ? И кај кој адвокат воопшто гледано пошто се работи за ментално пореметена правна личност а не знам што толку акцент им ставиле само зш се правници се безгрешни кога се гмиждави гомна од луѓе

7. pixa

pixa

Член од:
    19 септември 2009
    Мислења:
    3.245
    Допаѓања:
    2.283
    Малко си ги помешал правник со правно лице можам да забележам, но ако сакаш да тужиш некој адвокат како физичко лице, најбољи си најди адвокат од друг град.

8. Vargo _online

Vargo _online プレイステーション3

Член од:
    1 мај 2010
    Мислења:
    462
    Допаѓања:
    39
    Минат труд се пресметува по 0.5% годишно..... Секоја фирма обврзана ли е да ти плаќа за целиот стаж или само за времето додека си работел кај нив?..... И поточно дали е обврзана воопшто да ти плаќа?

9. Tomasino

Tomasino Tomas Snow

Член од:
    19 март 2009
    Мислења:
    9.090
    Допаѓања:
    17.871
    Секоја фирма која уредно ги пријавила своите вработени има обврска да исплаќа додаток за минат труд, доколку има вработени кои ги исполнуваат условите за тоа, односно имаат најмалку 1 година работно искуство...
    Минатиот труд е додаток на твојата плата кој се пресметува на основица од 0.5 % за секоја измината години работно ангажирање, од самиот почеток на твојот работен стаж, се додека си во работен однос без разлика колку работодавачи си променил во текот на твојота кариера.
    Согласно Законот за работни односи, законска обврска на работодавачот е каде што работиш сега е да ти исплаќа додаток на плата на име минат труд на основица која одговара на бројот на одработени работни години, ако имаш 5 години работен стаж да ти плаќа 2.5% додаток на плата итн.

На Vargo _online му/ѝ се допаѓа ова.
  10. neonka21

neonka21

Член од:
    21 јули 2010
    Мислења:
    350
    Допаѓања:
    320
    Во процедура сме за оставинска постапка за куќа, но излезе проблем дека куќата не била легална. Куќата е градена од мојот дедо 62 година, според план со градежна дозвола. Меѓутоа јас успеав да најдам само копија од тие дпкументи , а во катастар ми бараат оригинали. Како да дојдам до тие оригинали ? Исто ме интересира, пред 10 години доградена е тераса но искрено не знам како, немам никакви документи. Дали при нов геодетски план, ќе треба таа тераса да се легализира ?

11. Vargo _online

Vargo _online プレイステーション3

Член од:
    1 мај 2010
    Мислења:
    462
    Допаѓања:
    39
    Отидов во HR во компанијата во која работам и ми рекоа дека политика на компанијата било да им де исплаќа минат друд на работниците само за времето кое работеле во неа. Мене не ми е јасно како политиката на една компанија може да биде над законот?

12. Yo Blow

Yo Blow

Член од:
    31 март 2008
    Мислења:
    2.049
    Допаѓања:
    785
    Дали УЈП би барала да се плати данок на годишно ниво ако отворам сметка во банка за да чувам пари заработени во странство? И колкава би била таа давачка во проценти? Дали ова истово би важело и за чување на пари во сеф ( ако ова е правиот назив?) во банка?

Или е можеби подобро да се орочат парите во банката за да се избегне данок?

Јас сум веќе над 10 години иселен од Македонија и немам ни сметка во банка во мкд ни пак негогаш сум работел во Македонија. Се иселив кога бев на факултет запишан.

13. Tomasino

Tomasino Tomas Snow

Член од:
    19 март 2009
    Мислења:
    9.090
    Допаѓања:
    17.871
    Токму тие "ПОЛИТИКИ" кои ги водат нашите фирми не доведоа до ова дереџе:boksix:.( за жал таквите политики се покажаа како погубни, во однос на правата на работниците ).
    Должни се според Закон за работни односи и Колективен Договор од приватен сектор да ти го исплаќаат додатокот за минат труд, непочитување на таквата законската одредба предвидена е глоба во износ од 3.000,оо евра.
    Укажи им, најдобро писмено обрати се до работодавачот, до човечки ресурси, со напомена, односно писмен допис ОПОМЕНА, дека ако не ти исплатат додаток на плата ќе заведеш судска постапка за да си го оствариш твоето право на парично побарување од работен однос.
    Имаш и други оружја на располагање, како работник имаш право да го пријавиш случајот телефонски или лично во надлежниот трудов инспекторат, кој има должност да постапи согласно Законот за инспекциски надзор, Законот за работни односи и останатите Закони, Подзаконски акти и Колективни договори кои се однесуваат на ваквиот прекршок и да спроведе инспекциски надзор во фирмата, нека им изречат глоби од по неколку илјади евра, па нека размислуваат работодавачите дали вреди и понатаму да се придржуваат кон своите политики.:tapp: ( нормално, под услов инспекторатот да си ја заврши својата обврска професионално ):...

На ahil му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mister No

Mister No

Член од:
    5 ноември 2012
    Мислења:
    1.681
    Допаѓања:
    3.610
    Можеби и не згрешиле.
    Ако родителите имале адреса на тој стан - плаќале данок од 0,05% од вредноста.
    Ако децата имаат друга адреса на живеење - тогаш ќе плаќаат 0,10% од вредноста.

На Ireal и Beric Dondarrion им се допаѓа ова.
  15. Beric Dondarrion

Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

Член од:
    14 август 2006
    Мислења:
    26.263
    Допаѓања:
    31.001
    Да, знам. Мада ми е чудно, како и двете плаќаат по 0,1%, а не вкупно 0,1%.
    Сепак имало грешка, зашто едното дете живее на таа адреса, а другото не.

Сподели преку: