Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

 1. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.779
  Допаѓања:
  4.514
  Кај нас во државава пред болниците и училиштата не се чисти никогаш снегот и мразот, патиштата не се чистат т.е. секогаш се касни со чистењето, а тек па некој си приватњак ќе ринел снег и мраз пред прагот на дуќанот му во некоја чаршија, пазар или трговски центар ... :tapp: тоа да видам со свои очи па да не поверувам !
   
 2. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.944
  Во закон (не знам точно кој) има казни ако не исчистиш снег пред деловниот објект или пред зграда/куќа.

  Тоа што кај нас не се применува законот не е никакво оправдување. Ниту еден судија нема да каже "еј абе знаеш кај нас не се применува законот, затоа морам да ти ја отфрлам тужбата како неоснована".
  Пример со кучињата скитници, ако те касне куче можеш да ја тужиш општината, небитно шо општината не се замара со улични кучиња.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 3. Miss.Independent

  Miss.Independent Me,Myself & I

  Член од:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  966
  Допаѓања:
  2.399
  Баш ме занима на кој основ е казната пишана за родителите.
  Казна може да се пише на кафич, казино итн ако има внатре после 12 часот малолетници а ова ваквиве дешавки баш ми се чудни, или има нешто ново а не сум упатена.
   
 4. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.490
  Допаѓања:
  5.356
  поодамна беше тоа, а и мене не ми е јасно , па во тие години синот мој, малолетен со друштво , другари, мислам само еден беше полнолетен, отидоа во Крани во 2 приколки , а и керката со другарки одеше во Охрид уште малолетна....
  мислам дека има некој закон, малолетници без присаство на полнолетно лице да не смеат по 22ч навечер да одат....
   
 5. PIRATIC

  PIRATIC diplomiran klozetar

  Член од:
  26 јануари 2012
  Мислења:
  5.779
  Допаѓања:
  4.514
  Ако гледаме така општините треба да бидат субјекти кои секојдневно од илјадници граѓани ќе бидат оптужувани поради ххх причини од напади на кучиња скитници по улиците, дупнување на гуми на автомобилите исто така по улиците од шајки, жици, срчи и.т.н. кршење/оштетување на автомобилите од ударите по дупките на улиците, зимно време неисчистени снегови и мразови и.т.н.
  Да не говориме за нечистењето на мини-депониите кои ги има по секоја општина на секој агол, потоа немањето на атмосферска канализација која треба да постои и да е одвоена посебно од онаа фекалната канализација, неисчистените канали (случајот Стајковци 2016), да не говориме за екстремната загаденост на воздухот во есенските и зимските месеци, да речеме кого треба да тужам што надвор не се дише, со еден збор отров, општината во која живеам или пак државата !
   
 6. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.944
  За дел од работиве што ги наведе можеш сигурно да тужиш. За дел од работите, пример дупење гуми од шајки, не сум сигурен.
  За касање од кучиња и за неисчистен снег/мраз од тротоари поради кои си паднал и си се повредил можеш сигурно да ја тужиш општината освен во случаи кога чистењето требале да го направат физички или правни лица. Тоа што ние како граѓани не сме се решиле да тужиме, не значи дека некои субјекти немаат одговорност.

  За воздухов е малце комплицирано, ама и таму мислам дека можеш да тужиш некого, дали општината, дали државата, дали конкретен загадувач. Само пак ќе кажам, за таа тема е малце комплицирано да се докажат некои работи.
  Ама еве Меѓаши јавно излегоа дека ќе ја тужат државата за тоа, така да следи ги нив кој и зошто ќе го тужат.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На PIRATIC му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.549
  Допаѓања:
  5.676
  Здраво дечки, ме интересира како може работодавач да се заштити од несовесен вработен? Имено вработениот повеќе пати не се појавува на работа со разни разни изговори, се тоа се прогледува низ прсти, за да еден ден си замине од дуќанот на сред работно време, притоа не крева на телефон, остава се отклучено и извисува клиенти со веќе договорени нарачки за дента. И во следните денови не се јавува на телефон ниту се појавува на работа.Одјавен е од биро, но би сакале да добиеме правна разврска на случајот. Имаме докази од Вибер и пораки на кои дента се најавува дека нема да биде на работа, истовремено е нарушен угледот на фирмата.
  Дали вреди да си бараме оштета по судски пат?
   
 8. oon

  oon

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  2.643
  Допаѓања:
  956
  Уништување или оштетување јавни инсталации
  Член 291
  (1) Тој што ќе уништи, оштети, отстрани, измени или ќе ги направи неупотребливи инсталациите за јавна употреба на вода, топлина, плин или енергија или инсталациите на системите за врски и со тоа ќе предизвика значително нарушување на редовниот живот на граѓаните или стопанското работење, ќе се казни со затвор од шест месеци до пет години.
  (2) Тој што делото од став 1 ќе го стори од небрежност, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година.
   
 9. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.442
  Допаѓања:
  962
  Извини, заради што е цитиран членот 291 ?
   
 10. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.681
  Допаѓања:
  3.611
  За наведените работи работодавачот е заштитен со договорот за вработување. Провери си што точно му пишува во договорот што го има (ако има) потпишано. Пример, доколку има ставено “еднострано раскинување на работен однос со отказен рок од 30 дена“, со самото тоа што заминал ненајавено - вработениот го прекршил договорот, што ти е основ за правна разврска.
  Е сега, дали вреди да барате оштета по судски пат - шознам....лично презирам фирми што покренуваат судски постапки против вработени (освен ако не се работи за кражба).
   
 11. Емкаа

  Емкаа крофни од драго.

  Член од:
  14 мај 2008
  Мислења:
  3.549
  Допаѓања:
  5.676

  Презирав и јас се додека не се пронајдов на другата страна. Да не навлегувам во детали, ама извисени се клиенти за нарачки кои се од многу сензитивна природа и за жал немаме право на поправен.
   
 12. sezuel

  sezuel

  Член од:
  25 мај 2018
  Мислења:
  25
  Допаѓања:
  4
  pozdrav. Dali nekoj ima knigi vo pfd za obrasci na dogovori i vidovi tuzbi?
  ako ima da mi pusti link.
  hvala odnapred
   
 13. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.490
  Допаѓања:
  5.356
  има веќе мислам 7-10 дена како е донесена одлука за исклучените од парно греење... Но одговорните плус донесоа одлука со која ОД СЕГА практично се забранува исклучување од парно !!! :mad:
  Ме чуди овој МОЛК во јавноста за овие тотално диктаторски, непрофесионални одлуки..
  Патем, секаде во светот или е забрането откажување од парно ( ама за СИТЕ) или исклучените плаќаат некој надомест на заедницата на станари, исто како што се плаќа за лифт или за светло во ходник..
  Но КРУНА на дебилизмот е забрана за исклучување ама ОД СЕГА....
  Очекувам некој засегнат правник или адвокат да поднесе представка до Стразбур, ама изгледа се заплашени и владее МОЛК...
   
 14. blanco

  blanco

  Член од:
  18 мај 2008
  Мислења:
  4.622
  Допаѓања:
  7.912
  Имате право на штета по напишаново. За подетално разговарајте со адвокат.
  А за наплата скоро сигурно ќе се изврши пошто е физичко лице.
   
 15. nenad1084

  nenad1084

  Член од:
  2 јануари 2008
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  3
  Здраво ме интересира имам комшија кој нон стоп брчи со сателит , чука каде да се обратам да го пријавам ако некој знае? Фала многу
   

Сподели преку: