Правна помош

A62

Член од
15 септември 2016
Мислења
17
Поени од реакции
1
Доколку на 28/02 ми заврши работниот однос во една фирма и стартувам со работа на 01/03 во друга дали ќе треба да чекам нови 6 месеци за одмор и сл. ?
Кај мене во фирма бараат да донесеш потврда од претходната фирма дека не си користел одмор за да ти дадат одмор,ако не си чекаш 6 месеци.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
90
Поени од реакции
3
zdravo na site. dali moze nekoj da mi objasni nekoi raboti vo vrska so slednava situacija.
bratmi ima ostaveno gradezen matrijal vo mojot dvor i jas koga mu rekov da go regne ti gradeze matrial, toj trebashe toj gradezen matrijal da go trgne od mojot dvor, no toj ne go trgna i ushte si stoi taka, no so delba ne sme podeleni. prashanjata mi se slednive: dali jas moza da go tuzam, kakva kazna mu sledi, kolkava kazna mu sledi i dali mozam da baram i nekakov nadomesyok, bidejki gradezniot mtrial stoi odamna vo mojot dvor. vi blagodaram mnogu
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
22.155
Поени од реакции
32.925
Ај соседот, ама брат да тужиш па и да прашуваш колкава казна може да добие и надоместок да добиеш.... :facepalm:

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2019
Мислења
90
Поени од реакции
3
ne, dvorot e moj.[DOUBLEPOST=1551612904][/DOUBLEPOST]
Ај соседот, ама брат да тужиш па и да прашуваш колкава казна може да добие и надоместок да добиеш.... :facepalm:

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
brat, ama jas mislam deka brat ne se smeta onoj koj saka da te pikne vo zatvor, brat ne e onoj koj e gavol, i sesakada ti nasteti. jas nikogash i nikomu nemam zgreseno i nitu losho nemam napraveno, nikomu, a nitu na nego. i toj mi bil nekakov si brat. i gradeznite matriali namerno gi drzi vo mot dvor i plus ushte mi se potsmeva zad grb.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.478
Поени од реакции
1.003
ne, dvorot e moj.[DOUBLEPOST=1551612904][/DOUBLEPOST]
brat, ama jas mislam deka brat ne se smeta onoj koj saka da te pikne vo zatvor, brat ne e onoj koj e gavol, i sesakada ti nasteti. jas nikogash i nikomu nemam zgreseno i nitu losho nemam napraveno, nikomu, a nitu na nego. i toj mi bil nekakov si brat. i gradeznite matriali namerno gi drzi vo mot dvor i plus ushte mi se potsmeva zad grb.
Ако веќе си решил, побарај си адвокат. Овде нема да добиеш целосен одговор на твоите прашања
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Potebna mi e pravna pomos vo vrska so lice maloletno zateknato vo ugostitelski objekt posle 24 h no so maloletnoto lice ima i polnoletno-negov bratuced, dali i po koj zakon se ogranicuva prisustvoto na maloletno lice vo pridruzba na polnoletno lice?[DOUBLEPOST=1551789187][/DOUBLEPOST]
Едно прашање, дали управител на фирма може да си плаќа кирија за фирмата што е на земјиште негова сопственост?
moze, so dogovor za naem.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
969
Поени од реакции
2.407
Potebna mi e pravna pomos vo vrska so lice maloletno zateknato vo ugostitelski objekt posle 24 h no so maloletnoto lice ima i polnoletno-negov bratuced, dali i po koj zakon se ogranicuva prisustvoto na maloletno lice vo pridruzba na polnoletno lice?[DOUBLEPOST=1551789187][/DOUBLEPOST]
moze, so dogovor za naem.
Колку што јас знам, и барав да најдам а не најдов, кај нас нема ограничување на движење на малолетници. Мислам дека нешто што може да го направи полицијата со малолетник е да го однесе во станица да се јави на родителите да дојдат да си го земат., евентуално да ги опомени ако е пијано или нешто сл. Во најлош случај родителите би добиле казна за прекршок бидејќи на малолетник не му следува,за нарушување на јавен ред и мир и сл...
 
Член од
1 декември 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Колку што јас знам, и барав да најдам а не најдов, кај нас нема ограничување на движење на малолетници. Мислам дека нешто што може да го направи полицијата со малолетник е да го однесе во станица да се јави на родителите да дојдат да си го земат., евентуално да ги опомени ако е пијано или нешто сл. Во најлош случај родителите би добиле казна за прекршок бидејќи на малолетник не му следува,за нарушување на јавен ред и мир и сл...
Toa znam, no licevo e vo pridruzba na polnoletno lice i go zemaat vo stanica.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
969
Поени од реакции
2.407
Toa znam, no licevo e vo pridruzba na polnoletno lice i go zemaat vo stanica.
Да не има казна?
Може да го земат во станица за да ги повикаат родителите и да дознаат дали лицето кое што било негов придружник е навистина негов роднина.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
877
Поени од реакции
1.009
Dali e krivicno delo ako slikas nepravilno parkirana policiska kola na javen prostor?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.843
Поени од реакции
4.568
Zdravo na site
Sakam da prasam mislenje od vas...
Vo nedelata na badnik so drugar bevme vo kapistec, bev da vadam pari od bankomat vo tc beverli i na vracanje gore na plockite do kopacka se liznav na snegot i skrsiv ramo, lezev 3min pa drugarot od kola dojde me krena zaedno so vrabotenata od kopacka i uste eden covek. Od tamu na urgenten do vecerta. Dali imam uslov da tuzam deka ne bese cisto imase sneg i ako moze mislenje. Pozdrav
A кого ќе тужиш улицата, кладилницата, трговскиот центар, времето, можеби и општината/градот ... дај не зезај улицата или како да кажам местото кај што се движиш/движат граѓаните е јавно место и секој може да падне било на снег, мраз, на дожд да се лизне и.т.н. не гледам причина за вина на некого, па јас во чаршија на БитПазар така еднаш треснав на мразот и си ја удрив и главата и рамото и кого би обвинил кога самиот се лизнав никој не ме бутна, слабо внимавав, а тоа што по сред чаршијата по тие плочките имало малку заостанат мраз што да кажам тоа е тоа ... во зима нормално е да има снег и мраз и дури и во најмали количина од неколку милиметри може да создадат проблеми во движењето ![DOUBLEPOST=1552211288][/DOUBLEPOST]
zdravo na site. dali moze nekoj da mi objasni nekoi raboti vo vrska so slednava situacija.
bratmi ima ostaveno gradezen matrijal vo mojot dvor i jas koga mu rekov da go regne ti gradeze matrial, toj trebashe toj gradezen matrijal da go trgne od mojot dvor, no toj ne go trgna i ushte si stoi taka, no so delba ne sme podeleni. prashanjata mi se slednive: dali jas moza da go tuzam, kakva kazna mu sledi, kolkava kazna mu sledi i dali mozam da baram i nekakov nadomesyok, bidejki gradezniot mtrial stoi odamna vo mojot dvor. vi blagodaram mnogu
Аман бе па зар и брат со брат иста крв што сте па не може да седнете како луѓе и без расправии, полиции, судови и слични глупости да се договорите во четири очи на мирен културен начин, јас сфаќам како е ние со нашите комшии иако живееме и ние и они неколку генерации на овој простор сеуште не можеме да се разграничиме т.е. да направиме огради, имаме само некои колци со жици поставено, но не е тоа тоа постојат нерешени имотно-правни односи со децении, но ајде комшиите не ми се роднини, не ми се ништо, но ти со брат ти да не можеш да се договориш незнам што да ти кажам !
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
11.935
Поени од реакции
5.815
Колку што јас знам, и барав да најдам а не најдов, кај нас нема ограничување на движење на малолетници. Мислам дека нешто што може да го направи полицијата со малолетник е да го однесе во станица да се јави на родителите да дојдат да си го земат., евентуално да ги опомени ако е пијано или нешто сл. Во најлош случај родителите би добиле казна за прекршок бидејќи на малолетник не му следува,за нарушување на јавен ред и мир и сл...
pred 15+ godina komšijata platija solena kazna, bidejći negoviot maloleten sin beše nekade 23č pred zgrada, policija naišla i legitimirala....
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.542
Поени од реакции
10.991
A кого ќе тужиш улицата, кладилницата, трговскиот центар, времето, можеби и општината/градот ... дај не зезај улицата или како да кажам местото кај што се движиш/движат граѓаните е јавно место и секој може да падне било на снег, мраз, на дожд да се лизне и.т.н. не гледам причина за вина на некого, па јас во чаршија на БитПазар така еднаш треснав на мразот и си ја удрив и главата и рамото и кого би обвинил кога самиот се лизнав никој не ме бутна, слабо внимавав, а тоа што по сред чаршијата по тие плочките имало малку заостанат мраз што да кажам тоа е тоа ... во зима нормално е да има снег и мраз и дури и во најмали количина од неколку милиметри може да создадат проблеми во движењето !
Апсолутно може да се тужи. Баш зошто ти се движиш на јавен простор, тој јавен простор е под нечија надлежност.
Пример општините се должни да ги чистат тротоарите и пешачките зони што се под нивна надлежност (споредни улички итн.), Град Скопје е надлежен да ги чисти тротоарите на булеварите што се под нивна надлежност, а секое правно и физичко лице е должно да го исчисти пристапот до продавницата, маркетот, зградата, куќата итн.

Прашањево во случајот не е дали можеш, туку кој да тужиш. Треба да се види точно кај била повредата и кој бил должен да го исчисти тој дел, дали општината, дали Град Скопје, дали трговскиот или некоја продавница во него. Друга работа е дали ти се исплати да тужиш и да се малтретираш по судови.
 
На врв Bottom