Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

 1. Bubache

  Bubache

  Член од:
  27 октомври 2015
  Мислења:
  224
  Допаѓања:
  49
  Родители живеат во заедница со семејство на мажот. Родителите сакаат да купат стан за синот но притоа неговата сопруга да нема никакво право на станот доколку се разведат. Децата се малолетни.
  Каков договор да направат со продавачот?
  Купопродажен договор продавач - родители па потоа договор за поклон родители - син или 2. директно купопродажен договор продавач- син со изјава дека они го купиле станот. Како да се избегнат дупли трошоци а да се реши сопственоста на ваков начин?
   
 2. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.670
  Допаѓања:
  7.130
  Не можам никаде да најдам закон каде што пишува колку е дозволено застанување на авто - такси превозник на улица. Порано беше 15мин. Сега како што сум слушнал е 3мин. Меѓутоа некои викаат дека не се, смее да се застанува. Ако нелне е запознаен или го има законот нека пише.
   
 3. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.991
  Допаѓања:
  7.772
  Дали неактивна фирма во ЦР (дооел) може да презема одредени правни дејства? Пример поднесување документи во општина, дали има важност ако потпише воопшто документ, склучување договори со таква фирма и слично
   
 4. Idiotka90

  Idiotka90

  Член од:
  26 јануари 2009
  Мислења:
  1.122
  Допаѓања:
  150
  Може ли да се бара извршување на договор за заем, потпишан и заверен на нотар?
   
 5. Tomasino

  Tomasino Tomas Snow

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.092
  Допаѓања:
  17.880
  Да, ако има вметнато во договорот клаузула ( член во договорот ), дека ако не се придржува едната страна кон своите обврски таквиот договор да има својство на извршна исправа.
  Доколку нема ќе треба сето тоа да се докажува преку суд, со тужба.
  --- Споено дупло мислење, 25 декември 2018 ---
  Купопродажен договор- родители- продавач.
  Па потоа договор за дар со синот, договор во кој ќе биде вметнат член дека дарувачите се запознати со фактот дека синот е во брак со својата сопруга, но нивна желба и волја е станот кој го даруваат да биде во исклучива сопственост на нивниот син, односно да не се смета како заеднички имот, односно имот стекнат во брак.
   
  Последно уредено: 25 декември 2018
  На Bubache му/ѝ се допаѓа ова.
 6. daretoo

  daretoo

  Член од:
  6 август 2008
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  16
  Za eden drugar e postov Ima kuka koja e divogradba i istata e opfatena so zakonot za legalizacija znaci se e napraveno i elaborat i e pominato od opstinata , ima dadeno presmetki za naplata samo ne e naplateno , e sega znaeme deka zakonot za legalizacija vazi do 31.12.2018 dali dokolku ne se plati do taa data ke treba posle toa nova postapka novi presmetki ili ke si ostane samo da se naplati ?
   
 7. baramrabota1

  baramrabota1

  Член од:
  26 септември 2017
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  6
  Vo kontekst na temava da Ve prasam nesto ???

  Ima li opredelen rok za postapuvanje koga sudot ke go dodeli predmetot kaj NOTAR ??
  Konkretno -- Vo mojot slu;aj se raboti za platen nalog , sudot - predmetot go dal kaj notar vo 2011g a mene notarkata NPN mi go dostavuva vo 2018.g .
  Sudot od 2003/4god predmetot go cuva vo sudskite arhivi pa vo 2011 god go sproveduva do notar , ovoj pak uste 7 god go cuva kaj sebe i ja sega treba da plakam kamati izvrsiteli i slicno. KADE E OVDE PRAVDATA???? Mislam ova e nepravda ???
   
 8. velej

  velej

  Член од:
  21 јули 2010
  Мислења:
  222
  Допаѓања:
  134
  Dali na ovoj nacin moze da se otkupi del od potkrovje ?
   
 9. Toma

  Toma Антист

  Член од:
  22 април 2014
  Мислења:
  2.657
  Допаѓања:
  1.030
  На овој начин се приватизира градежно земјиште (ако е корисник), односно се купува градежно земјиште (од општината, целото такво земјиште е отстапено на општините).
  За објекти знам дека општината продава ако е во нејзина сопственост, и го продава по некоја реална пазарана цена.

  Претпоставувам поткровјето е во сопственост на Агенцијата за стопанисување со стамбен и деловен простор и немам поим како и што продаваат и под какви услови.
   
  На velej му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Que

  Que

  Член од:
  10 април 2013
  Мислења:
  63
  Допаѓања:
  52
  Kako stran drzavljanin so kola registrirana i osigurana vo druga zemja moram da viknem policija ako mi se sluci nesrekja.
  Sega susnav da moras da platis na policija da izleze. Dali e to isitna i koliko to kosta?
   
 11. MaNNe

  MaNNe

  Член од:
  4 мај 2014
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  30
  Како е можно како оде прецедурата да си дадеш оставка од фирмата преку адвокат пошто директорот несака да те одјаве ?
   
 12. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  3.245
  Допаѓања:
  2.285
  Писмен отказ и го доставиш со препорачана пратка, доколку имаат архива преку архива, во отказот мора да имаш отказен рок предвиден во договорот за вработување или законски отказен рок кој неможе да биде поголем од 3 месеци, но доколку рецимо не ти исплаќаат плата или три месеци последователно не ти исплаќаат на време плата и останати придонеси можеш и без отказен рок да си дадеш откааз.
   
  На MaNNe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MaNNe

  MaNNe

  Член од:
  4 мај 2014
  Мислења:
  291
  Допаѓања:
  30
  А парите ке си ги земам некако?
  Вработен сум скоро 1година у цела година преку сметка 2-3плати има поминато само другите не се поминати а ми ги даваше у кеш а сега ми долже не ми дади у кеш и несака ни да ме одјаве и сега дали и како можам си ги земам парите? Мора да ги пуште на сметка да ме исчисте пред да ме одјаве? ? ?
   
 14. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  3.245
  Допаѓања:
  2.285
  Тужба ако ти е должен на име на плата
   
  На MaNNe му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Анде Јанков

  Анде Јанков

  Член од:
  3 декември 2018
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Здраво. Можеби малку скршнувам од темата меѓутоа не можам да најдам точен форум за моето прашање. Сакам да поднесам тужба за лекарска грешка при операција на пациент во државна болница. Се консултирав со неколку адвокатски канцеларии. Пола од нив ми даваат еден совет, пола од нив друг совет. Понудените опции се следни: 1. Се тужи клиниката каде што бил лекуван пациентот, 2. Кривично се гони докторот кој што бил одговорен за самата операција. Не сум сигурен кој начин да го фатам, ми даваат про и контра аргументи и за едното и за другото. Во секој случај доказите се на моја страна, (на писмено и со снимка), меѓутоа знаејќи го нашето судство, би сакал правно мислење на кој начин правилно би се истерала работата до крај.
   

Сподели преку: