Правна помош и совети

Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Што да кажам на инспекторот ? Сакам да дадам допис? Треба ли да испечатам или потполнам некое барање претходно и да му го врачам на рака?
а ти што мислиш дека ке најдеш некој овде што ке ти направи поднесок ке ти го прати на меил ти ке потпишеш и ке го пратиш до надлежен инспекторат, фати си адвокат додека не ти е доцна убаво ти кажал членот погоре.
А да си побараш ти помош од адвокат?
нема спас, грѓаните не може да го остварат своето право. и локалните и инспекторатите и нотарите и полицијата и адвокатите се организирани. имам добиено пресуда за погрешно водена постапка па ете никој не постапува со години. се работи за дивоградба повеќе од 8 години, за жал[DOUBLEPOST=1542398218][/DOUBLEPOST]@sonite гледај си здравјето и не се замарај. адвокатите јадат живи луѓе, а државниот систем не функционира, без разлика кој е на влас
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.528
Поени од реакции
2.368
Здраво на сите.
Имам проблем со мојот договор за вработување кој го потпишав кога се вработував пред неколку години. Тогаш го попишав несвесен на последиците од некои од членовите во тој договор. (Бев многу ентузијастички настроен бидеќи ми беше прва работа и не ме исплаши тој член)

Членот за заштита од конкуренција - конкурентска клауза.
Ќе го овде оти не сакам да ставам слики од договорот:
Работникот при своето работење или во врска со работата што ќе се стекне со технички, производни или деловни знаења и деловни врски не може истите да ги користи во период од 2 години по престанувањето на договорот за вработување по било кој основ. Во тој период работникот се обврзува да не склучува договори во свое име или во име на друг Работодавач со што ќе ги доведе во прашање интересите на Работодавачот, каде му престанал работниот однос, посебно да не користи технички податоци, деловни знаења кај предходниот Работодавач.
Работодавачот моѓе да бара надомест на штетата, настаната со постапување на Работникот спротивно на оваа одредба, како и ако склучи договор со друго лице без согласност на Работодавачот за своја или туѓа сметка кои би значеле конкуренција на Работодавачот
Проблемот е што веќе ме побараа неколку фирми во Еу (а фирмата во која работам е во Мк) кои се да речеме конкуренти на компанијата во која работам.

Што е најлошото што може да се случи ако вработам во новата компанија и ако ме дознаат од сегашната компанија? Дали овде некој има што имал ваков член во договорот? Дали има овде некој адвокат што процесуирал ваков случај?:
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Здраво, пак јас. Како што ми сугестираа јас контактирав со адвокат за дивоградбата. Фала ви, сепак бевте од помош.

Сега имам друго прашање. Дали преку запис до општина можи да се бара статус за тоа кога ке ни го доделат дворното место(се работи за легализиран објект). До сега ни велеа дека немало ДУП али сега ке направат ДУП за околината па што треба да се направи за побрзо да се добие дворното место.[DOUBLEPOST=1542596386][/DOUBLEPOST]Дали барање за информации од јавен карактер треба да се достави до општината за да се дојде до информација до каде е оформувањето на дворното место што треба да го доделат?
 
Последно уредено:

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Здраво, пак јас. Како што ми сугестираа јас контактирав со адвокат за дивоградбата. Фала ви, сепак бевте од помош.

Сега имам друго прашање. Дали преку запис до општина можи да се бара статус за тоа кога ке ни го доделат дворното место(се работи за легализиран објект). До сега ни велеа дека немало ДУП али сега ке направат ДУП за околината па што треба да се направи за побрзо да се добие дворното место.[DOUBLEPOST=1542596386][/DOUBLEPOST]Дали барање за информации од јавен карактер треба да се достави до општината за да се дојде до информација до каде е оформувањето на дворното место што треба да го доделат?
Не може да ти го доделат, треба да си го платиш, преку постапка во општината за градежно земјиште под услов да е на РМ
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Ме интересира една ствар за која не сум сигурен дали е навистина така. Имено колку е според закон запирање на улица поточно колку време имам јас за право да стојам на улица порано беше 15мин но е укинато тоа е сега дали е три минути?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Што е разлика помегу отугување на државно земјиште
http://gradezno-zemjiste.mk/NS.aspx

и приватизација на земјиште?
https://www.finance.gov.mk/mk/node/2918

дали и двете треба да се завршат за да имаш сопственост над земјиштето?
Првото, општината нуди некоја парцела си плаќаш депозит и одиш на аукција за таа парцела што ја сакаш, ако имаш среќа да нема многу што ќе платат ја зимаш ефтино, значи имаш А, Б, В, Г зависи што е планирано за градба и почетната цена е од 61 па над 1100 за квадрат.

Второто ти е првенствено наменето за газдите да си ги купат двориштата околу нивните фирми, значи некој што успеал да купи шупа, фирма или било што за безпари, сега му се нуди да си ги купи и илјадниците метри квадратни одоколу за само 3 евра од квадрат,
нормално немаше да биде замачкување на очи ако нема трошки и за обичните смртници.

Така за обичниот човек има опција да си го купи сопствениот двор за 1 евро, кога се правела урбанизацијата парцелите се прилагодувале за куќа, зграда и сл. и на сите сопственици им било ставано корисничко право, на поранешниот сопственик му давале една, две парцели, а останатите ги делеле/продавале преку државните фирми, ама тоа корисничко право си останало,
така сега ако некој таков сопственик неможе да докаже дека имотот го наследил/купил од некој прадедо, т.е. не може да докаже дека имотот е на некој што бил запишан при првото попишување на имот по војната, сега ќе си го плати имотот за 1 евриче.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Првото, општината нуди некоја парцела си плаќаш депозит и одиш на аукција за таа парцела што ја сакаш, ако имаш среќа да нема многу што ќе платат ја зимаш ефтино, значи имаш А, Б, В, Г зависи што е планирано за градба и почетната цена е од 61 па над 1100 за квадрат.

Второто ти е првенствено наменето за газдите да си ги купат двориштата околу нивните фирми, значи некој што успеал да купи шупа, фирма или било што за безпари, сега му се нуди да си ги купи и илјадниците метри квадратни одоколу за само 3 евра од квадрат,
нормално немаше да биде замачкување на очи ако нема трошки и за обичните смртници.

Така за обичниот човек има опција да си го купи сопствениот двор за 1 евро, кога се правела урбанизацијата парцелите се прилагодувале за куќа, зграда и сл. и на сите сопственици им било ставано корисничко право, на поранешниот сопственик му давале една, две парцели, а останатите ги делеле/продавале преку државните фирми, ама тоа корисничко право си останало,
така сега ако некој таков сопственик неможе да докаже дека имотот го наследил/купил од некој прадедо, т.е. не може да докаже дека имотот е на некој што бил запишан при првото попишување на имот по војната, сега ќе си го плати имотот за 1 евриче.
Па на која основа ке му дадат на некој земјиште да откупе ако не може да докаже дека му е наследено. Ако се оде по таа логика што е со тие што ке узурпират државно земјиште и после ке се прават дека не можат да докажат дека биле наследници. и пак да им го дадат земјиштето.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Па на која основа ке му дадат на некој земјиште да откупе ако не може да докаже дека му е наследено. Ако се оде по таа логика што е со тие што ке узурпират државно земјиште и после ке се прават дека не можат да докажат дека биле наследници. и пак да им го дадат земјиштето.
По таа основа што на некаков начин во катастарот му пишале корисничко право, ако докаже дека го наследил од некој прав сопственик не плаќа 1 евро, ако го купил земјиштето мора да побара документи од тие што го купил да докаже дека било нивно и пак не плаќа 1 евро, имајќи во предвид дека многу не можат да докажат од различни причини си плаќаат 1 евро.

Како што ти кажав, газдите на времето купиле некаков обијект, со тоа земјиштето одоколу им било дадено на користење, сега си вадат имотен лист дека се корисници и по тој основ им се дава да си го откупат земјиштето, никој не се замара како и на кој начин тие се станати корисници.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
По таа основа што на некаков начин во катастарот му пишале корисничко право, ако докаже дека го наследил од некој прав сопственик не плаќа 1 евро, ако го купил земјиштето мора да побара документи од тие што го купил да докаже дека било нивно и пак не плаќа 1 евро, имајќи во предвид дека многу не можат да докажат од различни причини си плаќаат 1 евро.

Како што ти кажав, газдите на времето купиле некаков обијект, со тоа земјиштето одоколу им било дадено на користење, сега си вадат имотен лист дека се корисници и по тој основ им се дава да си го откупат земјиштето, никој не се замара како и на кој начин тие се станати корисници.
А што со заеднички згради? Дали и таму можно да се откупи и загради дворно место?
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
А што со заеднички згради? Дали и таму можно да се откупи и загради дворно место?
Претходно можеше, ама тоа се делеше на сите станари, си имаш удел спрема бројот на станови и си плаќаш спрем тој удел,
сега на едни даваат да си го откупат, каде е пошироко не дават да си го откупат оти утре можат да го шитнат за некоја нова зграда.
Тоа ако си на приземје па сега да си заградиш двор не е законски дозволено оти тоа земјиште е заедничко, ама ако не ти се бунат комшиите можеш да правиш што сакаш.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Здраво
Дали некој има искуство дали некој знае дали може преку фирма да порачувам од алиехпрес,алибаба ? Со пратката да ми праќат и фактура,профактура и се да оде преку фирма ? ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
106
Поени од реакции
16
Дали може да се тужи ако комшијата во заедничка зграда си гради своеволно, без дозвола на другите што поседуват стан во зградата?
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Здраво на сите??
Дали може некој да ми каже за следново :

1. ПРЕДЛОГ ЗА ИЗДАВАЊЕ НА ПЛАТЕН НАЛОГ ОД 2003.г , може сега да се смета како НАВРЕМЕ ПОДНЕСЕНА ТУЖБА??????
2. ДАЛИ ТОЈ ПРЕДЛОГ ОД АДВОКАТ МОЖЕ ДА СЕ ПОДНЕСЕ ДО СУДОТ БЕЗ ПОЛНОМОШНО ОД ТУЖИТЕЛОТ ??
3. ДАЛИ ДОКОЛКУ ПОСТОИ ТАКВО ПОЛНОМОШНО, ТРЕБА ДА СТОИ ВО СПИСИТЕ НА ПРЕДМЕТОТ ???
Сум прашувал полно адвокати , ама за жал сите различно го толкуваа ова.

СЕ НАДЕВАМ ИМА НА ФОРУМОВ - КОМПЕТЕНТНИ И СТРУЧНИ ЛИЦА ШТО ЌЕ МИ ОДГОВОРАТ ЛОГИЧНО.....ФАЛА т.е БЛАГОДАРАМ
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Не ги мешај работите.
Значи во случајот со оглед дека се работи за долг врз основа на неплатена фактура, веродстојна исправа, доверителот/тужителот можел да поднесе и поднел против тебе предлог за издавање платен налог врз основа на веродостојна извршна исправа.
Па откако ти во дадениот рок од 8 дена ќе поднесеш приговор против ваквиот предлог се оформува предмет пред надлежен Основен Суд и тече постапка.
Тужба за долг ( заем, неисполнување на обврски од договор и слично ) е сосема друга работа.
Дали ќе поднесеш ти приговор или не е твое право, и тогаш важеа истите рокови и сега, доколку во рок од 8 дена не поднесеш приговор предлогот станува правосилен и извршен и доверителот има извршна исправа во рака за да те даде на извршител и да бара присилна наплата.
Во тоа време кога го поднеле предлогот на кој се повикуваат настана примопредавање на предметите на релација СУДОВИ- НОТАРИ кои ја превзедоа улогата на судот околу иницијалното издавање на платни налози, за да ги растоварат наводно судовите од таа папирологија, но настанаа поголеми проблеми, како во твојот случај.
Кај тебе претпоставувам дека се случило следното,
Најверојатно предметот го имаат "зафрлено" во судските одделенија, па додека стигнал кај тебе по 12 години веќе сметале дека е извршена уредна достава.
Значи штом се повикуваат на тој предлог од 2003 истиот бил примен во работа од страна на судот.
Добро кажа, не се откажале доверителите од своето тужбено барање.
Рок за застареност кога може да се бара наплата на долг по однос на неплатени фактури е 3 години, па одново поднеле предлог за издавање на платен налог врз основ на веродостојна извршна исправа.
Твое е да провериш ОД КОИ ПРИЧИНИ ИСТИОТ НЕ ТИ БИЛ ДОСТАВЕН, дали истиот во тој период на кој се повикуваат е застарен или не, тоа може да се види од приемниот печат на предлогот кој го поднел доверителот.
Што се случило во 2015 година?Како ја утврдил фактичката состојба судот штом донел пресуда против тебе?
Викаш си ангажирал адвокат и течела парница, штом бил заведен спор и по истиот решавал Основен Суд значи имало основ по кој Судот завел предмет, а тоа е само по поднесен приговор против поднесен предлог за издавање платен налог, во спротивно решението ќе станело правосилно и извршно многу порано од тоа.
За да се одржуваат рочишта за главна расправа пред основен суд мора да има предлог и приговор против истиот, или пак тужба и одговор на тужба.
И на крај што е најважно? Дали си даден на извршител?
Викаш пресудата станала правосилна и извршна затоа што не ти дозволиле да изјавиш жалба, односно не ти дале препис од пресудата за да имаш време да најдеш друг адвокат, иако си го откажал полномошното на адвокатот.
Не ми се верува некој нормален во писарници, односно било кој судија доколку има поднесок од властодавач ( во случајот ти ) кој го откажува полномошното дадено на адвокат да не даде налог да му се издаде препис од било каква пресуда или спис од предмет на странка во постапка, ова е причина за разрешување.
Здраво пријателе: Го разгледав тоа што си го напишал , и потполно те разбирам дека е замрсено.
Хронологија:
1. 2003г Адвокат К.С од Скопје , поднесува ПРЕДЛОГ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ ВРЗ ОСНОВА НА ВЕРОДОСТОЈНА ИСПРАВА ( при увид во предмет, не видов ПОЛНОМОШНО дадено на адвокатот за поднесување тужба или предлог за извршување )

2. Од 2003 до 2010 нема никакви дејствија по однос на таа "тужба- предлог за извршување" ( НЕЛИ АКО Е ТУЖБА , ТРЕБА ДА СОДРЖИ ЕЛЕМЕНТИ НА ИСПРАВНА ТУЖБА : ТУЖИТЕЛ , ТУЖЕН, ВРЕДНОСТ НА СПСОР И СИТЕ ОСТАНАТИ ЕЛЕМЕНТИ НА ТУЖБА ) Нели ако тоа во 2013 било тужба .... дали јас сум требал да добијам примерок од таа тужба за да дадм ОДГОВОР НА ТУЖБА

3. 2010г доверителот поднел нова тужба со предлог за извршување ( НЕЛИ АКО ВЕКЕ ИМАЛО ЗАВЕДЕНА ТУЖБА ЗА ИСТИОТ ДОЛГ .... КАКО ТУЖИТЕЛОТ ТУЖИ ДВА ПАТИ ЗА ИСТА ПРАВНА РАБОТА И СУДОТ ПРИФАКА 2 ТУЖБИ ?? ) и за оваа работа нема никаква покана , опомена или било каков обид за достава или известување дека имам тужба за да дадам одговор на тужба ???

4. 2015 за првпат ми стига предлог за СПН судски платен налог .
Поднесувам ПРИГОВОР ЗА ЗАСТАРЕНОСТ.

5. Добивам известување од суд 2 : ДОВЕРИТЕЛОТ ПРЕКУ СВОЈОТ АДВОКАТ ГО ИЗВЕСТУВА ОД СУДОТ ДЕКА СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ТУЖБЕНОТО БАРАЊЕ ВО ЦЕЛОСТ, И БАРА ДА НЕ СЕ ИЗГОТВИ ФОРМАЛНО РЕШЕНИЕ И АКО НЕ ОДГОВОРАМ ВО РОК ОД 8 ДЕНА КЕ СЕ СМЕТА ДЕКА СУМ СЕ СОГЛАСИЛ СО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ТУЖБАТА ОД 2015г. ТАКА И СТОРИВ НЕ ОДГОВОРИВ .

6. Како рековте дека тој предлог излегол на површина при префрлање на предметите од суд кај нотарите.
2015г - доверителот воопшто немал престава дека 2003г имаат поднесено предлог за извршување ( во спротивно судот не можел и несмеел да прифати и две тужби за една иста работа - долг/фактура ).

7. Причина за донесување на пресуда во корист на тужителот :
ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ТУЖБЕНОТО БАРАЊЕ НЕ СЕ СМЕТА ЗА ОТКАЖУВАЊЕ ОД ДОЛГОТ И ТУЖИТЕЛОТ МОЖЕ ПОВТОРНО ДА ПОДНЕСЕ ТУЖБА, АМА ЗА ЖАЛ СЕКОЈА НОВА ТУЖБА КЕ БИДЕ ЗАСТАРЕНА .....

8. Значи судот прифака документ ( ПРДЛОГ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ КОЈ НЕМА ЕЛЕМЕНТИ НА ТУЖБА И Е ПОДНЕСЕН ОД АДВОКАТ БЕЗ ЗАВЕРЕНО ПОЛНОМОШНО ПОЛНОМОШНО И АДВОКАТ КОЈ СЕГА Е ВО ЗАТВОР ЗА ИЗМАМИ И МАНИПУЛАЦИИ )

9. ВЕЛИШ : НЕ ВЕРУВАМ ДЕКА НЕКОЈ НОРМАЛЕН ВО СУДОТ БИ НАПРАВИЛ ТАКА ДА НЕ МИ ДАДЕ ПРЕПИС НА ПРЕСУДА:
Поднесов 2 дописа до судот , едниот за отповикување наполномошно а другиот за да ми де даде препис на пресуда и увид во предмет. Не добив одговор за барањето за препис на пресуда. Се обратив до председалот на судот и добив одговор дека : СОГЛАСНО РЕЗОЛУЦИЈАТА ОД СТРАНА НА СУДИЈКАТА, ТАА УРЕДНО ДОСТАВИЛА ПРЕСУДА НА АДВОКАТОТ И НЕМАЛА ОБВРСКА МЕНЕ ДА МИ ДАДЕ ПРЕСУДА И ПОКРАЈ ТОА ШТО СУМ ГО ИЗВЕСТИЛ СУДОТ ЗА ОТПОВИКУВАЊЕ НА АДВОКАТОТ.

1О. ПО ИСТЕКОТ НА 8 ДЕНА ПРЕСУДАТА СТАНУВА ПРАВОСИЛНА И ИЗВРШНА. ДАДЕН СУМ НА ИЗВРШИТЕЛ.

11. ПОДНЕСУВАМ ПРЕДЛОГ ЗА УКИНУВАЊЕ НА КЛУЗУЛИТЕ НА ПРАВОСИЛНОСТ И ИЗВРШНОСТ НА ПРЕСУДА- СУДОТ ПРЕКУ ИСТАТА СУДИЈКА ГО ОДБИВА МОЈОТ ПРЕДЛОГ СО РЕШЕНИЕ.

12. СЕГА Е ВЛОЖЕНА ЖАЛБА НА ТОА РЕШЕНИЕ ДО АПЕЛАЦИЈА.

13. СЕГА И АДВОКАТОТ МЕ ТУЖИ ДА МУ ПЛАТАМ ЗА ТОА ШТО МЕ ЗАГЛАВИ И ШТО ПОРАДИ КРАЈНА НЕБРЕЖНОСТ И МОЖЕБИ УМИСЛА ВОДЕШЕ КРАЈНО НЕСТРУЧНА И НЕСОВЕСНА ОДБРАНА ?!??!

14. НЕЛИ СОГЛАСНО ЧЛЕН. 90 СТ.3 ОД ЗПП АДВОКАТОТ И ПОКРАЈ ОТКАЖУВАЊЕТО НА ПОЛНОМОШНОТО ТРЕБА ДА ЈА ЗАСТАПУВА СТРАНКАТА ДА НЕ ТРПИ ШТЕТА ??? РОКОТ ЗА ЖАЛБА НЕ ТРЕБАШЕ ДА БИДЕ ПРОПУШТЕН... НЕЛИ ???

З-А-М-Р-С-Е-Н-О НЕЛИ ???

А БЕ ПРИЈАТЕЛЕ ЈА СУМ ЕЛЕКТРИЧАР НЕМАМ ВРСКА СО ПРАВОТО, АМА ОВАА МАКА МЕ НАТЕРА ДА ЦИТАМ ЗАКОНИ ДА СПОРЕДУВАМ СЛУЧКИ ...ПРАШУВАМ ИЛЈАДА ЛУГЕ АМА КЕ ЈА ИСТЕРАМ ПРАВДАТА ДО КРАЈ ...... СО ГОСПОД НАПРЕД
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom