Правна помош и совети

E

elektroalfcvetan

Гостин
Здраво на сите !!! Мојот проблем е толку КОМПЛЕЛСЕН И СЛОЖЕН , така да не верувам дека некој ке успее да го реши.... Сепак би сакал да прашам за следново :

Имав спор со Дајнерс за долг од 2001г. 15.000 ден
Во 2015 г ми стигна СУДСКИ ПЛАТЕН НАЛОГ за тој долг.
Поднесов приговор за ЗАСТАРЕНОСТ , доверителот го известил судот дека СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ТУЖБЕНОТО БАРАЊЕ ВО ЦЕЛОСТ И БАРА ДА НЕ СЕ ИЗГОТВИ ФОРМАЛНО РЕШЕНИЕ.
Судот ме извести за.тоа и наведува : АКО НЕ СЕ ЈАВИТЕ ВО РОК 8 дена , ке се смета дека се согласувате со ПОВЛЕКУВАЊЕТО. Така и сторив... не се јавив на рокот.

Три год. подоцна .... преку нотар ми стига тоа ПЛАТЕН НАЛОГ за истиот долг- фактура.

Предметот оди на суд. Ангажирав адвокат ( ПРЕПОРАЧАН ) за состав, потпис и адвокатски печат.

Го губам спорот со образложение дека : ТУЖИТЕЛОТ уште 2002/2003 год. наводно поднел тужба која никогаш не била процесирана , а сега судот се повикува на таа тужба од 2002 год. Додуша тоа не било тужба туку само предлог за извршување кој никогаш не бил на РАЗГЛЕДУВАЊЕ И ОДЛУЧУВАЊЕ..

Настана конфликт мегу мене и адвокатот.
На првиот ден од рокот за жалба 8-дена, го птповикав полномошното на адвокатот и барав од Судот : ДА МИ ДАДЕ ПРЕПИС НА ПРЕСУДА ЗА ДА ВЛОЖАМ БЛАГОВРЕМЕНО ЖАЛБА И ЗАПАЗАМ РОКОТ. . Ни од Судот ниту од Адвокатот не ја добив пресудата и истата стана ПРАВОСИЛНА И ИЗВРШНА.
ИМА ЛИ ЛЕК ЗА ОВА ????
НЕ МОЖАМ ДА НАЈДАМ АДВОКАТ.... А БЕВ ОДБИЕН ОД МИН.ЗА ПРАВДА ДЕКА ЗА ВАКВИ ПРЕДМЕТИ НЕ ДАВАЛЕ (БПП)
ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ ????
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Здраво на сите !!! Мојот проблем е толку КОМПЛЕЛСЕН И СЛОЖЕН , така да не верувам дека некој ке успее да го реши.... Сепак би сакал да прашам за следново :

Имав спор со Дајнерс за долг од 2001г. 15.000 ден
Во 2015 г ми стигна СУДСКИ ПЛАТЕН НАЛОГ за тој долг.
Поднесов приговор за ЗАСТАРЕНОСТ , доверителот го известил судот дека СЕ ПОВЛЕКУВА ОД ТУЖБЕНОТО БАРАЊЕ ВО ЦЕЛОСТ И БАРА ДА НЕ СЕ ИЗГОТВИ ФОРМАЛНО РЕШЕНИЕ.
Судот ме извести за.тоа и наведува : АКО НЕ СЕ ЈАВИТЕ ВО РОК 8 дена , ке се смета дека се согласувате со ПОВЛЕКУВАЊЕТО. Така и сторив... не се јавив на рокот.

Три год. подоцна .... преку нотар ми стига тоа ПЛАТЕН НАЛОГ за истиот долг- фактура.

Предметот оди на суд. Ангажирав адвокат ( ПРЕПОРАЧАН ) за состав, потпис и адвокатски печат.

Го губам спорот со образложение дека : ТУЖИТЕЛОТ уште 2002/2003 год. наводно поднел тужба која никогаш не била процесирана , а сега судот се повикува на таа тужба од 2002 год. Додуша тоа не било тужба туку само предлог за извршување кој никогаш не бил на РАЗГЛЕДУВАЊЕ И ОДЛУЧУВАЊЕ..

Настана конфликт мегу мене и адвокатот.
На првиот ден од рокот за жалба 8-дена, го птповикав полномошното на адвокатот и барав од Судот : ДА МИ ДАДЕ ПРЕПИС НА ПРЕСУДА ЗА ДА ВЛОЖАМ БЛАГОВРЕМЕНО ЖАЛБА И ЗАПАЗАМ РОКОТ. . Ни од Судот ниту од Адвокатот не ја добив пресудата и истата стана ПРАВОСИЛНА И ИЗВРШНА.
ИМА ЛИ ЛЕК ЗА ОВА ????
НЕ МОЖАМ ДА НАЈДАМ АДВОКАТ.... А БЕВ ОДБИЕН ОД МИН.ЗА ПРАВДА ДЕКА ЗА ВАКВИ ПРЕДМЕТИ НЕ ДАВАЛЕ (БПП)
ВЕ МОЛАМ ЗА ПОМОШ ????
Како тоа нема изготвено формално решение, мора да има, а ако нема тогаш има постапка која што сеуште тече, ако е за истиот долг во приговорот за платен налог си требал истото да го наведеш со број на постапка што тече, исто така ако три години повторно ти стига платен налог како тоа пред три години бил застарен, а сега не е застарен... премногу нејаснотии
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Како тоа нема изготвено формално решение, мора да има, а ако нема тогаш има постапка која што сеуште тече, ако е за истиот долг во приговорот за платен налог си требал истото да го наведеш со број на постапка што тече, исто така ако три години повторно ти стига платен налог како тоа пред три години бил застарен, а сега не е застарен... премногу нејаснотии
Епа и јас велам нејаснотии.
Повлечената тужба .... змачело дека не се откажува од тужбеното барање и му дава можност повторно да тужи. Тужителот не се впушта во нова тужба за долг од пред 15г, ама се повикува на ПРЕДЛОГ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ ОД 2003 г за кој пеедлог никогаш не е поведен спор ниту е закажано рочиште по однос на тој предлог од 2003 , се до 2015 г кога тужителот покренува нова тужба за истиот долг за да по извесно втеме се повлекува од тужбено барање за да се повика на НАВОДНО СТАРА ТУЖБА. Јас не сум правник.... ама колку знам дека во тоа време ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ НЕ ПРЕСТАВУВА ТУЖБА СЕ ДОДЕКА НЕ ВЛОЖАМ ПРИГОВОР НА ТОЈ ПРЕДЛОГ. Јас ниту сум примил документ по таа правна работа ниту сум вложил приговор. Дали правно држи место : ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ ДА СЕ СМЕТА ЗА НАВРЕМЕНА ТУЖБА.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Дали може да се отворе фирма/продавница за работи купени од алиекспрес,ебај,алибаба.? како би можело тоа?
мислам дека НЕ, посебно ако за работите нема платено ДДВ и царина....
а што не ги продаваш по огласи како физичко лице ?
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Imam zemeno kredit hipotekaren kade mm e kokreditobaratel.E sega sakame da zememe na nego kredit no od istata banka ni velat deka ne moze.Dali postoi moznost da zeme kredit od druga banka ili ne?
Мислам дека не може бидејќи во вашиот случај двајцата сте баратели на кредитот и кај двајцата се води дека имате кредит.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Како тоа нема изготвено формално решение, мора да има, а ако нема тогаш има постапка која што сеуште тече, ако е за истиот долг во приговорот за платен налог си требал истото да го наведеш со број на постапка што тече, исто така ако три години повторно ти стига платен налог како тоа пред три години бил застарен, а сега не е застарен... премногу нејаснотии

Па ТУЖИТЕЛОТ ПРИ ПОВЛЕКУВАЊЕ НА ТУЖБАТА НАВЕЛ ДЕКА БАРА ОД СУДОТ ДА НЕ СЕ ИЗГОТВИ ФОРМАЛНО РЕШЕНИЕ. СЕГА , ДАЛИ СУДОТ ИЗГОТВИЛ ИЛИ НЕ ИЗГОТВИЛ ФОРМАЛНО РЕШЕНИЕ - НЕ ЗНАМ, АМА КОГА ПРАВЕВ УВИД ВО ПРЕДМЕТ... НЕ ВИДОВ ТАКВО РЕШЕНИЕ....
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Епа и јас велам нејаснотии.
Повлечената тужба .... змачело дека не се откажува од тужбеното барање и му дава можност повторно да тужи. Тужителот не се впушта во нова тужба за долг од пред 15г, ама се повикува на ПРЕДЛОГ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ ОД 2003 г за кој пеедлог никогаш не е поведен спор ниту е закажано рочиште по однос на тој предлог од 2003 , се до 2015 г кога тужителот покренува нова тужба за истиот долг за да по извесно втеме се повлекува од тужбено барање за да се повика на НАВОДНО СТАРА ТУЖБА. Јас не сум правник.... ама колку знам дека во тоа време ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ НЕ ПРЕСТАВУВА ТУЖБА СЕ ДОДЕКА НЕ ВЛОЖАМ ПРИГОВОР НА ТОЈ ПРЕДЛОГ. Јас ниту сум примил документ по таа правна работа ниту сум вложил приговор. Дали правно држи место : ПРЕДЛОГОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ ДА СЕ СМЕТА ЗА НАВРЕМЕНА ТУЖБА.
Не ги мешај работите.
Значи во случајот со оглед дека се работи за долг врз основа на неплатена фактура, веродстојна исправа, доверителот/тужителот можел да поднесе и поднел против тебе предлог за издавање платен налог врз основа на веродостојна извршна исправа.
Па откако ти во дадениот рок од 8 дена ќе поднесеш приговор против ваквиот предлог се оформува предмет пред надлежен Основен Суд и тече постапка.
Тужба за долг ( заем, неисполнување на обврски од договор и слично ) е сосема друга работа.
Дали ќе поднесеш ти приговор или не е твое право, и тогаш важеа истите рокови и сега, доколку во рок од 8 дена не поднесеш приговор предлогот станува правосилен и извршен и доверителот има извршна исправа во рака за да те даде на извршител и да бара присилна наплата.
Во тоа време кога го поднеле предлогот на кој се повикуваат настана примопредавање на предметите на релација СУДОВИ- НОТАРИ кои ја превзедоа улогата на судот околу иницијалното издавање на платни налози, за да ги растоварат наводно судовите од таа папирологија, но настанаа поголеми проблеми, како во твојот случај.
Кај тебе претпоставувам дека се случило следното,
Најверојатно предметот го имаат "зафрлено" во судските одделенија, па додека стигнал кај тебе по 12 години веќе сметале дека е извршена уредна достава.
Значи штом се повикуваат на тој предлог од 2003 истиот бил примен во работа од страна на судот.
Добро кажа, не се откажале доверителите од своето тужбено барање.
Рок за застареност кога може да се бара наплата на долг по однос на неплатени фактури е 3 години, па одново поднеле предлог за издавање на платен налог врз основ на веродостојна извршна исправа.
Твое е да провериш ОД КОИ ПРИЧИНИ ИСТИОТ НЕ ТИ БИЛ ДОСТАВЕН, дали истиот во тој период на кој се повикуваат е застарен или не, тоа може да се види од приемниот печат на предлогот кој го поднел доверителот.
Што се случило во 2015 година?Како ја утврдил фактичката состојба судот штом донел пресуда против тебе?
Викаш си ангажирал адвокат и течела парница, штом бил заведен спор и по истиот решавал Основен Суд значи имало основ по кој Судот завел предмет, а тоа е само по поднесен приговор против поднесен предлог за издавање платен налог, во спротивно решението ќе станело правосилно и извршно многу порано од тоа.
За да се одржуваат рочишта за главна расправа пред основен суд мора да има предлог и приговор против истиот, или пак тужба и одговор на тужба.
И на крај што е најважно? Дали си даден на извршител?
Викаш пресудата станала правосилна и извршна затоа што не ти дозволиле да изјавиш жалба, односно не ти дале препис од пресудата за да имаш време да најдеш друг адвокат, иако си го откажал полномошното на адвокатот.
Не ми се верува некој нормален во писарници, односно било кој судија доколку има поднесок од властодавач ( во случајот ти ) кој го откажува полномошното дадено на адвокат да не даде налог да му се издаде препис од било каква пресуда или спис од предмет на странка во постапка, ова е причина за разрешување.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Што кога работодавец ти плаќа само пензиско и здраствено, а платата не ти ја праќа на сметка ? Во минус сме по 2 плати цел персонал у пичку матер... Да станеш да си одиш 33 илјади денари минус не се малку... а нема да ги даде секако ако си заминеш... Прашањето ми е што ако дадам благовремено најавен отказ, и ми плаќа само осигурање а плата не ми помине тоа што ми е должен... ќе мора преку адвокат ??? Што поточно и колку е ебавање... благодарам.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
мислам дека НЕ, посебно ако за работите нема платено ДДВ и царина....
а што не ги продаваш по огласи како физичко лице ?
Ги продавам како физичко лице може да има некој проблем?
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Што кога работодавец ти плаќа само пензиско и здраствено, а платата не ти ја праќа на сметка ? Во минус сме по 2 плати цел персонал у пичку матер... Да станеш да си одиш 33 илјади денари минус не се малку... а нема да ги даде секако ако си заминеш... Прашањето ми е што ако дадам благовремено најавен отказ, и ми плаќа само осигурање а плата не ми помине тоа што ми е должен... ќе мора преку адвокат ??? Што поточно и колку е ебавање... благодарам.
Само плата ви доцни, или согласно договорот треба да ви плаќа и за други надоместоци за плата, превоз, храна.?
Затоа што согласно Законот за работни односи имате право да барате паричен надомест и за овие надоместоци.
Како и на додатоци на плата- работа во смени, прекувремена работа, работа за време на празници и сл.
Кога сте повеќе вработени најдобро е да најдете некој адвокат, нека испрати една колективна опомена пред тужба до газдата, нека му даде рок од неколку дена да ви ги исплати парите.
Во спротивно ќе треба да поднесете тужба, а за тужба ќе треба преку адвокат да ангажирате вешто лице ( судски вештак од областа на сметководствено, материјално, финансиско работење), па потоа вештакот да се обрати службено до газдата да му дозволи увид во службената книговодствена евиденција, па врз основ на тоа да направи математички пресметки за тоа колку изнесуваат поединечно паричните износи за секој од вас вработените кои ви се должат.
За да се направи вештачење како што треба треба да ги презентирате сите договори, исплатни листи.
Во вашиот случај ако немате прекувремена работа, работа во смени, работа во празници ќе се направи побрзо вештачењето, само од вашата документација.
Но ако имате, или за најточни пресметки мора да се споредат вашите документи со тие службените на газдата.
Во пракса обично работодавачите ги игнорираат барањата на вештите лица ангажирани од тужителите ( вие во случајот ), па откако ќе се обрати вештото лице до нив враќаат со ДЕФОЛТ ДОПИС И ОДГОВОР во стилот НЕ СМЕ ВО МОЖНОСТ ДА ВИ ОВОЗМОЖИМЕ УВИД ВО ЕВИДЕНЦИЈАТА, ОСВЕН АКО ГО ПОБАРА ТОА СУДОТ ОД НАС.
Во тој случај ќе ја поднесете тужбата без вештачење и ќе побарате од судот на првото рочиште да издаде наредба со која ќе го задолжи тужениот ( газдата ) да дозволи вештото лице да изврши увид во евиденцијата и да направи точна математичка пресметка колкав паричен износ треба да ви го плати газдата.
Па врз основа на тоа вештачење судот да донесе пресуда и да ги наплатите патите.
Во врска со трошоците за адвокатот.
Колку за да сте во тек.
Се пресметуваат на 7000 денари основица согласно Адвокатска тарифа, со зголемувања од 30% паушал и 18% ДДВ, ако е адвокатот ддв обврзник
Значи, за тужба околу 10 илјади.
За застапување 12.886 денари од рочиште.
За вештачење, во зависност од висината на износот, груба математика околу 5000 денари.
За судска такса за тужба, над 1000 денари, во зависност од точната сума.
Доколку го добиете предметот сите процесни трошоци (адвокарски, за вешти лице, такси ) ќе ви ги надомести тужениот.
Но првично ќе треба да се договорите со адвокатот и вештото лице, зошто по правило треба да ги авансирате вие нивните трошоци.
Доколку се договорите, ќе ја платите само судската такса па ќе чекате разврска на спорот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Ако ме следат и гледат дека цело време продавам огласувам нешто по фб
незнам, начув нешто за Пазар 3, ама пак тоа е за продавачи кој продаваат количина ИСТИ работи[DOUBLEPOST=1541173002][/DOUBLEPOST]
Што кога работодавец ти плаќа само пензиско и здраствено, а платата не ти ја праќа на сметка ? Во минус сме по 2 плати цел персонал у пичку матер... Да станеш да си одиш 33 илјади денари минус не се малку... а нема да ги даде секако ако си заминеш... Прашањето ми е што ако дадам благовремено најавен отказ, и ми плаќа само осигурање а плата не ми помине тоа што ми е должен... ќе мора преку адвокат ??? Што поточно и колку е ебавање... благодарам.
колку знам ако оди плата преку банка мора да се исплати за сите пријавени вработени што работеле тој месец, независно дали во моментот кога се исплаќа платата не работат во таа фирма, од било која причина
( отказ, породилно, затвор, смрт)
 
Последно уредено:

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Не ги мешај работите.
Значи во случајот со оглед дека се работи за долг врз основа на неплатена фактура, веродстојна исправа, доверителот/тужителот можел да поднесе и поднел против тебе предлог за издавање платен налог врз основа на веродостојна извршна исправа.
Па откако ти во дадениот рок од 8 дена ќе поднесеш приговор против ваквиот предлог се оформува предмет пред надлежен Основен Суд и тече постапка.
Тужба за долг ( заем, неисполнување на обврски од договор и слично ) е сосема друга работа.
Дали ќе поднесеш ти приговор или не е твое право, и тогаш важеа истите рокови и сега, доколку во рок од 8 дена не поднесеш приговор предлогот станува правосилен и извршен и доверителот има извршна исправа во рака за да те даде на извршител и да бара присилна наплата.
Во тоа време кога го поднеле предлогот на кој се повикуваат настана примопредавање на предметите на релација СУДОВИ- НОТАРИ кои ја превзедоа улогата на судот околу иницијалното издавање на платни налози, за да ги растоварат наводно судовите од таа папирологија, но настанаа поголеми проблеми, како во твојот случај.
Кај тебе претпоставувам дека се случило следното,
Најверојатно предметот го имаат "зафрлено" во судските одделенија, па додека стигнал кај тебе по 12 години веќе сметале дека е извршена уредна достава.
Значи штом се повикуваат на тој предлог од 2003 истиот бил примен во работа од страна на судот.
Добро кажа, не се откажале доверителите од своето тужбено барање.
Рок за застареност кога може да се бара наплата на долг по однос на неплатени фактури е 3 години, па одново поднеле предлог за издавање на платен налог врз основ на веродостојна извршна исправа.
Твое е да провериш ОД КОИ ПРИЧИНИ ИСТИОТ НЕ ТИ БИЛ ДОСТАВЕН, дали истиот во тој период на кој се повикуваат е застарен или не, тоа може да се види од приемниот печат на предлогот кој го поднел доверителот.
Што се случило во 2015 година?Како ја утврдил фактичката состојба судот штом донел пресуда против тебе?
Викаш си ангажирал адвокат и течела парница, штом бил заведен спор и по истиот решавал Основен Суд значи имало основ по кој Судот завел предмет, а тоа е само по поднесен приговор против поднесен предлог за издавање платен налог, во спротивно решението ќе станело правосилно и извршно многу порано од тоа.
За да се одржуваат рочишта за главна расправа пред основен суд мора да има предлог и приговор против истиот, или пак тужба и одговор на тужба.
И на крај што е најважно? Дали си даден на извршител?
Викаш пресудата станала правосилна и извршна затоа што не ти дозволиле да изјавиш жалба, односно не ти дале препис од пресудата за да имаш време да најдеш друг адвокат, иако си го откажал полномошното на адвокатот.
Не ми се верува некој нормален во писарници, односно било кој судија доколку има поднесок од властодавач ( во случајот ти ) кој го откажува полномошното дадено на адвокат да не даде налог да му се издаде препис од било каква пресуда или спис од предмет на странка во постапка, ова е причина за разрешување.
Па г-не , во првиот дел од Вашето излагање не го разбрав добро.... Но не гледам каде ги мешам работите ???
Нели јас сум во оваа работа и јас детално ги прегледувм и анализирам хронолошки случувањата , ама сега дека не сум правник и имам статус на НЕУКА СТРАНКА не можам да го склопам правниот мозаик на овој случај.
Мислам ако убаво прочитавте ХРОНОЛОШКИ ГИ ОПИШАВ СИТЕ СЛУЧУВАЊА ДЕТАЛНО.
Велите дека не е можно да не ми дадат препис на пресуда иако навремено сум го ОТПОВИКАЛ ПОЛНООМОШНОТО од адвокатот .... Е па драги господине , можеби за Вас е тоа чудно ама јас не сум БУДАЛА да пишувам вакви работи за судот - судија и слично, се е поткрепено со факти. За оваа ситуација по однос на не давање можност странката да се жали .. поднесов преставка до Републички судски совет.
Поднесов и Барање за укинување на клаузулите на правосилност и извршност ..... до судот.
А за она првото:
Јас не знам како излегла на површина таа тужба ( прдлог за извршување без И.БР) и акое така ?? Како доверителот поднел тужба во 2015г кога веке имало поднесена тужба од 2003г ?? Зар тужителот кој променил многу адвокати не знаел дека веке има активна тужба која е во тек ??? Нели за една иста правна работа не може да се поведат 2 тужби ???
Ја сум ли виновен што судот во тек на 12 години не успеал да ме најде и да мки ја достави тужбата или предлог за извршувањекога во мегувреме имав Судски работен спор и уредно примав покани за рочишта и слично. Зар судот не може до МВР да поднесе барање за мое ЛОЦИРАЊЕ т.е место на живеење по Л.К
За она во 2015... нема пресуда против мене... Тогаш е покренато за плакање по Судски платен налог за долгот- фактура од 2003, кога јас поднесов приговор за ЗАСТАРЕНОСТ тогаш Доверителот се повлекува од тужбенеото барање и бара од судот да не се изготви ФОРМАЛНО решение... Соогласно напатствијата во правната поука на дописот од судот : АКО НЕ СЕ ЈАВИТЕ -ОДГОВОРИТЕ НА ОВОЈ ДОПИС ВО РОК ОД 8 ДЕНА КЕ СЕ СМЕТА ДЕКА СЕ СОГЛАСУВАТЕ СО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ТУЖБАТА - ама не и од тоа да не се изготви формално решение.

Нели гледате дека ова е НАМЕРНА ИГРА .. се работи за Дајнерс Клуб ......[DOUBLEPOST=1541255332][/DOUBLEPOST]
Не ги мешај работите.
Значи во случајот со оглед дека се работи за долг врз основа на неплатена фактура, веродстојна исправа, доверителот/тужителот можел да поднесе и поднел против тебе предлог за издавање платен налог врз основа на веродостојна извршна исправа.
Па откако ти во дадениот рок од 8 дена ќе поднесеш приговор против ваквиот предлог се оформува предмет пред надлежен Основен Суд и тече постапка.
Тужба за долг ( заем, неисполнување на обврски од договор и слично ) е сосема друга работа.
Дали ќе поднесеш ти приговор или не е твое право, и тогаш важеа истите рокови и сега, доколку во рок од 8 дена не поднесеш приговор предлогот станува правосилен и извршен и доверителот има извршна исправа во рака за да те даде на извршител и да бара присилна наплата.
Во тоа време кога го поднеле предлогот на кој се повикуваат настана примопредавање на предметите на релација СУДОВИ- НОТАРИ кои ја превзедоа улогата на судот околу иницијалното издавање на платни налози, за да ги растоварат наводно судовите од таа папирологија, но настанаа поголеми проблеми, како во твојот случај.
Кај тебе претпоставувам дека се случило следното,
Најверојатно предметот го имаат "зафрлено" во судските одделенија, па додека стигнал кај тебе по 12 години веќе сметале дека е извршена уредна достава.
Значи штом се повикуваат на тој предлог од 2003 истиот бил примен во работа од страна на судот.
Добро кажа, не се откажале доверителите од своето тужбено барање.
Рок за застареност кога може да се бара наплата на долг по однос на неплатени фактури е 3 години, па одново поднеле предлог за издавање на платен налог врз основ на веродостојна извршна исправа.
Твое е да провериш ОД КОИ ПРИЧИНИ ИСТИОТ НЕ ТИ БИЛ ДОСТАВЕН, дали истиот во тој период на кој се повикуваат е застарен или не, тоа може да се види од приемниот печат на предлогот кој го поднел доверителот.
Што се случило во 2015 година?Како ја утврдил фактичката состојба судот штом донел пресуда против тебе?
Викаш си ангажирал адвокат и течела парница, штом бил заведен спор и по истиот решавал Основен Суд значи имало основ по кој Судот завел предмет, а тоа е само по поднесен приговор против поднесен предлог за издавање платен налог, во спротивно решението ќе станело правосилно и извршно многу порано од тоа.
За да се одржуваат рочишта за главна расправа пред основен суд мора да има предлог и приговор против истиот, или пак тужба и одговор на тужба.
И на крај што е најважно? Дали си даден на извршител?
Викаш пресудата станала правосилна и извршна затоа што не ти дозволиле да изјавиш жалба, односно не ти дале препис од пресудата за да имаш време да најдеш друг адвокат, иако си го откажал полномошното на адвокатот.
Не ми се верува некој нормален во писарници, односно било кој судија доколку има поднесок од властодавач ( во случајот ти ) кој го откажува полномошното дадено на адвокат да не даде налог да му се издаде препис од било каква пресуда или спис од предмет на странка во постапка, ова е причина за разрешување.
Не ги мешај работите.
Значи во случајот со оглед дека се работи за долг врз основа на неплатена фактура, веродстојна исправа, доверителот/тужителот можел да поднесе и поднел против тебе предлог за издавање платен налог врз основа на веродостојна извршна исправа.
Па откако ти во дадениот рок од 8 дена ќе поднесеш приговор против ваквиот предлог се оформува предмет пред надлежен Основен Суд и тече постапка.
Тужба за долг ( заем, неисполнување на обврски од договор и слично ) е сосема друга работа.
Дали ќе поднесеш ти приговор или не е твое право, и тогаш важеа истите рокови и сега, доколку во рок од 8 дена не поднесеш приговор предлогот станува правосилен и извршен и доверителот има извршна исправа во рака за да те даде на извршител и да бара присилна наплата.
Во тоа време кога го поднеле предлогот на кој се повикуваат настана примопредавање на предметите на релација СУДОВИ- НОТАРИ кои ја превзедоа улогата на судот околу иницијалното издавање на платни налози, за да ги растоварат наводно судовите од таа папирологија, но настанаа поголеми проблеми, како во твојот случај.
Кај тебе претпоставувам дека се случило следното,
Најверојатно предметот го имаат "зафрлено" во судските одделенија, па додека стигнал кај тебе по 12 години веќе сметале дека е извршена уредна достава.
Значи штом се повикуваат на тој предлог од 2003 истиот бил примен во работа од страна на судот.
Добро кажа, не се откажале доверителите од своето тужбено барање.
Рок за застареност кога може да се бара наплата на долг по однос на неплатени фактури е 3 години, па одново поднеле предлог за издавање на платен налог врз основ на веродостојна извршна исправа.
Твое е да провериш ОД КОИ ПРИЧИНИ ИСТИОТ НЕ ТИ БИЛ ДОСТАВЕН, дали истиот во тој период на кој се повикуваат е застарен или не, тоа може да се види од приемниот печат на предлогот кој го поднел доверителот.
Што се случило во 2015 година?Како ја утврдил фактичката состојба судот штом донел пресуда против тебе?
Викаш си ангажирал адвокат и течела парница, штом бил заведен спор и по истиот решавал Основен Суд значи имало основ по кој Судот завел предмет, а тоа е само по поднесен приговор против поднесен предлог за издавање платен налог, во спротивно решението ќе станело правосилно и извршно многу порано од тоа.
За да се одржуваат рочишта за главна расправа пред основен суд мора да има предлог и приговор против истиот, или пак тужба и одговор на тужба.
И на крај што е најважно? Дали си даден на извршител?
Викаш пресудата станала правосилна и извршна затоа што не ти дозволиле да изјавиш жалба, односно не ти дале препис од пресудата за да имаш време да најдеш друг адвокат, иако си го откажал полномошното на адвокатот.
Не ми се верува некој нормален во писарници, односно било кој судија доколку има поднесок од властодавач ( во случајот ти ) кој го откажува полномошното дадено на адвокат да не даде налог да му се издаде препис од било каква пресуда или спис од предмет на странка во постапка, ова е причина за разрешување.
Па г-не , во првиот дел од Вашето излагање не го разбрав добро.... Но не гледам каде ги мешам работите ???
Нели јас сум во оваа работа и јас детално ги прегледувм и анализирам хронолошки случувањата , ама сега дека не сум правник и имам статус на НЕУКА СТРАНКА не можам да го склопам правниот мозаик на овој случај.
Мислам ако убаво прочитавтеХРОНОЛОШКИ ГИ ОПИШАВ СИТЕ СЛУЧУВАЊА ДЕТАЛНО.
Велите дека не е можно да не ми дадат препис на пресуда иако навремено сум го ОТПОВИКАЛ ПОЛНООМОШНОТО од адвокатот .... Е па драги господине , можеби за Вас е тоа чудно ама јас не сум БУДАЛА да пишувам вакви работи за судот - судија и слично, се е поткрепено со факти. За оваа ситуација по однос на не давање можност странката да се жали .. поднесов преставка до Републички судски совет.
Поднесов и Барање за укинување на клаузулите на правосилност и извршност ..... до судот.
А за она првото:
Јас не знам како излегла на површина таа тужба ( прдлог за извршување без И.БР) и акое така ?? Како доверителот поднел тужба во 2015г кога веке ималоподнесена тужба од 2003г ?? Зар тужителот кој променил многу адвокати не знаел дека веке има активна тужба која е во тек ??? Нели за една иста правна работа не може да се поведат 2 тужби ???
Ја сум ли виновен што судот во тек на 12 години не успеал да ме најде и да мки ја достави тужбата или предлог за извршувањекога во мегувреме имав Судски работен спор и уредно примав покани за рочишта и слично. Зар судот не може до МВР да поднесе барање за мое ЛОЦИРАЊЕ т.е место на живеење по Л.К
За она во 2015... нема пресуда против мене... Тогаш е покренато за плакање по Судски платен налог за долгот- фактура од 2003, кога јас поднесов приговор заЗАСТАРЕНОСТ тогаш Доверителот се повлекува од тужбенеото барање и бара од судот да не се изготви ФОРМАЛНО решение... Соогласно напатствијата во правната поука на дописот од судот : АКО НЕ СЕ ЈАВИТЕ -ОДГОВОРИТЕ НА ОВОЈ ДОПИС ВО РОК ОД 8 ДЕНА КЕ СЕ СМЕТА ДЕКА СЕ СОГЛАСУВАТЕ СО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ТУЖБАТА - ама не и од тоа да не се изготви формално решение.

Нели гледате дека ова е НАМЕРНА ИГРА .. се работи за Дајнерс Клуб ......
 
Последно уредено:

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Како се смета застареност на долг за кредит од банка.. Поради немање пари на сметка рати за кредитот не се плаќани 7-8 години а од банката нема тужба.. Дали тука има застареност на долгот? И што треба да се направи доколку има застареност?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom