Правна помош и совети

Член од
13 март 2014
Мислења
691
Поени од реакции
142
Каде може да го најдам член 215 ст 2 в.в.со ст 1 од кривичниот законик?
Го спуштив законот но нигде го нема тој член.
Ве молам за помош?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
А сигурен си дека постои таков член?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Каде може да го најдам член 215 ст 2 в.в.со ст 1 од кривичниот законик?
Го спуштив законот но нигде го нема тој член.
Ве молам за помош?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Ова што го имаш пишано значи дека лицето ХХ е обвинето по член 215 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик или у превод дека лицето ХХ произведувало, пуштало во промет.... помало количество дрога.
Те има збунето изгледа тоа "в.в. ст 1"
Ако сакаш да знаеш што значи "помало количество" прочитав во членот 122 од Кривичниот законик, би требало таму да е дефиницијата.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
5 јуни 2017
Мислења
27
Поени од реакции
7
Патуванје на грција дали може со лична карта?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Ова што го имаш пишано значи дека лицето ХХ е обвинето по член 215 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик или у превод дека лицето ХХ произведувало, пуштало во промет.... помало количество дрога.
Те има збунето изгледа тоа "в.в. ст 1"
Ако сакаш да знаеш што значи "помало количество" прочитав во членот 122 од Кривичниот законик, би требало таму да е дефиницијата.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Фала ок, го најдов.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Вака:

Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме

ПОЧИТУВАН Г-НЕ.

ИМАМ ЕДЕН ПРАВЕН ПРОБЛЕМ КОЈ НЕ МОЖАМ ДА ГО РЕШАМ ЗАТОА ШТО ПОРАДИ МИЈАТА СОЦИЈАЛНО МАТЕРИЈАЛНА ПОЛОЖБА ( СОЦ.СЛУЧАЈ ) НЕ СУМ ВО МОЖНОСТ ДА АНГАЖИРАМ АДВОКАТ..... СО ПОМОШ НА ЗДРУЖЕНИЕТО НА МЛАДИ ПРАВНИЦИ ДО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА ПОДНЕСОВ БАРАЊЕ ЗА БЕСПЛАТНА ПРАВНА ПОМОШ ЗА КОЈ СЕУШТЕ НЕМАМ ОДГОВОР, А ИМАМ СОЗНАНИЕ ДЕКА СУМ ОДБИЕН И ЧЕКАМ САМО ДА СЕ ФОРМАЛИЗИРА ТОА ОДБИВАЊЕ ОД СТРАНА НА МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА.

СО ДАЈНЕРС ИНТЕРНАЦИОНАЛ ИМАВ СПОР ЗА НЕКОЈ ДОЛГ ОД ПРЕД 17 ГОД КОЈ РЕЗУЛТИРАШЕ СО СУДСКИ СПОР. ВО ТЕКОТ НА ПОСТАПКАТА СО МОЈОТ ЗАКОНСКИ ЗАСТАПНИК ВЛЕГОВМЕ ВО НЖКОНФЛИКТ ОКОЛУ НАЧИНОТ НА ВОДЕЊЕ НА ТАА ПОСТАПКА ОД СТРАНА НА АДВОКАТОТ. УШТЕ ВО ПРВИОТ ДЕН ОД РОКОТ ЗА ЖАЛБА (8- ДЕНА ) ДО СУДОТ ПОДНЕСОВ ИЗВЕСТУВАЊЕ СО КОЕ ГО ОТПОВИКУВАМ ПОЛНОМОШНОТО НА МОЈОТ АДВОКАТ И ПОБАРАВ ОД СУДОТ ( СУДИЈАТА ) ДА МИ ЈА ДОСТАВИ ПРЕСУДАТА ( ПРЕСУДАТА БИЛА ВРАЧЕНА НА АДВОКАТОТ ) КАКО БИ АНГАЖИРАЛ ДРУГ АДВОКАТ ЗА СОСТАВ И БЛАГОВРЕМЕНО ВЛОЖУВАЊЕ ЖАЛБА ДО АПЕЛАЦИАЈ. ИСТИОТ ПЕРИОД И АДВОКАТОТ НА КОГО МУ ГО ОТПОВИКАВ ПОЛНОМОШНОТО - ПОДНЕЛ ДО СУДОТ ДЕКА НГО ОТКАЖУВА ПОЛНОМОШНОТО И ПОРАДИ КОНФЛИКТОТ НЕ САКАШЕ ДА МИ ЈА ДАДЕ ПРЕСУДАТА А ИСТАТА ЈА ПРАТИЛ НА 7-миот ДЕН ОД РОКОТ А ПОРАДИ ДОЦНЕЊЕ ВО ПОШТА РОКОТ СЕ ПРОБИ И СЕГА ПРЕСУДАТА СТАНА ПРАВОСИЛНА И ИЗВРШНА. КАДЕ ШТО ПОРАДИ ПРЕДМЕТ ЗА ЗАОСТАНАТ ДОЛГ ....ДАДЕН СУМ НА ИЗВРШИТЕЛ. УСКРАТЕНО МИ Е ПРАВОТО НА ЖАЛАБА И ЈАС КАКО НЕУКА СТРАНКА СУДОТ МОРАЛ ДА МИ ДАДЕ НАПАТСТВИЈА КАКО ДА ПОСТАПАМ СО ОГЛЕД ШТО СЕ РАБОТИ ЗА ТАКВА СИТУАЦИЈА.
СЕ НАДЕВАМ И ПРАШУВАМ : ИМА ЛИ НЕКОЈ НАЧИН ОВА ДА СЕ ИСПРАВИ ???
БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД Цветан.М
 
Член од
7 јуни 2017
Мислења
11
Поени од реакции
2
Кои се правните услови сто треба да ги исполниш и воопшто барањата за да одпочнеш со ваков бизнис?
 
Член од
6 февруари 2013
Мислења
37
Поени од реакции
4
Imam zemeno kredit hipotekaren kade mm e kokreditobaratel.E sega sakame da zememe na nego kredit no od istata banka ni velat deka ne moze.Dali postoi moznost da zeme kredit od druga banka ili ne?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.227
Поени од реакции
78.809
Марти Мистерија ти е кокредитобарател?
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
БАРАЊЕ ЗА ЗАПИРАЊЕ НА КЛАУЗУЛА НА ПРАВОСИЛНОСТ И ИЗВРПШНОСТ НА ПРЕСУДА ????? КАКО ИДЕ ТОА ???? МОЖЕ ЛИ НЕКОЈ ДА МИПОМОГНЕ ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom