Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

 1. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.423
  Допаѓања:
  10.813
  Склучивте главен договор ?
  Ја сменивте сопственоста во Катастар ?
  Таму кој стои како сопственик, вие или инвеститорот ?
  Има прибелешка за хипотеката на вашиот стан во Катастар ?
   
 2. pravensovet

  pravensovet

  Член од:
  7 август 2018
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  --- Споено дупло мислење, 9 август 2018 ---
  Preddogovor, vo nego pisuva deka parite se isplateni i ostanuva samo da se izvadi imoten list, na negovo ime, smetki na nase ime idat, sedime vo stanot od koga go kupivme, no ete 10 godini i poveke ne laze denes, utre, vo katastar e zavedena hipoteka. Pozdrav
  --- Споено дупло мислење, 9 август 2018 ---
  I
  --- Споено дупло мислење, 9 август 2018 ---
  Inaku toa se stari zgradi gore so dogradba na gorniot spat, i terasi dogradbi poveke stanovi, pozdrav
   
  Последно уредено: 9 август 2018
 3. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.600
  Допаѓања:
  7.398
  Одамна зборам, законот е ужас за купувачите. Не може со влог од 5000 евра да гради зграда од 400-500.000 која пазарно ќе се продаде за скоро милион евра, без употребна дозвола, без измени во градба, без имотни без ништо. И се само за цените да се контролираат ниски, а бдп да расне. И адвокатите и нотарите да се богатат и судовите да земаат голема пара на име рочишта.
  Едноставно е, зградата/станот мора да се продава со имотен лист.
  Вакви случаи има еден куп, законодавецот уво не го боли.
   
  На dastan и krkac им се допаѓа ова.
 4. pravensovet

  pravensovet

  Член од:
  7 август 2018
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Толку години шдедење, работа да се купи стан и да ти го одземат зошто некој не плаќа данок? Зарем е можно?
   
 5. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.423
  Допаѓања:
  10.813
  Преддоговорот нема некоја преголема важност. Преддоговорот во суштина вика само дека ќе се склучи главен договор.
  Многу наивно е да останеш 11 години само на преддоговор.
  Самото име преддоговор ти кажува дека треба да се склучи главен договор...
  Фино лепо си склучуваш договор за купопродажба, си одиш во катастар, менуваш сопственост и не си ја лупаш главата после.
  Претпоставувам дека и преддоговор е доволно за да одат сметки на ваше име, ама за да се смени сопственоста во катастар мора да има главен договор склучено.
  Проверете си електронски кој е сопственик на станот (мислам дека можеше електронски тоа да се проверува).

  Можеби најдобро е да се консултирате со адвокат за тоа што понатаму.
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 6. pravensovet

  pravensovet

  Член од:
  7 август 2018
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  --- Споено дупло мислење, 11 август 2018 ---
  Во право сте, но преддоговорот е склучен на нотар со цела документација што се купува колку сме платиле, не чекавме 11 години становите набргу му ги ставиле под хипотека и не може да се префрли станот, поздрав
   
 7. george_jov

  george_jov

  Член од:
  23 февруари 2011
  Мислења:
  614
  Допаѓања:
  625
  Каде може да се пожалам доколку комшијата над мене има проблем со водоводна инасталација (најверојатно пукната цевка) и на мене ми прокапува од таванот, а самиот он не сака да си го санира проблемот.???
   
 8. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.397
  Допаѓања:
  915
  Практично никаде. Ова е веќе дискутирано. Не се расправај, пробај, разбери се. Ако треба, ти плати го мајсторот. Ако сакаш поинаку, поплака во најблиска полициска станица, па со потврдата дека си се жалел и со вештачење, на Суд
   
 9. Forca

  Forca

  Член од:
  2 март 2016
  Мислења:
  94
  Допаѓања:
  39
  Само надомест на штета можеш да бараш.
   
 10. Djijalija

  Djijalija

  Член од:
  21 август 2018
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Kaj hipotekaren kredit kolku rati treba da ne se platat pred da bides daden na izvrsitel
   
 11. tigrica92

  tigrica92

  Член од:
  13 март 2014
  Мислења:
  618
  Допаѓања:
  122
  Dali ako nekoj mi vrti od nepoznat broj i me voznemiruva mozam da tuzam?
  Mojot broj e davan od nekoj lazen profil po grupite, vo smisla kao demek sum nudela uslugi, pa mi vrtat sekakvi? Pomos ve molam, dali ke mora preku vestacenje da se odi, dali nekoj ima nekakvo info, se javiv vo policija samo cisto informativno da prasam, mi rekoa deka ne se tie nadlezni za toa, ako imas 500E odfazla da terame procedura, bidejki odi preku vestak vo Srbija seto toa itn itn, pa dali e vistina ili samo sakaa da me otkacat?
   
 12. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.423
  Допаѓања:
  10.813
  Ништо не те кошта да поднесеш кривична пријава против непознат сторител (ако не го знаеш човекот што ги злоупотребил твоите податоци) за кривичното дело „злоупотреба на лични податоци“ чл. 149 од КЗ.
  Мада постапката после се води по приватна тужба.
   
 13. tigrica92

  tigrica92

  Член од:
  13 март 2014
  Мислења:
  618
  Допаѓања:
  122
  Значи само телефонскиот бр ми го искористиле, маживе што се јавуваа ни името не ми го знаеја. Одприлика јас си знам кој може да го сторил тоа , ама немам докази, зашо од лажен профил го оставал мојот бр. Сега профилот најверојатно е деактивиран, не го најдувам.
   
 14. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.423
  Допаѓања:
  10.813
  Не е битно дека само телефонот ти го искористиле.
  Не знам шо податоци чува фејсбук, ама ако го знаеш "името" на лажниот профил можеш тоа да го пишеш во пријавата, па евентуално мвр да се обратат до фејсбук да им ја дадат ајпи адресата на која се логирал тој профил па по ајпи адреса они да го идентификуваат лицето.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 15. tigrica92

  tigrica92

  Член од:
  13 март 2014
  Мислења:
  618
  Допаѓања:
  122
  Oк, а откако ќе го идентификуваат дека е ТОЈ некој, тие кривично не го гонат? Морам по приватен пат да одам? Како што ми рекоа од мвр, 500Е било вештачењето итн итн.:?
   

Сподели преку: