Правна помош и совети

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Дали има некој да ми помогне со изготвување договор за издавање на стан под ќирија ама без надомест? Технички не се работи за ќираџии, а ми треба документ за да се пријавам како жител на населено место без поседување на имотен лист.

Исто, поправете ме ако грешам дека е возможно да постои легално таков договор за издавање стан без надомест, го најдов како солуција дури истражував на интернет.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Здраво, пред околу 15 год(2004),баба ми работела во некоја печатница.Неколку луѓе му давале пари на газдата,а тој за возврат му рекол дека една акција ќе ја вреднува по 50е.Потпишано е на документ и го има потписот на газдата,и на вработените кои му давале пари.Е сега тој постојано ги лажел,дека ќе му ги дади парите,но не добиле нешто.Некој од вработените го тужеле околу 2009-2010.И ги земале сите пари околу 10.000е.Е сега јас бев кај адвокат и прашав,на едно место ми кажаа дека делото е застарено,на други две места ми кажаа дека акциите не застаруваат.Дали има некој стручен да ми кажи што е точно? Ви благодарам!
Ima li baba ti dokaz deka poseduva akcii? Pravnoto lice uste li postoe? Ako e samo pozajmica zastareno e..
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Дали има некој да ми помогне со изготвување договор за издавање на стан под ќирија ама без надомест? Технички не се работи за ќираџии, а ми треба документ за да се пријавам како жител на населено место без поседување на имотен лист.

Исто, поправете ме ако грешам дека е возможно да постои легално таков договор за издавање стан без надомест, го најдов како солуција дури истражував на интернет.
Само адвокат може да прави договори, така да ќе си се обратиш кај адвокат за ова.
Секој што не е адвокат, а ти состави некој договор, прво сторува кривично дело надриписарство, друго те става во опасност евентуално да напише некоја глупост што може да те стави во милион проблеми.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: X3m

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Дали има некој да ми помогне со изготвување договор за издавање на стан под ќирија ама без надомест? Технички не се работи за ќираџии, а ми треба документ за да се пријавам како жител на населено место без поседување на имотен лист.

Исто, поправете ме ако грешам дека е возможно да постои легално таков договор за издавање стан без надомест, го најдов како солуција дури истражував на интернет.
Moze, nie ovie denovi napravivme nekolku takvi bidejki bea potrebni za apliciranje za socijalen stan, mozebi i na tebe ti e za toa..
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Moze, nie ovie denovi napravivme nekolku takvi bidejki bea potrebni za apliciranje za socijalen stan, mozebi i na tebe ti e za toa..
Не може да биде договор за закуп без надомест.
Може да биде спогодба за востанување на лична службеност - домување.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
240
Поени од реакции
81
Ima li baba ti dokaz deka poseduva akcii? Pravnoto lice uste li postoe? Ako e samo pozajmica zastareno e..
Има доказ,потпишано е на лист од негова страна,ама во тоа време кога се потпишале фирмата се викала со едно име,а сега е преименувана во друго.Луѓето кој што го тужеле пред 8-9 години си ги земале парите(една акција е околу 75е) баба ми има околу 80 акции.Е сега прашањето ми е дали акциите како акции застаруваат после 10-15год или никогаш не застаруваат.За докази има докази,ама не ми е јасно дали застаруваат или не.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Има доказ,потпишано е на лист од негова страна,ама во тоа време кога се потпишале фирмата се викала со едно име,а сега е преименувана во друго.Луѓето кој што го тужеле пред 8-9 години си ги земале парите(една акција е околу 75е) баба ми има околу 80 акции.Е сега прашањето ми е дали акциите како акции застаруваат после 10-15год или никогаш не застаруваат.За докази има докази,ама не ми е јасно дали застаруваат или не.
Akcionerite se sopstvenici na drustvoto, taka da ne zastaruva. Toa so e smeneto imeto ne vlijae voopsto.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.333
Поени од реакции
3.265
pausalno (mesecno) plakjanje za usluga pomegju dve fizicki lica e podobro da se napravi kako avtorski dogovor ili kako dogovor za delo?
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Zdravo, sakam da ve prasam i po moznost brzo da mi odgovorite, dali moze firmi vo stecaj da se tuzat za dolg od fakturi sto im se izdavani posle otvaranje na stecajot?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom