Правна помош и совети

E

elektroalfcvetan

Гостин
Вака:

Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме
Прво да Ве поздравам. Нов сум во форумов и не умеам убаво да го користам. Ве молам за помош !

КОРОСНИК СУМ НА СОЦ. ПОМОШ,
ВО 2003 г ИМАВ ДОЛГ КОН ДАЈНЕРС. ОСТАНАВ БЕЗ РАБОТА И ОСТАНА И ДОЛГОТ. ВО 2007 СЕ ВРАТИВ НА РАБ. И ДОБИВ ОДШТЕТА ОД 10.000 ЕВРА. ОТИДОВ ВО ДАЈНЕРС ЗА ДА СИ ПЛАТАМ... МИ ЕЕКОА ДЕКА НЕМАМ НИКАКОВ ДОЛГ. БАРАВ ПОТВРДА НО НЕ МИ ИЗДАДОА. 2015 г МИ СТИГНА ТУЖБА ПРЕКУ СУД ЗА ДОЛГОТ ОД 2003, СЕ ПОВИКАВ НА ЗАСТАРЕНОСТ. ПО 7-8 ДЕНА ДОБИВ ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД СУДОТ ВО КОЕ ВЕЛИ : " ПО ОДНОС НА ТУЖБАТА ПРОТИВ ВАС ОД ДАЈНЕРС ВЕ ИЗВЕСТУВАМЕ ДЕКА ТУЖИТЕЛОТ ПРЕКУ СВОЈОТ ЗАК.ЗАСТАПНИК АДВОКАТ П. Т ОД СКОПЈЕ ЈА ПОВЛЕКУВА ТУЖБАТА ВО ЦЕЛОСТ И БАРА ДА НЕ СЕ ИЗГОТВУВА ФОРМАЛНО РЕШЕНИЕ. АКО ВО РОК ОД 8-ДЕНА НЕ СЕ ЈАВИТЕ НА ОВА ИЗВЕСТУВАЊЕ КЕ СЕ СМЕТА ДЕКА СЕ СЕ СОГЛААУВАТЕ ВО ЦЕЛОСТ. ЕДЕН ПРИЈАТЕЛ НОТАР МИ РЕЧЕ ДЕКА ТОА Е ВО МОЈА КОРИСТ О НЕ СЕ ЈАВИВ ВО РОКОТ. ПОСЛЕ 2 ГОД ПОВРОРНО ( СЕГА ПРЕКУ НОТАР) МИ ПРИСТИГНА ТОА ЗА ПЛАТЕН НАЛОГ ЗА ИСТИОТ ДОЛГ - ФАКТУРА ОД 2003 Г И ПОВЛЕКУВАЊЊТО ОД 2015Г. ВЛОЖИВ ПРИГОВОР И НОТАРОТ ГО ПРОСЛЕДИ ДО СУД.
АНГАЖИРАВ АДВОКАТ ( пријател на нотарот) ЗАПОЧНА СУД. ПРОЦЕС , -4-5 РОЧИШТА И ГО ГУБИМЕ ПРОЦЕСОТ -ПРВОСТЕПЕНО. ВИДОВ ДЕКА ПОКРАЈ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ДАЈНЕРС ОД 2015 СЕГА ИСТИОТ СЕ ПОВИКУВА НА НЕКОЈА ТУЖБА ОД 2003 Г ПРОТИВ МЕНЕ КАДЕ НИКОГАШ НЕМАВ ПРИМЕНО НИТУ ПОКАНА, НИТУ ИМА НЕГДЕ ДЕКА Е ОБЈАВЕНА НА ОГЛАС. ТАБЛА.... . А СЕГА СУДОТ ЈА ПРИФАКА ТУЖБАТС КОЈА ЦЕЛИ 15 Г СЕДИ ВО СУДОТ И СЕГА СЕ АКТИВИРА. ?!?!!!
Ве молам како е можно ова? !?!?
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Би бил благодарен некој да ми одговори на прашањево доколку се разбира во истото, бидејќи сигурно адвокатите ке ми земат пари, а за мој близок пријател е.
Дали може да се покрене извршување во Република Македонија врз основа на веродостојни исправи од Република Срвија?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.935
Поени од реакции
3.622
Би бил благодарен некој да ми одговори на прашањево доколку се разбира во истото, бидејќи сигурно адвокатите ке ми земат пари, а за мој близок пријател е.
Дали може да се покрене извршување во Република Македонија врз основа на веродостојни исправи од Република Срвија?
Врз основа на веродостојни исправи (пример фактури) не. Но ако се работи за извршна исправа (пресуда, платен налог...) може, само треба да си направи превод и да ја поднесе во судот за признавање....
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.453
Поени од реакции
15.990
Врз основа на веродостојни исправи (пример фактури) не. Но ако се работи за извршна исправа (пресуда, платен налог...) може, само треба да си направи превод и да ја поднесе во судот за признавање....
Благодарам на одговорот ;)
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Пред извесно време дете замина на лекување во Германија. Се работи за еден вид на леукемија. Би требало да бидат таму скоро 9 месеци. Овде во Мк двајцата родители се пријавуваа во АВРМ дури беа присутни. Сега одбиваат да ги пријават поради тоа што не оделе лично, а тие се со детето во Германија. Доколку ги избришат од евиденција, детето би го изгубило правото за бесплатно лекување.....односно ќе мора да плаќаат приватно. Дали со некој закон/правилник е регулирана ваква ситуација? Дали имаат право да ги избришат, а државата пред 2 месеци ги прати на лекување во странство со сите потребни документи, конзилијарни мислења итн? Плус државата плати 80% од трошоците, а со донации се собраа останатите средства. Некоја идеја како да се реши ова позитивно?
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Правници и Млади правници. Да Ве поздравам и ако некој може да ми го ПРОТОЛКУВА ПРАВНО чл. 90 од ЗПП - поточно последниот пасусс или став..... како и да се вика тоа.
По откажување на полномошно................ и тн
Благодарам
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Правници и Млади правници. Да Ве поздравам и ако некој може да ми го ПРОТОЛКУВА ПРАВНО чл. 90 од ЗПП - поточно последниот пасусс или став..... како и да се вика тоа.
По откажување на полномошно................ и тн
Благодарам
Шо не ти е јасно во членот 90 ?
Се е многу јасно напишано и не знам шо сакаш да ти се протолкува ?
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Пред извесно време дете замина на лекување во Германија. Се работи за еден вид на леукемија. Би требало да бидат таму скоро 9 месеци. Овде во Мк двајцата родители се пријавуваа во АВРМ дури беа присутни. Сега одбиваат да ги пријават поради тоа што не оделе лично, а тие се со детето во Германија. Доколку ги избришат од евиденција, детето би го изгубило правото за бесплатно лекување.....односно ќе мора да плаќаат приватно. Дали со некој закон/правилник е регулирана ваква ситуација? Дали имаат право да ги избришат, а државата пред 2 месеци ги прати на лекување во странство со сите потребни документи, конзилијарни мислења итн? Плус државата плати 80% од трошоците, а со донации се собраа останатите средства. Некоја идеја како да се реши ова позитивно?
Пред извесно време дете замина на лекување во Германија. Се работи за еден вид на леукемија. Би требало да бидат таму скоро 9 месеци. Овде во Мк двајцата родители се пријавуваа во АВРМ дури беа присутни. Сега одбиваат да ги пријават поради тоа што не оделе лично, а тие се со детето во Германија. Доколку ги избришат од евиденција, детето би го изгубило правото за бесплатно лекување.....односно ќе мора да плаќаат приватно. Дали со некој закон/правилник е регулирана ваква ситуација? Дали имаат право да ги избришат, а државата пред 2 месеци ги прати на лекување во странство со сите потребни документи, конзилијарни мислења итн? Плус државата плати 80% од трошоците, а со донации се собраа останатите средства. Некоја идеја како да се реши ова позитивно?
Вака сега: Ако државата ги пратила двата родитела како придружници на лекување- СО ПРОПРАТНА ДОКУМЕНТАЦИЈА, тогаш сета со сета таа документација (фотокопија) прво ке поднесат жалба на РЕШЕНИЕ ЗА БРИШЕЊЕ ВО ЕВИДЕНЦИЈА при АВРМ а по одговорот од таму доколку не е позитивен се поднесува ЖАЛБА до МТСП на РМ и во краен случај.... Се поведува УПРАВЕН СПОР кој сигурно ке го добиете. Но верувам дека уште при АВРМ. Само напред и не се предавајте.. Со помин нека е, и Ви посакувам што побрзо оздравување на Вашето дете.[DOUBLEPOST=1529137053][/DOUBLEPOST]
Шо не ти е јасно во членот 90 ?
Се е многу јасно напишано и не знам шо сакаш да ти се протолкува ?
Ете сега: НА ПРВИОТ ДЕН ОД РОКОТ ЗА ЖАЛБА НА ПРЕСУДА - АДВОКАТОТ ГО ОТКАЖАЛ ПОЛНОМОШНОТО. НА КЛИЕНТОТ МУ ГИ ПРАЌА СПИСИТЕ ФОТОКОПИЕ ПО ПОШТА СЕДМИОТ ДЕН, А ПРЕСУДАТА ЈА ПРАЌА ВО СУД. А РОКОТ ЗА ЖАЛБА Е 8 ДЕНА??? И СЕГА КОЈ СНОСИ ОДГОВОРНОСТ ЗА ПРОБИЕНИОТ РОК ЗА ЖАЛБА????[DOUBLEPOST=1529138344][/DOUBLEPOST]Da ne ste Vie Bojan advokatot za kogo se odnesuva ova ???
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ете сега: НА ПРВИОТ ДЕН ОД РОКОТ ЗА ЖАЛБА НА ПРЕСУДА - АДВОКАТОТ ГО ОТКАЖАЛ ПОЛНОМОШНОТО. НА КЛИЕНТОТ МУ ГИ ПРАЌА СПИСИТЕ ФОТОКОПИЕ ПО ПОШТА СЕДМИОТ ДЕН, А ПРЕСУДАТА ЈА ПРАЌА ВО СУД. А РОКОТ ЗА ЖАЛБА Е 8 ДЕНА??? И СЕГА КОЈ СНОСИ ОДГОВОРНОСТ ЗА ПРОБИЕНИОТ РОК ЗА ЖАЛБА????[DOUBLEPOST=1529138344][/DOUBLEPOST]Da ne ste Vie Bojan advokatot za kogo se odnesuva ova ???
Прво погрешно си претпоставил дека имам проблеми со видот.
Баш напротив, супер читам и мали и големи букви :)

Друго, да ја сум тој адвокатот, како ли ме позна ?
Мислев дека подобро сум маскиран :/

Трето, членот е многу јасен. Ако за тебе може да настапи непоправлива штета (таква би била и пропуштање рок за жалба/тужба whatever) адвокатот е должен да работи уште 30 дена, т.е. до поднесувањето да речеме на жалбата.
Сеа во твојов случај ја не знам зошто дошло до откажување на полномошното, кога ти си дознал за откажувањето, дали баш тогаш кога почнал да тече рокот за жалба или уште претходно ти било кажано, дали ти си имал време да најдеш нов адвокат за тоа време, зошто баш ден пред рокот за поднесување на жалбата ти биле пратени документите итн итн.

Поентата ми е дека членот 90 е многу јасен, а сеа како би се применил во твојот случај зависи од околностите.

П.С. ако го пропуштиш рокот за жалба, можеш истата да ја поднесеш и после рокот со тоа што ќе бараш враќање во поранешна состојба и ќе објасниш дека од тие и тие причини не си можел да го запазиш рокот.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Не
Прво погрешно си претпоставил дека имам проблеми со видот.
Баш напротив, супер читам и мали и големи букви :)

Друго, да ја сум тој адвокатот, како ли ме позна ?
Мислев дека подобро сум маскиран :/

Трето, членот е многу јасен. Ако за тебе може да настапи непоправлива штета (таква би била и пропуштање рок за жалба/тужба whatever) адвокатот е должен да работи уште 30 дена, т.е. до поднесувањето да речеме на жалбата.
Сеа во твојов случај ја не знам зошто дошло до откажување на полномошното, кога ти си дознал за откажувањето, дали баш тогаш кога почнал да тече рокот за жалба или уште претходно ти било кажано, дали ти си имал време да најдеш нов адвокат за тоа време, зошто баш ден пред рокот за поднесување на жалбата ти биле пратени документите итн итн.

Поентата ми е дека членот 90 е многу јасен, а сеа како би се применил во твојот случај зависи од околностите.

П.С. ако го пропуштиш рокот за жалба, можеш истата да ја поднесеш и после рокот со тоа што ќе бараш враќање во поранешна состојба и ќе објасниш дека од тие и тие причини не си можел да го запазиш рокот.
Прво... Не спомнав дека имате слаб вид. Само прашав по името се совпаѓа со адвокатот што имам спор[DOUBLEPOST=1529235510][/DOUBLEPOST]
Прво погрешно си претпоставил дека имам проблеми со видот.
Баш напротив, супер читам и мали и големи букви :)

Друго, да ја сум тој адвокатот, како ли ме позна ?
Мислев дека подобро сум маскиран :/

Трето, членот е многу јасен. Ако за тебе може да настапи непоправлива штета (таква би била и пропуштање рок за жалба/тужба whatever) адвокатот е должен да работи уште 30 дена, т.е. до поднесувањето да речеме на жалбата.
Сеа во твојов случај ја не знам зошто дошло до откажување на полномошното, кога ти си дознал за откажувањето, дали баш тогаш кога почнал да тече рокот за жалба или уште претходно ти било кажано, дали ти си имал време да најдеш нов адвокат за тоа време, зошто баш ден пред рокот за поднесување на жалбата ти биле пратени документите итн итн.

Поентата ми е дека членот 90 е многу јасен, а сеа како би се применил во твојот случај зависи од околностите.

П.С. ако го пропуштиш рокот за жалба, можеш истата да ја поднесеш и после рокот со тоа што ќе бараш враќање во поранешна состојба и ќе објасниш дека од тие и тие причини не си можел да го запазиш рокот.[/QUOTE

По пристигање на пресудата и по исходот од истата настана вербален конфликт мегу мене и адвокатот. Јас не бев задоволен од одлуката и реков ке менувам адвокат. Тогаш адвокатоѕ почна да ме навредува и заканува по живот со физичка ликвидација. На првиот ден од рокотза жалба 8дена поднесов до судот за отповикување на адвокатот и барав препис на пресуда за да можам да вложам жалба затоа што адвокатот не ми ги даваше списите и пресудата , исто така и барав за увид во предмет. И до него пратив допис да ми ги врати списите...... тој нејкеше да ми даде списи иако знаеше дека роковите течат. Списите ми стигнаа после истекот на рокот жакба. Повторно се обратив до судот... Судијката рече дека благовремено доставила пресуда до мојот адвокат и дека роковите од тогаш течат. А мојот адвокат се надевам го знаел член. 90 од ЗПП И МОРАЛ ДА ВЛОЖИ ЖАЛБА И ПОКРАЈ ТОА ШТО И ОН ГО ОТКАЖАЛ ПОЛНОМОШНОТО УШТЕ НА ПРВИОТ ДЕН ОД РОКОТ ЗА ЖАЛБА.
[DOUBLEPOST=1529235637][/DOUBLEPOST]По пристигање на пресудата и по исходот од истата настана вербален конфликт мегу мене и адвокатот. Јас не бев задоволен од одлуката и реков ке менувам адвокат. Тогаш адвокатоѕ почна да ме навредува и заканува по живот со физичка ликвидација. На првиот ден од рокотза жалба 8дена поднесов до судот за отповикување на адвокатот и барав препис на пресуда за да можам да вложам жалба затоа што адвокатот не ми ги даваше списите и пресудата , исто така и барав за увид во предмет. И до него пратив допис да ми ги врати списите...... тој нејкеше да ми даде списи иако знаеше дека роковите течат. Списите ми стигнаа после истекот на рокот жакба. Повторно се обратив до судот... Судијката рече дека благовремено доставила пресуда до мојот адвокат и дека роковите од тогаш течат. А мојот адвокат се надевам го знаел член. 90 од ЗПП И МОРАЛ ДА ВЛОЖИ ЖАЛБА И ПОКРАЈ ТОА ШТО И ОН ГО ОТКАЖАЛ ПОЛНОМОШНОТО УШТЕ НА ПРВИОТ ДЕН ОД РОКОТ ЗА ЖАЛБА.
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
На првиот ден од рокотза жалба 8дена поднесов до судот за отповикување на адвокатот и барав препис на пресуда за да можам да вложам жалба затоа што адвокатот не ми ги даваше списите и пресудата , исто така и барав за увид во предмет.
Читај си го болдот убаво.
Треба да разликуваш отповикување и откажување.
Ставот 4 од членот 90 се однесува само на откажување, а во твојов случај ТИ си го отповикал полномошното. Тоа значи дека он нема обврска да работи плус 30 дена, зошто во твојов случај ти свесно си му рекол „нејќам више да ми го работиш случајов“. Смислата на ставот 4 е да ја заштити странката од штета кога од нигде никаде адвокатот нејзе и вика „не го работам више твојов случај“.

Се надевам ме сфати.

Друго прашање е зошто и дали одолговлекувал адвокатот во врска со предавањето на документите.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Читај си го болдот убаво.
Треба да разликуваш отповикување и откажување.
Ставот 4 од членот 90 се однесува само на откажување, а во твојов случај ТИ си го отповикал полномошното. Тоа значи дека он нема обврска да работи плус 30 дена, зошто во твојов случај ти свесно си му рекол „нејќам више да ми го работиш случајов“. Смислата на ставот 4 е да ја заштити странката од штета кога од нигде никаде адвокатот нејзе и вика „не го работам више твојов случај“.

Се надевам ме сфати.

Друго прашање е зошто и дали одолговлекувал адвокатот во врска со предавањето на документите.
Нееееее, јас сум поднел до судот за отповикување на полномошното. Ама он истиот ден има доставено поднесок до судот со кое го ОТКАЖУВА ПОЛНОМОШНОТО и пресудата ја диставува - враќа до судот, независно од тоа што ја сум поднел барање он предходно поднел за ОТКАЖУВАЊЕ НА ПОЛНОМОШНОТО... тоа не е исто значи член 90 баш се однесува за негов случај.... Ако не друго... ДОВОЛНО САМО ДА ВЛОЖЕЛ ЖАЛБА ВО РОКОТ.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Возев ПП-БТ утрово,и имаше полиција.
Стоеше на место каде што ограничувањето е 100км/ч.Возев со 100,пред мене од мојата десна страна стоеше полицаец кој што не држеше палка во рацете.Беше свртен спротивно од мене,значи не ме гледаше.Во еден момент кога бев на 3-4 метри до него,се сврти ме виде и почна да мафта со раката.Значи возев со 100 и ова не траеше ни 1 секунда.Мафташе без палка и не стандардно.Значи стандардно запирање е поставување на раката од горе се до хоризонтална положба испружена,овај од таа испружена положба мафташе надолу кон нозете,без палка.Сето ова траешее не повеќе од 1 секунда,а зад мене имаше и други автомобили,залепени.Не можев одма да закочам,а искрено и не знаев дали ме запира.Има веројатност да ме поздрава?И ако да,заа колку дена би дознал.Мислам дека нема ништо, но сепак ми е во мисла.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Здраво правници, потребна ми е помош, совет.
Која е постапката по добивање решение за застарување на дело на административен работник, вработен во мвр на кој му е дадено отказно решение 97-98ма година, 4 месеци притвор и 20 години живеење под притисок. 20 години 6 административци беа бесправно мавтани по судови, сега им застареа делата за кои не можеа да ги осудат пошто беше местенка која не им успеа не некои луѓе на тогашната власт (крајот на 90ите) и се влечеа толку долго со цел да не им се даде ослободителна (а така беше праведно) и да се земе оштета од државата.
Што треба да се поднесе за долго судење, и колкава финансиска оштета може да се добие? Што да се прави со бесправно даденото отказното решение и дали да се тужи мвр за тоа? Дали е добра опција да се иде во Стразбугр и што ако Стразбург донесе пресуда во наша корист?
Благодарам.
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Читај си го болдот убаво.
Треба да разликуваш отповикување и откажување.
Ставот 4 од членот 90 се однесува само на откажување, а во твојов случај ТИ си го отповикал полномошното. Тоа значи дека он нема обврска да работи плус 30 дена, зошто во твојов случај ти свесно си му рекол „нејќам више да ми го работиш случајов“. Смислата на ставот 4 е да ја заштити странката од штета кога од нигде никаде адвокатот нејзе и вика „не го работам више твојов случај“.

Се надевам ме сфати.

Друго прашање е зошто и дали одолговлекувал адвокатот во врска со предавањето на документите.
Е па се гледа дека као колеги се штитите. Логично е тоа....
ама за ваше разочарување ( поради тоа што гледам во Вашиот одговор СО ГОЛЕМА ДОЗА НА СОЛИДАРНОСТ КОН КОЛЕГАТА за член 90 став 4 ) АДВОКАТОТ еден ден пред јас да поднесам барање за отповикување на полномошно... тој со поднесок до судот ( еден ден порано ) го ОТАКАЖАЛ ПОЛНОМОШНОТО што укажува дека се исполнети условите за да се повикам на член 90 став 4...
И од овој момент би Ве замолил да ја прекинеме МЕГУСЕБНАТА КОНВЕРЗАЦИЈА... затоа што сметам дека со тоа што со вашиот разговор се ставате во заштита на колегата - заклучувам дека со тоа се косите со принципите и со НАЧЕЛАТА на НЕПРИСТРАСНОСТ , РЕАЛНОСТ и ЗАДОВОЛУВАЊЕ НА ПРАВДАТА.....
Сепак благодарам за досегашниот разговор....
Со почитт!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom