Правна помош и совети

NaTaLi

BabaSera pod Ste4aj
Член од
22 април 2006
Мислења
1.061
Поени од реакции
17
Некакви урнеци за брачни договори?:nesum::nesum::nesum: Постои ли такво нешто да се даунлоудира од нет? :nesum:
Фала однапред :smir:
 

DOK

Член од
9 септември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ми треба потврда за не осудуван, како да е добијам. Суден сум за вербален дел член 133 од кз сфрј пред 26г.(За ВМРО)
Несакам јас да поднесувам молба за брисење.
Во 2000г ми издадоја сега Не

Вака:

Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме[/quote

Ми треба потврда за не осудуван, како да е добијам. Суден сум за вербален дел член 133 од кз сфрј пред 26г.(За ВМРО)
Несакам јас да поднесувам молба за брисење.
Во 2000г ми издадоја сега Не ]
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Sega nesakas ti da baras ili ne ti dadoa? Inace ke ides vo sud ke pobaras ke poplnis formular i za den dva ke ti ja dadat
 

DOK

Член од
9 септември 2008
Мислења
6
Поени од реакции
0
Sega nesakas ti da baras ili ne ti dadoa? Inace ke ides vo sud ke pobaras ke poplnis formular i za den dva ke ti ja dadat
Не ми даваат дека не сум суден делото ми се води во евиденција, за бришење треба да поднесам молба Јас, а јас не сакам да барам треба по слузбена линија да го избриса делото, За овие осудени лица има донесено закон за ослободување. Изгубив работа во странска фирма заради оваа потврда. Ми треба помош каде да се обратам .
Повторувам несакам јас да поднесам молба затоа што таму треба да пишам дека се каам за стореното дело и повеќе нема да го повторувам а јас со тоа се гордеам
 
Член од
29 август 2008
Мислења
255
Поени од реакции
23
За жал, единствениот начин на борба со таквите појави е да се испрати финансиска инспекција кај работодавецот и таа да го открие начинот на кој се исплаќаат средствата за плата, и да се докаже дека не е тоа вистинскиот износ на платата. Друг начин не ми е познат.
Како совет: При вработување, при потпишувањето на договорот за работа, внимавајте што се пишува во полето Плата (нејзиниот износ). Тоа се обрасци договори, за оние кои не знаат.
Prasanja:
1.Dali rabotodavecot na rabotnikot smee da mu dade blanko dogovor da potpise i dali treba rabotnikot da ima kopija od dogovorot?
2. Dali vo dogovorot treba da stoi neto platata na rabotnikot i rabotnite casovi?
3. Koi se merki moze da gi prevzeme rabotnikot ako se prekrseni negovite prava pri sklucuvanje na dogovorot a ako voedno vekje potpisal dogovor (blanko) za rabota.
4.Kako drzavata ke go zastiti rabotnikot ako go prijavi rabotodavacot za prekrsok pri sklucuvanje na dogovorot?

....imam i mnogu drugi prasanja, no sega zasega tolku!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Prasanja:
1.Dali rabotodavecot na rabotnikot smee da mu dade blanko dogovor da potpise i dali treba rabotnikot da ima kopija od dogovorot?
2. Dali vo dogovorot treba da stoi neto platata na rabotnikot i rabotnite casovi?
3. Koi se merki moze da gi prevzeme rabotnikot ako se prekrseni negovite prava pri sklucuvanje na dogovorot a ako voedno vekje potpisal dogovor (blanko) za rabota.
4.Kako drzavata ke go zastiti rabotnikot ako go prijavi rabotodavacot za prekrsok pri sklucuvanje na dogovorot?

....imam i mnogu drugi prasanja, no sega zasega tolku!
1. Бланко не смее, и треба да има копија и за работникот.
2. Сега по новото, мислам дека треба да стои БРУТО износот на плата во договорот.
3. Да пријави кај трудова инспекција.
4. Како...ќе има казна за работодавецот, и евентуална судска одлука на работникот да му бидат исплатени плати и придонеси.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
И сето тоа фино договорот да не е бланко потпишан.Тешко дека ќе докаже дека бланко потпишал.Ако докаже после се ќе биде полесно
 

la

Член од
8 април 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
povtorno imam dilema: " Rabotnoto iskustvo"
- Dali Dogovor za delo - moze da se prifati kako rabotno iskustvo pri vrabotuvawe;
- Dali Volonterstvoto moze da se prifati kako rabotno iskustvo pri vrabotuvawe;
- dali kako Clen na Upraven Odbor vo Javna ustanova moze da se prifati kako rabotno iskustvo;

Pozdrav do site, cekam razmisluvawa
:helou:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
povtorno imam dilema: " Rabotnoto iskustvo"
- Dali Dogovor za delo - moze da se prifati kako rabotno iskustvo pri vrabotuvawe;
- Dali Volonterstvoto moze da se prifati kako rabotno iskustvo pri vrabotuvawe;
- dali kako Clen na Upraven Odbor vo Javna ustanova moze da se prifati kako rabotno iskustvo;

Pozdrav do site, cekam razmisluvawa
:helou:
Особено договор за дело и Член на УО, многу нормално дека се прифаќаат како искуство. Како чл. на УО веќе личноста дури може се каже дека има менаџерски, и раководни способности.
Сметам дека волонтерството, бидејќи е краткортајно (обично така се смета), не би требало да се смета за искуство, само поради неговата краткотрајност, но сепак би оставил за него практиката да помогне :)
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Ако може помош во врска со вадење нова лична карта?..

Таа што ја имав ја изгубив, се уште не сум пријавил во МВР...

Како оди работата за вадење нова лична карта? Фала.

Edit: Пронајдов нешто..

Изгубена Лична карта?


<li class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0pt;">Изгубена лична карта се огласува за неважечка во „Службен весник на РМ„; <li class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0pt;">За да огласите лична карта потребно е да го имате регистарскиот број на изгубената лична карта (доколку не го знаете, може да го добиете во МВР, ул. „Кеј Димитар Влахов“ бб - во зградата на МТВ со влез од страната на реката Вардар, Скопје); <li class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0pt;">Треба да пополните барање; <li class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0pt;">Цена за објавување во „Службен весник на РМ“ - 80 денари; <li class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0pt;">Службен весник излегува по потреба; <li class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0pt;">По објавувањето во „Службен весник на РМ“ на наведената адреса во барањето ќе добиете картонче (потврда за објава во „Службен весник на РМ“) кое го доставувате во МВР.



 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Вака сега имам едно правно прашање.Се случи на еден другар од маало.Има еден лудак комшија нонстоп го замара другар ми му се заканува и слично.Е сеа еден ден почна да пцуе зашто колата ја оставал на улица незнам што, и другар ми си влезе во кола а овој лудакот зема едно тврдо црево и почна да мава по кола и сакаше да го извади другар ми надвор од кола да го тепа.И дотрчаа комшии и другар ми искочи од кола а овој го мавна по стомак а мајка му на другар ми ја удри со тоа палката по грб и овој другар ми го истепа комшијата и имаше на лице модринки и крв а на другар ми ништо не му беше (видлива повреда) . И сеа беше другар ми со мајка му на лекар да извади лекарско а исто и тој комшијата негов.И сега се заканува тој комшијата ке тужел за повреди и ке земел 10 000 евра на другар ми...Дали е ова можно ве молам за помош.Иначе другар ми има 5-6 сведоци на негова страна а тој комшијата 1 (нероднински поврзани)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Zosto ne viknale policija? Taka na zapisnik se ke se utvrdelo, A vaka celava situacija e noz so dve ostrici. Koj i da tuzi ne se znae dali ke dobie. A drugar ti vo nikoj slucaj ne smeel da mu vozvrati osven vo granicite na dozvolenoto (ama vo slucajov tesko deka e vo granici posto komsijava ima vidlivi povredi).Ako imalo policija ke se utvdelo i koj se ocevidci i kako svedoci ke zastanele na strana na drugar ti, i baska ke videla policjata dali ima steta na kolata pa i toa ke se zeme vo predvid.

Toa e moe mislenje moze nekoj drug poinaku ke te sovetuva
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Вака сеа, повикано е полиција, направен е записник во корист на другар ми, и од негова страна има најмалце 5 сведоци, додека комшијата има само 1 и тоа неговите искази може да се доведат до прашање бидејќи дојде малце покасно во целава ситуација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom