Правна помош и совети

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Имам случај каде што адвокатот го влечка случајот две години, се понаша како да ја брани спротивната страна, а притоа јас му немам платено, дали имам право да го откачам и да му платам кога судењето ќе заврши?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Имам случај каде што адвокатот го влечка случајот две години, се понаша како да ја брани спротивната страна, а притоа јас му немам платено, дали имам право да го откачам и да му платам кога судењето ќе заврши?
Nema da ti vrate dokumentite ako ne plates za dejstvijata so gi e izvrsil do sea..Inace
mozes u sekoj moment da otpovikas polnjomosnoto
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Имам случај каде што адвокатот го влечка случајот две години, се понаша како да ја брани спротивната страна, а притоа јас му немам платено, дали имам право да го откачам и да му платам кога судењето ќе заврши?
Како странка/ властодацец имаш право во секој момент да го откажеш полномошното дадено на адвокат и да го пренесеш на друг адвокат.
И имаш право да си ги земеш документите што си ги оставил кај адвокатот, тоа се твои лични документи.
Бившиот адвокат има право од тебе да ги бара парите за преземените дејствија што му се признати со судска одлука.
Ќе ти пресмета трошковник, односно истиот ќе треба да го достави и до судот, и ќе му кажеш дека ќе ги добие парите откако ќе заврши судењето, со правосилна и извршна одлука на суд.
Затоа што адвокатите најчесто бараат далеку повисоки суми од оние што судот им ги досудува, па мој совет е да почекаш да заврши процесот официјално, па потоа да му платиш.
Само судот донесува одлука за тоа колку пари чинат сите преземени дејствиа, се останато е договор меѓу адвокатот и клиентот, ти официјално му ја должиш на адвокатот сумата пресметана со судска одлука, или друг надлежен орган кој признал трошоци за преземени дејствиа на адвокат.
Значи судот кога ќе донесе пресуда, решение по твојот предмет, ќе одлучи по твојата правна работа, а како дополнение стои колку изнесуваат процесните трошоци, и кој е должен да ги плати, сигурно знаеш дека во граѓанските предмети онаа странка која го губи спорот ги плаќа сите трошоци.
Значи да не те замарам со непотребни работи, ако веќе планираш да не соработуваш со адвокатот, откажи го полномошното, тоа можеш да го направиш со обичен допис до судот, ќе се повикаш на бројот на предметот, судијата и ќе му напишеш дека ЈАС, ТОЈ И ТОЈ, ГО ОТКАЖУВАМ ПОЛНОМОШНОТО ДАДЕНО НА АДВОКАТ ТОЈ И ТОЈ, и средено, не мора причина да наведуваш, апсолутно твое право е, ако ополномоштуваш нов адвокат ќе си одиш кај него, ќе ти направи тој полномошно и ќе се легитимира во постапката како твој нов полномошник/адвокат, или пак ти во дописот/или како се нарекува службено ПОДНЕСОК до судот ќе го известиш судот дека во иднина тој и тој адвокат ќе биде мој полномник.
Околу трошоците, мислам дека ме разбра, кога веќе ќе му ги досуди судот трошоците на адвокатот тој ќе ги бара од тебе, без разлика дали си го добил спорот или не, тие пари мора да му ги платиш, затоа што кога ќе заврши предметот со правосилна и извршна одлука ќе те даде на извршител како би ги наплатил своите пари.
Тоа е тоа.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
А може ли да ми објасни некој искусен за застарување на долгот согласно член 364 побарување на закупнина од Законот за облигациони односи за следново.
По поминатиот рок од три години ( рокот за застарување) дали застарува комплет долгот и во никој случај со ниукаков чекор не може да и ги бараш парите однсоно треба да го бришеш од списокот на должници и да го водиш како чист односно како да ги исполнил сите обврски, или пак со застарувањето од 3 години застарува само правото на побарување на закупнината по судски пат?
Vtoroto...pobaruvanjeto si stoi samo se gubi pravoto na sudska zastita po prigovor na dolznikot..ako podnese tuzba doveritelot sudot ne go interesira zastarenosta, odnosno ne vnimava po sluzbena dolznost tuku mora dolznikot da podnese prigovor za zastarenost po sto sudot ja otfrla tuzbata.
Мене првото и второто ми се едно те исто. Ти можеш да бараш и у суд да ти се плати долгот и ако должникот не каже „чекајте малце другари, поминаа 3 години“ судот ќе го задолжи да ти плати.
Зошто викам дека првото и второто ми се исто, зошто ти на друг начин освен со тужба и не можеш да си го бараш долгот.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Мене првото и второто ми се едно те исто. Ти можеш да бараш и у суд да ти се плати долгот и ако должникот не каже „чекајте малце другари, поминаа 3 години“ судот ќе го задолжи да ти плати.
Зошто викам дека првото и второто ми се исто, зошто ти на друг начин освен со тужба и не можеш да си го бараш долгот.
Daleko e of isto..so ke bide ako posle zastarenosta imat drug obligacionen odnos kade dolzniko e doveritel..moze stario doveritel odnosno nov dolznik da rece slusaj bate ti mi duzes za onaj obligacionen odnos sea ke napraeme prebivanje..i uste milion primeri ima u koi ne e isto..
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Daleko e of isto..so ke bide ako posle zastarenosta imat drug obligacionen odnos kade dolzniko e doveritel..moze stario doveritel odnosno nov dolznik da rece slusaj bate ti mi duzes za onaj obligacionen odnos sea ke napraeme prebivanje..i uste milion primeri ima u koi ne e isto..
Пребивањето е сосема друга ситуација. Прашањето не беше мислам за ситуација „што би било кога би било“ туку за наплатување на тоа конкретно побарување. Освен со тужба како можеш на друг начин да го наплатиш конкретното побарување ?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Пребивањето е сосема друга ситуација. Прашањето не беше мислам за ситуација „што би било кога би било“ туку за наплатување на тоа конкретно побарување. Освен со тужба како можеш на друг начин да го наплатиш конкретното побарување ?
Пребивањето е сосема друга ситуација. Прашањето не беше мислам за ситуација „што би било кога би било“ туку за наплатување на тоа конкретно побарување. Освен со тужба како можеш на друг начин да го наплатиш конкретното побарување ?
Ti nemas postaveno nikakvo prasanje. Samo davas konstatacija deka nema razlika pomegu prviot i vtoriot slucaj sto ne e tocno. Slucajot koj go kazav e eden od nacinite so koi ke se namiri pobaruvanjeto. Ako misles na nacinot da ti bide isplaten dolgot od dolzniko diretno trebalo da ne dozvoles da zastare..otkako zastare nemozes..ama toa he znaci deka ako te sretne na pato deka nemoze da ti gi zeme..kete fane za sija ke gi zeme..so mu Mozes? Nemas povredi, nemas osnov za gonenje poradi krazba..
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ti nemas postaveno nikakvo prasanje. Samo davas konstatacija deka nema razlika pomegu prviot i vtoriot slucaj sto ne e tocno. Slucajot koj go kazav e eden od nacinite so koi ke se namiri pobaruvanjeto. Ako misles na nacinot da ti bide isplaten dolgot od dolzniko diretno trebalo da ne dozvoles da zastare..otkako zastare nemozes..ama toa he znaci deka ako te sretne na pato deka nemoze da ti gi zeme..kete fane za sija ke gi zeme..so mu Mozes? Nemas povredi, nemas osnov za gonenje poradi krazba..
Нормално дека немам јас поставено прашање зошто моето беше одговор на поставено прашање од друг член, на кое и ти претходно си одговарал...
Иначе темава е за ПРАВЕН совет. Ја ова низ призма на право го глеам. Тоа шо ти го кажуваш "ќе го начека ќе го фати за врат и ќе му ги земе парите" не е баш правен начин за наплаќање на долгот.
И да, се согласувам дека не треба да се дозволи да дојде до застареност, никаде не го ни оправдував тоа.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Нормално дека немам јас поставено прашање зошто моето беше одговор на поставено прашање од друг член, на кое и ти претходно си одговарал...
Иначе темава е за ПРАВЕН совет. Ја ова низ призма на право го глеам. Тоа шо ти го кажуваш "ќе го начека ќе го фати за врат и ќе му ги земе парите" не е баш правен начин за наплаќање на долгот.
И да, се согласувам дека не треба да се дозволи да дојде до застареност, никаде не го ни оправдував тоа.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Pa ne e praven nacin ama koga ne bi postojal zastareniot dolg bi bilo razbojnistvo..vaka si go zema svoeto.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Pa ne e praven nacin ama koga ne bi postojal zastareniot dolg bi bilo razbojnistvo..vaka si go zema svoeto.
Е тука и претходното шо го кажа за кражбата си голема грешка. Кривично дело ќе си постои, единствено можеби како олеснителна околност да се земе нешто, ама кривично ќе си биде одговорен човекот во таков случај.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Е тука и претходното шо го кажа за кражбата си голема грешка. Кривично дело ќе си постои, единствено можеби како олеснителна околност да се земе нешто, ама кривично ќе си биде одговорен човекот во таков случај.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Mn spamirame bezveza. Procitaj go kr delo razbojnistvo i vidi dali parite so ke GI zeme se tug podvizen predmet..ne se tug sigurno...
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Сакам да земам кредит овај месец но планирам да го менам работното место за два то три месеца, дали би имал последици врз кредитот ?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Сакам да земам кредит овај месец но планирам да го менам работното место за два то три месеца, дали би имал последици врз кредитот ?
Не. Ама во договорот најверојатно ќе пишува дека за секоја промена си должен да ја известиш банката
 
Член од
26 јануари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Мене првото и второто ми се едно те исто. Ти можеш да бараш и у суд да ти се плати долгот и ако должникот не каже „чекајте малце другари, поминаа 3 години“ судот ќе го задолжи да ти плати.
Зошто викам дека првото и второто ми се исто, зошто ти на друг начин освен со тужба и не можеш да си го бараш долгот.
Не може да го бараш долгот со тужба, ама може на пример да го фатиш некаде на премер пребивање, или некоја неопходна услуга и кога било да му кажеш да ќе ти ја направам ова услуга ама долгот да ми го вратиш.
Значи не се исти барем во мојата област кај што работам закупнина, затоа штој тој ги плаќа 2014,2015,2016 а 2013 се повикува на застарување, а пак земјиштето го користи не му е раскинат договорот.Значи пак ние сме закуподавач и закупец.Значи ако тој сака некоја суштествена измена кај е потребна и мој потпис и моја согласност тогаш ќе го фатам.
 
Член од
5 февруари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo Decki,
Imam problem i neznam od kade da pocna co resavanje.
Vo 2015 godina koristev Blizu internet kako pravno lice(firma)
za neplatena smetka mi go isklucija internetot no tie
prodolzile da mi prakaat polni smetki10000 denari mesecno
bez da mi dadat internet.Najstrasno sto fakturite gi prakale na pogresna adresa i jas ne gi dobivav.
Minatata godina no mart mi stigna resenie za naplata deka treba da im platam 14000 denari za neplateni
smetki(za koi ne dobivav nisto vo Vip koj e naslednik na Blizu i so odgovornite za regulativa razgovarav,
ti mi rekoa deka nemoze taka i se javija vo finansii no tie potvrdija deka tie taka rabotele.Odgovornite od regulatorniot
del rekoa deka nema problem deka ke go sredat slucajot i taka se zavrsi, no odednas vo petokot smetkata mi bese
blokirana sekga na 200000 od Vip za istiot slucaj. Jas nesum dobil nikakvo pismo ili predupreduvanje od nikiogo za slucajot. Se javiv na notarot no toj vika moze se povikale na lanskoto resenie ,no toa bese na druga suma i vo zakonot za izvrsuvanje pisuva deka rok za izvrsuvanje e 30 dena. Ve molam za mislenje sto da pravam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom