Правна помош и совети

Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Вака случај на лице осудено за телесна повреда, со која што треба да плати 15.000 ден(или доколку не плати да се замени тоа со 25 дена затвор) дали тоа лице може да извади потврда за неосудуваност? или веќе ова му е влезено во досие, и таква потврда неможе да извади?
Ву судот прашал и му рекле дека, као демек немало да влијае на потврдата за неосудуваност, и истата можела да се извади?
Ne moze da izvade potvrda dodeka ne mu se izbrise kaznata od kaznenata evidencija.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Добро му кажале и да извади потврда не му се важи. Лицето е веќе осудено, а во случај ако не ја плати паричната казна,тогаш таа му се заменува со казна затвор. Тоа си пиши во пресуда нека прочита!
Нека плати 250 евра, за толку пари не вреди во затвор да оди!!!!
Сфаќаш дека и паричната казна е казна така ?
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Ne moze da izvade potvrda dodeka ne mu se izbrise kaznata od kaznenata evidencija.
Казната е веќе платена, но прашањето ми беше... дали во иднина лицево ќе може да извади потврда за неосудуваност?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Казната е веќе платена, но прашањето ми беше... дали во иднина лицево ќе може да извади потврда за неосудуваност?
Koga ke protece opredeleno vreme ke moze da podnesete baranje do sudo da ja izbrise kaznata od evidencijata i togaj ke moze da izvade. Treba da se prvere u KZ za paricnata kazna koga se ispolnuvat uslovite za brisenje, t.e posle kolku vreme od platenata kazna.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
63
Поени од реакции
19
Каде можам да најдам нешто конкретно околу минималната плата/хонорар во државно средно училиште каде наставник има склучено работен однос врз основа на договор за дело.

Дали хонорарот е однапред увтрден со некаков закон, или, пак, училиштето може да си оформи износ каков што сака?

Благодарам.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Rabotam skoro 5ipol godini vo firma.Imam resenie za neopredeleno rab.vreme.Vo momentov koristam star odmor,i po zavrsetok na istiot se razdeluvam so firmava,odnosno napustam.Rabotodavecov e se zapoznaen,sega me interesira dali imam pravo i na plus denovi odmor i od tekovnava 2018godina.Nekoj mi vika mi sleduva cel odmor,nekoj samo 2-3dena,odnosno za mesec januar sto sum go izrabotil.
Blagodaram
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Ме интересира дали некој знае како ова правно да се реши.
Се работи за клима, надворешна единица, на ѕид од зграда. Стан А ја става климата на 2-3цм до прозорот на стан Б (па хорор е и од брмчење и од топлина) иако има место да ја стави меѓу своите 2 прозорци па и до својот прозор каде што нема друг стан или туѓ прозор. Не ја става таму, не знам зошто, можеби инает, иритација...
Дали за ова е надлежна некоја (општинска или републичка) инспекција и која.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Ме интересира дали некој знае како ова правно да се реши.
Се работи за клима, надворешна единица, на ѕид од зграда. Стан А ја става климата на 2-3цм до прозорот на стан Б (па хорор е и од брмчење и од топлина) иако има место да ја стави меѓу своите 2 прозорци па и до својот прозор каде што нема друг стан или туѓ прозор. Не ја става таму, не знам зошто, можеби инает, иритација...
Дали за ова е надлежна некоја (општинска или републичка) инспекција и која.
Не се надевај многу на инспекции. Единствено што можеш да сториш е да тужиш. Ќе имаш многу нервози, вештаци, адвокати, прашање е што ќе добиеш, а многу ќе те чини. Ако се решиш да тужиш, задолжително пријави во полиција, ќе биде оформен документ - поплака, која ќе ја користиш на Суд.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ме интересира дали некој знае како ова правно да се реши.
Се работи за клима, надворешна единица, на ѕид од зграда. Стан А ја става климата на 2-3цм до прозорот на стан Б (па хорор е и од брмчење и од топлина) иако има место да ја стави меѓу своите 2 прозорци па и до својот прозор каде што нема друг стан или туѓ прозор. Не ја става таму, не знам зошто, можеби инает, иритација...
Дали за ова е надлежна некоја (општинска или републичка) инспекција и која.
Земи со еден клуч оштрафи ги мутерите што ја држат климата ама прво гледај доле да нема никој,кога ќе плусне на земја, тогаш ќе се освестат дека не требало да ја тураат климата под друг прозор.
И гледај си сеир..:):):)
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Ме интересира дали некој знае како ова правно да се реши.
Се работи за клима, надворешна единица, на ѕид од зграда. Стан А ја става климата на 2-3цм до прозорот на стан Б (па хорор е и од брмчење и од топлина) иако има место да ја стави меѓу своите 2 прозорци па и до својот прозор каде што нема друг стан или туѓ прозор. Не ја става таму, не знам зошто, можеби инает, иритација...
Дали за ова е надлежна некоја (општинска или републичка) инспекција и која.
прашањето ти е во ред, но за жал немаш решение со ниту една институција. кретени има еден куп но никој нема да реши. закони има исто еден куп но не се применливи, кај мене има дегени фрлаат кеси ѓубре од балкон, за жал ниту еден закон не ги брка. мора да биде фатен од официјално лице на лице место што потоа ќе падне на суд...така да гледај терај без судови, џабе ќе раниш некој морони
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Ме интересира дали некој знае како ова правно да се реши.
Се работи за клима, надворешна единица, на ѕид од зграда. Стан А ја става климата на 2-3цм до прозорот на стан Б (па хорор е и од брмчење и од топлина) иако има место да ја стави меѓу своите 2 прозорци па и до својот прозор каде што нема друг стан или туѓ прозор. Не ја става таму, не знам зошто, можеби инает, иритација...
Дали за ова е надлежна некоја (општинска или републичка) инспекција и која.
Или стави му нешто блиску до надворешната единица да му го блокираш воздухот. Ќе му се намали драстично протокот на воздух и со тоа и работата на климата. Некоја сателитска антена или нешто слично

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2018
Мислења
6
Поени од реакции
2
Полека, не оди тоа баш така... Точно е дека согласно Законот за облигациони односи сметките кои стигаат месечно застаруваат за една година.... НО! На застареност не се внимава по службена должност туку должникот треба да се повика на застареност. Кога должникот може да се повика на застареност? - Кога доверителот ке ги утужи сметките на суд тогаш пред судот должникот треба да се повика на застареност односно одкако нотарот ке му го доставио решението во рок од 8 дена од приемот треба да направи приговор по што предметот ке оди на суд каде должникот треба да се повика на застареност! Како се смета рокот? Рокот за застареност тече до денот на поднесувањето на тужбата во судот односно кај нотарот по што се прекинува застареноста, на пример ако за сметка за струја чии рок за плаќање бил до 18.08.2014 година доверителот поднесе тужба најдоцна до 18.08.2015 година тогаш должникот неможе да се повика на застареност а ако се поднесе и еден ден подоцна тогаш должникот може пред судот да се повика на застареност и тужбата ке биде одбиена а ако не се повика на застареност тогаш судот неможе да ја одбие тужбата поради застареност на побарувањето бидејќи истиот не внимава по службена должност на застареност. Е одкако судската пресуда, платниот налог, нотарското решение... стане правосилно... тогаш доверителот има рок од 10 години одлуката да ја даде на извршување (значи може и на последниот ден од истекот на 10 години од правосилността односно извршноста на одлуката) а одкако ке ја даде на извршување тогаш веќе неможе да настапи застареност. ЗНАЧИ: На застареност треба да се повика должникот и тоа само во постапката за донесување на извршната исправа а одкако извршната исправа ке биде донесена практично АМИН застарување. Тоа е накратко и во глобала....
А може ли да ми објасни некој искусен за застарување на долгот согласно член 364 побарување на закупнина од Законот за облигациони односи за следново.
По поминатиот рок од три години ( рокот за застарување) дали застарува комплет долгот и во никој случај со ниукаков чекор не може да и ги бараш парите однсоно треба да го бришеш од списокот на должници и да го водиш како чист односно како да ги исполнил сите обврски, или пак со застарувањето од 3 години застарува само правото на побарување на закупнината по судски пат?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
А може ли да ми објасни некој искусен за застарување на долгот согласно член 364 побарување на закупнина од Законот за облигациони односи за следново.
По поминатиот рок од три години ( рокот за застарување) дали застарува комплет долгот и во никој случај со ниукаков чекор не може да и ги бараш парите однсоно треба да го бришеш од списокот на должници и да го водиш како чист односно како да ги исполнил сите обврски, или пак со застарувањето од 3 години застарува само правото на побарување на закупнината по судски пат?
Vtoroto...pobaruvanjeto si stoi samo se gubi pravoto na sudska zastita po prigovor na dolznikot..ako podnese tuzba doveritelot sudot ne go interesira zastarenosta, odnosno ne vnimava po sluzbena dolznost tuku mora dolznikot da podnese prigovor za zastarenost po sto sudot ja otfrla tuzbata.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
735
Поени од реакции
660
Ме интересира дали некој знае како ова правно да се реши.
Се работи за клима, надворешна единица, на ѕид од зграда. Стан А ја става климата на 2-3цм до прозорот на стан Б (па хорор е и од брмчење и од топлина) иако има место да ја стави меѓу своите 2 прозорци па и до својот прозор каде што нема друг стан или туѓ прозор. Не ја става таму, не знам зошто, можеби инает, иритација...
Дали за ова е надлежна некоја (општинска или републичка) инспекција и која.
Да го побиеме ајнштајн дека и идиотизмот во "нашава земја" е бесконечен покрај другите наведени работи.
Практичен совет: ако ти се на дофат штрафовите од цревата за фреон (бакарните цевки) земи си француски и олабави му ги за брзо време ќе си го вратиш раатот:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom