Правна помош и совети

Член од
29 јануари 2014
Мислења
32
Поени од реакции
14
Треба прво да провериш во судот дали е направен обид за достава на тужба или било каков документ од суд со кој те известуваат дека се повикуваш во судот во својство на ТОЈ И ТОЈ во предметот на ТОЈ И ТОЈ СУД.
Судот ако не успее преку доставна служба да достави документ до странка и тоа,ако не успее ти праќаат по препорачана поштенска пратка,потоа се обраќаат до СВР за да им дадат точна адреса на живеење на лицето,ако и тој обид е неуспешен те огласуваат на огласна табла на суд и тоа се смета дека ти е доставено писменото,и почнува да тече постапката и без тебе,ако е пропишано(во зависно од видот на спорот) преку ЦСР ти назначуваат старател,а некогаш и адвокат по службена должност.
Значи сеа тебе ти останува ако веќе си проверил во суд дека си тужен и дека се водела постапката ,да провериш дали била запазена процедурата според закон за достава на судски документ до тебе како странка,така би можел најлесно да ги оправдаш причините заради кои не си можел да одиш на судењето-иселен од адресата на живеење,судот или странката што те тужела имале погрешни информации за твоето живеалиште,или воопшто како викаш не си знаел дека против тебе некој повел постапка пред суд.
Само прво ти е поважно да докажеш дека од оправдана причина не си можел да се јавиш на суд,пред се за да ги спречиш последиците од евентуално извршување на некоја судска одлука,зошто ако твојот предмет се најде пред извршител еден куп трошоци ќе излезат непредвидени.
И секако за месната надлежност,ако веќе бараш предметот да се врати во поранешната состојба со истото барање (поднесок) од судот ќе бараш предметот да се води пред оној суд каде живееш.
do negde go pominav toj pat... osnoven sk2 me proglasil za uredno kanet i me osudi pa me odbi zaradi
nemanje prijaveno prestojuvalishte (od drug grad sum po l.k. a rabotam sk, ama ne mi uvazhija chl.135 od zpp).

najdov dokumenti od policijata koi potvrduvat prijava prestoj sk, ama sudot ne mi gi priznava i sega se zhalam na apelacija. a barav i dopolna na odluka po stavka za baranje promena na nadlezhnost na osnoven sud.
i do vrhoven pushtiv zhalba (nadlezhen za sudir na nadlezhnosti) tvrdejki deka ne e mozhno sud da proglasi uredno kaneto stranka koja ima lichna karta von podrachje na nadlezhnost.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Ми треба помош во врска со купен стан во градба.
Се работи за следново.
Станче од 46 квадратни метри двособно. Фирмата не би ја спомнал зошто не сум таков тип да плукам(а треба за да им отворам очи на другите).
Фирмата од која го купивме станот , со , до нас, доставената скица првична , врз основа на која они добиле право да градат, во нашиот стан на пролазот од кујна кон дневна е ДОДАДЕН СТОЛБ.
Тој столб е одвод(канализациски) и истиот ја нарушува функционалноста на станот поради неможноста заради истиот стуб, да си наместиме машина за садови во кујната.
Во преддоговорот нигде не стои член дека градежната фирма има право да врши промени во просторот на станот, без наше претходно известување и одобрување.
Исто така стои дека Ние како купувачи не смееме да бараме измени кои би ја нарушиле функционалноста на зградата.
Оваа измена , со додадениот столб(во средина поминуваат цевки а однадвор е заграден со гипс картон), е направена поради тоа што господата (кои се роднинска врска со самиот газда на фирмата градител) посакале вц-то да им биде на друга локација од првично замислената па затоа , на наша штета преку нашиот стан е пуштен одвод.
Во преддоговорот стои член кој вели дека доколку не се вселиме во станот до 1март , фирмата Продавач ке треба да ни ги надоместува средствата за плаќање кирија.
Ке ве замолам , доколку знаете какви и кои се нашите права во ваков случај и како да постапиме ве молам за совет.
Ние , за жал, како совесни купувачи ја исплативме целата сума на станот уште пред да се вселиме.
Сам си одговори на прашањето.
Значи доколку не стои член во преддоговорот дека фирмата има право да го менува просторот онака како бил договорен, автоматски ова се решава согласно важечките законски прописи во РМ.
Би требало да имате ваков член!?(во последните членови),ЗА СЕ ШТО НЕ Е ДОГОВОРЕНО СТРАНИТЕ СЕ ДОГОВОРИЈА ДА ВАЖАТ ПОЗИТИВНИТЕ ЗАКОНСКИ НОРМИ И ПРОПИСИ ВО РМ.
Согласно Закон за облигациони односи имате права, да го раскинете преддоговорот заради неисполнување на обврските од едната страна,и враќање на парите кои сте ги исплатиле.
П.С.
Само една вертикала ќе има/или веќе има зградата?
Ако има други вертикали да им се заканите со Тужба па да ви дадат друг стан.
Во секој случај со еден Допис од вас(или нека е и Опомена пред Тужба преку Адвокат) обратете се до Инвеститорот со цитирање на сите нивни прекршувања од договореното,испитајте го пулсот,ако веќе не сакаат да ви излезат во пресрет барајте си со време адвокат и барајте раскинување на преддоговорот и враќање на парите кои сте ги дале.
 

antibiotic1

Aquamaniac
Член од
8 септември 2013
Мислења
150
Поени од реакции
70
Сам си одговори на прашањето.
Значи доколку не стои член во преддоговорот дека фирмата има право да го менува просторот онака како бил договорен, автоматски ова се решава согласно важечките законски прописи во РМ.
Би требало да имате ваков член!?(во последните членови),ЗА СЕ ШТО НЕ Е ДОГОВОРЕНО СТРАНИТЕ СЕ ДОГОВОРИЈА ДА ВАЖАТ ПОЗИТИВНИТЕ ЗАКОНСКИ НОРМИ И ПРОПИСИ ВО РМ.
Согласно Закон за облигациони односи имате права, да го раскинете преддоговорот заради неисполнување на обврските од едната страна,и враќање на парите кои сте ги исплатиле.
П.С.
Само една вертикала ќе има/или веќе има зградата?
Ако има други вертикали да им се заканите со Тужба па да ви дадат друг стан.
Во секој случај со еден Допис од вас(или нека е и Опомена пред Тужба преку Адвокат) обратете се до Инвеститорот со цитирање на сите нивни прекршувања од договореното,испитајте го пулсот,ако веќе не сакаат да ви излезат во пресрет барајте си со време адвокат и барајте раскинување на преддоговорот и враќање на парите кои сте ги дале.
Има само една вертикала што ја пуштиле како дополнителна , која не е предвидена во првичната скица која ни ја дадоа за станот.
поради оваа вертикала јас не сум во можност, вои така малата кујна, сега да сместм машина за садови.
Освен ова , во преддоговор пишува дека треба да имаме паркет а нас ни е наместено таркет.
Е сега, ние со еден адвокат еднаш бевме, но инвеститорот прво беше со зборови незнам зошто е тој стуб ова она , па ме убадуваше дека таркетот е подобар од паркетот.
Целиот разговор беше неможам никако да ви помогнат , столбот неможе да се тргне, дај видете со мајсторот да ви направи нов план за да вив смести машина за садови.
Јас сум на мисла да му речам да ми даде паркинг простор и да остаиме све како што е моментално(тие ги продаваат по 3500 од паркинг место, лопови).
Исто ме интересира дали доколкку поднесам тужба , на нас би ни биле исплатени на крај на процедурата, сите средства кои сме ги уплатиле, плус трошоци околу нотари и катастери, плус законска затезна камата за периодот за кој парите биле на нивна сметка?
Во преддоговорот стои на крај дека сме договорни за све неспомнато да важат законите на РМ.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.818
Има само една вертикала што ја пуштиле како дополнителна , која не е предвидена во првичната скица која ни ја дадоа за станот.
поради оваа вертикала јас не сум во можност, вои така малата кујна, сега да сместм машина за садови.
Освен ова , во преддоговор пишува дека треба да имаме паркет а нас ни е наместено таркет.
Е сега, ние со еден адвокат еднаш бевме, но инвеститорот прво беше со зборови незнам зошто е тој стуб ова она , па ме убадуваше дека таркетот е подобар од паркетот.
Целиот разговор беше неможам никако да ви помогнат , столбот неможе да се тргне, дај видете со мајсторот да ви направи нов план за да вив смести машина за садови.
Јас сум на мисла да му речам да ми даде паркинг простор и да остаиме све како што е моментално(тие ги продаваат по 3500 од паркинг место, лопови).
Исто ме интересира дали доколкку поднесам тужба , на нас би ни биле исплатени на крај на процедурата, сите средства кои сме ги уплатиле, плус трошоци околу нотари и катастери, плус законска затезна камата за периодот за кој парите биле на нивна сметка?
Во преддоговорот стои на крај дека сме договорни за све неспомнато да важат законите на РМ.
Можеш да бараш раскинување на договорот заради измените. Логично е, ќе се судиш ако не сака да ти ги врати парите и не ги исправа пропустите. Не гледам зошто инаку би се маткал 2 години по судови. И, можеш да пробаш да се договориш на мирен начин, барајќи ја гаражата или солиден попуст за неа. Заклучувам од твојот текст дека таа ти е поважна од машината за садови
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Има само една вертикала што ја пуштиле како дополнителна , која не е предвидена во првичната скица која ни ја дадоа за станот.
поради оваа вертикала јас не сум во можност, вои така малата кујна, сега да сместм машина за садови.
Освен ова , во преддоговор пишува дека треба да имаме паркет а нас ни е наместено таркет.
Е сега, ние со еден адвокат еднаш бевме, но инвеститорот прво беше со зборови незнам зошто е тој стуб ова она , па ме убадуваше дека таркетот е подобар од паркетот.
Целиот разговор беше неможам никако да ви помогнат , столбот неможе да се тргне, дај видете со мајсторот да ви направи нов план за да вив смести машина за садови.
Јас сум на мисла да му речам да ми даде паркинг простор и да остаиме све како што е моментално(тие ги продаваат по 3500 од паркинг место, лопови).
Исто ме интересира дали доколкку поднесам тужба , на нас би ни биле исплатени на крај на процедурата, сите средства кои сме ги уплатиле, плус трошоци околу нотари и катастери, плус законска затезна камата за периодот за кој парите биле на нивна сметка?
Во преддоговорот стои на крај дека сме договорни за све неспомнато да важат законите на РМ.
Предложете им да ви дадат паркинг,а за возврат да се откажете од Тужба за тоа што не се стоеле на првично договореното, столб,таркет -нешта кои ја намалуваат првично утврдената вредност на станот која ви ја пресметале во цената која сте ја уплатиле.
Една проценка да се направи колку чини сете ова,и дали одговара на таа сума од 3500 евра колку што ви бараат за паркинг просторот,барем да добиете нешто за возврат.
Инаку, доколку тужите, и ја добиете тужбата нормално тогаш ви следуваат трошоците кои сте ги истакнале во тужбата-значи враќање на сума која сте ја платиле застанот,плус ако барате и надомест на штета за неисполнување на договор, плус камата(ако ја истакнете во тужбата),+ трошоци што сте ги имале на нотар за преддоговорот+трошоци за адвокат,судски трошоци-судски такси за тужба,плус ако со тужбата биле приложени некои докази како елаборат од катастар и други докази.
Нормално сето ова што ќе го побарате на име на трошоци мора судот да ви го досуди,а дали ќе досуди и колку ќе досуди и тоа е двојбено.
Ова е сложен процес,пред се скап и ќе се одолговлечи целата работа.
Најдобро е да се договорите вонсудски со газдата,кога веќе планирате да останете да живеете во станот,да не правите непотребни трошоци по адвокати,судови,во оваа држава ништо не е сигурно,посебно во судските постапки.
Нека ви компензира нешто,еве преку паркинг простор,или нека ви ангажира некои мајстори да ви направат простор за машина за садови,било како, како надомест на неисполнување на договореното, и да ја разрешите работата најлесно.
Прво консултурајте се со некој проценител,нека процени колку изнесува во пари штетата која ви е нанесена со измена на планот на зградата,па да имате јасна слика колку да барате за возврат за компензација.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Ве молам за помош во врска со неплатени сметки и извршители
Во телекабел на последната сметка ја гледам оваа ставка
4. Такса за предлог за донесување решение 120ден.(ова го гледам на интернет писмено по пошта сеуште немам добиено)
Датум на издавање е 31.10.2017 а рок за плаќање 20.11.2017
Претпоставувам ме дале на извршител порани неплатени сметки (имам неплатено 10тина сметки)
Што е најдобро да направам? Со нив немам никаков договор.
Малку задоцнет е одговорот.,ама штом викаш дека немаш добиено ништо можеби ќе ти брка работа одговорот.
Вака сеа.
  • 1.Дали досега ти испратиле Опомена за неплатен долг?(иако не е задолжително ова,ама обично испраќаат прво опомена пред да преземат конкретно дејствие)
  • 2.Дали официјално ти има стигнато писмено од нотар?
Тоа е писмено (предлог за издавање на Решение за нотарски платен налог) кој Телекабел го поднеле до нотар за да издаде Решение (платен налог) врз основа на веродостојна извршна исправа.(тоа се тие сметки,фактури кои ти ги бараат да им ги платиш), и ако стане извршно тоа решение од нотарот тогаш те даваат на извршител.
Да ти ја објаснам сеа процедурата на нотарите за да споредиш со твојот случај.
Значи ако веќе поднеле Телекабел предлог за издавање НПН(нотарски платен налог)до нотар против тебе,нотарот го издава Решението,(обично истиот ден кога го примаат предлогот од доверителот),и откако ќе го издадат примерок од Решението оди за доверителот,примерок за тебе како должник.
Е сеа што е најважно за тебе?
Доколку го немаш примено Решението значи не се почнати да течат роковите за постапување по Решението.
Во Решението од нотар ти даваат рок од 8 дена да го платиш главниот долг, плус да ги платиш трошоците за адвокатот на доверителот кои ги бара предлогот за издавање на Решението+ да ги платиш нотарските трошоци(награда за издавање платен налог,такса,220 денари земаат за ПТТ трошоци за достава).
Е сега,суштината?
Мора да ти извршат УРЕДНА ДОСТАВА НА РЕШЕНИЕТО,значи доставна служба на нотар ти носи примерок од Решението,на него има доставница,која ако ја примиш и се потпишиш се смета дека ти е уредно доставено писменото и започнува да тече рокот од 8 дена за да го исполниш наложеното во Решението(да им платиш).
Твоите права во случајот се следните:
  • .Да платиш,
  • Да ПОДНЕСЕШ ПРИГОВОР ПРОТИВ НПН Решението издадено од нотарот.
Рокот за приговор е 8 дена од приемот на писменото.
Приговорот го поднесуваш писмено,со сите аргументи кои ги имаш(како што викаш си немал потпишано договор,немаш примено никакви фактури итн).
Приговорот во рок од 8 дена го носиш кај истиот нотар кој го издал,а овај го спроведува до месно надлежен суд и постапката продолжува пред суд.
Значи, за тебе е сега важно да се осигураш дали Решението ти е УРЕДНО ДОСТАВЕНО.
Ако било издадено Решението на 31.10.2017 година сигурно има обид за достава до тебе.
По закон за нотаријат мора да направат 2 последователни обиди да ти го достават решението.
Ако тие се неуспешни без било која причина (ако си иселен,погрешна адреса,не сакаш да примиш итн) тогаш Нотарот по налог на доверителот те дава на ЈАВНО ОГЛАСУВАЊЕ ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК НА РМ и те објавуваат во службен весник и откако ќе те објават и помине рокот тогаш веќе се смета дека ти е уредно доставено писменото.
И шо се случува?
Тогаш Решението станува ПРАВОСИЛНО И ИЗВРШНО и доверителот има право веднаш да те дава на извршител, со оглед дека има извршна исправа во раце.
И после нема шо да сториш.
Можеби малку бев предолг во ова,ама морав да ти ја објаснам цела процедура.

Значи да скратам.

  • 1.Провери дали е сигурно издадено Решението (без разлика шо ти напишале овие)можеби стои само предлог за издавање а не е спроведен до Нотар,се е можно.
  • 2.Провери дали има уредна достава на Решението.
  • 3.Ако имаш аргументи поднеси Приговор.
  • 4.Ако веќе се поминати роковите и е уредна доставата и сеуште те немаат дадено на извршител гледај договарај се со Телекабел да им ги платиш парите без да ти бараат камата, ќе ги платиш само процесните трошоци.,зошто ако те дадат на извршител за 3000 денари,ќе платиш 10 пати повисока сума од првичниот долг.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Малку задоцнет е одговорот.,ама штом викаш дека немаш добиено ништо можеби ќе ти брка работа одговорот.
Вака сеа.
  • 1.Дали досега ти испратиле Опомена за неплатен долг?(иако не е задолжително ова,ама обично испраќаат прво опомена пред да преземат конкретно дејствие)
  • 2.Дали официјално ти има стигнато писмено од нотар?
Тоа е писмено (предлог за издавање на Решение за нотарски платен налог) кој Телекабел го поднеле до нотар за да издаде Решение (платен налог) врз основа на веродостојна извршна исправа.(тоа се тие сметки,фактури кои ти ги бараат да им ги платиш), и ако стане извршно тоа решение од нотарот тогаш те даваат на извршител.
Да ти ја објаснам сеа процедурата на нотарите за да споредиш со твојот случај.
Значи ако веќе поднеле Телекабел предлог за издавање НПН(нотарски платен налог)до нотар против тебе,нотарот го издава Решението,(обично истиот ден кога го примаат предлогот од доверителот),и откако ќе го издадат примерок од Решението оди за доверителот,примерок за тебе како должник.
Е сеа што е најважно за тебе?
Доколку го немаш примено Решението значи не се почнати да течат роковите за постапување по Решението.
Во Решението од нотар ти даваат рок од 8 дена да го платиш главниот долг, плус да ги платиш трошоците за адвокатот на доверителот кои ги бара предлогот за издавање на Решението+ да ги платиш нотарските трошоци(награда за издавање платен налог,такса,220 денари земаат за ПТТ трошоци за достава).
Е сега,суштината?
Мора да ти извршат УРЕДНА ДОСТАВА НА РЕШЕНИЕТО,значи доставна служба на нотар ти носи примерок од Решението,на него има доставница,која ако ја примиш и се потпишиш се смета дека ти е уредно доставено писменото и започнува да тече рокот од 8 дена за да го исполниш наложеното во Решението(да им платиш).
Твоите права во случајот се следните:
  • .Да платиш,
  • Да ПОДНЕСЕШ ПРИГОВОР ПРОТИВ НПН Решението издадено од нотарот.
Рокот за приговор е 8 дена од приемот на писменото.
Приговорот го поднесуваш писмено,со сите аргументи кои ги имаш(како што викаш си немал потпишано договор,немаш примено никакви фактури итн).
Приговорот во рок од 8 дена го носиш кај истиот нотар кој го издал,а овај го спроведува до месно надлежен суд и постапката продолжува пред суд.
Значи, за тебе е сега важно да се осигураш дали Решението ти е УРЕДНО ДОСТАВЕНО.
Ако било издадено Решението на 31.10.2017 година сигурно има обид за достава до тебе.
По закон за нотаријат мора да направат 2 последователни обиди да ти го достават решението.
Ако тие се неуспешни без било која причина (ако си иселен,погрешна адреса,не сакаш да примиш итн) тогаш Нотарот по налог на доверителот те дава на ЈАВНО ОГЛАСУВАЊЕ ВО СЛУЖБЕН ВЕСНИК НА РМ и те објавуваат во службен весник и откако ќе те објават и помине рокот тогаш веќе се смета дека ти е уредно доставено писменото.
И шо се случува?
Тогаш Решението станува ПРАВОСИЛНО И ИЗВРШНО и доверителот има право веднаш да те дава на извршител, со оглед дека има извршна исправа во раце.
И после нема шо да сториш.
Можеби малку бев предолг во ова,ама морав да ти ја објаснам цела процедура.

Значи да скратам.

  • 1.Провери дали е сигурно издадено Решението (без разлика шо ти напишале овие)можеби стои само предлог за издавање а не е спроведен до Нотар,се е можно.
  • 2.Провери дали има уредна достава на Решението.
  • 3.Ако имаш аргументи поднеси Приговор.
  • 4.Ако веќе се поминати роковите и е уредна доставата и сеуште те немаат дадено на извршител гледај договарај се со Телекабел да им ги платиш парите без да ти бараат камата, ќе ги платиш само процесните трошоци.,зошто ако те дадат на извршител за 3000 денари,ќе платиш 10 пати повисока сума од првичниот долг.
Sto go branis,10 smetki ne platil i se zali I place..
Vidi majkata,nie so plakjame ulavi sme..
Ako nemas pari ne gledaj TV,nemora internet..Gledaj MRT samo..
Sramota..Zaradi ovakvi raboti ne ne biva..
 
B

Beginner

Гостин
Здраво стигна парична казна според овој член е сега дали ако ја плати во рок од 8 дена казната ке ја плати на пола цена или пак за овој случај не важи тоа?


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Здраво стигна парична казна според овој член е сега дали ако ја плати во рок од 8 дена казната ке ја плати на пола цена или пак за овој случај не важи тоа?


Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Доколку платиш во рок од 8 дена од приемот на налогот се плаќа 50% од изречената глоба.
За овај прекршок е предвидена глоба (парична казна од 200-500 евра).
Доколку не платиш поднесуваат од МВР пријава против тебе до комисија за прекршоци и покренуваат постапка.
 

бутЕ

старлета
Член од
29 март 2011
Мислења
2.231
Поени од реакции
3.830
Работев во една фирма 9 месеци годинава. Септемврито колективно дадовме отказ сите. Сакам да ве прашам дали не следвит к15?
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Работев во една фирма 9 месеци годинава. Септемврито колективно дадовме отказ сите. Сакам да ве прашам дали не следвит к15?
Имате право на К-15.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
43
Поени од реакции
4
Momentalno rabotam na dogovor na delo vo restoran vo koj sakam da dadam otkaz, kade pritoa ne mi ja isplakjaat dnevnicata koja e napisana na samiot dogovor, pa me interesira vo slucaj da ne mi ja isplatat platata za ovoj mesec, bidejkji se ima sluceno na nekolku moi kolegi, sto bi mozelo da se napravi?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Momentalno rabotam na dogovor na delo vo restoran vo koj sakam da dadam otkaz, kade pritoa ne mi ja isplakjaat dnevnicata koja e napisana na samiot dogovor, pa me interesira vo slucaj da ne mi ja isplatat platata za ovoj mesec, bidejkji se ima sluceno na nekolku moi kolegi, sto bi mozelo da se napravi?
Да им украдеш неколку КГ месо од ресторанот..Ете на таквите газди тоа да им направиш,маме им ебем нивно..
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Momentalno rabotam na dogovor na delo vo restoran vo koj sakam da dadam otkaz, kade pritoa ne mi ja isplakjaat dnevnicata koja e napisana na samiot dogovor, pa me interesira vo slucaj da ne mi ja isplatat platata za ovoj mesec, bidejkji se ima sluceno na nekolku moi kolegi, sto bi mozelo da se napravi?
Можеш да тужиш. Најпрво на писмено достави опомена пред тужба, пробај така да го решиш спорот, ако не со тужба ќе ги добиеш на суд.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
5
Поени од реакции
0
Rabotam vo monopol koj go otvorija grcite pred tri god.E sega videte sto se pravi i dajte sovet dali mozeme nekako da si gi barame nasite prava kak rabotniici.Ke zapocnam so ova bidejki ima mnogu.Kako prvo platata grkot znae deka nie zemame 17 iljadi plata no ne e taka nie ja zemame minimalnata plata ,znaci 12.000 a ostatokot od tie pari si gi delat opstinata KRUSEVO i rakovodstvoto ,a grcite pojma nemaat sto se slucuva.Kako vtoro platata prvata godina ni ja davaa redovno na 5ti a poslednive dve god na 15 go cekaat posledniot den za isplata a grkot misli deka nie si ja zemame na 5ti lani zastanavne site rabotnici i ne rabotevne dodeka ne ni objasni nekoj zosto platata kasni ,i grcite ima dvajca od grcija od koi edniot bil direktor vo kompanijata 15 god vo grcija a drugiot kako texnicar i kako preveduvac ce cudea zosto ne rabotime koga mu kazavne deka nema plata se cudea i rekoa kako nema plata plata ima sekoj mesec na 5ti .A nasive manipulatori znaci grkot ni pusta plata sekoj 5ti a tie vo dogovor so bankata ni ja pustaat duri na 15ti,a sto pravat tie pari pusteni od 5ti do 15ti vo banka ?Nekoj se bogati na nasa pot ,a kako rabotnici nemame nikakvo pravo,vo site monopoli zemaat 17.000 den plata a nie minimalna,vo site monopoli mu davaat hranarina a nas ne (grkot misli deka nie zemame hranarina),a nasive si gi stavaat parite vgeb zasto ima edna pekara sekoj den ide i si predavaat faktuti i toa pred nasi oci,a vo site dr monopoli im davaat hranarina T.E.im davaat jadenje gotveno i obavezno mleko blago ili kiselo zosto rabotata e takva vo prasina koga se sortira tutunot se kreva mnogu prasina a mlekoto e preporaclivo vo ste monopoli go davaat ,nema vrska nemora da ni davavaat no neka ni isplakaat bar hranarina mesecno.Kako vtoro rabotime bez nokakvo zagrevanje,a mnogu e ladno da stois bidejki rabotata e od stoenje 8h na noze i za toa baravne bidejki vo site monopoli rabotat od sedenje,ama takov im bil rezimot za rabota na grcite,pa si rabotime na noze .Kako treto rabotime na mesecen dogovor znaci dogovorot se prodolzuva sekoj mesec no ovaa god seuste pola od rabotnicite nemame potpisano nikakov dogovor i ako pobarame se vikaat ne e tika direktorot ili pa ako ni dadat kako sto se slucuvase i lani ke ni go dadat na krajot od mesecot ,znaci ako dojde do nekoja tuzba ne ke mozes bidejki nemas potpisano dogovor .pa ve molam za nekoj sovet kade da se obratime .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom