Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

 1. pixa

  pixa

  Член од:
  19 септември 2009
  Мислења:
  2.802
  Допаѓања:
  1.730
  Моментално проблеми во оставинска постапка нема, си течат без проблем и се завршуваат, једини проблем по мене се во даночното каде во општина треба да ги намолиш да донесат решение. А и кога донесат често се правно несновани поради нестручноста.
  --- Споено дупло мислење, 13 ноември 2017 ---
  Ако чекаш матичарот да ти состави смртовница и почне наследна постапка толку и ке наследиш.
  --- Споено дупло мислење, 13 ноември 2017 ---
  А плус и стручноста на матичарот е шта да ти причам
   
 2. Someone22

  Someone22

  Член од:
  25 јануари 2016
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  17
  досега имам видено преку 500 постапки како се решаваат фино лепо,никој нема проблем ни со матичарот ни со ништо..сум работел и во суд и кај нотар и кај адвокат па така не ме интересира кој ќе ги зема парите искрено...ме интересира граѓаните да не плаќаат по џабе..плус нема никакви филозофија во пополнување на смртовница кога се пишуваат само најосновни податоци што и неписмен човек може да ја пополни
   
 3. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.357
  Допаѓања:
  25.829
  Пред две години мајка ми на штедна книшка ми има оставено поголема сума на пари. Само јас можам да ги извадам тие пари од сметката, тогаш само јас се потпишав, а брат ми не може.

  Сеа решив да ги извадам и ме интересира дали тие пари по закон треба да се поделат на сите останати членови од фамилијата, поточно јас и брат ми или лично јас можам да ги извадам без никаков проблем. Да не бараат некој документ од нотар и слични срања?

  И двајцата на различни страни, па да знам дали и двајцата треба да сме присутни.


  Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 4. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.262
  Допаѓања:
  780
  Ти си ополномоштен да подигаш парични средства од таа книшка додека е мајка ти жива

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
 5. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.357
  Допаѓања:
  25.829
  Знам тоа, ама сакам да знам дали може без него да ги извадам тие пари како и претходно? Дали банката има информација дека личноста на која е сметката не е жива?

  Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 6. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.262
  Допаѓања:
  780
  Најверојатно нема иако, за бељата може и да дознае. Ако подигнеш пари од таа книшка пред завршена оставинска постапка, го кршиш Законот

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
 7. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.357
  Допаѓања:
  25.829
  Оставинската постапка е завршена. Мајка ми на нејзино име имаше само сметка во банка, а се друго одамна е на мое име и на брат ми.
  Секако парите ќе ги поделиме, немаме проблем со тоа и не планирам за пари да правам беља без негово знаење. Сакам да идам да средам јас за тој да не мора да оди за еден потпис.

  Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
   
 8. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.262
  Допаѓања:
  780
  Тоа е друга работа. Отидете во банка и пробајте да ги подигнете сите пари. Не верувам дека нешто друго ќе се случи освен да не ви дозволат да ги подигнете парите. А зошто книшката на мајка ти не е во имовинската постапка?

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
 9. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  17.357
  Допаѓања:
  25.829
  По што нема друг имот на нејзино име и оставивме така.
   
 10. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.283
  пред завршена постапка или после смртта на сопственикот??
  ... во едно градче во МКД полицијата покрена кривична за оваква работа, имаше во медиумите, меѓу сестринска работа..
  Од друга страна порано и без полномоштво, од книшки на тетка плаќав фактури за погребни трошоци за нејзе ( во една друга ехЈу република)..
  имав случај, во трета ехЈу држава, со оставинско решение одам во банка и ми кажува книшката од наследното решение е празна ама банката не ми дава ништо написмено.
  Едно време од постари лица бараа да донесат пшотврда дека се живи за примање пензија...
   
 11. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.262
  Допаѓања:
  780
  Иреал, обично Оставинска постапка се води после смрт, барем кај нас. Не знам како е во Хрватска

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
 12. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.283
  Дали смееш да вадиш по смртта ако нема оставинска постапка ??
  а тоа за Хрватска е друго, банката не постапува по оставинско а не дава одговор ( има матено некој во банката)
   
 13. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.262
  Допаѓања:
  780
  Не смееш

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
 14. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.283
  е па во твојот пост пишуваше овака :

  Ако подигнеш пари од таа книшка пред завршена оставинска постапка, го кршиш Законот ...

  Е сега има и друго, што ако имаш траен налог на книшка за плаќања сметки, услуги и друго ??
  А на некој адвокат ако му имаш дадено полномош на книшка мислиш нема да подигне ??
   
 15. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.262
  Допаѓања:
  780
  Извини Иреал, ама не ми се вергла

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   

Сподели преку: