Правна помош и совети

Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Токму тоа го велам. Ако од фирмата не останало ништо, единствено ќе се офајдат Стечајниот управител и адвокатот, во случајот. Еве Вие, што мислите, колку неисплатени плати има таа фирм? 120, 200?
Pa toa neka go obezbedi kako informacija onoj sto prasa za ova na prvo mesto, inaku samo spekulirame vo prazno..
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Потребно ви е адвокат да ви подгптво предлог за поведување на оставинска постапка па да го поднесе предлогот во суд кадецќе се распредели на надлежен нотар кој ќе ве викне на рочиште за расправање на оставината ќе се пријави сиот имот што го имал татко ви и истиот ќе се распредели...на рочиштето повторно нужен ви е адвокат[DOUBLEPOST=1510447465][/DOUBLEPOST]Т

Тужете за да подоцна во стечајната постапка имате повеќе шанси за наплата
НЕ, за поднесување ПРЕДЛОГ не треба адвокат, треба за кај нотарот
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
По ново МОРА адвокат да го има поднесено предлогот т.е. потпис и печат од адвокатска канцеларија.
јас поднесов пролетоска, мислам март беше, во суд директно, не ми бараа, ама умреница од пред 16години...
А чекај сега, а како ќе биде ако не поднесува никој, по закон ѓоа имало поднесување по службена должност ??
 
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
НЕ, за поднесување ПРЕДЛОГ не треба адвокат, треба за кај нотарот
Ne ste dobro informirani, jas sum advokat pa od prva raka znam, a i ne bi vi preporacala sami da si podgotvuvate predlog...[DOUBLEPOST=1510520041][/DOUBLEPOST]Po
јас поднесов пролетоска, мислам март беше, во суд директно, не ми бараа, ама умреница од пред 16години...
А чекај сега, а како ќе биде ако не поднесува никој, по закон ѓоа имало поднесување по службена должност ??
Po sluzbena dolznost sudot go raspredeluva predmetot do notarot...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Ne ste dobro informirani, jas sum advokat pa od prva raka znam, a i ne bi vi preporacala sami da si podgotvuvate predlog......
не ми кажа никој на шалтерот во судот, а знам дека не уштедив којзнае колку. Најлошо беше што ме вртеа адвокатите, имено некој нотари си имаат адвокати со кој соработуваат а некој не. Но грешка е до законот, треба на таблата на судот кај што стои списокот со нотари да стои и список на адвокати, а бидејки е вонпарнична работа нема што граѓаните да бараат адвокат, ама кај нас е се наопаку.
 
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Po
јас поднесов пролетоска, мислам март беше, во суд директно, не ми бараа, ама умреница од пред 16години...
А чекај сега, а како ќе биде ако не поднесува никој, по закон ѓоа имало поднесување по службена должност ??
Po sluzbena dolznost sudot go raspredeluva predmetot do notarot...
не ми кажа никој на шалтерот во судот, а знам дека не уштедив којзнае колку. Најлошо беше што ме вртеа адвокатите, имено некој нотари си имаат адвокати со кој соработуваат а некој не. Но грешка е до законот, треба на таблата на судот кај што стои списокот со нотари да стои и список на адвокати, а бидејки е вонпарнична работа нема што граѓаните да бараат адвокат, ама кај нас е се наопаку.
Videte, notarite se naznacuvaat po mesna nadleznost odnosno ima odreden broj na notari vo edna opredelena opstina dodeka angaziranje na advokat e po izbor na gragjaninot koj ima pogolems pravna sigurnost i zastita dokolku go najmi...na salter ne trosat mnogu energija za da ja poucat strankata...vo sekoj slucaj iako stanuva zbor za vonparnicna postapka nuzno e poznavanje na procedurata kako bi se sprovela
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
1. Џабе ќе тужиш
2. Доколку за тие предмети постои евиденција, стечајниот управител е должен да му поднесе пријава на тој што ќе ги присвои
А ако незнае кој ги присвоил?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Po

Po sluzbena dolznost sudot go raspredeluva predmetot do notarot...

Videte, notarite se naznacuvaat po mesna nadleznost odnosno ima odreden broj na notari vo edna opredelena opstina dodeka angaziranje na advokat e po izbor na gragjaninot koj ima pogolems pravna sigurnost i zastita dokolku go najmi...na salter ne trosat mnogu energija za da ja poucat strankata...vo sekoj slucaj iako stanuva zbor za vonparnicna postapka nuzno e poznavanje na procedurata kako bi se sprovela
знам дека од 1 јануари мора да се најми адвокат, но погрешно е што граѓанинот и за вонпарнична, неспорна постапка се принудуваат да бараат адвокат и да бидат уценувани. Исто како нотарот и адвокатот треба да биде одреден од судот, а граѓанинот целата работа да ја врши преку нотарот кој го застапува судот и кој треба да ја води работата а не обратно.
Освен тоа и самиот закон за оставинска постапка е лош, наводно ќе се менувал ама кога не знам.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
знам дека од 1 јануари мора да се најми адвокат, но погрешно е што граѓанинот и за вонпарнична, неспорна постапка се принудуваат да бараат адвокат и да бидат уценувани. Исто како нотарот и адвокатот треба да биде одреден од судот, а граѓанинот целата работа да ја врши преку нотарот кој го застапува судот и кој треба да ја води работата а не обратно.
Освен тоа и самиот закон за оставинска постапка е лош, наводно ќе се менувал ама кога не знам.
Како е погрешно што мора да се најми адвокат, еве од пракса од пред 1 Јануар, сите предлози за за поведување оставинска постапка ги пишуваа адвокатите, веруј ми ниту една неука странка не е спремна да го состави истиот, е разлика е како што кажав погоре во постапка кај нотарот кога е задолжително учество на адвокат, а кои трошкови не одат од џебот на странката, туку истите трошкови од пред 1 Јануар нотарот ги дели со адвокатот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Како е погрешно што мора да се најми адвокат, еве од пракса од пред 1 Јануар, сите предлози за за поведување оставинска постапка ги пишуваа адвокатите, веруј ми ниту една неука странка не е спремна да го состави истиот, е разлика е како што кажав погоре во постапка кај нотарот кога е задолжително учество на адвокат, а кои трошкови не одат од џебот на странката, туку истите трошкови од пред 1 Јануар нотарот ги дели со адвокатот.
ја во март сам поднесов предлог до Судот и ми определи Нотар. Што не ми кажаа прво судот дека не може сам да поведеш Предлог и да ми определат адвокат а не после да се зае*авам, те избегавале оставински, те не знаеле колку ќе чини и ред глупости, па председателот на комората ми кажува ќе прашуваш ако треба и 30-на адвокати некој ќе прифати....
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
ја во март сам поднесов предлог до Судот и ми определи Нотар. Што не ми кажаа прво судот дека не може сам да поведеш Предлог и да ми определат адвокат а не после да се зае*авам, те избегавале оставински, те не знаеле колку ќе чини и ред глупости, па председателот на комората ми кажува ќе прашуваш ако треба и 30-на адвокати некој ќе прифати....
Дечко незнам со што се бавиш, но ако не си правник неможеш да поднесеш добро составен предлог до судот, за тоа служат адвокатите кои ја знаат постапката и имаат соодветна пракса за тоа, неми е јасно што народ ке сме не само во правните постапки ради примера ако имаме дефект со автомобил прво пробуваме сами да го поправиме па потоа бараме механичар, исто е и со правните постапки многу луѓе мислат дека ке завршат работа без адвокат со тоа што ке пројдат поевтино, но кога ке заебат нешто работа тогаш ги фаќа паника и се фаќаат за сламка за помош
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
Дечко незнам со што се бавиш, но ако не си правник неможеш да поднесеш добро составен предлог до судот, за тоа служат адвокатите кои ја знаат постапката и имаат соодветна пракса за тоа, неми е јасно што народ ке сме не само во правните постапки ради примера ако имаме дефект со автомобил прво пробуваме сами да го поправиме па потоа бараме механичар, исто е и со правните постапки многу луѓе мислат дека ке завршат работа без адвокат со тоа што ке пројдат поевтино, но кога ке заебат нешто работа тогаш ги фаќа паника и се фаќаат за сламка за помош
Ако е ВОНпарнична постапка нема поевтино-поскапо, нема зошто граѓанинот да прави договор со адвокатот ако самиот не инсистира; а ако државата одредила адвокат даа контролира работата на нотар и тоа е ок, ама нема потреба од матење. Што фали плаќањето да оди преку Нотар, да си добиеш пресметка и фискална ??.. а тоа што вие адвокатите сте исти како поповите и не сте фискализирани е друга работа. Дека законот е мизерија е јасно, ама ме чуди зошто молчат нотарите , легнаа на брашно... а твојот председател на комора ми се силеше и до Стразбург да се жалиш ништо не праиш, имаме таму човек...Браво бе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom