Правна помош и совети

Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Epa toa sto si go dobila najverojatno e opomena pred tuzba i ako ti dale rok do 1 maj a ti ne platis ke ti stegnat edna tuzba so platen nalog i posle ke si gi platis kamata, trosocite za advokat , trosocite za sudot i trosoci za izvrsuvanje (ako nesakas dobrovolno da platis). moj sovet plati si 16.000 den da ne platis posle 50.000 den:toe:

I baska so toa sto ti ispratile predupreduvanje (opomena pred tuzba) prekinata e zastarenosta, sto znaci od denot koga si godobila predupreduvanjeto pocnuva da tece zastarenosta.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Epa toa sto si go dobila najverojatno e opomena pred tuzba i ako ti dale rok do 1 maj a ti ne platis ke ti stegnat edna tuzba so platen nalog i posle ke si gi platis kamata, trosocite za advokat , trosocite za sudot i trosoci za izvrsuvanje (ako nesakas dobrovolno da platis). moj sovet plati si 16.000 den da ne platis posle 50.000 den:toe:

I baska so toa sto ti ispratile predupreduvanje (opomena pred tuzba) prekinata e zastarenosta, sto znaci od denot koga si godobila predupreduvanjeto pocnuva da tece zastarenosta.
ама не должам пари за разговори, туку за раскинување на пост пејд договор.
инаку сметките за разговори ми се платени. прашањето ми беше дали можеби поради смената на сопственикот се бришат и долговите спрема нив. (дај боже) :smir:
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Колку што јас знам, договорот те држи да си ги платиш месечните задолжувања. Ти и не мора да го користиш бројот, сепак претплатата ти тече ... тече ... Се додека не ни истече договорот.

Друг пат пред да потпишеш договор, 2х размисли. :nenene:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Колку што јас знам, договорот те држи да си ги платиш месечните задолжувања. Ти и не мора да го користиш бројот, сепак претплатата ти тече ... тече ... Се додека не ни истече договорот.

Друг пат пред да потпишеш договор, 2х размисли. :nenene:
Добро,

значи прашањето ми е:

Дали ги должам сеуште парите или ми отиде долгот упм со стариот сопственик? ду ју андерстенд?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Не, долгот си останува, независно од тоа кој е сопственик.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Добро,

значи прашањето ми е:

Дали ги должам сеуште парите или ми отиде долгот упм со стариот сопственик? ду ју андерстенд?
Toa беше изводливо со компаниите под државна капа. Пред да се продадат, опростуваа долгови за телефон, струја и тн за да ја прикажат компанијата во подобро светло и демек сите плаќаат.

Но ова е веќе друго, ти му должиш на Космофон пари, не на газдата... може 10001 газди да се заменат, а Космофон да те тужи заради заостанатиот долг. Патем, од Т-Мобајл дооворот на 2 години гласи: телефонот во продажба е 18.000 денари, го земаш за 6.000 (така беше со мојата К750) ако го раскинеш договорот, обврзан си да ги платиш разговорите (заостанатите сметки) и разликата во апаратот (исто како да си го купил во при-пејд, фер нели?). Толку. Ни пенали ни ветар.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Не знам кон кого да го упатам прашањево ама ај... паднав два испита по Вонпарнично и Извршно право и Право на интелектуална сопственост. Ај за ова второво можеби и не ми треба, ама сакам да Ве прашам да не знаете некаде да се продава некој коментар на Закон за вонпарнична постапка и Извршно право? Имам еден Коментар за вонпарн. ама од 1980 год. е па мислев да не знаете некој понов, или бне мора коментар било некоја литература каде е поубаво објаснет предметот, одколку што е во Закон.
п.с немаме учебник.:toe: а сите се прават експерти.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
За вонпарнично нема нов, тој си е, и убаво е објаснето се во него, така што учи си од него.Извршно има коментар, убав е , одличен со коментари и со обрасци, ама тој не сум го видела на факс, туку откако поцнав да работам.Ама битно за да положиш кај Арсен не е да знаеш повеке од што пишува, туку да го знаеш тоа што ти е напишано во книгите што ти ги препорачува. И совет од мене, научи ги предметиве не за да положиш, туку за да знаеш.:smir:
 

Serengeti

Има само една вистина сето друго е лага
Член од
4 февруари 2009
Мислења
260
Поени од реакции
63
Потребен ми е совет помагајте !!!

Здраво до сите правници и тие што се заниваат со овој тип на професија...
вака имам еден проблем ај да кажам ситуација која што ми се дешава не знам што да направам потребен ми е совет...
Живеам во зграда, зградава брои некаде околу 45 семејства...пред некое време ни се понуди еден предузимач да изгради на поткровјето станови а ние станарите за тоа добиваме тереаси, парно, лифт, фасата и етц. Јас како еве да кажеме покомуникатив се нафатив да ги соберам потребните потписи од зградата за да може да му се даде на предузимачов дозвола за да почне да се гради. Требасе да се согласат 51% за да се почне изградбата јас успеав да собера 82% од станарите. Тоа значи дека 18% од станирите не се согласија. Е сега во овие 18% постои една жена што не знам како да ја наречам можеби прикладен збор за нејзе би била луда или ненормална. Значи кога и да ме види ме навредува дека сум бил крадец се дере на цел глас трпам понижување што ме клевети за 300 ствари. Ме интересира што можам да направам за она да нема право така да ме понижува пред јавноста да трпам нешто за кое што не сум крив. Дали можам да ја тужам или да ја пријавам во полиција за овие работи што она ми ги прави на мене. Сведоци имам кој тоа ќе го сведочат за мене а тоа се станирите со кој што живеам во истата зграда.
Ве молам кој се разбира ако може да ми помогне крај краева совет за да и ја затнам устата на оваа ненормална жена. Благодарам однапред
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Здраво до сите правници и тие што се заниваат со овој тип на професија...
вака имам еден проблем ај да кажам ситуација која што ми се дешава не знам што да направам потребен ми е совет...
Живеам во зграда, зградава брои некаде околу 45 семејства...пред некое време ни се понуди еден предузимач да изгради на поткровјето станови а ние станарите за тоа добиваме тереаси, парно, лифт, фасата и етц. Јас како еве да кажеме покомуникатив се нафатив да ги соберам потребните потписи од зградата за да може да му се даде на предузимачов дозвола за да почне да се гради. Требасе да се согласат 51% за да се почне изградбата јас успеав да собера 82% од станарите. Тоа значи дека 18% од станирите не се согласија. Е сега во овие 18% постои една жена што не знам како да ја наречам можеби прикладен збор за нејзе би била луда или ненормална. Значи кога и да ме види ме навредува дека сум бил крадец се дере на цел глас трпам понижување што ме клевети за 300 ствари. Ме интересира што можам да направам за она да нема право така да ме понижува пред јавноста да трпам нешто за кое што не сум крив. Дали можам да ја тужам или да ја пријавам во полиција за овие работи што она ми ги прави на мене. Сведоци имам кој тоа ќе го сведочат за мене а тоа се станирите со кој што живеам во истата зграда.
Ве молам кој се разбира ако може да ми помогне крај краева совет за да и ја затнам устата на оваа ненормална жена. Благодарам однапред
Најпрво помислив дека се работи за проблем околу потписите и и зградбата :). Убаво срочен текст, со уште поубаво објаснување. Секако дека можете да ја тужите за клевета, чим постојано Ве навредува и омаловажува пред другите. Мој совет, почекајте малку, не брзајте, видете дали ќе продолжи да малтретира, зашто за клевета да одите по судови е незгодно и е губење време. Сега, не ја знам ситуацијата како е навистина, но јас би почекал, и би и се "заканил" со тужба. Ако и после тоа продолжи е т огаш е неминовно дека следи тужба.
 

Serengeti

Има само една вистина сето друго е лага
Член од
4 февруари 2009
Мислења
260
Поени од реакции
63
Најпрво помислив дека се работи за проблем околу потписите и и зградбата :). Убаво срочен текст, со уште поубаво објаснување. Секако дека можете да ја тужите за клевета, чим постојано Ве навредува и омаловажува пред другите. Мој совет, почекајте малку, не брзајте, видете дали ќе продолжи да малтретира, зашто за клевета да одите по судови е незгодно и е губење време. Сега, не ја знам ситуацијата како е навистина, но јас би почекал, и би и се "заканил" со тужба. Ако и после тоа продолжи е т огаш е неминовно дека следи тужба.
Фала за советов ама работа не ја бива зашто еве за некое време предузимачов ќе почне да гради и како што се доближува времево за изградба така атмосвера станува уште пожешка. Работа е што она сака да испровоцира ситуација нешто поголемо да се случи. Јас не сум ни свесен она што може да направи по малце и се плашам зашто со будала човек боље да си немаш работа. Ќе почекам ама да не биде касно тоа се мислам :nesum: поздрав и фала уште еднашка
 
Член од
21 август 2008
Мислења
140
Поени од реакции
11
Prai sto ke prais samo nemoj da ja udris, ti ke si go izedes na kraj.:toe:
Ako tolku ne se trpi togas edinstven izlez ti e tuzba za kleveta, navreda neznam sto ti zbori, a ako dokazat deka e luda togas neka ja smestat u soodvetna ustanova.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Здраво до сите правници и тие што се заниваат со овој тип на професија...
вака имам еден проблем ај да кажам ситуација која што ми се дешава не знам што да направам потребен ми е совет...
Живеам во зграда, зградава брои некаде околу 45 семејства...пред некое време ни се понуди еден предузимач да изгради на поткровјето станови а ние станарите за тоа добиваме тереаси, парно, лифт, фасата и етц. Јас како еве да кажеме покомуникатив се нафатив да ги соберам потребните потписи од зградата за да може да му се даде на предузимачов дозвола за да почне да се гради. Требасе да се согласат 51% за да се почне изградбата јас успеав да собера 82% од станарите. Тоа значи дека 18% од станирите не се согласија. Е сега во овие 18% постои една жена што не знам како да ја наречам можеби прикладен збор за нејзе би била луда или ненормална. Значи кога и да ме види ме навредува дека сум бил крадец се дере на цел глас трпам понижување што ме клевети за 300 ствари. Ме интересира што можам да направам за она да нема право така да ме понижува пред јавноста да трпам нешто за кое што не сум крив. Дали можам да ја тужам или да ја пријавам во полиција за овие работи што она ми ги прави на мене. Сведоци имам кој тоа ќе го сведочат за мене а тоа се станирите со кој што живеам во истата зграда.
Ве молам кој се разбира ако може да ми помогне крај краева совет за да и ја затнам устата на оваа ненормална жена. Благодарам однапред

Во оваа ситуација треба пред се да бидеш прагматичен и тактичен. Можеш да упатиш закана за тужба , ама незнам колку ќе влијае на таква усијана глава. Јас да сум на твое место ќе пробам да ја изигнорирам ситуацијата, би почекал зашто можеби ќе се олади ситуацијата, поготово што станува збор за една личност. Само немој да се спушташ на нејзино ниво и поготово немој да направиш некоја глупост. Покерашки кажано имаш јаки карти сега уште треба да изиграш правилно за да ја добиеш раката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom