Правна помош и совети

Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Во тој случај надлежна е општината, Советот на општината, односно Советот на градот Скопје...Таму можете да го продолжите работното време и истото неможе да се продолжи повеќе од два часа и не повеќе од три дена...
 
K

Kacar

Гостин
Здраво.
Ме интересира дали студент може да се вработи т.е да биде пријавен во фирмата кај што работи ?
Јас сум студент, последната година ја немам земано планирам да ги исчистам претходите години по нешто што имам неположено и тоа вонредно да ги презапишувам предметите, па сум заинтересиран за тоа умеѓувреме да работам нешто. Гледам дека сите бараат да бидам пријавен под биро за невработени а мене статусот сеуште ми е студент.
Дали треба да се префрлам на вонредно студирање ? Дали е можно воопшто , јас студент во оваа ситуација да работам во некоја фирма и да бидам пријавен а сепак да бидам студент ?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Здраво.
Ме интересира дали студент може да се вработи т.е да биде пријавен во фирмата кај што работи ?
Јас сум студент, последната година ја немам земано планирам да ги исчистам претходите години по нешто што имам неположено и тоа вонредно да ги презапишувам предметите, па сум заинтересиран за тоа умеѓувреме да работам нешто. Гледам дека сите бараат да бидам пријавен под биро за невработени а мене статусот сеуште ми е студент.
Дали треба да се префрлам на вонредно студирање ? Дали е можно воопшто , јас студент во оваа ситуација да работам во некоја фирма и да бидам пријавен а сепак да бидам студент ?
Како редовен студент можеш да работиш пријавен само на половина работно време, т.е. 3 или 4 саати на ден, а платата да не ти биде поголема од цената на годишната школарина. Еве повеќе прочитај тука.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Вработен во приватна фирма со договор на 6 месеци. Пред истекот на договорот му понудуваат нов договор во траење од 1 година каде стои дека доколку ја напушти работата пред 1 година, ќе му задржат 3 плати(во првиот договор тој услов го немаше). Дали е правно издржано во договорот да биди вметнат таков услов? Дали доколку се потпише таков договор, автоматски значи дека тој услов се прифаќа и е целосно законски да се повикаат на него и да задржат 3 плати доколку порано се напушти работното место? Дали воопшто работодавците имаат право да вметнуваат вакви исти/слични услови во договорите на определено време? Каква заштита имаат работниците теоретски?
 
K

Kacar

Гостин
Како редовен студент можеш да работиш пријавен само на половина работно време, т.е. 3 или 4 саати на ден, а платата да не ти биде поголема од цената на годишната школарина. Еве повеќе прочитај тука.
Ама тоа е од статутот на обичен факултет не е закон
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Не знам дали е офф топиков но ке пробам одговор овде да најдам

Еден човек кредитоспособен колку пати може да биде жирант?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ама тоа е од статутот на обичен факултет не е закон
Општо, за било кој редовен студент е дозволено да работи пријавен на половина работно време, т.е. 4 саати.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Потребна ми е помош при пишување на барање т.е одговор на две прашања:
Имам добиено решение за запишување на кофинансирана специјализација со вработување, меѓутоа чекам од октомври месец, де избори, де нова влада, де стара влада итн. Од неколку страни ме упатија да напишам допис, најверојатно барање, до министерството за здравство. Меѓутоа дали некој знае да ми каже дали да барам да се постапува по решението или да барам одговор зошто не е уште постапено ? Дали треба да се достави лично до министерство или можи да се испрати преку пошта? Дали е потребно да го приложувам решението како документ во барањето ?
 
Член од
23 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
zdravo na site potrebna mi e pomos denes primiv prihod za treto dete no mi ja blokirale smetkata kako moze da ja deblokiram i koja e procedurata i kolku vreme trae dodeka se odblokira vi blagodaram odnapred
 
Член од
23 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Zdravo pak jas denes se javiv kaj izvrsitelot koj bez tocno da proveri mislel deka sum vo raboten odnos ama ne proveril tocno sto i kako tuku mi ja blokiral smetkata i povlekol site pari sto gi imav i toa poradi frimata sto ja imav koja veke 3 god e VO stecaj i denes me natera da mu go ispratam resenieto za nadomest za treto dete znaci toa e nivna greska i poradi niv sega go izgubiv stanot zatoa sto ne ja plativ kirijata dali moze da gi tuzam
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
Вработен во приватна фирма со договор на 6 месеци. Пред истекот на договорот му понудуваат нов договор во траење од 1 година каде стои дека доколку ја напушти работата пред 1 година, ќе му задржат 3 плати(во првиот договор тој услов го немаше). Дали е правно издржано во договорот да биди вметнат таков услов? Дали доколку се потпише таков договор, автоматски значи дека тој услов се прифаќа и е целосно законски да се повикаат на него и да задржат 3 плати доколку порано се напушти работното место? Дали воопшто работодавците имаат право да вметнуваат вакви исти/слични услови во договорите на определено време? Каква заштита имаат работниците теоретски?
малку е касно или си прифатил или може не работиш веќе но еве што најдов во законот за работни односи :

Дозволеност на отказ Член 71
(1) Работникот може да го откаже договорот за вработување ако писмено изјави дека сака да го откаже договорот за вработување.
(2) Работодавачот може да го откаже договорот за вработување, само ако постои основана причина за отказ поврзана за однесувањето на работникот (лична причина на страна на работникот), поради кршење на работниот ред и дисциплина или работните обврски (причина на вина) или ако причината е заснована на потребите на функционирањето на работодавачот (деловна причина).
(3) Работникот и работодавачот можат да го откажат договорот за вработување во случаи, односно од причини определени со закон, колективен договор, правилата за работниот ред и дисциплина и договорот за вработување.
(4) Отказот на договорот за вработување, кој работникот директно или индиректно го ставаат во понеповолна положба по кој било од основите на членот 6 од овој закон, е ништовен од моментот на врачувањето на отказот.

Забрана на дискриминацијата Член 6

(1) Работодавачот не смее барателот на вработување (во натамошниот текст: кандидат за вработување) или работникот, да го става во нееднаква положба заради расно или етничко потекло, бојата на кожата, полот, возраста, здравствената состојба, односно инвалидност, религиозното, политичко или друго убедување, членување во синдикатите, националното или социјалното потекло, статус на семејството, имотната состојба, половата насоченост или заради други лични околности.
(2) На жените и мажите мораат да им бидат обезбедени еднакви можности и еднаков третман во врска со:
1) пристап до вработување, вклучувајќи унапредување и стручна и професионална обука во работата;
2) условите за работа;
3) еднаква исплата за еднаква работа;
4) професионални шеми за социјалното осигурување;
5) отсуство од работа;
6) работно време и
7) откажување на договорот за вработување.
(3) Принципот на еднаков третман подразбира забрана за директна и/или индиректна дискриминација, во смисла на ставовите (1) и (2) од овој член.

п.с земи го ова со резерва не сум правник
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Zdravo pak jas denes se javiv kaj izvrsitelot koj bez tocno da proveri mislel deka sum vo raboten odnos ama ne proveril tocno sto i kako tuku mi ja blokiral smetkata i povlekol site pari sto gi imav i toa poradi frimata sto ja imav koja veke 3 god e VO stecaj i denes me natera da mu go ispratam resenieto za nadomest za treto dete znaci toa e nivna greska i poradi niv sega go izgubiv stanot zatoa sto ne ja plativ kirijata dali moze da gi tuzam
Mozete da tuzite no nema da vi bide osnovano tuzbenoto baranje, izvrsitelot postapuva po izvrsna isprava i ako napravi propost pri izvrsuvanjeto moze da podnesete prigovor samo dokolku ne e ispusten rokot za prigovor a toa ke treba licno od predmetot da se utvrdi t.e. od nalogot za izvrsuvanje dokolku vi e dostaven.
Doveritelot ne odgovara za toa kako izvrsitelot ja izvrsuva izvrsnata isprava, a za da go tuzite izvrsitelot treba da vi e storena realna materijalna steta koja treba da ja dokazete preku vestacenje vo sprotivno sudot nema da go prifati tuzbenoto baranje za nadomest na steta i ke ja odbie vasata tuzba kako neosnovana.
Ova moze vi izgleda nelogicno, no i sami si znaete vo Makedonija pravoto e nelogicno i komplicirano... Za zal toa e, nemojte so tuzba samo ke se izlozite na dopolnitelni, nepotrebni i visoki trosoci, podobro razgovarajte so izvrsitelot licno i tie se luge, veruvam deka ke ve razbere i ke vi izleze vo presret.
 
Член од
23 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
1
Mozete da tuzite no nema da vi bide osnovano tuzbenoto baranje, izvrsitelot postapuva po izvrsna isprava i ako napravi propost pri izvrsuvanjeto moze da podnesete prigovor samo dokolku ne e ispusten rokot za prigovor a toa ke treba licno od predmetot da se utvrdi t.e. od nalogot za izvrsuvanje dokolku vi e dostaven.
Doveritelot ne odgovara za toa kako izvrsitelot ja izvrsuva izvrsnata isprava, a za da go tuzite izvrsitelot treba da vi e storena realna materijalna steta koja treba da ja dokazete preku vestacenje vo sprotivno sudot nema da go prifati tuzbenoto baranje za nadomest na steta i ke ja odbie vasata tuzba kako neosnovana.
Ova moze vi izgleda nelogicno, no i sami si znaete vo Makedonija pravoto e nelogicno i komplicirano... Za zal toa e, nemojte so tuzba samo ke se izlozite na dopolnitelni, nepotrebni i visoki trosoci, podobro razgovarajte so izvrsitelot licno i tie se luge, veruvam deka ke ve razbere i ke vi izleze vo presret.
Vi blagodaram mnogu
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Се договарате со некој ваш пријател да ви заврши услуга за без пари, без договор, а истиот пријател за тоа не е обучен и нема фирма за извршување на таа услуга. По неколку месеци/години вие се скарувате и истиот тој бара од вас да му платите за таа услуга, да му ја вратите или едноставно да ја уништите. Поради тоа тој ве тужи и бара оштета од вас. Дали тоа неговото држи вода и можете да бидете оштетени?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Се договарате со некој ваш пријател да ви заврши услуга за без пари, без договор, а истиот пријател за тоа не е обучен и нема фирма за извршување на таа услуга. По неколку месеци/години вие се скарувате и истиот тој бара од вас да му платите за таа услуга, да му ја вратите или едноставно да ја уништите. Поради тоа тој ве тужи и бара оштета од вас. Дали тоа неговото држи вода и можете да бидете оштетени?
Не беше лошо да ја напишеш и дејноста. Инаку, мислам дека тоа неговото повеќе држи Стојко отколку вода. Проблемот е, кога нема Договор, ако дојде до Суд, се повикуваат сведоци, наведени од двете страни. Се прави вештачење за завршената услуга, па Судот има тешка задача да одлучи. Најчесто одлучува врз основа на логичноста на исказите. Тоа се обично мачни и долги судења
 

Kajgana Shop

На врв Bottom