Правна помош и совети

Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Друштво да ве прашам или кој е повеќе упатен да ми каже за случајов.
Бев нападнат на работно место од страна на комшија без никаква причина,се е пријавено во полиција како идат овие работи да ми каже некој ако може.
Ако имаш телесна повреда треба да пуштиш приватна кривична тужба, ако е тешка телесна кривична пријава, а ако е само вербален напад можеш да го тужиш за навреда, а ако си го пријавил во полиција тие ке поведат постапка за нарушување на јавен ред и мир во која ти ке си како оштетен.
 
Член од
11 април 2017
Мислења
11
Поени од реакции
1
zdravo
dali znate dokolku ne prijavis personalen danok na dohod od 48iljadi evra na transakciona smetka, dali ke te gonat krivicno I dokolku te gonat kolko ke te osudat, kolko ke te kaznat, I sl kolku ke ti izlezat trosocite
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
zdravo
dali znate dokolku ne prijavis personalen danok na dohod od 48iljadi evra na transakciona smetka, dali ke te gonat krivicno I dokolku te gonat kolko ke te osudat, kolko ke te kaznat, I sl kolku ke ti izlezat trosocite
Ич не прашувај овде. Барај адвокат
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Дали муабет преку меил за купување и снимка од екранот додека се купува нешто од Интернет е важечки доказ дека си го купил тој производ во тој случај ако те тужи оној кој ти продава дека тој производ не е твој?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Дали муабет преку меил за купување и снимка од екранот додека се купува нешто од Интернет е важечки доказ дека си го купил тој производ во тој случај ако те тужи оној кој ти продава дека тој производ не е твој?
Не те разбрав сосема, ама доказите треба да бидат во пишана форма. Значи, потврда за уплата и потврда за прием на производот.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Не те разбрав сосема, ама доказите треба да бидат во пишана форма. Значи, потврда за уплата и потврда за прием на производот.
Дали потврда од уплатница е некаков доказ? И дали провизијата за уплаќање со уплатница кон странство е поголема? Затоа што по некоја логика човекот на кој му уплаќаш еден ден може да одрече дека ти си му платил, туку само си му пратил пари на сметка.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Дали потврда од уплатница е некаков доказ? И дали провизијата за уплаќање со уплатница кон странство е поголема? Затоа што по некоја логика човекот на кој му уплаќаш еден ден може да одрече дека ти си му платил, туку само си му пратил пари на сметка.
А да објасниш што конкретно се случило место да прашуваш општо? На уплатницата обично се пишува цел на уплатата
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А да објасниш што конкретно се случило место да прашуваш општо? На уплатницата обично се пишува цел на уплатата
Па тоа и ми е прашањето. Дали таа цел/назнака на уплатата и име на тој на кој му се плаќа се важат како доказ?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Па тоа и ми е прашањето. Дали таа цел/назнака на уплатата и име на тој на кој му се плаќа се важат како доказ?
Тоа е еден од доказите. Пак ти велам, не знам за што прашуваш
 
S

silmarillion

Гостин
Како се решава случај за продажба на имот кој гласи на две лица а едното не сака да го продаде својот дел ниту па да го откупи додека другото лице сака да го продаде? Дали има правна постапка за тоа?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Како се решава случај за продажба на имот кој гласи на две лица а едното не сака да го продаде својот дел ниту па да го откупи додека другото лице сака да го продаде? Дали има правна постапка за тоа?
Не сум правник али од искуство (продажба на куќа наследена од двајца) едниот сакаше да ја продаде својата половина, ја даде на продажба кога се јави купец, нотар го извести другиот брат дека за таа и таа сума ќе се продаде половината дали сака тој да ја купи (имал предност) во рок од 30 дена тебаше да одговори, па испадна братот другио за таа сума да си го купи делот.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Како се решава случај за продажба на имот кој гласи на две лица а едното не сака да го продаде својот дел ниту па да го откупи додека другото лице сака да го продаде? Дали има правна постапка за тоа?
Има, судска постапка. Ама, гледајте да ја избегнете
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Автор сум на една апликација и добив понуда од еден Publisher (издавач на онлајн апликации/игри), фирма од Австралија.

Во маил-от ми пратија и „Developer Agreement“ кој ќе треба да се потпише од двете страни пред да се започне со процесот за дискусија и објавување на апликацијата.

Кој е начинот за потпишување интернационални договори? Дали доколку јас го потпишам и им го испратам преку пошта и тие го потпишат, тој би бил валиден?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Како да проверам ДУП- детален урбанистички план за одредено земјиште а да не одам до Општина. Дали има преку интернет ?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Како да проверам ДУП- детален урбанистички план за одредено земјиште а да не одам до Општина. Дали има преку интернет ?
Можеби на страната на Катастар ќе го најдеш тоа што го бараш, ама поарно во општина
 

Kajgana Shop

На врв Bottom