Правна помош и совети

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Нека ме контактира во ПП адвокат, или човек со познавање на законите. Итно е!
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Здраво ми треба помош/совет.
Се работи за закана на Фејсбук од човек кој што некогаш го познавав. Речиси една година не сум во никаков контакт но имам од негова страна закани ... "Ќе те лежам" , "Пази се" , "Не си свесен што ќе ти направам" итн.
Сметате ли дека принт скрин од Фејсбук може да биде добар доказ во МВР и пред суд (од правен аспект).
Благодарам однапред.
 
Член од
13 септември 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
Здраво ми треба помош.
Дали предмет на оставина е куката изградена на имотот која не е легализирана, или само имотот за кој се има имотен лист ?
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Здраво ми треба помош.
Дали предмет на оставина е куката изградена на имотот која не е легализирана, или само имотот за кој се има имотен лист ?
епа во решението ќе го пишува само земјиштето ама нотарот највероватно ќе ви наплати и за куќата т.е. ќе ви го процени имотот заедно со куќата...е сега имате две варијанти..или да чекате да се легализира куќата претпоставувам легализацијата е започната од починатиот,да излезе имотен лист на него па тогаш да ја расправате оставината или втората опција е да се расправа само за земјиштето со што во нотарското решение ќе се напише дека на тој или тие што ќе оди ќуката им се префла и правото на легализација на објектот со што тој на кого ќе оди куќата ќе си поднесе во имотно правно односи едно барање за промена за корисник во кое ќе го приложи оставинското решение и потоа кога куќата ќе се легализира ќе излезе на негово или нивно име
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
можеш да бараш бришење кога ќе помине 1 година од времето на проверување, во твојов случај 5 години, па после 6 години од правосилноста на пресудата ако не сториш ново кривично дело ќе можеш да бараш бришење
хмммм деновиве прашав и една особа која работи во суд али како дактилограф и ми кажа дека требало да поминат уште 5 години. значи 5+5 у овој мојот случај
сега не знам на кого да верувам :D
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
хмммм деновиве прашав и една особа која работи во суд али како дактилограф и ми кажа дека требало да поминат уште 5 години. значи 5+5 у овој мојот случај
сега не знам на кого да верувам :D
Да му веруваш на дедо ;)
еве ти директ цитиран член од КЗ
(2) Условната осуда се брише од казнената евиденција по една година
откако ќе помине времето за проверка ако за тоа време осудениот не стори
ново кривично дело.
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Да му веруваш на дедо ;)
еве ти директ цитиран член од КЗ
(2) Условната осуда се брише од казнената евиденција по една година
откако ќе помине времето за проверка ако за тоа време осудениот не стори
ново кривично дело.
не биди неверни тома
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Здраво ми треба помош/совет.
Се работи за закана на Фејсбук од човек кој што некогаш го познавав. Речиси една година не сум во никаков контакт но имам од негова страна закани ... "Ќе те лежам" , "Пази се" , "Не си свесен што ќе ти направам" итн.
Сметате ли дека принт скрин од Фејсбук може да биде добар доказ во МВР и пред суд (од правен аспект).
Благодарам однапред.
Направи си принт скрин, отвори го овој линк, внеси ја адресата на неговиот ФБ профил (ќе се снајдеш на самиот веб сајт пишува) - http://findfacebookid.com/,и зачувај го неговиот ID број на профилот.
Само по себе пораките и ова погоре што го напоменав не може да биде доказ и доволно за постапка, но добро е да имаш барем нешто, како и да е ако сметаш дека заканата е сериозна мораш да се обратиш до МВР и од страна на Секторот за компјутерски криминал ќе си преземат мерки за обезбедување на соодветни докази и ќе постапат како што треба.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
Да му веруваш на дедо ;)
еве ти директ цитиран член од КЗ
(2) Условната осуда се брише од казнената евиденција по една година
откако ќе помине времето за проверка ако за тоа време осудениот не стори
ново кривично дело.
епа ок друже ти верувам :)
а тоа поднесувањето за бришење... дали е можно да не ми одобрат пошто не е обична условна пресуда тоа моето? или тоа е како процедура стандардна без разлика на тежина на делото?
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
епа ок друже ти верувам :)
а тоа поднесувањето за бришење... дали е можно да не ми одобрат пошто не е обична условна пресуда тоа моето? или тоа е како процедура стандардна без разлика на тежина на делото?
нема врска делото..само кога ќе поминат всушност кај тебе 6 години од правосилноста на пресудата ќе си поднесиш барање до суд за бришење, судија ќе го разгледа предметот дали се поминати доволно години, дали не си бил осудуван во меѓувреме и ако се исполнети сите услови ќе ти ја избришат осудата од казнена евиденција
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
нема врска делото..само кога ќе поминат всушност кај тебе 6 години од правосилноста на пресудата ќе си поднесиш барање до суд за бришење, судија ќе го разгледа предметот дали се поминати доволно години, дали не си бил осудуван во меѓувреме и ако се исполнети сите услови ќе ти ја избришат осудата од казнена евиденција
фала ти многу someone :)
ќе можам да си поднесам у 2019 за бугарски пасош :jeeee::icon_mrgr:
 

Не-го-знам

svetac ivan iscelitel
Член од
3 мај 2015
Мислења
590
Поени од реакции
389
Не е некоја голема правна помош повеќе е помош околу еден закон. Колку време треба за еден закон да се изгласа во собрание , да го потпиши претседателот и да се појави во службен весник ? И ме интересира дали има некој правилник како можи и смеат да се изменат законите ?
 
S

Safira26

Гостин
Ако може малку да ме упатите...

Фирма има потпишано договор за позајмица со друга фирма во Декември 2014 година со рок на доспевање до 2015 година. Договорот е со потпис и печат и од двете страни. До ден денес нема трага од парите, преварантот (ако не те заебе твој, нема кој) не планира очигледно да ги врати.

Дали има некаков начин како да постапам легално? Дали доколку фирмата (која е ДООЕЛ) нема пари (не знам точно во која состојба се), газдата е одговорен за тоа? Тужба, извршител?
Можеш да тужиш да, само гледај да не ти застари побарувањето.
Инаку во однос на статусот се гледа од тековната дали фирмата е активна или не. Ако е активна можеш да тужиш. А во однос на личниот имот, иако е дооел не е исклучена можноста да одговара и физичко лице доколку истото е предвидено со договорот. А можеби во договорот има и извршна клаузула каде може да се оди директно на извршител. Ако сакаш да ангажираш адвокат слободно пиши ми. Поздрав
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Можеш да тужиш да, само гледај да не ти застари побарувањето.
Инаку во однос на статусот се гледа од тековната дали фирмата е активна или не. Ако е активна можеш да тужиш. А во однос на личниот имот, иако е дооел не е исклучена можноста да одговара и физичко лице доколку истото е предвидено со договорот. А можеби во договорот има и извршна клаузула каде може да се оди директно на извршител. Ако сакаш да ангажираш адвокат слободно пиши ми. Поздрав
Зошто ако сака да ангажира адвокат да ти пише тебе???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom