Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

 1. Someone22

  Someone22

  Член од:
  25 јануари 2016
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  17
  ама не во сите имотни...во многу случаи или ништо не пишува, или ако е барано последно исправка на грешка на пример тоа го пишува..a и зошто да не ја донесе ако може да ја донесе..за 150 ден ниедна страна не губи,после да не и им текне да тужат па зошто да тужат иако нема да е основано според мене за 150 ден не вредат нервозите..иако законски си во право
   
  На Ines R и Forca им се допаѓа ова.
 2. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.652
  Допаѓања:
  3.981
  Дали вдовица со наполнети 50години и едно дете кое сеуште студира би ја изгубила семејната пензија доколку се вработи со:
  - стален работен однос,
  или
  -договор за деловно техничка соработка?
  Исто ме интересира дали по завршување на студиите на детето дали ја губи целосно или пензијата се префрла на нејзино име?
   
 3. redmountain

  redmountain

  Член од:
  13 јануари 2013
  Мислења:
  1.191
  Допаѓања:
  801
  Имаш овде
  http://forum.kajgana.com/threads/Семејна-пензија.69066/
   
 4. VMP

  VMP VMP

  Член од:
  8 октомври 2010
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  12
  Пред неколку месеци се обратив на агенција за продажба на стан и евентуална уплата на помал, бидејќи итно ми беа потребни пари. Тие земаа клуч, потоа рекоа дека се расипала бравата и направија друг од кој не добив копија. Предложениот преддоговор не го прифатив во таа форма по консултација со правници. Откако барав извесни гаранции во преддоговорот (писмено фиксирање на она што беше усно договорено), работата почна да се тегне.Прво беше: идната недела, па за некој ден, па има проблем со 2 квадрати (иако според имот ниор лист всушност е поголема квадратурата), па повторни копии од елаборати и други документи ... Сега агентот воопшто не реагира на ниедна моја интервенција. Клучот е кај нив, немам увид ни можност за влез во сопствениот стан. Не знам со сигурност ни дали евентуалниот купец всушност нешто донел или врши работи во станот без ништо потпишано,без преддоговори и договори, без билокакви уплатени пари и без моја дозвола. Навистина не знам како да постапам. Вакво искуство со агенција за недвижности почнува да биде хорор. Прашав на неколку форуми дали луѓе имале искуство со таа агенција, но никој не одговори.
   
 5. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  Znaci laicki ti kazuvam deka ti treba pomos od advokat. Ako si potpisal nekakov dogovor so niv a oni ne se pridrzuvaat do toa, obratete se pismeno so rok vo koj kje se zakanite so raskinuvanje na dogovor poradi nepocituvanje, ignoriranje itn. Posle toj rok smeni si brava na LICNO TVOJ STAN osven ako ne si zemal bilokakvi pari.
   
 6. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  најди некој приател кој ќе се претстави како купец за тој твој стан и нека оди и зборни со нив шо услови, цени и нека влезе да види внатре како е
   
 7. VMP

  VMP VMP

  Член од:
  8 октомври 2010
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  12
  Зошто адвокат? Што ќе му дадам на адвокатот како документ? Немам потпишано ништо со агенцијата. Само ми бараа купец со кој требаше да потпишам преддоговор, а во рок од две-три недели, откако ќе земе кредит врз основа на преддоговорот, и конечен договор, исплата на сите средства и потоа нормално префрлување. Клучот им го дадов за да го покажуваат станот на клиенти, евентуални купци. Тоа не е невообичаено. Едноставно, не се јавува да каже до каде е ни што се слчучува , а клучот е кај него и не се јавува ни на мојот повик да го врати. Немам ни договори потпишани со нив, ни пари земено. Ништо. Само сакав преку нив како посредници да продадам стан.
   
 8. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  Epa togas ne mi e jasno sto se mislis. Si ides si menuvas brava i baras druga agencija. Poednostavno amin. Toa e isto kako nekoj doma ti smeni brava, sto kje mu pravis ? Ne e bitno dali zivees vo nego ili ne !
   
  На VMP му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Let 3

  Let 3 The Nipple Erector

  Член од:
  13 јули 2008
  Мислења:
  30.919
  Допаѓања:
  31.151
  појди си со бравар смени брава и шо ги матиш појќе
   
  На VMP му/ѝ се допаѓа ова.
 10. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.261
  Допаѓања:
  778
  A be vmp, neli ti pisav na drugata tema?

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
 11. VMP

  VMP VMP

  Член од:
  8 октомври 2010
  Мислења:
  86
  Допаѓања:
  12
  Da, vo red. Prasav kako da gi spojam temite. Blagodaram za odgovorite.
   
 12. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.261
  Допаѓања:
  778
  Sega veke ne spojuvaj. Odi sredi go problemot so agencijata

  Sent from my SM-A510F using Tapatalk
   
 13. Ron0n

  Ron0n The Mercedes Guy

  Член од:
  16 август 2009
  Мислења:
  276
  Допаѓања:
  107
  Ако може малку да ме упатите...

  Фирма има потпишано договор за позајмица со друга фирма во Декември 2014 година со рок на доспевање до 2015 година. Договорот е со потпис и печат и од двете страни. До ден денес нема трага од парите, преварантот (ако не те заебе твој, нема кој) не планира очигледно да ги врати.

  Дали има некаков начин како да постапам легално? Дали доколку фирмата (која е ДООЕЛ) нема пари (не знам точно во која состојба се), газдата е одговорен за тоа? Тужба, извршител?
   
 14. Mich0MKD

  Mich0MKD

  Член од:
  14 февруари 2013
  Мислења:
  1.006
  Допаѓања:
  746
  На ДООЕЛ одговараат само до висината на влогот во компанијата, не му се зема од приватен(личен) имот.
   
 15. gurman2

  gurman2

  Член од:
  16 декември 2012
  Мислења:
  1.261
  Допаѓања:
  778
  Убаво ти пишува во Договорот: надлежен е наведениот Суд
   

Сподели преку: