Правна помош и совети

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe ne znam od kaj tolkuvale ama posledive godini na polno kolegi im odobrija na ovoj nacin, so molba, i ne plakavme. Sega sakaat da ne zafrknat, da ne fatat vo tesno izgleda, vise site skoro sme cetvrta i nema kaj da odime !

A za toa kvotata, oni mozat da pisat sto sakaat, ama po mene ne mozat da odredat kvota na nekoj sto ima prednost !!! Kako ke go odbies ti nekoj sto ima prednost, so nekoj sto nema. Ke mu reces ima kvota, nema sansi. Zatoa i zakonot si ima kazeni odredbi, ako ne sakaat da primat nekoj na faks dekanot ke bide kaznet a i fakultetot. Do dusa toa so kvotata nema smisla vise, branitelite vise se ispozapisaa na fakulteti i retko koj uste ima ostanato nezapisan :toe:

P.S. I pak znaci ne mi kaza sigurno, imam li osnov da se bunam, zosto vise po odreden slucaj oni se izjasnile pozitivno, i sega sakaat da smenat ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
За г-н орган :):
Прво, на писменото (Решение, заклучок, било што) со кое ти одбиваат барањето за запишување без партиципација, ќе си поднесеш приговор до Декан или како ти пишува во писменото, во правната поука, во кое ќе се повикаш на запишувањето на претходната година, и во прилог ќе ги доставиш доказите кои тоа и го докажуваат.
На тој начин, верувам дека ќе успееш.
Во спротивно, мислам дека за тоа ќе се поведува управен спор, но за тоа, ќе правиме муабет потоа.
Засега - толку, и играј така.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
За г-н орган :):
Прво, на писменото (Решение, заклучок, било што) со кое ти одбиваат барањето за запишување без партиципација, ќе си поднесеш приговор до Декан или како ти пишува во писменото, во правната поука, во кое ќе се повикаш на запишувањето на претходната година, и во прилог ќе ги доставиш доказите кои тоа и го докажуваат.
На тој начин, верувам дека ќе успееш.
Во спротивно, мислам дека за тоа ќе се поведува управен спор, но за тоа, ќе правиме муабет потоа.
Засега - толку, и играј така.
Ок, фала, сега чекам да ми кажат што ќе биде, па ај здравје може ќе одобрат ( јас пишав и во молбата дека више ми било еднаш одбрено, што може и да се види во индексот ). Ако ми прават проблеми, ке ве барам за помош :wink:
 
М

Мрак

Гостин
Здраво.Сгурно сум the youngest член во темава но ве замолувам,кој може нека помогне.А и може темава не е за ова но...ве молам помош!Одсекогаш викав:јас средно правно одам!Факултет правен!И еве,сега ми дојде време да се запишувам средно и се мислам.Дали ќе ме бива,дали ќе сакам и понатаму...абе сакам правник да бидам,ама некако ме буцка нешто,знаете бе,пред да се запишеш во средно.И плус,не познавам баш никој поголем да ми каже како е,што се учи,да ми објасни,да ми каже кои предмети ќе ги имам...добро а предмети проверив на интернет,ама некои па незнам за што се.Што се учи.Ухх,не ми е лесно.Од основно никој не се запишува во Борис н право.Никој!!!Оф оф,а ме фаќаат и стравови за со друштва и такви гомна.Луѓе,кој може да ми објасни околу право средно штѕо ќеимам,како е и слични корисни информации ека пише.Ај поздрав :helou:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Здраво.Сгурно сум the youngest член во темава но ве замолувам,кој може нека помогне.А и може темава не е за ова но...ве молам помош!Одсекогаш викав:јас средно правно одам!Факултет правен!И еве,сега ми дојде време да се запишувам средно и се мислам.Дали ќе ме бива,дали ќе сакам и понатаму...абе сакам правник да бидам,ама некако ме буцка нешто,знаете бе,пред да се запишеш во средно.И плус,не познавам баш никој поголем да ми каже како е,што се учи,да ми објасни,да ми каже кои предмети ќе ги имам...добро а предмети проверив на интернет,ама некои па незнам за што се.Што се учи.Ухх,не ми е лесно.Од основно никој не се запишува во Борис н право.Никој!!!Оф оф,а ме фаќаат и стравови за со друштва и такви гомна.Луѓе,кој може да ми објасни околу право средно штѕо ќеимам,како е и слични корисни информации ека пише.Ај поздрав :helou:
Ајде дете, пуцај.:wink: Што сакаш за Васил Антески-Дрен се ке ти кажам.
Јас поминав 4 добри години таму. Зафрканции, испрашување, (два пати пиевме позди сала:kesa:),...се на се, одлично школо. После тоа се запишав и завршив на Правен. Да знаеш ако ти е желбата понатаму да се запишеш на Правен, едноставно логична последица ти е средното школо во К.вода. Многу помага за на факултет.
 
М

Мрак

Гостин
Еее одлично!Па таму ќе одам,незнам,одсекогаш сакам адвокат да бидам.Уствари тоа е долга приказна.Сакав политичар,за да може нешто да променам на добро за Македонија,но потоа сватив дека еден политичар повеќе или помалку ништо не променува.А и така може некако да се промени нешто(дај боже)но на луѓето посебно неможеш да им помогнеш.Па затоа сакам да бидам адвокат,така помагаш баш на таа фамилија која е ангажирала или на таа личност.Ете така ми се роди оваа желба.Хм,сакам да знам кои прредмети ќе ги имам,ако ти текнува во прва...и ако може да ми објасниш што се учи на тие предмети бидејќи ти викам некои поими првпат во живот ги слушам.Огромна благодарност!!!:helou:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
ако може да ми објасниш што се учи на тие предмети бидејќи ти викам некои поими првпат во живот ги слушам.Огромна благодарност!!!:helou:
Епа имаш тогаш- Конституционо уредување(Устав), Историја, математика, македонски, Вовед во право, бизнис, за Канцелариско не сум сигурен дали е од прва година. Ајде не е тешко, запиши се во економско.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Ziveam Bitola , vraboten sum vo D.Hisar a patuva vo Prilep posto tamu imame ispostava. E sega od nova godina t.e. od Fevruari r.organizacija ni go ukina organiziraniot prevoz i sega rabotodavacot ni veli da si se snaogate kako znaete , so drugi zborovi da si go plakame prevozot, koj patem za mesec ne kosta 5000 den .Dali ima osnov da tuzime odnosno dali ima nekakva zakonska regulativa za da si barame nekakvi prava , posto mislam deka e krajno bezobrazno od svoj geb da plakam za da dojdam na rabota patem drzavna. Vi blagodaram.
Да се навратам на овој пост. Ова е цитат од една статија во Капитал:

"Реформата бруто-плата избриша некои давачки од платите, но донесе нови. Од јануари годинава, се укина придонесот за води, кој изнесуваше 0,2% од бруто-платата, придонесот за здравство од 0,5%, кој паѓаше на товар на работодавецот, сега се вклучи во пресметката и паѓа на товар на работникот. Храната и превозот како паричен надоместок се избришани од Законот за работни односи, но останаа во колективните договори. Значи ако некоја фирма е потписник на некој од колективните договори, има можност и понатаму да исплаќа хранарина и превоз, но за тој износ ќе плаќа и придонеси. Но податоците покажуваат дека 80% од фирмите во земјава не се потписници на колективни договори."
И навистина, член 4 од овој закон објавен на 24-дек-2008, а донесен по скратена постапка од владата со 58 пратеници за, ниту еден против или воздржан, го дефинира токму тоа. Наздравје :kesa:
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Не знам дали баш тука треба да го поставам прашањето,ама ме интересира дали ако некој ме пријави за нарушување на редот и мирот на соседите,имам право да знам кој ме пријавил?
 
Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
правна помош

На работно место сум нападнат прво вербално а потоа и физички од човек кој сепак го доби подебелиот крај (му возвратив на нападот и имаше поголеми видливи рани од мене. Тој пријавил во полиција и се заканува дека ќе ме тужи мене. Дали имам право на правна помош од мојата фирма или не и дали да го тужам и јас?Која е казната што следува за вакво дело?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
На работно место сум нападнат прво вербално а потоа и физички од човек кој сепак го доби подебелиот крај (му возвратив на нападот и имаше поголеми видливи рани од мене. Тој пријавил во полиција и се заканува дека ќе ме тужи мене. Дали имам право на правна помош од мојата фирма или не и дали да го тужам и јас?Која е казната што следува за вакво дело?
Ова е класично нанесување телесна (обична или тешка) повреда од Ваша страна. Кога Ве нападнал се возвраќа рамномерно, а сепак ако повеќе од колку што требло сте го удриле, тогаш тој има основ за тужба.
 
Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
Фала за одговорот. Мое мислење е дека тој е повреден повеќе од мене, но ќе кажат лекарите .
 
Б

Бат Елохим

Гостин
имам телефонска сметка од космофон 16 000 денари (оти со телефонче ми беше договорот) ама не ја плаќам од поодамна. Дали по смената на сопственикот Космофон може да ме тужи за сметката или да и турам пепел?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
имам телефонска сметка од космофон 16 000 денари (оти со телефонче ми беше договорот) ама не ја плаќам од поодамна. Дали по смената на сопственикот Космофон може да ме тужи за сметката или да и турам пепел?
Ако има поминато една година од доспеаноста...застарени се, не ти можат ништо, и да те тужат.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Ако има поминато една година од доспеаноста...застарени се, не ти можат ништо, и да те тужат.
до јули ми е една година...
има шанси за 2-3 месеци судот да ме фане (инаку уште не сум на суд, само добив предупредување од некоја адвокатска канцеларија дека на суд ќе ме дадат, ако не платам до 1 мај) или уште ни се тапа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom