Правна помош и совети

Член од
8 април 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ke moras toa sam, ama ne veruvam deka UJP moze da te blokira za dolg na drugo lice so isto ime i prezime, zatoa sto i UJP i bankite blokadata ja pravat na smetka sto e vrzana so tvojot maticen broj, a ne so tvoteo ime i prezime. Znaci najverojatno e tvoj dolg toa.
100% не сум јас, немам јас никакви приходи/расходи во Македонија, никогаш ни сум работел, ни пак сметки на мое име имам. Заради тоа и сум револтиран, дека таква грешка да направат, и уште да не им даваат на моите никакви информации за што се работи е навистина голема неодговорност. Преку е-маил дознав само дека банката имала налог од УЈП. Страшно....
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
100% не сум јас, немам јас никакви приходи/расходи во Македонија, никогаш ни сум работел, ни пак сметки на мое име имам. Заради тоа и сум револтиран, дека таква грешка да направат, и уште да не им даваат на моите никакви информации за што се работи е навистина голема неодговорност. Преку е-маил дознав само дека банката имала налог од УЈП. Страшно....
Би требало барем матичниот број да ви се совпаѓа, ако не друго ;)
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
88
Поени од реакции
50
Осуден бев на условна казна 6 месеци за кривично дело "учество во тепачка", за кое што немав никаква вина, точно пред една година и за истото платив казна околу 2000 евра со трошоци за адвокати и сл. Не се жалам, таква ни е државата и веднаш си фатив магла.

Но, сакам да го исчистам досието, автоматски мислам дека се чисти кога поминат 6 месеци + 1 година, дали се лажам (значи уште 6 месеци од сега)?
Има ли шанси порано да се исчисти, со оглед на тоа дека не сум направил никаков прекршок, а сум си ги подмирил сите долгови? Некаква молба, адвокат, што поточно, до сега само преваранти од адвокативе сретнав... значи помина точно 1 година откако ме осудија, и година ипол од самиот настан за кој бев осуден.
Ќе ве молам за помош, итно е! :)
Anyone?
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Осуден бев на условна казна 6 месеци за кривично дело "учество во тепачка", за кое што немав никаква вина, точно пред една година и за истото платив казна околу 2000 евра со трошоци за адвокати и сл. Не се жалам, таква ни е државата и веднаш си фатив магла.

Но, сакам да го исчистам досието, автоматски мислам дека се чисти кога поминат 6 месеци + 1 година, дали се лажам (значи уште 6 месеци од сега)?
Има ли шанси порано да се исчисти, со оглед на тоа дека не сум направил никаков прекршок, а сум си ги подмирил сите долгови? Некаква молба, адвокат, што поточно, до сега само преваранти од адвокативе сретнав... значи помина точно 1 година откако ме осудија, и година ипол од самиот настан за кој бев осуден.
Ќе ве молам за помош, итно е! :)
Според Кривичен Законик, ќе бидеш избришан од казнената евиденција по пат на законска рехабилитација една година по истекувањето на условната казна, значи 6 месеци по правосилност на пресудата тече казната, по истекот на казната треба да помине една година во која доколку не си сторил ново кривично дело, се брише казната од казнената евиденција. Така е - 6 месеци + 1 година.

Постои и судска рехабилитација. Треба да поднесеш молба до судот, на подрачјето каде што си роден, да бидеш избришан од казнена евиденција. Само не сум сигурен дали е можно вакво предвремено бришење на казна од казнена евиденција кога се работи за кратка условна казна, треба да прашаш во судот.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo ve molam za pravna pomos .
Soprugot mi e pocinat i edna polovina idealen del od kukata go naslediv jas,koj potoa go prefrliv na dvete deca. No nemavme napraveno fizicka delba so brat mu na soprugot. I sega toj izvrsuva dogradba na kukata kaj sto ni zatvori eden prozor. Bez da ne prasa i bez da pobara dozvola od nas .Ve molam kazete mi kade da se obratam.
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Нема шанси порано да ја избришат осудата.

Zdravo ve molam za pravna pomos .
Soprugot mi e pocinat i edna polovina idealen del od kukata go naslediv jas,koj potoa go prefrliv na dvete deca. No nemavme napraveno fizicka delba so brat mu na soprugot. I sega toj izvrsuva dogradba na kukata kaj sto ni zatvori eden prozor. Bez da ne prasa i bez da pobara dozvola od nas .Ve molam kazete mi kade da se obratam.
Има дозвола? И како сосопственици потребна му е ваша согласност. Консултирајте адвокат.
 
Член од
3 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Zdravo na site.
Moze li nekoj da mi kaze koja e procedurata za prenos na sopstvenost na nedviznosi na teritorija na grad Skopje? Kako se odviva ako stanuva zbor za poklon a kako se odviva ako stanuva zbor za prodazba?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Zdravo na site.
Moze li nekoj da mi kaze koja e procedurata za prenos na sopstvenost na nedviznosi na teritorija na grad Skopje? Kako se odviva ako stanuva zbor za poklon a kako se odviva ako stanuva zbor za prodazba?
Правиш договор кај адвокат или за купопрдажба или за дар, заверуваш кај нотар, одиш во општина да ти го ослободат од данок на промет и вршиш промена во Агенција за катастар, у главно тој е тој...
 
Член од
3 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
Правиш договор кај адвокат или за купопрдажба или за дар, заверуваш кај нотар, одиш во општина да ти го ослободат од данок на промет и вршиш промена во Агенција за катастар, у главно тој е тој...
Dali e potrebno da se obezbedi potvrda deka komunaliite se plateni od predhodniot sopstvenik?

Osloboduvanje od danok veruvam deka e za podarok; kolku se plakja danok koga se kupuva?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Dali e potrebno da se obezbedi potvrda deka komunaliite se plateni od predhodniot sopstvenik?

Osloboduvanje od danok veruvam deka e za podarok; kolku se plakja danok koga se kupuva?
Прво во општина ке ти кажат, а инаку данок на промет ке платиш ако не е платено секако, а колку незнам, зависи од квадратура, место тоа се во општина ке ти објаснат...
 
W

wicked_1

Гостин
@Reverter
Имаш ослободување од данок од подарок само кога примател е лице од прв наследен ред, за втор наследен ред(родители, браќа/сестри) е до 3%.
За подалечно сродство или без сродство постојат стапки кои варираат од 4 до 5% на вкупна проценета вредност, овие стапки се слични и при договор за купопродажба.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Ако некој наследи дел од имот со тестамент, а останатиот имот го наследат законските наследници ... дали наследниците може да бараат нужен дел од делот кој е во тестаментот или останатиот наследен имот се смета како нужен дел?
 
Член од
3 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
0
@Reverter
Имаш ослободување од данок од подарок само кога примател е лице од прв наследен ред, за втор наследен ред(родители, браќа/сестри) е до 3%.
За подалечно сродство или без сродство постојат стапки кои варираат од 4 до 5% на вкупна проценета вредност, овие стапки се слични и при договор за купопродажба.
Koj pravi procenka na imot? Kakva e ulogata na opstinata - dali oni samo davaat dokument so koj licata na koi se prenesuva nedviznosta sw osloboduva od danok ili imaat i drugi nadleznosti?
 
Член од
20 декември 2014
Мислења
10
Поени од реакции
3
Дали договорот за послуга на фрижидер е полноважен доколку во него стои одредба во која ке биде наведено дека ДООЕЛ кој е послугодавач, на послугопримачот му испорачува роба за во фрижидерот и послугопримачот има обврска да ја плати за 15 дена? Или подобро е да се иде со 2 различни договори односно со дрогор за послуга (за фрижидерот) и договор за деловна соработа (за производите) ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom