Правна помош

Член од
28 ноември 2009
Мислења
78
Поени од реакции
3
Здраво , Ја менував шофершајбната на колата и сега налепницата за регистрација е неважечка отидов во мвр не сакаат да ми издадат нова дали некој имал ваков проблем и која е процедурата дали може да се земе нова налепница фала
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
571
Здраво , Ја менував шофершајбната на колата и сега налепницата за регистрација е неважечка отидов во мвр не сакаат да ми издадат нова дали некој имал ваков проблем и која е процедурата дали може да се земе нова налепница фала
HA HA HA moja cudesna Makedonijo :( mi se place od vakvi bezobrazluci
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.194
Здраво , Ја менував шофершајбната на колата и сега налепницата за регистрација е неважечка отидов во мвр не сакаат да ми издадат нова дали некој имал ваков проблем и која е процедурата дали може да се земе нова налепница фала
Леле,што се нема да прочиташ..Цц,ебати државата лоповска ебати.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.144
Леле,што се нема да прочиташ..Цц,ебати државата лоповска ебати.
Залепи делот од старата шофершајбна кај шо ти е налепницата на новата
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
34
Поени од реакции
31
Другари..да прашам и јас ...дали има некој да ме поучи А мојов случај бидејќи два пати го добивам счучајот (се работи за 3м.квадратни и тоа на Село) во Основен суд .арно ама нс Апелација двата пати го преиначуваат во корист на овој што го тужам и тоа само со неговата жалба ( на жими мајка) ама очигледно си фатил пријател на Апелација..е сега ми останува само жалба до Врховен суд..па ме интересира дали имате некој искуство со Врховен суд или тамо само ја потврдуваат Апелација. Ги имам ама баш сите можни докази па дури и излез на лице место со судија од Основниот суд а овој што го тужам нема ама баш никаков документ.па сега треба да платам уште и 96000.00 денари бидејќи од незнам какви причини го изгубив спорот и тоа во Апелација..молам за ПОМОШ
Vrhoven sud samo pregleduva dali zakonite se pravilno sprovedeni. Tie ne odlucuvaat koj e vo pravo a koj ne vo slucajot. Sto znaci ako odis do vrhoven samo ke pregledaat aplikacija na zakoni no ne i pravednost na presuda.
Se izvinuvam za latinicava[DOUBLEPOST=1435437915][/DOUBLEPOST]
dobar den sakam da prasam. idev so devojka od germanija 3 godini sega za brgu vreme dojde vo mk i sve si davavme od nea imav dozvola da ja koristam nejzinata debitna karticka go imav i pinot i se. mi rece da odam do bankomat i da izvadam pari okej go napraviv toa koga se vrati vo germanija ja doznav nekoi raboti i raskinavme sea saka da sum i gi vratel site pari inaku ke me tuzela deka sum i ja koristel karticata bez nejzino znaenje i me ucenuva. dali moze da imam problemi ja znam deka na bankomati ima kameri i tamu bi se videlo deka jas sum povlekol pari megjutoa nikogas ne sum ocekuval deka vakvo neso moze da napravi.
sovet pls
Obidi se vo razgovor so nea da fatis deka si imal dozvola i deka ova e ucena i togas ti mozes da ja tuzis za iznuduvanje pari.
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво нов сум на форум и сакам да прашам.
Имам казна од прекршок 12 000 денари и ми стигна решение за присилна наплата, што значи дека ми се блокирани сметките, а сум невработено лице и немам примања на сметките.
Сега треба да се вработам и сакам да прашам дали веднаш од платата ќе ги земат сите пари или само дел од парите во повеќе месеци како на пример 40 % од сумата.
Поздрав ако имал некој сличен ваков проблем или ако знае како оди оваа процедура нека пише.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.194
Здраво нов сум на форум и сакам да прашам.
Имам казна од прекршок 12 000 денари и ми стигна решение за присилна наплата, што значи дека ми се блокирани сметките, а сум невработено лице и немам примања на сметките.
Сега треба да се вработам и сакам да прашам дали веднаш од платата ќе ги земат сите пари или само дел од парите во повеќе месеци како на пример 40 % од сумата.
Поздрав ако имал некој сличен ваков проблем или ако знае како оди оваа процедура нека пише.
Да пробаш да ги прашаш на рати дали може да плаќаш..Иначе незнам бе како може така да не плаќате,ако си направил прекршок ќе си платиш.На овој или на оној начин мораш да платиш..Тоа не се заборава,туку само расте и расте.И на крај куќата ќе ти ја земат.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Да пробаш да ги прашаш на рати дали може да плаќаш..Иначе незнам бе како може така да не плаќате,ако си направил прекршок ќе си платиш.На овој или на оној начин мораш да платиш..Тоа не се заборава,туку само расте и расте.И на крај куќата ќе ти ја земат.
Невработен како може да платам, од кај да платам да работев досега ќе платев...Еве сега шанса се вработив и ќе платам не сум против да не платам, само немав и затоа не сум платил.Само сакав да знам дали веднаш целата плата ќе ја земат или дел по дел, глупо би било наеднаш 12 000 барем пола од прва пола од втора да остане пола плата за преживување... Поздрав
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
114
Поени од реакции
55
Здраво нов сум на форум и сакам да прашам.
Имам казна од прекршок 12 000 денари и ми стигна решение за присилна наплата, што значи дека ми се блокирани сметките, а сум невработено лице и немам примања на сметките.
Сега треба да се вработам и сакам да прашам дали веднаш од платата ќе ги земат сите пари или само дел од парите во повеќе месеци како на пример 40 % од сумата.
Поздрав ако имал некој сличен ваков проблем или ако знае како оди оваа процедура нека пише.
Ќе ти запираат 30 % од платата секој месец, дури не ја исплатиш главнината и каматата пресметана на тоа и плус трошоците на постапката за извршување.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.194
Невработен како може да платам, од кај да платам да работев досега ќе платев...Еве сега шанса се вработив и ќе платам не сум против да не платам, само немав и затоа не сум платил.Само сакав да знам дали веднаш целата плата ќе ја земат или дел по дел, глупо би било наеднаш 12 000 барем пола од прва пола од втора да остане пола плата за преживување... Поздрав
Тоа ќе го прашаш тој што ти ја блокирал сметката..Мислам дека би можело да се направи на рати да ја плаќаш..На пример на 3 рати,по 4000 денара..
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Ќе ти запираат 30 % од платата секој месец, дури не ја исплатиш главнината и каматата пресметана на тоа и плус трошоците на постапката за извршување.
Фала, тоа ме и интересираше. Поздрав
 
Член од
8 април 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Здраво, прашање до сите што се разбираат од право и закони. Дали можам да барам оштета, ако по грешка на УЈП или банката, ми ги имаат блокирано трансакционите сметки, не само во таа банка туку во сите, за мал долг што е на друга личност со исто презиме? Да е потрагично, одредено време сум надвор од Македонија и не можам ни да ги одблокирам иако ми требаат, дека бараат лично да се оди на шалтер, па моите не можат ни пари да му уплатат, бидејќи сите сметки ми се блокирани. Па затоа, планирам да ги тужам кога ќе се вратам, дека очигледно или УЈП или банката не работи како што треба! Има основа или џабе е?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
571
Здраво, прашање до сите што се разбираат од право и закони. Дали можам да барам оштета, ако по грешка на УЈП или банката, ми ги имаат блокирано трансакционите сметки, не само во таа банка туку во сите, за мал долг што е на друга личност со исто презиме? Да е потрагично, одредено време сум надвор од Македонија и не можам ни да ги одблокирам иако ми требаат, дека бараат лично да се оди на шалтер, па моите не можат ни пари да му уплатат, бидејќи сите сметки ми се блокирани. Па затоа, планирам да ги тужам кога ќе се вратам, дека очигледно или УЈП или банката не работи како што треба! Има основа или џабе е?
Imas osnova, nemas sud :(
 

Wiz

Член од
17 јуни 2008
Мислења
89
Поени од реакции
50
Осуден бев на условна казна 6 месеци за кривично дело "учество во тепачка", за кое што немав никаква вина, точно пред една година и за истото платив казна околу 2000 евра со трошоци за адвокати и сл. Не се жалам, таква ни е државата и веднаш си фатив магла.

Но, сакам да го исчистам досието, автоматски мислам дека се чисти кога поминат 6 месеци + 1 година, дали се лажам (значи уште 6 месеци од сега)?
Има ли шанси порано да се исчисти, со оглед на тоа дека не сум направил никаков прекршок, а сум си ги подмирил сите долгови? Некаква молба, адвокат, што поточно, до сега само преваранти од адвокативе сретнав... значи помина точно 1 година откако ме осудија, и година ипол од самиот настан за кој бев осуден.
Ќе ве молам за помош, итно е! :)
 
Член од
30 ноември 2010
Мислења
110
Поени од реакции
48
Здраво, прашање до сите што се разбираат од право и закони. Дали можам да барам оштета, ако по грешка на УЈП или банката, ми ги имаат блокирано трансакционите сметки, не само во таа банка туку во сите, за мал долг што е на друга личност со исто презиме? Да е потрагично, одредено време сум надвор од Македонија и не можам ни да ги одблокирам иако ми требаат, дека бараат лично да се оди на шалтер, па моите не можат ни пари да му уплатат, бидејќи сите сметки ми се блокирани. Па затоа, планирам да ги тужам кога ќе се вратам, дека очигледно или УЈП или банката не работи како што треба! Има основа или џабе е?
Ke moras toa sam, ama ne veruvam deka UJP moze da te blokira za dolg na drugo lice so isto ime i prezime, zatoa sto i UJP i bankite blokadata ja pravat na smetka sto e vrzana so tvojot maticen broj, a ne so tvoteo ime i prezime. Znaci najverojatno e tvoj dolg toa.
 
На врв Bottom