Правна помош и совети

S

Sinisa123

Гостин
Договорот за исплата на долг има рок и мора да го почитуваш. Ќе почнат со дополнителни оптоварувања, па долгот ќе порасне. Плус извршител...рачунај сам.
Pa se konsulatitirav so mojot advokat shto me zastapuva i mi rece da pocekam nekoe vreme da vidam shto ke bide. Ne mislam deka mojot advokat me laze...
 
Т

Триптико

Гостин
Pa se konsulatitirav so mojot advokat shto me zastapuva i mi rece da pocekam nekoe vreme da vidam shto ke bide. Ne mislam deka mojot advokat me laze...
Ти плати го во рокот, да не треба после и извршител да плаќаш. Не дека адвокатот те лаже. Штом си склучил договор за исплата на долг со рок, плаќај како што пишува.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Вака сега..
Кајмене пред куќа сакам да ставам нешто на бандерата како билборд табла дека во оваа куќа (мојата) се работе тоа што ке биде напишано на таблата.
На таблата ке биде напишано само што работам дома ( компјутери телефони) и една стрелка накај мојата куќа е сега дали за воа треба да отварам фирма мислам дали ке имам проблеми со државата? и како оде сето тоа?
??????????
 
Член од
15 јуни 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас да прашам за еден актуелен проблем

Го читав овој текст, и колку што разбрав, за да едно лице добие здравствено осигурување, ФЗО по службена должност преку УЈП треба да ги проверат приходите на лицето.

Имено, службеничката во ФЗО ми бараше изводи од трансакциони сметки за да проверат. На прашање дали тука спаѓаат и девизни сметки, добив одговор „не би требало“, и на прашање „ако сам си ставам пари на сметка, или татко ми ми стави пари“, одговорот беше „да, и тоа се брои“.

Моето прашање е, дали стварно треба да им однесам изводи, и ако да, од кои сметки и какви приливи?
 
Т

Триптико

Гостин
Во кое ФЗО ти барале изводи??? Пополнуваш изјава во која кажуваш колку приходи си остварил, потпишуваш дека не лажеш во изјавата и толку. Какви изводи, не барале такво нешто (освен, ако смениле). Ти прави се мутав/а и не прашувај многу многу. Полесно ќе поминеш. Ако на нив им е сомнително, сами нека си проверат преку УЈП, банки и сл.
 
Член од
14 јуни 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Другари..да прашам и јас ...дали има некој да ме поучи А мојов случај бидејќи два пати го добивам счучајот (се работи за 3м.квадратни и тоа на Село) во Основен суд .арно ама нс Апелација двата пати го преиначуваат во корист на овој што го тужам и тоа само со неговата жалба ( на жими мајка) ама очигледно си фатил пријател на Апелација..е сега ми останува само жалба до Врховен суд..па ме интересира дали имате некој искуство со Врховен суд или тамо само ја потврдуваат Апелација. Ги имам ама баш сите можни докази па дури и излез на лице место со судија од Основниот суд а овој што го тужам нема ама баш никаков документ.па сега треба да платам уште и 96000.00 денари бидејќи од незнам какви причини го изгубив спорот и тоа во Апелација..молам за ПОМОШ
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Ми треба совет
Работев во фирма пријавен како невработено лице до 29 год. Ми понудија друга доста поплатена работа со рок за дефинитивна одлука од 10 дена. Го известив тогашниот работодавач дека ќе напуштам за да одам на друго работно место. Се беше ок првиот ден но следниот почна да кажува непосроечки закони како ја сум требал да ги вратам парите за придонеси што ги плаќала државата за мене ( негова обврска), дека можел да ми стави забрана за работа како работно неспособен ( се што прочитав од закон за равотни односи и разговор во агенција за враборување вели дека не постои такво нешто), нејсе. Сево ова не е никаков проблем, проблем е што ми нема префрлено плата за месец мај кој патем во целост го одработив. Сакам да прашам кој се легални постапки за да дојдам до заработената плата и дали последен рок за префрлање на плата е 15 овој месец т.е вчера?
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Ми треба совет
Работев во фирма пријавен како невработено лице до 29 год. Ми понудија друга доста поплатена работа со рок за дефинитивна одлука од 10 дена. Го известив тогашниот работодавач дека ќе напуштам за да одам на друго работно место. Се беше ок првиот ден но следниот почна да кажува непосроечки закони како ја сум требал да ги вратам парите за придонеси што ги плаќала државата за мене ( негова обврска), дека можел да ми стави забрана за работа како работно неспособен ( се што прочитав од закон за равотни односи и разговор во агенција за враборување вели дека не постои такво нешто), нејсе. Сево ова не е никаков проблем, проблем е што ми нема префрлено плата за месец мај кој патем во целост го одработив. Сакам да прашам кој се легални постапки за да дојдам до заработената плата и дали последен рок за префрлање на плата е 15 овој месец т.е вчера?
Za da te kazni nemoze bidejki drzavava ni e katanga i veruvaj od iskustvo ti kazuvam deka niti on niti nemozete da dobiete preku institucii sem so privatna tuzba. A za platata odi do ujp i prijavi si i zavrsena rabota.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Za da te kazni nemoze bidejki drzavava ni e katanga i veruvaj od iskustvo ti kazuvam deka niti on niti nemozete da dobiete preku institucii sem so privatna tuzba. A za platata odi do ujp i prijavi si i zavrsena rabota.
Ќе пријавам во ујп сигурно ама сакам да знам колкав е временскиот рок пропишан со закон
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Ќе пријавам во ујп сигурно ама сакам да знам колкав е временскиот рок пропишан со закон
Abe vo nasava drzava se e mozno. Zakonot vika do 15 bez kazna, posle 15 ako dade plata mu sleduva nekoj tolku minoren danok da receme primer " 1 den na den " ili pomalce. So prijava vo ujp mozes da ubrzas proces.
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
33
Поени од реакции
8
dobar den sakam da prasam. idev so devojka od germanija 3 godini sega za brgu vreme dojde vo mk i sve si davavme od nea imav dozvola da ja koristam nejzinata debitna karticka go imav i pinot i se. mi rece da odam do bankomat i da izvadam pari okej go napraviv toa koga se vrati vo germanija ja doznav nekoi raboti i raskinavme sea saka da sum i gi vratel site pari inaku ke me tuzela deka sum i ja koristel karticata bez nejzino znaenje i me ucenuva. dali moze da imam problemi ja znam deka na bankomati ima kameri i tamu bi se videlo deka jas sum povlekol pari megjutoa nikogas ne sum ocekuval deka vakvo neso moze da napravi.
sovet pls
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
За колку пари се работи? Ако е помала сума може да се слика. Кој ќе се замара за 500-1000 еур во Германија па и во Македонија.
 
Член од
5 ноември 2013
Мислења
33
Поени од реакции
8
За колку пари се работи? Ако е помала сума може да се слика. Кој ќе се замара за 500-1000 еур во Германија па и во Македонија.
100 eu veruvaj ako sakaat mozat da se zamaraat i toa mn jako samo mene me interesira dali moze mene da mi naprai problem
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
dobar den sakam da prasam. idev so devojka od germanija 3 godini sega za brgu vreme dojde vo mk i sve si davavme od nea imav dozvola da ja koristam nejzinata debitna karticka go imav i pinot i se. mi rece da odam do bankomat i da izvadam pari okej go napraviv toa koga se vrati vo germanija ja doznav nekoi raboti i raskinavme sea saka da sum i gi vratel site pari inaku ke me tuzela deka sum i ja koristel karticata bez nejzino znaenje i me ucenuva. dali moze da imam problemi ja znam deka na bankomati ima kameri i tamu bi se videlo deka jas sum povlekol pari megjutoa nikogas ne sum ocekuval deka vakvo neso moze da napravi.
sovet pls
Логично, ако си вадел пари од банкомат без нејзина дозвола и знаење она фактички ке дознаела кога ќе и стигнел извод за месецот од сметка колку треба да плати, колку потрошила и слично или можела сама да си извади извод и да види кој кога и колку вадел пари од нејзина сметка ако се посомневала. Ако имала таков увид и знаење требала одма да покрене постапка и да го реши а не после којзнае колку време да се заканува.

Тоа ти е аргумент за потопување на Хелга.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom