Правна помош и совети

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Сакам да прашам во врска со отворање на фирма.

Сакам да отворам фирма е сега дали е подобро доеел или пак другото? планирам за почеток да бидат вработени 4 души. Е сега слушнав дека доколку некој отвори фирма под 29 год. дека од првата година не се плаќало придонеси доколку имаш вработено помлади од 29 год и постари од 50 год. е сега доколку има некој кој е повеќе запознаен со ова да ми објасни што и како оди...
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Сакам да прашам во врска со отворање на фирма.

Сакам да отворам фирма е сега дали е подобро доеел или пак другото? планирам за почеток да бидат вработени 4 души. Е сега слушнав дека доколку некој отвори фирма под 29 год. дека од првата година не се плаќало придонеси доколку имаш вработено помлади од 29 год и постари од 50 год. е сега доколку има некој кој е повеќе запознаен со ова да ми објасни што и како оди...
Samo DOOEL nisto drugo sem ako ne si zanaetcija. Okolu toa za vrabotenite ne se raduvaj premnogu posto ima caka. Barem jas koga se rasprasuvav bese vaka. Vrabotuvas ti personal i im plakjas pridonesi, e sega ako go zadrzis toj personal edna godina, podnesuvas baranje za povrat na parite od pridonesi. I si dolzen uste slednite dve godini da gi zadrzis. Toa bese togas, sega moze smenile nesto. I uste nesto, ako imas namera ponataka da zemas kredit na firma podobro e da najdes nekoja firma koja e cista i e rabotena nekoe vreme zosto bankite baraat nekolku godini da e barem rabotena za da ti dadat kredit.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Samo DOOEL nisto drugo sem ako ne si zanaetcija. Okolu toa za vrabotenite ne se raduvaj premnogu posto ima caka. Barem jas koga se rasprasuvav bese vaka. Vrabotuvas ti personal i im plakjas pridonesi, e sega ako go zadrzis toj personal edna godina, podnesuvas baranje za povrat na parite od pridonesi. I si dolzen uste slednite dve godini da gi zadrzis. Toa bese togas, sega moze smenile nesto. I uste nesto, ako imas namera ponataka da zemas kredit na firma podobro e da najdes nekoja firma koja e cista i e rabotena nekoe vreme zosto bankite baraat nekolku godini da e barem rabotena za da ti dadat kredit.
Во ред, инаку за кредити преку фирма мора да имаш најмалку 6 месеци поминати па да ти дадат кредит. Инаку може доеел со 4 души така?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.716
Поени од реакции
2.059
Во ред, инаку за кредити преку фирма мора да имаш најмалку 6 месеци поминати па да ти дадат кредит. Инаку може доеел со 4 души така?
Вработените не се никаков проблем. Битно е колку луѓе ќе го основаат друштвото. ДООЕЛ значи друштво со ограничена одговорност на едно лице(основач). Логично, еден основач а тој како што велиш ќе си така да, немаш проблем.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Во ред, инаку за кредити преку фирма мора да имаш најмалку 6 месеци поминати па да ти дадат кредит. Инаку може доеел со 4 души така?
Ako ja osnovaat povekje od edno lice kje bide DOO sto e sosema isto kako DOOEL samo povekje sopstvenici se.
 
Член од
8 ноември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
10
Сакам да прашам во врска со отворање на фирма.

Сакам да отворам фирма е сега дали е подобро доеел или пак другото? планирам за почеток да бидат вработени 4 души. Е сега слушнав дека доколку некој отвори фирма под 29 год. дека од првата година не се плаќало придонеси доколку имаш вработено помлади од 29 год и постари од 50 год. е сега доколку има некој кој е повеќе запознаен со ова да ми објасни што и како оди...
Свесни сме дека за создавање на нови работни места и за развој и проширување на компаниите потребна Ви е соодветна поддршка. Со проектот “Македонија вработува”, таква поддршка Ви обезбедува државата преку директно учество во Вашите трошоци за работната сила. За да работите поуспешно, да го развиете Вашиот бизнис, да создадете можности за вработување на нови работници, овој проект Ви дава можност да бидете ослободени од плаќање на придонеси од задолжителното социјално осигурување и/или персонален данок на доход за нововработени работници. Секое ново отворено работно место за нас е значајно и се бориме за него.
Како работодавач од приватниот сектор можете да бидете корисник на овие поволности за вработување, доколку ги исполнувате следните услови:
  • -невработеното лице кое сакате да го вработите да не било во последните две години вработено кај Вас;
  • -да не сте го намалиле бројот на вработени лица сметано од 15 март 2015 година, до денот на вработувањето на нови работници, освен во случај на смрт или пензионирање. Доколку сте го зголемиле бројот на вработени лица, сметано од 15 март 2015 година до денот на вработувањето на нови работници, да не сте го намалиле вкупниот број на вработени лица до денот на вработувањето на новите работници.
  • -да немате неисплатени плати, придонеси од задолжително социјално осигурување и даноци повеќе од два последователни месеца.
Невработеното лице кое сакате да го вработите потребно само еден ден да биде евидентирано во Агенцијата за вработување на Република Македонија како активен барател на работа, а вработувањето да биде на неопределено време со полно работно време. Притоа, можете да вработите работници од следните групи на невработени лица:
Прва група - Невработени лица до 35 години возраст, кои што претходно немале заснован работен однос, или пак биле вработени, но не во последните 3 месеци.
За вработување на овие лица ќе бидете ослободени од плаќање на придонеси од задолжително социјално осигурување и персонален данок на доход во траење од 3години (36 месеци), сметано од денот на вработувањето. Ослободувањето од плаќање персонален данок на доход е предвидено само при вработување на овие лица.
  • Втора група - Невработени лица на возраст од 35-50 години, кои во последните 15 години биле најмалку 10 години невработени и најмалку 3 месеци пред вработувањето немале заснован работен однос.
  • За вработување на овие лица ќе бидете ослободени од плаќање на придонеси од задолжително социјално осигурување во траење од 5 години (60 месеци) од денот на вработувањето.
* При вработување на лица од првата и втората група, должни сте да го задржите лицето уште најмалку една година (12 месеци), по истекот на периодот за кој што сте ослободени од плаќање придонеси од задолжително социјално осигурување и персонален данок на доход.
Трета група - Невработени лица на возраст над 50 години.
Четврта група
  • -Невработени лица кои се родители на 3 или повеќе лица и кои најмалку 3 месеци пред вработувањето немале заснован работен однос;
  • -самохрани родители и членови на еднородителско семејство кои најмалку 3 месеци пред вработувањето немале заснован работен однос;
  • -приматели на социјална парична помош;
  • -деца без родители и родителска грижа;
  • -жртви на семејно насилство;
  • -инвалидно лице со утврдена инвалидност согласно Закон за вработување на инвалидни лица и лице со утврдена намалена работна способност или професионална неспособност за работа за 50% согласно прописите од пензиското и инвалидското осигурување;
  • -професионални војници на кои им престанал работниот однос согласно Законот за служба во Армијата на Република Македонија;
  • -родители на деца со пречки во развојот кои се корисници на посебен додаток најмалку 3 месеци пред вработувањето.
* При вработување на лица од трета и четврта група, ќе бидете ослободени од плаќање на придонеси од задолжително социјално осигурување во траење од 5 години (60 месеци) од денот на вработувањето, без обврска да ги задржите дополнително.
Петта група - Невработени лица над 58 години, кои во последните 2 години немале заснован работен однос.
* При вработување на лица од оваа група, ќе бидете ослободени од плаќање на придонеси од задолжително социјално осигурување до исполнување на условите за стекнување на правото на старосна пензија.

Ослободувањето од плаќање на придонеси од задолжително социјално осигурување и/или персонален данок на доход на месечна основа се однесува до просечна бруто плата за претходната година, објавена од Државниот завод за статистика. Доколку на лицето кое ќе го вработите во рамките на овој проект му исплаќате повисока плата од просечната бруто плата, како работодавач ќе ја платите само разликата за придонесите од задолжително социјално осигурување и/или персонален данок на доход.

Сите дополнителни информации во врска со користењето на овие поволности при вработување можете да ги добиете во центарот за вработување, како и на веб страните http://www.avrm.gov.mkи http://www.mtsp.gov.mk.

Искрено се надеваме дека реализацијата на Проектот “Македонија вработува” ќе биде поддршка за Ваш поголем развој и промоција на Вашата компанија во Република Македонија.

Ви благодариме за вниманието и соработката

Агенција за вработување
на Република Македонија
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
Искусен правник ви стојам на располагање
Здраво Емил. Со оглед на тоа што веќе постои тема „Правна помош“, ја споив твојата тема со веќе постоечката.
Поздрав.
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Вака сега..
Кајмене пред куќа сакам да ставам нешто на бандерата како билборд табла дека во оваа куќа (мојата) се работе тоа што ке биде напишано на таблата.
На таблата ке биде напишано само што работам дома ( компјутери телефони) и една стрелка накај мојата куќа е сега дали за воа треба да отварам фирма мислам дали ке имам проблеми со државата? и како оде сето тоа?
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Здраво
Како прво да почнам да си ја кажам маката - јадов казна :))
Е сега казната за алкохол си ја платив се во законски рок од 8 дена на пола и дојде време судот да ми ја земе возачката. Бев на суд ми стигна покана и 6 месеци добив забрана. Е сега после судењето по една недела ми стигна ова-Пресудата, па прашањето ми беше кога ова станува Правосилно? Кога и каде да ги платам овие 2000ден? И како и по кој пат ќе бидам известен дека е Правосилно? И кој ја зема возачката Судот или Полицијата?
Во прилог ви ја пуштам пресудата

Благодарам
 

Attachments

Т

Триптико

Гостин
Алкохолисаноста е утврдена..? Што нема да прочита човек во оваа држава.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Здраво
Како прво да почнам да си ја кажам маката - јадов казна :))
Е сега казната за алкохол си ја платив се во законски рок од 8 дена на пола и дојде време судот да ми ја земе возачката. Бев на суд ми стигна покана и 6 месеци добив забрана. Е сега после судењето по една недела ми стигна ова-Пресудата, па прашањето ми беше кога ова станува Правосилно? Кога и каде да ги платам овие 2000ден? И како и по кој пат ќе бидам известен дека е Правосилно? И кој ја зема возачката Судот или Полицијата?
Во прилог ви ја пуштам пресудата

Благодарам
Правосилна станува кога ќе истече рокот за поднесување на жалба.

Овие 2.000,00 денари ќе ги платиш на сметка на Буџет на Р.М. како судски трошоци.
 
S

Sinisa123

Гостин
Ако можете да ми кажете колку пари е еден приговор што ќе го напише адвокат и ќе го испрати на нотар? Дали е 400 ден или 800 ден?
 
S

Sinisa123

Гостин
Ljuge vaka sega. Imam zastern dolg kon Vip i sega go plakam preku edna advokatska kancelarija vo Skopje. Od dolgot mi ostanna uste 4.300 den, a dogovorot sto go napraviv mi istekuva na 22.06.15 dali ako do toj datum ne gi plakam ovie 4.300 den ke me dadat na sud i na izvrsitel, inaku sekoj nedela koga sum vo moznost si uplakam na smetka po 500 ili 100 den. Kazete dali ke ima problem ili kje nema?
 
Т

Триптико

Гостин
Ljuge vaka sega. Imam zastern dolg kon Vip i sega go plakam preku edna advokatska kancelarija vo Skopje. Od dolgot mi ostanna uste 4.300 den, a dogovorot sto go napraviv mi istekuva na 22.06.15 dali ako do toj datum ne gi plakam ovie 4.300 den ke me dadat na sud i na izvrsitel, inaku sekoj nedela koga sum vo moznost si uplakam na smetka po 500 ili 100 den. Kazete dali ke ima problem ili kje nema?
Договорот за исплата на долг има рок и мора да го почитуваш. Ќе почнат со дополнителни оптоварувања, па долгот ќе порасне. Плус извршител...рачунај сам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom