Правна помош и совети

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Татко ми е починат пред една година. Станот е купен од него, платен со негови пари на име на мајка ми, за време на бракот.
Да биде иронијата поголема...од мене е реновиран, доградена плус една соба и сите давачки платени за легализација.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Татко ми е починат пред една година. Станот е купен од него, платен со негови пари на име на мајка ми, за време на бракот.
Да биде иронијата поголема...од мене е реновиран, доградена плус една соба и сите давачки платени за легализација.
со време прибери си документи за вложувањата во станот
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Можда имам документи само од пвц столаријата што сум ја ставал...а градежниот материјал го купував на откин неколку години. Ниеден мајстор (молер, струјар, паркетар) ми нема дадено фискална. Така да...документи немам.
Ме интересира дали јас можам да го спорам на основ нужен дел.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Можда имам документи само од пвц столаријата што сум ја ставал...а градежниот материјал го купував на откин неколку години. Ниеден мајстор (молер, струјар, паркетар) ми нема дадено фискална. Така да...документи немам.
Ме интересира дали јас можам да го спорам на основ нужен дел.
може и со вешто лице и сведоци да се докаже што и колку си вложил во станот, а нужниот дел мислам дека не може да ти се одземе, не знам точно правно ако татко ти и го подарил станот на мајка ти или ако тој те лишил од неговиот дел....
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
може и со вешто лице и сведоци да се докаже што и колку си вложил во станот, а нужниот дел мислам дека не може да ти се одземе, не знам точно правно ако татко ти и го подарил станот на мајка ти или ако тој те лишил од неговиот дел....
Татко ми не ме лишил од неговиот дел. Станот е купен за време на бракот, со заробени девизи од Југобанка на негово име. Гласеше на име на мајка ми бидејќи и беше даден на користеење од поранешната фирма во која работеше која веќе не постои, бидејќи веројатно само она имала право да го купи по таа цена од државата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Татко ми не ме лишил од неговиот дел. Станот е купен за време на бракот, со заробени девизи од Југобанка на негово име. Гласеше на име на мајка ми бидејќи и беше даден на користеење од поранешната фирма во која работеше која веќе не постои.
Тогаш не гледам пречка да си добиеш делот од таткото, правно мислам вака би било, сестрати го добив целиот дел на мајка ти и половина од татко ти делот а ти половината на татко ти или една четвртина од станот, е сега види со адвокат ако докажеш дека си вложувал во стан (доградби) дали можеш нешто плус да добиеш. Иако најубо е да се договорите мирно и човечки.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Можда имам документи само од пвц столаријата што сум ја ставал...а градежниот материјал го купував на откин неколку години. Ниеден мајстор (молер, струјар, паркетар) ми нема дадено фискална. Така да...документи немам.
Ме интересира дали јас можам да го спорам на основ нужен дел.
Иако е како дар даден станот на сестра ти ти сепак имаш право на нужен дел кога ке се расправа оставината пошто си наследник од прв ред на мајка ти иако ви се односите нарушени (освен ако не се нарушени до тој степен да бидеш прогласен за недостоен за наследување) , а за тоа што ти следува поголем дел од нужниот ке го побараш тој дел во расправата за оставина, и како што ти кажа Лет 3, сите докази и сведоци кои што ке можат да го потврдат тоа дека ти си вложил во станот тогаш ке ти бидат од корист.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Иако е како дар даден станот на сестра ти ти сепак имаш право на нужен дел кога ке се расправа оставината пошто си наследник од прв ред на мајка ти иако ви се односите нарушени (освен ако не се нарушени до тој степен да бидеш прогласен за недостоен за наследување) , а за тоа што ти следува поголем дел од нужниот ке го побараш тој дел во расправата за оставина, и како што ти кажа Лет 3, сите докази и сведоци кои што ке можат да го потврдат тоа дека ти си вложил во станот тогаш ке ти бидат од корист.
Мајка ми е жива инаку....ептен жива и здрава. Мора да чекам да почине па тогаш во оставинска да си барам право?
И станов е едниствениот имот со кој располага мајка ми.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
7.067
Поени од реакции
11.037
Можеби преглупо и преедноставно прашање но кога незнаеш мораш да си прашаш.
Како ќе знам кога ќе купувам мотор/кола дека не е в банка дадена/врзана хипотека?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Можеби преглупо и преедноставно прашање но кога незнаеш мораш да си прашаш.
Како ќе знам кога ќе купувам мотор/кола дека не е в банка дадена/врзана хипотека?
На кола не може да биде воспоставена хипотека од проста причина што не е недвижност.
Само на недвижности се става хипотека.
На кола може да биде ставен залог, а дали има или нема ставено залог врз колата, ќе си провериш во заложниот регистар кој го води Централниот регистар на РМ.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Иако е како дар даден станот на сестра ти ти сепак имаш право на нужен дел кога ке се расправа оставината пошто си наследник од прв ред на мајка ти иако ви се односите нарушени (освен ако не се нарушени до тој степен да бидеш прогласен за недостоен за наследување) , а за тоа што ти следува поголем дел од нужниот ке го побараш тој дел во расправата за оставина, и како што ти кажа Лет 3, сите докази и сведоци кои што ке можат да го потврдат тоа дека ти си вложил во станот тогаш ке ти бидат од корист.
Ne go lazi bez vrska.
Podarok e. Sto znaci deka VEKE STANOT PREMINAL VO SOPSTVENOST NA KERKATA. A cim ovoj stan bil edinstveniot imot na majkata, toa znaci deka taa sega nema veke imot. I da pocine, nema voopsto da se pokrene ostavinska postapka, sto ke se raspredeluva ako taa nema imot?
Nuzen del e institut koj vazi samo pri raspredelba na ostavnina. Vo slucajov nema ostavnina, majkata koga ke umre nema da ima nisto na svoe ime (stanot koj bil nejzin edinstven imot go podarila na kerka si dodeka bila ziva, imotniot list veke vo momentov e na ime na kjerkata). Kakov e toj nuzen del od nesto sto veke e NA IME NA KJERKATA? Taa sega ako saka moze da go prodade stanot, nejzina sopstvenost e, ima imoten list sto vazi na nejzino ime. Kako sinot ke bara nuzen del ako vo momentot koga ke umre majkata, kjerkata veke moze da go ima prodadeno stanot i da gi ima potroseno parite?
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Мајка ми е жива инаку....ептен жива и здрава. Мора да чекам да почине па тогаш во оставинска да си барам право?
И станов е едниствениот имот со кој располага мајка ми.
Според тие околности немаш начин во оставинска да бараш пошто веројатно ке биде касно веќе. Нејзин имот е тоа и во време на живот како ке одлучи да располага тоа е нејзино право. Ке објаснам подолу во текстов поточно.

Ne go lazi bez vrska.
Podarok e. Sto znaci deka VEKE STANOT PREMINAL VO SOPSTVENOST NA KERKATA. A cim ovoj stan bil edinstveniot imot na majkata, toa znaci deka taa sega nema veke imot. I da pocine, nema voopsto da se pokrene ostavinska postapka, sto ke se raspredeluva ako taa nema imot?
Nuzen del e institut koj vazi samo pri raspredelba na ostavnina. Vo slucajov nema ostavnina, majkata koga ke umre nema da ima nisto na svoe ime (stanot koj bil nejzin edinstven imot go podarila na kerka si dodeka bila ziva, imotniot list veke vo momentov e na ime na kjerkata). Kakov e toj nuzen del od nesto sto veke e NA IME NA KJERKATA? Taa sega ako saka moze da go prodade stanot, nejzina sopstvenost e, ima imoten list sto vazi na nejzino ime. Kako sinot ke bara nuzen del ako vo momentot koga ke umre majkata, kjerkata veke moze da go ima prodadeno stanot i da gi ima potroseno parite?
Прочитај си поубаво во Законот за наследувањето -
в) Намалување на располагањата со тестаментот
и враќање на подароците поради повреда на нужниот дел

Не е битно кој продал, како продал, кај се парите, и на кого гласи имотниот лист - ако е повреден нужниот дел на законскиот наследник предвидено е и враќање на подароците. Во право си дека во оваа ситуација не може да дојде до враќање на подароците затоа што законот предвидува дека за надоместување на нужниот дел се користат само подароците кои биле дадени од страна на оставителот максимум 90 дена пред неговата смрт али ти не го спомна тоа туку спомна генерално за подароците, јас не ги знам околностите на случајот, кажувам дека постои како опција и таа варијанта, али не може да се употреби во оваа ситуација.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ne go lazi bez vrska.
Podarok e. Sto znaci deka VEKE STANOT PREMINAL VO SOPSTVENOST NA KERKATA. A cim ovoj stan bil edinstveniot imot na majkata, toa znaci deka taa sega nema veke imot. I da pocine, nema voopsto da se pokrene ostavinska postapka, sto ke se raspredeluva ako taa nema imot?
Nuzen del e institut koj vazi samo pri raspredelba na ostavnina. Vo slucajov nema ostavnina, majkata koga ke umre nema da ima nisto na svoe ime (stanot koj bil nejzin edinstven imot go podarila na kerka si dodeka bila ziva, imotniot list veke vo momentov e na ime na kjerkata). Kakov e toj nuzen del od nesto sto veke e NA IME NA KJERKATA? Taa sega ako saka moze da go prodade stanot, nejzina sopstvenost e, ima imoten list sto vazi na nejzino ime. Kako sinot ke bara nuzen del ako vo momentot koga ke umre majkata, kjerkata veke moze da go ima prodadeno stanot i da gi ima potroseno parite?
A дали како подарок може да го даде само својот дел или и на починатиот сопруг делот?
Не знам станот како се води али ако е стекнат во брак (заедница) сепак постои и делот на таткото, кој располага со тој дел за да може да го поклонува или продава? Дали треба согласност и од останатите наследници а такво нешто?
 
Член од
17 октомври 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ве молам да ми одговорите колку е можно поскоро!
До училиштетео во кое сум вработена имам поднесено писмена изјава да престане да ми се одбива синдикална членарина. Добив писмен одговор дека ќе продолжат да ми је одбиваат истата поради тоа што имаат укажување на Синдикатот дека сум потпишала морална и материјална одговорност да останам во членство 3 години. Дали училиштето смее да ми ја одбива доброволната членарина ( без административна забрана или извршно решение) Напоменувам дека немам никакви материјални долгови кон нив? Ви благодарам.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Според тие околности немаш начин во оставинска да бараш пошто веројатно ке биде касно веќе. Нејзин имот е тоа и во време на живот како ке одлучи да располага тоа е нејзино право. Ке објаснам подолу во текстов поточно.



Прочитај си поубаво во Законот за наследувањето -
в) Намалување на располагањата со тестаментот
и враќање на подароците поради повреда на нужниот дел

Не е битно кој продал, како продал, кај се парите, и на кого гласи имотниот лист - ако е повреден нужниот дел на законскиот наследник предвидено е и враќање на подароците. Во право си дека во оваа ситуација не може да дојде до враќање на подароците затоа што законот предвидува дека за надоместување на нужниот дел се користат само подароците кои биле дадени од страна на оставителот максимум 90 дена пред неговата смрт али ти не го спомна тоа туку спомна генерално за подароците, јас не ги знам околностите на случајот, кажувам дека постои како опција и таа варијанта, али не може да се употреби во оваа ситуација.
Ne sum sigurna sto znaci povreda na nuzniot del...
A дали како подарок може да го даде само својот дел или и на починатиот сопруг делот?
Не знам станот како се води али ако е стекнат во брак (заедница) сепак постои и делот на таткото, кој располага со тој дел за да може да го поклонува или продава? Дали треба согласност и од останатите наследници а такво нешто?
Normalno deka moze da go dade samo svojot del. Ni pod razno ne moze da podaruvas nesto sto ne e tvoe. Treba da imas jasni i cisti dokumenti so koi ke dokazes deka stvarta e vo tvoja sopstvenost (imoten list) za da mozes da go podaris na nekoj. Ako poseduvas samo del od stvarta (sosopstvenost) togas moras za bilo sto sto sakas da mu pravis na delot sto ti sleduva, da gi konsultiras i dr sosopstvenici i da baras nivna soglasnost za toa.
Ama jas kolku sto razbrav, stanot bil na nejzino ime, celosno, pokojniot soprug nemal del, toj i dal pari, ama se smta deka stanot e nejzin bidejki i gi dal parite pa potoa taa go kupila stanot, znaci parite fiktivno prikazale deka se nejzini. Pa posto taa ima nejzin imoten list, taa moze da mu pravi sto saka na stanot (vklucuvajki go i podarokot).
Ima edna odredba kade veli deka podarokot daden vo tekot na zivotot na ostavitelot noze da se zasmeta vo naslednickiot del na primatelot na podarokot, osven ako ostavitelot izrecno ne izjavil deka podarokot ne se zasmwtuva vo nasl del. Tuka mozda bi mozelo nesto da se izvede, ako majkava imala drug imot. Ama posto deckovo vika deka nemala drug imot...
Kako i da e, najdobro e da si se konsultira so advokat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom