Правна помош

Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.553
Поени од реакции
411
Може ли некој да те тужи за закана? И што како следува за тоа, пример измислена закана за ситуации "има да те нема" и слично?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.039
Поени од реакции
924
Може ли некој да те тужи за закана? И што како следува за тоа, пример измислена закана за ситуации "има да те нема" и слично?
Мора да приложи доказ..Да те снима со аудиоснимач,со камера,да му напишеш на лист дека планираш да го убиеш и така..А ако нема никаков евидентен доказ пред судијата,ќе биде неговиот збор,против твојот..Со наши зборови кажано,може да го папа..
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
8
Zdravo sakam da prasam za slednovo :
denes bev vo MVR za da zavrsam nekoja rabota , za koja nema potreba da objasnuvam bideki e nevazna... ..
slucajno dojdoja nekoi inspektori i ne zamolija so mojot drugar da ucestvuvame na nekoe * PREPOZNAVAJNE* za koe i jas prv pat slusam .... pritoa pojdovne (ni zedoa podatoci ime prezime, tatkovo ime i godina na ragajne) i imase use 3-4 mina (od koj edniot inspektor koj isto taka ucestvuvase vo toa) , go donesoaa toj kriminalecot sto bil i se zavrse seta procedura pa ne pustiaaa da si odime.
Ke moze li nekoj da ni kaze za sto se raboti nakratko ???
Dali so ova se otvora nekoe dosie vo policija ili sud?
Ili ednostavno nema vrska so niso sni bile doneseni kako za primer od strana na mvr koja dobrovolno ne nasla da posluzime pred sud, obvinitel?????
Aj go molam neka kazi nekoj koj bil na ova ili koj znae.
blagodaram na odgovor odnapred!!!!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.520
Zdravo sakam da prasam za slednovo :
denes bev vo MVR za da zavrsam nekoja rabota , za koja nema potreba da objasnuvam bideki e nevazna... ..
slucajno dojdoja nekoi inspektori i ne zamolija so mojot drugar da ucestvuvame na nekoe * PREPOZNAVAJNE* za koe i jas prv pat slusam .... pritoa pojdovne (ni zedoa podatoci ime prezime, tatkovo ime i godina na ragajne) i imase use 3-4 mina (od koj edniot inspektor koj isto taka ucestvuvase vo toa) , go donesoaa toj kriminalecot sto bil i se zavrse seta procedura pa ne pustiaaa da si odime.
Ke moze li nekoj da ni kaze za sto se raboti nakratko ???
Dali so ova se otvora nekoe dosie vo policija ili sud?
Ili ednostavno nema vrska so niso sni bile doneseni kako za primer od strana na mvr koja dobrovolno ne nasla da posluzime pred sud, obvinitel?????
Aj go molam neka kazi nekoj koj bil na ova ili koj znae.
blagodaram na odgovor odnapred!!!!
Во „ препознавање “, жртвата или сведокот, над која е извршено кривичното дело или кој го видел сторителот треба да го препознае извршителот на делото
Значи во една просторија се доведува осумничениот криминалец и неколку граѓани за кои се знае дека не се сторители на делото. Такви сте биле ти и твојот другар.
Потоа сте биле однесени во просторија во која има огледало кое е прозирно само од едната страна.
Од другата просторија, низ тоа огледало ве гледала жртвата или сведокот, а вие не сте го гледале и рекала еве - го препознавам оној со ваквата мајца е сторителот,
Потоа се прави записник, во кој се пишуваа во просторијата беа тие и тие, а сведокот го препозна тој и тој како сторител на делото или не препозна никого
Затоа ти земале податоци.
А дали те честеа нешто цајканите?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
27
Поени од реакции
8
Во „ препознавање “, жртвата или сведокот, над која е извршено кривичното дело или кој го видел сторителот треба да го препознае извршителот на делото
Значи во една просторија се доведува осумничениот криминалец и неколку граѓани за кои се знае дека не се сторители на делото. Такви сте биле ти и твојот другар.
Потоа сте биле однесени во просторија во која има огледало кое е прозирно само од едната страна.
Од другата просторија, низ тоа огледало ве гледала жртвата или сведокот, а вие не сте го гледале и рекала еве - го препознавам оној со ваквата мајца е сторителот,
Потоа се прави записник, во кој се пишуваа во просторијата беа тие и тие, а сведокот го препозна тој и тој како сторител на делото или не препозна никого
Затоа ти земале податоци.
А дали те честеа нешто цајканите?
prvo na vaseto prasajne da odgovoram , nisto ne me cestea .....
cekav pokraj edna vrata i sluzbenikot verovatno bese na pauza .. inspektorite dojdoa ne zedoa (toa go kazav pogore ) i rekoa posle ke se vratime so vas i ke svrsime rabota :D ako toa go smetate za cestejne, no niso ne se sluci se si odi po standardna procedura , samo bea prijatelski nastroeni i dobro se odnesuvaa :) ete toa .
inace se rabotese za licnost koja ne ja gledavne nie koja ja poznavame (a i taa verovatno 100%) taka da toa e golema sreka sto ne ne posoci nas pa da naebime...... da si znaeme za dr. pat da ne ucestvuvame na takvi manifestaciii .... :D .
se uplasiv da ne se otvori dosie vo poliss da stanam poznat bez pricina me dovedela policija (dobrovolno ) pa posle ako napravam nekoj kriminal vo izvestajot ke stoi : i bil poznat na policijata i prethodno bil priveduvan i s.l na takvo neso me natera da mislam . ako imase neso od ova so go spomnav odma davam izjava na notar za detalni raboti kade sum bil vo odredeni denovi kako sum se nasol vo policija kako dosle inspektorite do mene i bla bla ... i kako svedok go povikuvam tatkoto na osteteniot taka site dilemi pagaat vo voda... . Vo sekoj slucaj edno golemo BLAGODARAM do vas! :)
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
80
Поени од реакции
1
Do kade treba da se podnese urgencija ili pretstavka ili sto i da za da se izvrsi edno resenie na opstina so koe se zadolzuva odredena gradba da se otstrani, a opstinata nikako da prevzeme vo svoja nadleznost da ja otstrani? Vi blagodaram odnapred ocekuvajki odgovori.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
306
Поени од реакции
165
Ми треба појаснување како поточно се одвива постапката за развод на брак по покрената тужба од едната страна без спогодба за спогодбен развод на бракот. Како оди доказната постапка. на чиј товар паѓаат трошоците на постапката и крајниот епилог од постапката како влијае врз странките, освен нели разводот на бракот. И ако не се лажам постапка за уредување на имотно правни односи се покренува по завршувањето на постапката за развод на брак?
Фала Ви однапред.
 
Член од
24 февруари 2013
Мислења
409
Поени од реакции
219
Do kade treba da se podnese urgencija ili pretstavka ili sto i da za da se izvrsi edno resenie na opstina so koe se zadolzuva odredena gradba da se otstrani, a opstinata nikako da prevzeme vo svoja nadleznost da ja otstrani? Vi blagodaram odnapred ocekuvajki odgovori.
Најдобро е да се обратиш до Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам (орган во состав на Министерството за транспорт и врски)!
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Do kade treba da se podnese urgencija ili pretstavka ili sto i da za da se izvrsi edno resenie na opstina so koe se zadolzuva odredena gradba da se otstrani, a opstinata nikako da prevzeme vo svoja nadleznost da ja otstrani? Vi blagodaram odnapred ocekuvajki odgovori.
Напиши Преставка до Министерство за информатичко опшество и администрација и истовремено до Народен Правобранител.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Vi blagodaram i Vam, no sega me zabunivte dali MIO ili MTC.
Јас имам исти проблем,сосед ми узурпира 8м2 а неговиот брат 37м2 поднесов тужба и се реши во моја корист. судот двајцата ги задолжи да ми го вратет узурпираниот имот 37м2 едниот ми врати викнавме катастар и се оградивме. Братму негов не ги врати тие 8м2. Оградата од плетена жица ја отстрани и изгради бетонска ограда и узурпира плус 57м2, пријавив до градежен инспектор и тој донесе решение оградата веднаш да се отстрани и поднесе кривична пријава против инвеститорот. Напишав преставка до МТВ тие одговорија дека не се надлежни за таа работа. Напишав преставка до МИО тие предметот го определија до Државен Управен инспектор од Ресен, кој донесе решение со које ги задолжи градоначалникот и градежниот инспектор да си обезбедет сретства и да се отстранит оградата. Народниот Правобранител 2 години се допишуват со општината и ништо не прајт. Јавниот Обвинител постапи после 17месеци по кривичната пријава од градежниот инспектор дека исто така напишав преставка до Народен Правобранител. Јавниот Обвинител наместо да постапит по кривичната пријава од Градежниот инспектор за бесправна градба тој поднел пријава за узурпација??? Управниот Државен инспектор сега поднесол кривична пријава против Градежниот инспектор иако тој единствено чесно си ја завршил работата како требит, во овај случај неможит по магарето удри по самарот.
Еве ова се 4 години изгубени во потрага на правдата, јас требеше одма во почетокот да поднесам на Суд привремена мерка.
Од моје искуство Законот е убаво напишан но никој не го спроведуват, сега и јас можам да градам и узурпирам па нека ме казнет 1000 денари и 3 месеци условно, Закон или Правда не барај дека немат освен ако имаш пријатели. Поздрав
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
80
Поени од реакции
1
Јас имам исти проблем,сосед ми узурпира 8м2 а неговиот брат 37м2 поднесов тужба и се реши во моја корист. судот двајцата ги задолжи да ми го вратет узурпираниот имот 37м2 едниот ми врати викнавме катастар и се оградивме. Братму негов не ги врати тие 8м2. Оградата од плетена жица ја отстрани и изгради бетонска ограда и узурпира плус 57м2, пријавив до градежен инспектор и тој донесе решение оградата веднаш да се отстрани и поднесе кривична пријава против инвеститорот. Напишав преставка до МТВ тие одговорија дека не се надлежни за таа работа. Напишав преставка до МИО тие предметот го определија до Државен Управен инспектор од Ресен, кој донесе решение со које ги задолжи градоначалникот и градежниот инспектор да си обезбедет сретства и да се отстранит оградата. Народниот Правобранител 2 години се допишуват со општината и ништо не прајт. Јавниот Обвинител постапи после 17месеци по кривичната пријава од градежниот инспектор дека исто така напишав преставка до Народен Правобранител. Јавниот Обвинител наместо да постапит по кривичната пријава од Градежниот инспектор за бесправна градба тој поднел пријава за узурпација??? Управниот Државен инспектор сега поднесол кривична пријава против Градежниот инспектор иако тој единствено чесно си ја завршил работата како требит, во овај случај неможит по магарето удри по самарот.
Еве ова се 4 години изгубени во потрага на правдата, јас требеше одма во почетокот да поднесам на Суд привремена мерка.
Од моје искуство Законот е убаво напишан но никој не го спроведуват, сега и јас можам да градам и узурпирам па нека ме казнет 1000 денари и 3 месеци условно, Закон или Правда не барај дека немат освен ако имаш пријатели. Поздрав
Blagodaram brat, abe maka ke macime so Opstinata, zasto imame i drug problem ni baraat danok na imot da platime od 2000 do 2004 godina i prigovaravme deka tie se zastareni neli poznato mi e deka pod pet godini danokot zastaruva, a tie od Opstina ne sakaat da mi go izbrisat, velat prisilno ke ti gi naplatime i care? sto da pravam so ovie?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Blagodaram brat, abe maka ke macime so Opstinata, zasto imame i drug problem ni baraat danok na imot da platime od 2000 do 2004 godina i prigovaravme deka tie se zastareni neli poznato mi e deka pod pet godini danokot zastaruva, a tie od Opstina ne sakaat da mi go izbrisat, velat prisilno ke ti gi naplatime i care? sto da pravam so ovie?
Јас не сум правник за ова мислам подобро да прашаш адвокат, но дали све то се исплакат. Во предходниот пост ти одговорив дека истиот проблем го имам. Јас против Општината водев спор и го добив ми должет пари не может да ми ги платет дека имале огромен долг но данок на имот плаќам. Најдобро прашај адвокат. Поздрав
 
На врв Bottom