Правна помош и совети

Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Kakov e toj moratorium...
Ako edniot brat e pocinat, a se vodi kako sopstvenik na imoten list, pretpostavuvam deka sinot (zaedno so majkata dokolku e ziva, I drugi braka /sestri, dokolku gi ima) treba prvo da pokrene ostavinska postapka so sto bi go nasledil stanot (I vikendica) I bi se vpisal kako so-sopstvenik na imoten list.

Ponatamu, ako ima dogovor za podelba, ke bide najpametno, najubavo, najevtino... Ako nema dogovor, ostanuva edniot da tuzi, pa sudovi, advokati, procenitel, izvrsitel... Ke zavrsi ili edniot da mu plati polovina od procenetata vrednost na drugiot so sopstvenik, ili ke odi na licitacija, pa koga ke se prodade, dvajcata so sopstvenici ke zemat po pola pari.
 

Kiro Hametovski

Sniffericious
Член од
11 декември 2005
Мислења
1.685
Поени од реакции
43
Kakov e toj moratorium...
Ako edniot brat e pocinat, a se vodi kako sopstvenik na imoten list, pretpostavuvam deka sinot (zaedno so majkata dokolku e ziva, I drugi braka /sestri, dokolku gi ima) treba prvo da pokrene ostavinska postapka so sto bi go nasledil stanot (I vikendica) I bi se vpisal kako so-sopstvenik na imoten list.

Ponatamu, ako ima dogovor za podelba, ke bide najpametno, najubavo, najevtino... Ako nema dogovor, ostanuva edniot da tuzi, pa sudovi, advokati, procenitel, izvrsitel... Ke zavrsi ili edniot da mu plati polovina od procenetata vrednost na drugiot so sopstvenik, ili ke odi na licitacija, pa koga ke se prodade, dvajcata so sopstvenici ke zemat po pola pari.
Tochno, toa mi e jasno. Prashanjeto mi e samo dali mozhe dodeka ne se sredat site tie raboti, nekoj da e lishen od prestoj vo stanot?
 
Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Ме интересира дали постои вештак кој може да утврди дали дел (цела вертикала на пример) од одреден објект во центар е поврзан со канализациска шахта? Сигурно постои, но дали можеда ми препорачате некој? И дали има опција судски (замена на потписи), ако не бива поинаку да се добие судско репение за замена на потписи и после судски да им се наложи на сопствениците на посебни делови да учествуваат во активноста за поврзување финансиски? 99,9% сум сигурна дека има јама, која никој не ја чисти, и иако ние не сме во таа вертикала мириса целата зграда. Дополнително, таа јама (ако постои) е под нелегална доградба од страна на еден од сопствениците на станови, барем до пола. Не се разбирам многу и не можам да објаснам за деталите. Треба ли евентуално да се пријави некаде? Мада без доказ од вештак како? Благодарам
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
117
Поени од реакции
10
За легализација ке ти треба согласност од татко ти како сопственик на земјиштето. Или да ти го подари делот од земјиштето каде што е куќата. Ако ти го подари делот од земјиштето, веднаш ке можеш да побараш од ЕВН да ти стават времен приклучок ,,за да приклучиш пумпа на бунарот кој планираш да го ископаш,, па така до легализацијата ке си имаш струја. Се друго ти е врзано со мачни и скапи парници.
Татко ми ми подари веќе дел од парцелата под куќата но во евн ми бараат и решение за легализација или општината да ми издаде потврда дека објектот може и некогаш ќе се легализира што во општината не сакаат да ми издадат .а за приклучок за бунар ми бараат да бидам индивидуален земјоделец . Незнам веќе каде да се обратам и како да го решам ова
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.664
Татко ми ми подари веќе дел од парцелата под куќата но во евн ми бараат и решение за легализација или општината да ми издаде потврда дека објектот може и некогаш ќе се легализира што во општината не сакаат да ми издадат .а за приклучок за бунар ми бараат да бидам индивидуален земјоделец . Незнам веќе каде да се обратам и како да го решам ова
Па направи договор за закуп со некој индивидуален земјоделец и на негово име нека стават приклучок.
 
Член од
13 септември 2020
Мислења
58
Поени од реакции
139
Предлог адвокат за кривични дела напад и напад врз службено лице
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
во ЕУ враќање на километража на автомобил е кривично дело, а и во Србија наводно купувачотможе да го раскине купопродажниот договор ако километражата е вратена......
каи нас има поголеми проблеми, земање колата недавање пари или земање пари а недавање кола...
каки и да е мислам дека само на ПРВИОТ сопственик може да му раскинеш договор, ако е 2+ сопственик како ќе се докаже кој ја вратил километражата...
,,Се ова не е заебанција, посебно ако има сообраќајки со мртви, било автобуси било автомобили...
И не е само километража, може не ја вратил ама на пример направил недозволена поправка, н.пр. го Заварил Трапот( најчесто се праеше кај француски возила)... И тука сме ПРАВНО БОСИ
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.664
во ЕУ враќање на километража на автомобил е кривично дело, а и во Србија наводно купувачотможе да го раскине купопродажниот договор ако километражата е вратена......
каи нас има поголеми проблеми, земање колата недавање пари или земање пари а недавање кола...
каки и да е мислам дека само на ПРВИОТ сопственик може да му раскинеш договор, ако е 2+ сопственик како ќе се докаже кој ја вратил километражата...
,,Се ова не е заебанција, посебно ако има сообраќајки со мртви, било автобуси било автомобили...
И не е само километража, може не ја вратил ама на пример направил недозволена поправка, н.пр. го Заварил Трапот( најчесто се праеше кај француски возила)... И тука сме ПРАВНО БОСИ
Има, плаќање, неплаќање, земање.... ама кај нас е тоа оти никој не сака да си плати адвокат да му ја обмисли и среди купопродажбата ами самиот он знае како треба, многу е да си плати...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.708
Има, плаќање, неплаќање, земање.... ама кај нас е тоа оти никој не сака да си плати адвокат да му ја обмисли и среди купопродажбата ами самиот он знае како треба, многу е да си плати...
едно време се даваа парите на нотар на раце, сега предходно треба со уплатница... ама уште полошо...
А има проблем и од фирма увозник, ти бара на рака 70% и ти ја дава колата и клучот, а после на нотар носиш уплатница за остатокот... АРНО ама ако колата НЕ ПОМИНЕ ИНТЕРПОЛ (крадена) Нотарскиот Договор нема ништо предвидено за тоа, т.е. ќе раскинеш ама во договорот е 30% од парите прикажано....
Ама ова е ДРУГО од темата за враќање километража, скриени грешки и слично...
Ние сме ПРАВНО БОСИ и за Фабрички Грешки, едино ако матичната фабрика му јави и ПОКРИЕ на нашиот Увозник !!!!
Да потсетам, уште пред 20+ години при сообраќајка во Хрватска вештаци утврдија фабричка грешка на возилото вон гарантен рок, а хрв СУД го ОДРА светски познатиот гигант... кај нас не можеш под гаранција да опраиш продукт ако е крупна работа, со судни маки, вон гаранција зграда да се УРНЕ нема затвор за одговорните како другде во светот...
 
Член од
23 август 2022
Мислења
8
Поени од реакции
9
Zdravo na site, Imam edno prasanje i ve molam ne so glupi komentari. Momentalno dolzam 200,000 denari na banka i okolu 250,000 na finansikite drustva. Imam 19 godini mi stigaat zakani so izvrsiteli, moeto prasanje e
Dali mozat nesto da mi zemat ako nemam na moe ime nisto, i ako otidam vo stranstvo moze da mi se desi nesto?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Zdravo na site, Imam edno prasanje i ve molam ne so glupi komentari. Momentalno dolzam 200,000 denari na banka i okolu 250,000 na finansikite drustva. Imam 19 godini mi stigaat zakani so izvrsiteli, moeto prasanje e
Dali mozat nesto da mi zemat ako nemam na moe ime nisto, i ako otidam vo stranstvo moze da mi se desi nesto?
Ако немаш ништо на твое име тогаш само ќе те блокираат во сите банки во мк, без разлика дали имаш или немаш трансакциска, односно утре во било која банка во мк да отвориш трансакциска ќе бидеш по автоматизам блокиран додека не го подмириш долгот.
За странство првично не ти можат ништо освен ако не ги фати инатот да бараат признавање на странски судски одлуки па таму да те дадат на извршител дополнително, само што трошоците што ќе ги платат тие како доверители во странство заради водење на постапка за признавање на странска судска одлука паѓа на нивен товар, а тие трошоци зависи во која држава си, често се многу повисоки од побарувањето кое треба да го наплатат, во странство адвокатите се скапа работа (и тоа е причината зошто доверителот не те брка во странство) али пак во мк утре се' ќе си наплатат од наследството што ќе го наследиш и тоа дебело со камати, зависи ако не го подмириш долгот со години нанапред.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Zdravo na site, Imam edno prasanje i ve molam ne so glupi komentari. Momentalno dolzam 200,000 denari na banka i okolu 250,000 na finansikite drustva. Imam 19 godini mi stigaat zakani so izvrsiteli, moeto prasanje e
Dali mozat nesto da mi zemat ako nemam na moe ime nisto, i ako otidam vo stranstvo moze da mi se desi nesto?
Како дојде у позиција на 19 години да имаш такви долгови??! Некој џанки да не си?
Јас на 19 години уште по флиперници одев и си ја живеев убаво младоста,инаку се шо те интересира правно ти е погоре убаво објаснето
Автоматски споено мислење:

Чичко ми ни остави куќа во наследство откако почина,немаше своја фамилија,е сега проблемот е со EVN кои не сакаат да ни пуштат струја во куќата оти имал долг спрема нив,е сега цаката е во тоа што тие не го тужиле во законски пропишаниот рок и сега долгот е застарен,по која логика ние да плаќаме долг на починато лице а плус EVN нема правна основа за тоа,барам совет дали да ги тужиме EVN и некој со слично искуство!
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Ај едно скокотливо прашање на кое дојдов до различни размислувања и пракси.

Дали како „работно искуство во струка" може да се смета волонтерски стаж после завршување на факултет?
Пример ти бараат 3 години работно искуство во струка, а ти вадиш потврда или имаш книшка волонтерска дека 3 години го имаш тоа терано како волонтер и со тоа го исполнуваш условот?
Кај едни преовладува мислење дека треба да е тоа работно искуство во работен однос стекнато, а кај други во пракса врвеле и со волонтерски стаж.

Мислење?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Ај едно скокотливо прашање на кое дојдов до различни размислувања и пракси.

Дали како „работно искуство во струка" може да се смета волонтерски стаж после завршување на факултет?
Пример ти бараат 3 години работно искуство во струка, а ти вадиш потврда или имаш книшка волонтерска дека 3 години го имаш тоа терано како волонтер и со тоа го исполнуваш условот?
Кај едни преовладува мислење дека треба да е тоа работно искуство во работен однос стекнато, а кај други во пракса врвеле и со волонтерски стаж.

Мислење?
Треба да се смета искуството како волонтер исто како да било вработено лицето.
Разликата е техничка волонтер не е вработен но ги има истите задачи, обврски и одговорности како секој вработен, единствено што ги нема правата како што ги има секој вработен согласно закон.
А тоа дали волонтерот научил нешто од праксата е ирелевантно затоа што има волонтери кои многу повќе и професионално си ја вршат работата отколку некои вработени, од друга страна има вработени кои поима немаат како им се вика целиот назив на работната позиција а камоли да го работат тоа, но во мк вакви ситуации се реалност дури треба да се смета волонтерството за предност при вработување, затоа што тој/таа што работеле за без пари тоа го правеле за да го научат занаетот за да утре можат да работат самостојно кога ќе им се пружи прилика.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Треба да се смета искуството како волонтер исто како да било вработено лицето.
Разликата е техничка волонтер не е вработен но ги има истите задачи, обврски и одговорности како секој вработен, единствено што ги нема правата како што ги има секој вработен согласно закон.
А тоа дали волонтерот научил нешто од праксата е ирелевантно затоа што има волонтери кои многу повќе и професионално си ја вршат работата отколку некои вработени, од друга страна има вработени кои поима немаат како им се вика целиот назив на работната позиција а камоли да го работат тоа, но во мк вакви ситуации се реалност дури треба да се смета волонтерството за предност при вработување, затоа што тој/таа што работеле за без пари тоа го правеле за да го научат занаетот за да утре можат да работат самостојно кога ќе им се пружи прилика.
Поконректно. Услов за унапредување според Правилник и систематизација е: Работно искуство во струката од 3 години. После дипломирање лицето има волонтерско искуство од 3 години.

Работно искуство во струка се спомнува во Закон за административни служб. Дали е законско унапредувањето ако наместо доказо од Фонд да речиме, дава потврда или волонтерска книшка?

О. „Работно искуство во струка“ е периодот евидентиран во агенциja за вработување како работен стаж, кој вработениот го поминал во работен однос после стекнување на определен степен и вид на образование и во кој вршел работи и работни задачи за кој е потребен таков степен и вид на образование.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom