Правна помош и совети

Член од
20 октомври 2021
Мислења
30
Поени од реакции
17
Гледале многу филмови изгледа.

Чекај да видиш што ќе ти стигне. За гребаница не се секирај полиција нема да се ангажира. И приватно да те тужат треба да докажат штета, не знам како тие го замислуваат процесот, друже судија овај ми ја изгреба колата и ја се изнервирав, барам 10 илјади евра :pos:

Ич не се секирај, ќе видат дека повеќе ќе ги кошта да те дадат на суд, мислам дека ќе ти побараат пари да се среди колата и тоа е тоа.

Држи се само до твојата приказна, не приметив дека ги изгребав одма, потоа застанав, другиот шофер беше видно изнервиран, признав вина и понудив да платам за штетата ама другиот шофер ки се закануваше па си заминав
Фала многу!

Ако имаат некое блиско докторче да потпише дека имале нанесена повреда, па и уплашени, ќе види дали ќе тужат и што ќе му земат ;)
Како мислиш? Немаа никаква повреда, тоа можам со сигурност да кажам... не знам ни ја што толку се наљутиа. И како уплашени од една обична мала гребаница? Не ми е јасно сеа ова
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
Фала многу!



Како мислиш? Немаа никаква повреда, тоа можам со сигурност да кажам... не знам ни ја што толку се наљутиа. И како уплашени од една обична мала гребаница? Не ми е јасно сеа ова
Тоа можеш ти, ама немаш сведоци и си избегал, па не си бил ни во можност да видиш колку е повреден.
А во меѓувреме тој и самиот да си направи повреда, ако отиде на лекар одма после настанот, ќе биде заведена на извештајот дека е примен пациентот со таков тип на повреда.
Уште ако се пожалил и на болки пред џандарите, и тоа да го ставиле во записник...

Не требало да бегаш, требало машки да се договорите, кеш на рака, ни бркање ни малтретирање.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Здраво, сакам да прашам за правен совет и дали е потребно за оваа случка да одам кај адвокат или нема потреба...

Вака, удрив (поткачив) возило возејќи по улица (другото возило беше паркирано со 4 жмигавци и возачот на возилото беше да купува нешто од продавничката ваљда, а совозачот беше внатре на совозачко). Како го поткачив возилото не застанав, продолжив да возам од страв и застанав малце подоле. Во меѓувреме возачот ме стигна и ми го блокира патот за да не можам да продолжам со возење, дојде до мојот прозор и почна да ме обвинува за напуштање на место на сообраќајка и кај гледам коа возам итн и сакаше да се потпишува европски (или да им дадам пари на рака), после отиде да ја слика колата од страна нешо не знам, јас за тоа време погледнав во сообраќајната (колата не е моја) и видов дека регистрацијата е истечена претходниот ден и поради тоа одбив да потпишам европски, ама не кажав вистината туку само одбив. Па двајцата ме сликаа и мене и колата и таблиците и рекоа ќе sвонат во полиција и јас си отидов од местото бидејќи како да останам а нерегистрирано возило, али они имаат слика од таблиците и слика од мене кроз прозор од колата. Знам дека ова не е океј ама и они ја преувеличија работата, немаше никакви видливи оштетувања на колите, можда имало гребаница што реално јас не приметив никакви гребаници, а они тврдеа дека имало голема штета на нивната кола. Нивната кола поскапа беше. После дознав од сигурни извори дека ме пријавиле во полиција и полицајците рекле дека за толку мала штета (гребаница) нема нишо шо да се праи, али они инсистирале за тоа бегање од место на сообраќајка, одбивање да се потпишам и плус рекле као наводно совозачот го боли рамото (повреда) што не верувам зашо буквално не беше ни удар, многу малце ја закачив колата, не се ни осети. Мислам дека скроз ја преувеличија случката, а посебно во полиција. И на крај полицајците направиле записник за прекршочна постапка и после коа си отишле овие, полицајците рекле дека тоа е ситница и нема ништо да има, ама мене не ми е јасно... поведена е постапка (плус ќе ме тужеле овие приватно), колку би била казна за ова и дали да идам кај адвокат за ова? И плус за немање возачка (положено ама без возачка). Никој не ми sвонел официјално од полиција за ова, ја ова го знам онака неофицијално. Ве молам за помош и ви благодарам однапред.
Znaci, da rezimirame:
-si vozel bez vozacka
-si vozel neregistrirana kola
-si udril vo parkirano vozilo
-si izbegal od nastanot
-otkako te stignale I ti blokirale pat, deckite ti ponudil da potpises evropski zapisnik, ama ti, mangupski do kraj - si odbil
-posle toa si fatil vrski vo policija
-na kraj baras sovet da sredis so advokat a uspat lupas luzerski opravduvanje vo stilot, ne si znael, ne si videl, nemalo steta, nemalo povredi I sl....

Na kratko - buljaski, do kraj...

Ako baras sovet - Najmalku sto mozes e da im se javis na deckite, mnogu da se izvinis, I da ponudis da si ja platis korektno stetata.
Vo sprotivno, se nadevam deka deckite ke bidat dovolno pametni da izvadat I lekarsko, I zapisnik od MVR, I se sto treba, pa da te tuzat za se I da ti dojde pametot.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
мое мислење за конкретниов случај е: дека секоја стока која непотребно застанува кај ќе и текне и мисли дека со пуштање на 4 жмигавци е цар на патот треба да лапа казна за загрозување на безбедноста во сообраќајот и по автоматизам да ги губи сите можни права за добивање на оштета дури и да плати на другото возило кое се оштетило поради постапката на идиотот!

кај го има тоа ем крив ем правда ќе терал, требало уште кога ги викнал полицајците да му бапнат 2-3 пендраци чисто онака воспитни.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
мое мислење за конкретниов случај е: дека секоја стока која непотребно застанува кај ќе и текне и мисли дека со пуштање на 4 жмигавци е цар на патот треба да лапа казна за загрозување на безбедноста во сообраќајот и по автоматизам да ги губи сите можни права за добивање на оштета дури и да плати на другото возило кое се оштетило поради постапката на идиотот!

кај го има тоа ем крив ем правда ќе терал, требало уште кога ги викнал полицајците да му бапнат 2-3 пендраци чисто онака воспитни.
Jas se slozuvam so tebe deka ne e vo red da parkira vozilo I neka dobie kazna za toa.
Ama toa ne mu dava pravo na nikoj mangup da go ucuka so kola I da izbega... Uspat, bez vozacka I so neregistrirano vozilo.
I, em kriv, em da nejke da potpise evropski zapisnik...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Само сум љубопитен, дали воопшто се потпишува европски записник ако возилото е нерегистрирано?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
не знам дали можам да го доловам моментот ама ај да пробам, ако некој се паркира на двонасочна улица на која има полна линија и ти треба (т.с мора за да го продолжиш своето движење) да го заобиколиш оти идиотов си земал за право да се однесува како што него му одговара мораш да поминеш преку полна линија и ве гледа полиција ти казна од 500 евра а он само 40 за паркирањето така? е така е ама и затоа е вака и сме дојдени до ова дереџе секој да прави што ќе ми текне,

не бе брат тој е причината што го закачиле (паркирал на место предвидено за движење не за паркирање) си бил непрописно паркиран и заради неговото првично однесување дојдовме до тука и тој ќе си плати за: непрописно паркирање, загрозување на безбедноста во сообраќајот, штетата врз другото возило а неговото ако сака нека го прави ако не под преса нека го стави оти не заслужува да вози таков себичен идиот
Автоматски споено мислење:

Само сум љубопитен, дали воопшто се потпишува европски записник ако возилото е нерегистрирано?
не.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Eve jas ke ti dolovam moment :
Si vozis ti po takva ulica, kako sto ja opisa, I vo nekoj moment, od "x" pricini mora da zapres... Ne gi znaeme tie pricini, se moze da bide, moze defekt, moze ti se slosilo...
Znaci, zapiras I uklucuvas 4 trepkaci...

I togas, nekoj mangup, bez vozacka dozvola, sto zemal tugo vozilo, I toa neregistrirano - te ucukuva otpozadi!
Vo udrenoto vozilo vo toj moment imalo I sopatnici...
Ama, mangupot ne saka da zastane da vidi sto se slucilo, tuku, fraerski, bega od mestoto... I posle urgira kaj nekoj prijatel sto mu raboti vo MVR da mu sredi rabota....

Upm...

Ne batka, ako sakas da gledas po red - Prvo, fraerot ne smeel da vozi bez vozacka, Vtoro, ne smeel da upravuva neregistrirano vozilo (da ne go tupam, tugo, bez polnomostvo), I treto, vo nikoj slucaj ne smee da udri vo nisto... Vo nisto.... Bez razlika dali e nepropisno zaprano vozilo, dali e dete sto nepropisno pretrcalo ulica, star covek sto mu se slosilo ili nekoe drvo sto padnalo na pat.

Na kraj, ne smeel da izbega od mestoto. Kraj. Ne spomnuvam deka pederski e da brkas vrski vo policija koga si kriv.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.523
Поени од реакции
62.388
Си патиме од општество во кое ретко кој сака да прифати да си ги сноси последиците на своите акции. Се можело многу лесно да се реши, со 100-200E максимум.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Eve jas ke ti dolovam moment :
Si vozis ti po takva ulica, kako sto ja opisa, I vo nekoj moment, od "x" pricini mora da zapres... Ne gi znaeme tie pricini, se moze da bide, moze defekt, moze ti se slosilo...
Znaci, zapiras I uklucuvas 4 trepkaci...

I togas, nekoj mangup, bez vozacka dozvola, sto zemal tugo vozilo, I toa neregistrirano - te ucukuva otpozadi!
Vo udrenoto vozilo vo toj moment imalo I sopatnici...
Ama, mangupot ne saka da zastane da vidi sto se slucilo, tuku, fraerski, bega od mestoto... I posle urgira kaj nekoj prijatel sto mu raboti vo MVR da mu sredi rabota....

Upm...

Ne batka, ako sakas da gledas po red - Prvo, fraerot ne smeel da vozi bez vozacka, Vtoro, ne smeel da upravuva neregistrirano vozilo (da ne go tupam, tugo, bez polnomostvo), I treto, vo nikoj slucaj ne smee da udri vo nisto... Vo nisto.... Bez razlika dali e nepropisno zaprano vozilo, dali e dete sto nepropisno pretrcalo ulica, star covek sto mu se slosilo ili nekoe drvo sto padnalo na pat.

Na kraj, ne smeel da izbega od mestoto. Kraj. Ne spomnuvam deka pederski e da brkas vrski vo policija koga si kriv.
да се запираше и пуштаа 4 жмигавци за ситуации како во тие кои ти ги опишуваш ќе беше океј ама кај нас не 1/100 туку дали 1/1000 е таков случај (и овој не е таков), најчесто е до трафика, кладилница да остави некој кој не може да го мрдне газот 100м поназад или понапред пешки.

п.с возење без возачка, нерегистрирано возило, напуштање место на несреќа и други мајмунџилаци не оправдувам во ниту еден случај! сите мои коментари тука беа и се за тоа дека причината за несреќата е идиотот кој запрел да пазари со 4 жмигавци а и овој нашиов овде не ќе да е баш нај исправен ама ајде
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.567
Поени од реакции
7.402
Дај бе не го гњавете детето, само што положил возел нерегистрирана кола, сигурно не од забава. Изреагирал панично бидејќи самата ситуација е стресна а другиот вол сигурно не допринесол да ја смири топката.

Деца од директори и партиски муфљузи убиваат луѓе со 200 на пешачки и не одговараат вие сте се фатиле за дете кое ја направил најмалата грешка во сообраќајот без последици, освен гребаница.

Ко да не сте возеле без возачка и нерегистрирана кола барем еднаш во животот.
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Zdravo!
Ke moze li nekoj da mi kaze...
Posebno ako e pravnik
.. ne se snajdov na sajtov na ujp..

1. Dali ako prijatel/fizicko lice mi prefrla pari na moja smetka vo banka toa treba da go prijavam?

(Znaci nikakva zarabotka tuku obicno prefrlanje pari za studenski potrebi sl)

2. Ako prijavam do koga najkasno ke mozam da go platam danokot?

Fala na site za odgovorot i izdvoenoto vreme.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
980
Поени од реакции
1.397
Zdravo!
Ke moze li nekoj da mi kaze...
Posebno ako e pravnik
.. ne se snajdov na sajtov na ujp..

1. Dali ako prijatel/fizicko lice mi prefrla pari na moja smetka vo banka toa treba da go prijavam?

(Znaci nikakva zarabotka tuku obicno prefrlanje pari za studenski potrebi sl)

2. Ako prijavam do koga najkasno ke mozam da go platam danokot?

Fala na site za odgovorot i izdvoenoto vreme.
Ако пријавиш имаш рок 30 дена од кога ке ти ја одобрат пријавата да платиш. Треба да пријавиш регуларен приход до 10ти следниот месец, но дали во твојов случај треба да пријавиш незнам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.653
Поени од реакции
34.939
Zdravo!
Ke moze li nekoj da mi kaze...
Posebno ako e pravnik
.. ne se snajdov na sajtov na ujp..

1. Dali ako prijatel/fizicko lice mi prefrla pari na moja smetka vo banka toa treba da go prijavam?

(Znaci nikakva zarabotka tuku obicno prefrlanje pari za studenski potrebi sl)

2. Ako prijavam do koga najkasno ke mozam da go platam danokot?

Fala na site za odgovorot i izdvoenoto vreme.
Ако е физичко лице на физичко лице мислам дека не треба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom