Правна помош и совети

Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
[Тука ќе пишам да не отварам нова тема, ваљда е ок]

Бидејќи многу различни пријатели кои се занимаваат со правото или со правни регулативи, даваат различни одговори, би сакал да ве прашам неколку работи околу terms of service/terms of use , итн, итн...

Ова сега прашувам во име на фирма, која работи одредена дејност со истакнати terms, privacy, shipping и останати полиси поврзани со работата:

1) Дали во сите случаи кога корисниците ќе ги прифатат (штиклираат) тие полиси, автоматски се подразбира дека ги прифаќаат сите услови на веб страната?
2) Ако да, дали после тоа има опција за некакви санкции дополнителни (пример кривични/прекршочни од одредени институции) ако има одредени жалби/пријави од страна на корисниците/клиентите?
3) Дали фирмата е заштитена комплетно ако ги наведе сите правила во овие полиси и корисниците продолжат да го користат вебот по прифаќање?
4) Дали фирмата е заштитена од државните институции ако ги наведе овие правила јавно на веб страната?

(Неможам многу да откривам, се надевам сум јасен колку-толку. Дополнително, компаниите со слични/блиски бизниси, пример во ЕУ или во други држави, кога имаат некои нивни правила збутани во овие полиси, џабе се сите емаилови или поплаки за било што од страна на нас корисниците, бидејќи сите повратни информации се на некој начин поврзани си овие полиси (terms of use итн итн) и автоматски ти викаат во принцип тоа е тоа, сте си ги прифатиле...)

пс: Да напоменам, бидејќи погоре прашав за санкции, фирмата работи чисто и нема никакви „превари“, нема затајување и слично. Само во смисла на некакви жалби/поплаки од трети лица, додека правилата се сепак наведени во овие полиси погоре.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
[Тука ќе пишам да не отварам нова тема, ваљда е ок]

Бидејќи многу различни пријатели кои се занимаваат со правото или со правни регулативи, даваат различни одговори, би сакал да ве прашам неколку работи околу terms of service/terms of use , итн, итн...

Ова сега прашувам во име на фирма, која работи одредена дејност со истакнати terms, privacy, shipping и останати полиси поврзани со работата:

1) Дали во сите случаи кога корисниците ќе ги прифатат (штиклираат) тие полиси, автоматски се подразбира дека ги прифаќаат сите услови на веб страната?
2) Ако да, дали после тоа има опција за некакви санкции дополнителни (пример кривични/прекршочни од одредени институции) ако има одредени жалби/пријави од страна на корисниците/клиентите?
3) Дали фирмата е заштитена комплетно ако ги наведе сите правила во овие полиси и корисниците продолжат да го користат вебот по прифаќање?
4) Дали фирмата е заштитена од државните институции ако ги наведе овие правила јавно на веб страната?

(Неможам многу да откривам, се надевам сум јасен колку-толку. Дополнително, компаниите со слични/блиски бизниси, пример во ЕУ или во други држави, кога имаат некои нивни правила збутани во овие полиси, џабе се сите емаилови или поплаки за било што од страна на нас корисниците, бидејќи сите повратни информации се на некој начин поврзани си овие полиси (terms of use итн итн) и автоматски ти викаат во принцип тоа е тоа, сте си ги прифатиле...)

пс: Да напоменам, бидејќи погоре прашав за санкции, фирмата работи чисто и нема никакви „превари“, нема затајување и слично. Само во смисла на некакви жалби/поплаки од трети лица, додека правилата се сепак наведени во овие полиси погоре.
Кратко и јасно:
1) Да.
2) Не.
3) Да.
4) Да.

Ако ве интересира нешто подетално пишете ми во порака.
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Ако ве интересира нешто подетално пишете ми во порака.
Многу близок другар старта една идеја, ја му го работев вебот и ме интересираа некои работи бидејќи и он се распрашување али различни мислења од различни страни. Фала на одговорот
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дечки колку отприлика зима нотар за купување на земјиште од еден на друг?
 
Член од
3 мај 2020
Мислења
8
Поени од реакции
2
Zdravo.Dali nekoj mozi da mi pomogni.Se raboti za dolg kon EVN so zaostanati smetki od 1998 god vo vkupna suma do sega od 240000 den.Pokonkretno vo slucajov e mlad bracen so dve maloletni deca korisnici na socijalna pomos vo teska finansiska sostojba od koj sto soprugot e dete sirak tatko mu e pocinat koga ima edna god.a majka mu e pocinata koga imal 15 god.i toj ja nasleduva kukata no so golem dolg kon EVN taka sto koga stapil vo brak pred sedum god.mu klavaat novo broilo no pak na ime na pocinatata majka i gi plaka samo tekovnite smetki.No EVN go isklucuva velejki mu da go prefrli broiloto na negovo ime i da go prezemi celiot dolg da napravi dogovor na rati da se plaka i rata i tekovna smetka pa povtorno da go priklucat sto za niv toa e mnogu tesko .Ve molam za pomos.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Zdravo.Dali nekoj mozi da mi pomogni.Se raboti za dolg kon EVN so zaostanati smetki od 1998 god vo vkupna suma do sega od 240000 den.Pokonkretno vo slucajov e mlad bracen so dve maloletni deca korisnici na socijalna pomos vo teska finansiska sostojba od koj sto soprugot e dete sirak tatko mu e pocinat koga ima edna god.a majka mu e pocinata koga imal 15 god.i toj ja nasleduva kukata no so golem dolg kon EVN taka sto koga stapil vo brak pred sedum god.mu klavaat novo broilo no pak na ime na pocinatata majka i gi plaka samo tekovnite smetki.No EVN go isklucuva velejki mu da go prefrli broiloto na negovo ime i da go prezemi celiot dolg da napravi dogovor na rati da se plaka i rata i tekovna smetka pa povtorno da go priklucat sto za niv toa e mnogu tesko .Ve molam za pomos.
Тррба убаво да се провери овој случај, што наследил, во колкава вредност, дали долгот е застарен, дали има основ за искључување, како и да е најубаво нека се консултира со адвокат премногу непознати и нејасни нафрла тука...
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Дали може фирмата да купе нешто од физичко лице како "Додатна опрема?"
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.010
Поени од реакции
1.122
Му треба еден совет од адвокат, ако може во ПП?
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Здраво, имам пратка заглавена на царина ми требаат сопственици на фирма повеќе инфо во порака.
 
Член од
12 мај 2015
Мислења
87
Поени од реакции
95
Може ли некој да ми објасни како да платам казна за неносење маска?
Во налогот стое образец пп 50, каде да го најдам тој образец? Во банка ли?
,и од коа ке се плати треба да одам до мвр за потврда за платено или?
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
34
Може ли некој да ми објасни како да платам казна за неносење маска?
Во налогот стое образец пп 50, каде да го најдам тој образец? Во банка ли?
,и од коа ке се плати треба да одам до мвр за потврда за платено или?
PP 50 ti e vid na uplatnica. Ke ja zemes od salter vo bilo koja banka kade ke plakas.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Може ли некој да ми објасни како да платам казна за неносење маска?
Во налогот стое образец пп 50, каде да го најдам тој образец? Во банка ли?
,и од коа ке се плати треба да одам до мвр за потврда за платено или?
Да, во рок од 8 дена, плати си 600 денари и однеси им доказ дека ти е платено.
 
Член од
31 мај 2020
Мислења
92
Поени од реакции
128
Другари, ќе дадам глуп пример за хоби, а вие да ми кажете дали е нужно да се оданочи?

На пр. што би се случило у случај некој што се занимава со тарот да добие трансакциска сметка во која у цел на дознака пишува "за тарот услуги" а притоа оној кој се бави со тарот да не оданочил хобито, туку работи "на диво"?
Би следувале ли законско правни последици по личноста која ја добила трансакциската со парите платени за услугата, а притоа да не му е оданочено "хобито"?

Кои се услуги мора да се оданочат? Астрологија, тарот и нешо од тој тип мора ли?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom