Правна помош и совети

Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Прашање во врска со покачување на плати и добивање на бонуси во време на корона.
Бидејќи неколку месеци (повеќе од првично договореното) сум на минималец во приватна фирма, директорката ме извести дека не било законски да се добие сега покачување и нормално бонус даде во плик, но повторно не покачи плата. Дали е ова навистина така "законски" или чиста манипулација?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Прашање во врска со покачување на плати и добивање на бонуси во време на корона.
Бидејќи неколку месеци (повеќе од првично договореното) сум на минималец во приватна фирма, директорката ме извести дека не било законски да се добие сега покачување и нормално бонус даде во плик, но повторно не покачи плата. Дали е ова навистина така "законски" или чиста манипулација?
Vistina e.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Прашање во врска со покачување на плати и добивање на бонуси во време на корона.
Бидејќи неколку месеци (повеќе од првично договореното) сум на минималец во приватна фирма, директорката ме извести дека не било законски да се добие сега покачување и нормално бонус даде во плик, но повторно не покачи плата. Дали е ова навистина така "законски" или чиста манипулација?
плаќање во плик никако не може да биде законски! и е кривично дело,

за покачувањето не можам со сигурност да тврдам ама мислам дека приватна фирма може кога сака, на кој сака и колку може или сака да покачи плата, така да твое си е дали ќе и веруваш на директорката или на здрав разум.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.209
Поени од реакции
35.778
Прашање во врска со покачување на плати и добивање на бонуси во време на корона.
Бидејќи неколку месеци (повеќе од првично договореното) сум на минималец во приватна фирма, директорката ме извести дека не било законски да се добие сега покачување и нормално бонус даде во плик, но повторно не покачи плата. Дали е ова навистина така "законски" или чиста манипулација?
Приватна фирма може кога сака да покачи плата. Те заебава директорката.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Го купиле комшискиот плац до мене. На него одат бандери за струја. Јас сум последна куќа, после мене нема други. Сопственикот сака да ја премести струјата под земја. Бара јас да учествувам во трошоците.
Има ли право да ги тргне бандерите и да ме остави без струја ако не се согласам да се подели трошокот?

Едит: Бандерите се водат како приватна линија, сами ги стававме.
Sent from my GM1910 using Tapatalk
Било кој?

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Прашање во врска со покачување на плати и добивање на бонуси во време на корона.
Бидејќи неколку месеци (повеќе од првично договореното) сум на минималец во приватна фирма, директорката ме извести дека не било законски да се добие сега покачување и нормално бонус даде во плик, но повторно не покачи плата. Дали е ова навистина така "законски" или чиста манипулација?
За да ти покачат плата, треба фирмата да донесе одлука за тоа. Значи законски нема пречки доколку фирмата донесе одлука на тој и тој работник да му се покачи платат.
За да не се расправаш со директорката (а и да си имаш идни проблеми) разговарај со неа, заблагодари се за бонусот, па можеш да спомнеш мислење/предлог, дека и за фирмата би било подобро наместо пари во плик:
- доколку ми зголемите плата (како што ветиле), социјалните придонеси на зголемениот дел нема да се на товар на фирмата, државата ги субвенционира. (а она нема да ги вади од џеб, или да плаќа 10% на државата за да ги извади од фирма, да ти ги даде на рака)
- фирмата исто корист ќе има, со тоа што за зголемениот износ на платата и данокот на доход, ќе и се намали основата за данок на добивка, значи помалку данок на добивка ќе платат, а посреќни и веројатно попродуктивни ќе се вработените.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
За да ти покачат плата, треба фирмата да донесе одлука за тоа. Значи законски нема пречки доколку фирмата донесе одлука на тој и тој работник да му се покачи платат.
За да не се расправаш со директорката (а и да си имаш идни проблеми) разговарај со неа, заблагодари се за бонусот, па можеш да спомнеш мислење/предлог, дека и за фирмата би било подобро наместо пари во плик:
- доколку ми зголемите плата (како што ветиле), социјалните придонеси на зголемениот дел нема да се на товар на фирмата, државата ги субвенционира. (а она нема да ги вади од џеб, или да плаќа 10% на државата за да ги извади од фирма, да ти ги даде на рака)
- фирмата исто корист ќе има, со тоа што за зголемениот износ на платата и данокот на доход, ќе и се намали основата за данок на добивка, значи помалку данок на добивка ќе платат, а посреќни и веројатно попродуктивни ќе се вработените.
Bafra, treba da znaeme prvo vo kakva firma raboti, Dali poradi sostojbava so virusov e zatvorena ili raboti so pomal kapacitet...zatoa sto vladata zabrani bilo kakvo pokacuvanje na plati, zabrana za k15, isplata na dnevnici, bonusi....
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Bafra, treba da znaeme prvo vo kakva firma raboti, Dali poradi sostojbava so virusov e zatvorena ili raboti so pomal kapacitet...zatoa sto vladata zabrani bilo kakvo pokacuvanje na plati, zabrana za k15, isplata na dnevnici, bonusi....

Фирмата работи турбо, со можеби дупло поголем профит од вообичаено, затоа и бонус дадоа.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.752
Поени од реакции
9.558
Фирмата работи турбо, со можеби дупло поголем профит од вообичаено, затоа и бонус дадоа.
Dobro e sto dale bonus otkolku da namalat plati na minimalec a ostanatite finansii da gi dadat za pomos na drugi firmi koi turile kluc na vrata.
Nisto ne si osteten.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
Bafra, treba da znaeme prvo vo kakva firma raboti, Dali poradi sostojbava so virusov e zatvorena ili raboti so pomal kapacitet...zatoa sto vladata zabrani bilo kakvo pokacuvanje na plati, zabrana za k15, isplata na dnevnici, bonusi....
Не треба да знаеме. Штом им дале бонус на рака, логично е дека фирмата си работи, како што и ти потврдија.
Владата забрани во администрација, а не во приватен сектор. Владата НЕ смее да се меша во приватни работи, посебно докажани клептомани како нашиве, ама додека сме овци, тие ќе имаат и волна и месо, за нас трева.

Мојот пост, беше во насока, како да го добие тоа што го бара, притоа и газдите да се согласат без проблем.
Кога имаш субвенции од државата за зголемување на износот на плата, нема логика бонусот на рака да им го плаќаш, освен ако не е повеќе од 6.000 денари. Притоа зголемувањето не е условено си идни обврски.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.209
Поени од реакции
35.778
Многу ја комплицирате работата и двајцата и одговарате непостоечки прашања.

Членот праша дали изговорот за да не и ја покачат платата држи вода.

Изговорот не држи вода и не е точен.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Не треба да знаеме. Штом им дале бонус на рака, логично е дека фирмата си работи, како што и ти потврдија.
Владата забрани во администрација, а не во приватен сектор. Владата НЕ смее да се меша во приватни работи, посебно докажани клептомани како нашиве, ама додека сме овци, тие ќе имаат и волна и месо, за нас трева.

Мојот пост, беше во насока, како да го добие тоа што го бара, притоа и газдите да се согласат без проблем.
Кога имаш субвенции од државата за зголемување на износот на плата, нема логика бонусот на рака да им го плаќаш, освен ако не е повеќе од 6.000 денари. Притоа зголемувањето не е условено си идни обврски.
Тарзан што тресеш? Гледаш дека некој си газда неизживеан се обидува да го стриже и го лаже дека државата не го оставала да му ја кренат платата.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.263
@nicole_l јас се извинувам што те доведов во заблуда, секако мојот совет никако нема да ти помогне.
Еве послушај ги другиве двајца членови над постов (тие се докажани професионалци), иди кажи и на директорката да не си игра мајтап со тебе, нека си стои на договореното. Ако нешто ти се заканува, ангажирај си или адвокат, или зе*и ги, дај си отказ, па нека страдаат неизживеаните газди.

Типични правници, само на својот задник да мислат :bravobe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom