Правна помош и совети

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.087
Поени од реакции
15.933
Кои се законски регулативи на РСМ за нарачка од странство на т.н. магични печурки и тартуфи, и нивни спори ( во голем дел од светот спорите не се незаконски, колку што можев да истражам)?
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
Me intresira dali mozam nekade da prijavam ili da podnesam tuzba protiv stomatolog koj sto mi ima osteteno zabi
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Кај нотар заверивме изјава дека ми должи уште 30 000 денари кои треба да ми ги даде на рака.
Изјави под морална кривична блаблабла одговорност дека до 28 февруари ке ми ги исплати.
Ме интересира дали после 28 февруари доколку не ми ги вратил парите ке можам да го тужам или после одреден период ке се смета за застарено дело?
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058

Дечки ај малку помош! Каде да се обратам за овие 7000 денари за семејства без приходи?
Да не ја знае некој постапката?
Не најавија мислам вчера од Влада ништо вакво. Статијава ти што ја стават е ирелевантна зошто се предлози на партија, а не на државата.
Во секој случај имаше вчера најавено мерка од Владата за луѓе што останале без работа, ама мора да се почекаат прво уредбите да излезат во Службен весник.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Не најавија мислам вчера од Влада ништо вакво. Статијава ти што ја стават е ирелевантна зошто се предлози на партија, а не на државата.
Во секој случај имаше вчера најавено мерка од Владата за луѓе што останале без работа, ама мора да се почекаат прво уредбите да излезат во Службен весник.
Аха дека пишува ќе се пуштаат пари за Април и Мај со истата мерка. Веројатно тоа би требало да биде забрзано со службен весник бидејќи на крај на Април би требало да се реализираат мерките.

И каде би требало да се обратам кога тоа ќе испадне?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Аха дека пишува ќе се пуштаат пари за Април и Мај со истата мерка. Веројатно тоа би требало да биде забрзано со службен весник бидејќи на крај на Април би требало да се реализираат мерките.

И каде би требало да се обратам кога тоа ќе испадне?
Ништо не може да се знае додека не се објави уредбата во Службен весник, таму треба да бидат дефинирани условите и постапката за остварување на правото.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Ништо не може да се знае додека не се објави уредбата во Службен весник, таму треба да бидат дефинирани условите и постапката за остварување на правото.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
фала ти.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Го купиле комшискиот плац до мене. На него одат бандери за струја. Јас сум последна куќа, после мене нема други. Сопственикот сака да ја премести струјата под земја. Бара јас да учествувам во трошоците.
Има ли право да ги тргне бандерите и да ме остави без струја ако не се согласам да се подели трошокот?

Едит: Бандерите се водат како приватна линија, сами ги стававме.
Sent from my GM1910 using Tapatalk
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Закани и уцени по месинџер од македонец во Германија каде и како можам да го пријавам на тамошните органи?
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Имот кој е добиен со договор за дар од родители, дали подлежи на делба доколку се случи развод како дел стекнат во време на брак.
Ви посакувам Среќен празник
 

Kajgana Shop

На врв Bottom