Правна помош и совети

Член од
29 јануари 2014
Мислења
32
Поени од реакции
14
kako to od eden sopruzhnik se prefrlaat dolgovi na drug?
kaj go ima to?
ako ne potpishal sopruzhnikot oti da odgovara za dolgovi?

Ne znam dali e bas za tuka prasanjevo ali ne najdov soodvetna tema. Dali dolg od roditel/i se prefrla na decata? Znam deka od eden sopruznik se prefrla na drug ali ne sum siguren dali avtomatski se prefrla na decata.
Автоматски споено мислење:

kako to od eden sopruzhnik se prefrlaat dolgovi na drug?
kaj go ima to?
ako ne potpishal sopruzhnikot oti da odgovara za dolgovi?

Ne znam dali e bas za tuka prasanjevo ali ne najdov soodvetna tema. Dali dolg od roditel/i se prefrla na decata? Znam deka od eden sopruznik se prefrla na drug ali ne sum siguren dali avtomatski se prefrla na decata.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
kako to od eden sopruzhnik se prefrlaat dolgovi na drug?
kaj go ima to?
ako ne potpishal sopruzhnikot oti da odgovara za dolgovi?


Автоматски споено мислење:

kako to od eden sopruzhnik se prefrlaat dolgovi na drug?
kaj go ima to?
ako ne potpishal sopruzhnikot oti da odgovara za dolgovi?
Да може да се префрли, ако долгот е сторен за потребите на семејството.
Иако тоа префрлање не е така едноставно затоа што потребно е да постои судска одлука за тоа.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
761
Поени од реакции
293
Некој дали знае како се пресметуваа колку денови на одмор се додаваат со оглед на годините стаж.

Исто како се одредува сложеност на работно место.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Kaj предлог за физичка делба, во ЗВП пишува „Трошоците на постапката паѓаат на товар на секој учесник сразмерно на големината на неговиот дел". Me интересира, имаш постапка на суд, има два предлози во елаборатот, странката која има минимален дел не се согласува со ниту еден од предлозите, но судот ќе донесе решение за едниот предлог секако. Фактички странава која е незадоволна има премал дел од некои 80 квадрати на градежно земјиште, за кое најпрвин предлагачов и нудеше некои 100 евра да му го купи, сега ич не и дава, туку предложи делба и некое тумбе на овој со малечкиот дел, да му следува. Конкретно ме интересираше делот за трошоците? Странава која не е задоволна колку трошоци би платила? Дали за изработката на елаборатот? Таа не ни бараше да се изврши делба, туку овој другиот со големиот дел од заедничкиот имот ја поведе цела постапка. Се изврши и еден увид на терен. Севкупно за сите трошоци, не си ги плаќа секој своите во оваа постапка вклучително и адвокатските?
п.с колку е паметно да се приговара, затоа што изработувачот на елаборатот нема лиценца? Со тоа ќе му падне по вода решението, па ќе треба да прават нов елаборат кај лиценциран геодет, и дали таквите дополнителни трошоци се паметни за ваков банален предмет?
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.607
Поени од реакции
34.830
А шо праиме ако не ги свирне ко у случајов?
Далеку е од value bet ова, живот е секогаш повреден од пари, ненормален треба да е некој да ризикува живот за одбрана на нешто што не е ни негово.
 
Член од
12 мај 2013
Мислења
28
Поени од реакции
12
Сестра ми која не живее во Македонија 30 и кусур години бара дел од куќа 50% која јас ја имам исплатено.Со документација поднесено во општина го добив земјиштето и куќата иако она поднесе жалби дека не е правилно донесено и беше одбиена. Не ми ги даваат решенијата бидејќи требало да се чека дали ке поднесат жалба и во управен суд. Дали е тоа точно? Дали мора да се чека одлуката од управен суд за да ги добијам решенијата и ако треба колку време се добива тоа решение од кај нив? Патем она нема никаква документација само тврдение од нејзиниот адвокат дека куќата била купена на времето демек од старите (поточно од мене). А куќата си стоеше на државна сопственост бидејќи старите не извадиле имотен лист на времето затоа и си поднесов документација за на мое име.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Правна дефиниција за дупка во законот ? Што е дупка во закон ? Дефиниција ми треба
 
Член од
16 август 2018
Мислења
385
Поени од реакции
510
Ако се поклонуваат две недвижности во различни катастарски општини можеше да оди преку еден договор за дар, така?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Ако се поклонуваат две недвижности во различни катастарски општини можеше да оди преку еден договор за дар, така?
Само ако еден ист нотар е надлежен за двете катастерски општини.
 
G

Gjoksi

Гостин
Само ако еден ист нотар е надлежен за двете катастерски општини.
Неточно.
Член 26 став (8) од Законот за нотаријатот: „За потврдување на исправи за правни работи врз основа на кои се врши пренос на право на сопственост, размена или засновање на заложно право на повеќе недвижности на подрачје на повеќе судови, надлежен е кој било нотар од подрачјето на тие судови.“
Значи, се гледа дали недвижностите се на подрачје на ЕДЕН ИЛИ ПОВЕЌЕ СУДОВИ, а не дали се на подрачјето на 1 или повеќе различни катастарски општини. Можно е и двете парцели, иако се на различни Катастарски општини (КО), да се наоѓаат на подрачјето на еден Суд.
На пр. КО Сопот (тоа е село до Кавадарци) и КО Кавадарци се 2 различни Катастарски општини, меѓутоа и село Сопот и град Кавадарци се под надлежност на Основен Суд Кавадарци, па можеш да си избереш некој од нотарите именувани за подрачјето на Основен Суд Кавадарци, т.е. во град Кавадарци.
Значи, 2те парцели да се наоѓаат и на подрачјето на 2 различни Суда, ти си бираш кај кој Нотар ќе го завериш договорот и за нив ти треба ЕДЕН договор.
 
Последно уредено:
Член од
16 август 2018
Мислења
385
Поени од реакции
510
Неточно.
Член 26 став (8) од Законот за нотаријатот: „За потврдување на исправи за правни работи врз основа на кои се врши пренос на право на сопственост, размена или засновање на заложно право на повеќе недвижности на подрачје на повеќе судови, надлежен е кој било нотар од подрачјето на тие судови.“
Значи, се гледа дали недвижностите се на подрачје на ЕДЕН ИЛИ ПОВЕЌЕ СУДОВИ, а не дали се на подрачјето на 1 или повеќе различни катастарски општини. Можно е и двете парцели, иако се на различни Катастарски општини (КО), да се наоѓаат на подрачјето на еден Суд.
На пр. КО Сопот (тоа е село до Кавадарци) и КО Кавадарци се 2 различни Катастарски општини, меѓутоа и село Сопот и град Кавадарци се под надлежност на Основен Суд Кавадарци, па можеш да си избереш некој од нотарите именувани за подрачјето на Основен Суд Кавадарци, т.е. во град Кавадарци.
Значи, 2те парцели да се наоѓаат и на подрачјето на 2 различни Суда, ти си бираш кај кој Нотар ќе го завериш договорот и за нив ти треба ЕДЕН договор.
Сакаш да кажеш на пример се поклонува една куќа во Охрид и стан на пример во Скопје, и за тие можеш да ги ставиш на еден договор за дар кај адвокат, и после на нотар во Охрид или Скопје?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom