Правна помош и совети

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Не го дупчи чоекот :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Не го дупчам, навистина ме интересира што било како било како се одвивало.
Тоа што овој глуми којзнае каква жртва и сака да ги тужи, е за дупчење.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.817
Здраво. Може ли некој да ме упати каде да се обратам која постапка и слично за да ги тужам тутунска за претрпен стрес и животна опасност затоа што бев жртва за време на грабежот вчера во населба хром?
Kaко беше жртва, тебе ли непосредно те ограбија? :eek:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Здраво. Може ли некој да ме упати каде да се обратам која постапка и слично за да ги тужам тутунска за претрпен стрес и животна опасност затоа што бев жртва за време на грабежот вчера во населба хром?
Во Закон за облигациони односи постои надомест за нематеријална штета меѓу кои е и претрпен страв, душевна болка и слично. За критериумите и доказите (должина и интензитет, доказ од вешти лица...) ќе треба да се консултираш со адвокат пошто како што читам постојат разни ситуации (времетраење, последици во животот, докажување со вешти лица итн итн).
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Kaко беше жртва, тебе ли непосредно те ограбија? :eek:
Не не но кога влезе со пушка тој не легна на земја. Среќа што немаше жртви тоа само можам да кажам но сакам да ги тужам за претрпен стрес и бевме сите во животна опасност. Од кај да знаеш секунда фали да земеше тука да пукаше. Ќе изгиневме недолжни луѓе сите. А немаше никакво обезбедување. Полиција дојде после 15 минути.
Автоматски споено мислење:

Не го дупчам, навистина ме интересира што било како било како се одвивало.
Тоа што овој глуми којзнае каква жртва и сака да ги тужи, е за дупчење.
Ти за мене ова збориш глумам жртва? Мрсул еден оди преживеј го тоа што јас го преживеав и сите други 20 души таму па јади гомна. Седнал на компјутер и ми мрчи тука Мрсул еден.
Автоматски споено мислење:

Во Закон за облигациони односи постои надомест за нематеријална штета меѓу кои е и претрпен страв, душевна болка и слично. За критериумите и доказите (должина и интензитет, доказ од вешти лица...) ќе треба да се консултираш со адвокат пошто како што читам постојат разни ситуации (времетраење, последици во животот, докажување со вешти лица итн итн).
Фала за информацијата многу.
 
Последно уредено:

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не не но кога влезе со пушка тој не легна на земја. Среќа што немаше жртви тоа само можам да кажам но сакам да ги тужам за претрпен стрес и бевме сите во животна опасност. Од кај да знаеш секунда фали да земеше тука да пукаше. Ќе изгиневме недолжни луѓе сите. А немаше никакво обезбедување. Полиција дојде после 15 минути.
Автоматски споено мислење:


Ти за мене ова збориш глумам жртва? Мрсул еден оди преживеј го тоа што јас го преживеав и сите други 20 души таму па јади гомна. Седнал на компјутер и ми мрчи тука Мрсул еден.
НЛБ не можеш да ги тужиш, ќе треба да ги тужиш разбојниците, а зошто они сега се непознати, фактички сеа за сеа не можеш да тужиш.
Консултирај се со адвокат, не знам дали можеш кога ќе те викнат во обвинителство да дадеш изјава како сведок, дали тогаш можеш да пријавиш оштетно побарување или понатаму во кривичната постапка.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
со пушка тој
Пфф само еден бил а вие 20 и ништо не напраивте?
GGWP.
Од кај да знаеш секунда фали да земеше тука да пукаше. Ќе изгиневме недолжни луѓе сите.
Дададада секако, обично кај нас кога се дешаваат грабеживе секогаш пука некој и има жртви xD
Ти за мене ова збориш глумам жртва? Мрсул еден оди преживеј го тоа што јас го преживеав и сите други 20 души таму па јади гомна. Седнал на компјутер и ми мрчи тука Мрсул еден.
Кутрото ти.
Патем, по која твоја логика тука НЛБ се криви?
А немаше никакво обезбедување.
Ова е чудно. Секогаш има обезбедување кај оваа експозитура, барем јас кога сум одел, а тоа е често пошо сум у близина.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
oh, you sweet summer child
Па реално треба почесто да има херои во вакви ситуации, може ќе им текне на разбојнициве да не вршат разбојништво.
Демек има пушка и готово веќе никој не смее ништо да се обиде да преземе.
Да, лесно е вака да пишувам и кажувам кога не сум искусил, знам како е сите се посрани во гаќи и пулс 150 но сепак... треба да има повеќе херои :)
Особено вака кога само еден е разбојникот, што сака нека има од оружје.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.566
Па реално треба почесто да има херои во вакви ситуации, може ќе им текне на разбојнициве да не вршат разбојништво.
Демек има пушка и готово веќе никој не смее ништо да се обиде да преземе.
Да, лесно е вака да пишувам и кажувам кога не сум искусил, знам како е сите се посрани во гаќи и пулс 150 но сепак... треба да има повеќе херои :)
Особено вака кога само еден е разбојникот, што сака нека има од оружје.
Не им го пери мозокот, некој навистина ќе се најде во оваа ситуација и со глупирање и глумење херој ќе заврши под земја.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.333
Поени од реакции
504
Пфф само еден бил а вие 20 и ништо не напраивте?
GGWP.

Дададада секако, обично кај нас кога се дешаваат грабеживе секогаш пука некој и има жртви xD

Кутрото ти.
Патем, по која твоја логика тука НЛБ се криви?

Ова е чудно. Секогаш има обезбедување кај оваа експозитура, барем јас кога сум одел, а тоа е често пошо сум у близина.
Значи по ова што го трескаш тука ми се потврдува дека ти си херојот во гаќи од дома што пишува и ми се прави саркастичен и паметен тука. Немој тие финти молим те знам кој тип на човек си. Ајде да ти одговорам полека на сите твои прашања.
Еден бил ние 20 и според тебе м? Што? Во тој момент ќе изиграва некој херој? Ќути, ти си од оние типови што прв како пичка ќе легнеше доле затоа шшшшш.
Друго среќа немаше пукање а може и да имаше. Лани во чаир во нлб имаше.
Друго, нлб се криви затоа што НЕМАШЕ ОБЕЗБЕДУВАЊЕ. Јас живеам тука до таа филијала и немаше обезбедување. Јас сигурно сум крив што тој влезе сред бел ден во 11 така со пушката а?
Јас се извинувам што можеби реагирам и грубо овде ама сум бесен и лут на целата оваа ситуација. На никому не му посакувам никогаш да доживее нешто такво. А ти фраеру во пижами од дома пред компјутер не ми реплицирај бидејќи стварно немам намера да губам време со тебе.
Автоматски споено мислење:

НЛБ не можеш да ги тужиш, ќе треба да ги тужиш разбојниците, а зошто они сега се непознати, фактички сеа за сеа не можеш да тужиш.
Консултирај се со адвокат, не знам дали можеш кога ќе те викнат во обвинителство да дадеш изјава како сведок, дали тогаш можеш да пријавиш оштетно побарување или понатаму во кривичната постапка.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Фала ти, ќе видам со адвокат што како. Не ми е за никаква добивка веруј едноставно сакам да бидат казнети нлб за нивната неспособност да си организираат обезбедување. Или нека не постојат како банка.
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Фала ти, ќе видам со адвокат што како. Не ми е за никаква добивка веруј едноставно сакам да бидат казнети нлб за нивната неспособност да си организираат обезбедување. Или нека не постојат како банка.
И да имаат обезбедување исто би било, шо мислиш некој шо зема 200-250 евра плата ќе застане да ја брани банката.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ќути, ти си од оние типови што прв како пичка ќе легнеше доле затоа шшшшш.
Ти кој по ред легна?
Лани во чаир во нлб имаше.
Колку беа погодени?
Јас сигурно сум крив што тој влезе сред бел ден во 11 така со пушката а?
Не, уживај, банката е крива :D
А ти фраеру во пижами
ти си херојот во гаќи
Реши се сега, во гаѓи сум или во пижами? Кога веќе пројавуваме интерес за аутфит, дали ти носеше гаќи и дали ги смени по случкава?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Здраво. Може ли некој да ме упати каде да се обратам која постапка и слично за да ги тужам тутунска за претрпен стрес и животна опасност затоа што бев жртва за време на грабежот вчера во населба хром?
За стрес веројатно стварно си претрпел стрес, но еве јас да те прашам што е крива во овој случај банката?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.515
Поени од реакции
34.566
Од каде се вади потврда за казнена евиденција и потврда за кривична евиденција, и која е разликата?

Дали мора во градот каде што сум роден и каде што ми е личната карта или може и во друг град? И дали мора лично или може друг да го извади место мене?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Од каде се вади потврда за казнена евиденција и потврда за кривична евиденција, и која е разликата?

Дали мора во градот каде што сум роден и каде што ми е личната карта или може и во друг град? И дали мора лично или може друг да го извади место мене?
Првата потврда ја вадите од Централен регистар, а втората од судот.
Можете да ги извадите двете потврди лично или преку адвокат.
Потврдите ги вадите од одделението на Централен регистар, и судот според вашето запишано живеалиште во лична карта, на пример ако според лична карта живеете во Куманово, тогаш во одделението на Централен регистар во Куманово, и во Основен суд Куманово може да ги извадите потврдите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom