Правна помош и совети

Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Osiguritelnata kompanija bez poveduvanje na spor samo so podnesuvanje na dokumenti i prijava za nesrekata, obicno isplaka steti (ima slucai koga vo prv stepen mozat da odbijat - sto se nadevam nema da vi se sluci- togas imate pravo na prigovor do nivnata vtorostepena komisija, i posle toa ke mozete da gi tuzite, no otkako bi dobile resenie po stetata.Do osiguritelnata kompanija treba da podnesete dokaz deka ste vraboteni vo firmata zaedno so medicinskata dokimentacija za povredata.a za firmata..ke treba da ja tuzite za nadomest..vi sleduva nadomest na steta od osiguritelnata kompanija i od rabotodavecot, drugi sredstva ne vi sleduvaat..a definitivno vi e potreben advokat za da podetalno ve posovetuva i vodi niz procesot...
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Osiguritelnata kompanija bez poveduvanje na spor samo so podnesuvanje na dokumenti i prijava za nesrekata, obicno isplaka steti (ima slucai koga vo prv stepen mozat da odbijat - sto se nadevam nema da vi se sluci- togas imate pravo na prigovor do nivnata vtorostepena komisija, i posle toa ke mozete da gi tuzite, no otkako bi dobile resenie po stetata.Do osiguritelnata kompanija treba da podnesete dokaz deka ste vraboteni vo firmata zaedno so medicinskata dokimentacija za povredata.a za firmata..ke treba da ja tuzite za nadomest..vi sleduva nadomest na steta od osiguritelnata kompanija i od rabotodavecot, drugi sredstva ne vi sleduvaat..a definitivno vi e potreben advokat za da podetalno ve posovetuva i vodi niz procesot...
Благодарност за советите!!!! Ќе се постапи баш вака, со консултација на адвокат но секој совет значи, особено вака кога некој ја знае процедурата. Благодарам уште еднаш!

Доколку некој друг имал слични искуства Ве молам споделете... (чисто информативно, колку да не ескивираат од осигурителната или од фирмата)...
 

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
385
Поени од реакции
403
Сакам да прашам во врска со надлежностите на обичната полиција за легитимирањето и претресот на ептен јавно место после полноќ.
Вакви ситуации веќе неколку пати ми се случуваат,без претходно сомневање да ме запре обична полиција на обична контрола низ градот и да ме легитимира и претресува иако тоа место е ептен јавно и на него веќе минат или минеле во моментот и други луѓи.
Стриктно ме интересираат две работи:
- Дали во овој случај смеат да те легитимираат
-И дали смеат да те претресуваат.

Го имам прочитано законот за легитимирање и не ми е некако јасно дефиниран.
Мислам стриктно за вакви ситуации.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Жртва сум на една фишинг страница.
Оштетен сум во износ од 120 УСД, директно од моја Кредитна картичка со мој налог и одобрение за префрлање на тој износ.
Дали има некоја правна регулатива со која може да ме обештети банката од каде што ја имам картицата.?
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
ме интересира дали има некој што префрлал имот од починат татко а не е навреме префрлено се (сиот имот останал на негово име )како што иде процедурата и колку кошта се тоа
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
ме интересира дали има некој што префрлал имот од починат татко а не е навреме префрлено се (сиот имот останал на негово име )како што иде процедурата и колку кошта се тоа
Одамна беше али отприлика околу 200-250 евра платив.

На шалтер каде што издаваат извод од матична книга на умрените се поднесува барање за оставинска постапка, а тие барањето го доставуваат до судот, а судот по автоматизам го распределува предметот кај надлежен нотар.
Нотарот ќе ве извести сите од фамилијата и ќе отидете во неговата канцеларија и ќе направи решение. Мислам дека треба извод на венчани ако имаш мајка, лични карти, извод на родените од цела фамилија. Имотни листови, сметка во банка ако има, сообраќајна дозвола се што има на тоа име.
За сигурно ќе си прашаш може нешто е сменето.
После со тоа решение (побарај да ти го направи во повеќе примероци) одиш кај шалтерот за даноци и таму се плаќа целиот данок што е на тоа име.
Гледај да завршиш се до крај на година зошто ќе ти направат решение за данок на тоа име, па ќе мора да го платиш однапред и тој за 2018 година.
После со решението и документот за платен данок ќе одиш да ти направат промена во катастар.


Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

BloodyJesus

патенирана чепкалка
Член од
15 февруари 2012
Мислења
1.205
Поени од реакции
1.238
Здраво сакам да прашам неколку прашања.

1. Една фирма ќе оди под стечај кај шо сум вработен, дали да тужам пред да влези во стечај или да чекам по стечајна постапка да бидам исплатен.

2. Дали некои предмети како на пример кафемат столици ќе бидат побарани од стечајниот управител или не?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.709
Поени од реакции
6.839
Здраво сакам да прашам неколку прашања.

1. Една фирма ќе оди под стечај кај шо сум вработен, дали да тужам пред да влези во стечај или да чекам по стечајна постапка да бидам исплатен.

2. Дали некои предмети како на пример кафемат столици ќе бидат побарани од стечајниот управител или не?


Sent from my iPhone using Tapatalk
1. Џабе ќе тужиш
2. Доколку за тие предмети постои евиденција, стечајниот управител е должен да му поднесе пријава на тој што ќе ги присвои
 
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Одамна беше али отприлика околу 200-250 евра платив.

На шалтер каде што издаваат извод од матична книга на умрените се поднесува барање за оставинска постапка, а тие барањето го доставуваат до судот, а судот по автоматизам го распределува предметот кај надлежен нотар.
Нотарот ќе ве извести сите од фамилијата и ќе отидете во неговата канцеларија и ќе направи решение. Мислам дека треба извод на венчани ако имаш мајка, лични карти, извод на родените од цела фамилија. Имотни листови, сметка во банка ако има, сообраќајна дозвола се што има на тоа име.
За сигурно ќе си прашаш може нешто е сменето.
После со тоа решение (побарај да ти го направи во повеќе примероци) одиш кај шалтерот за даноци и таму се плаќа целиот данок што е на тоа име.
Гледај да завршиш се до крај на година зошто ќе ти направат решение за данок на тоа име, па ќе мора да го платиш однапред и тој за 2018 година.
После со решението и документот за платен данок ќе одиш да ти направат промена во катастар.


Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
ме интересира дали има некој што префрлал имот од починат татко а не е навреме префрлено се (сиот имот останал на негово име )како што иде процедурата и колку кошта се тоа
Потребно ви е адвокат да ви подгптво предлог за поведување на оставинска постапка па да го поднесе предлогот во суд кадецќе се распредели на надлежен нотар кој ќе ве викне на рочиште за расправање на оставината ќе се пријави сиот имот што го имал татко ви и истиот ќе се распредели...на рочиштето повторно нужен ви е адвокат[DOUBLEPOST=1510447465][/DOUBLEPOST]Т
1. Џабе ќе тужиш
2. Доколку за тие предмети постои евиденција, стечајниот управител е должен да му поднесе пријава на тој што ќе ги присвои
Тужете за да подоцна во стечајната постапка имате повеќе шанси за наплата
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Потребно ви е адвокат да ви подгптво предлог за поведување на оставинска постапка па да го поднесе предлогот во суд кадецќе се распредели на надлежен нотар кој ќе ве викне на рочиште за расправање на оставината ќе се пријави сиот имот што го имал татко ви и истиот ќе се распредели...на рочиштето повторно нужен ви е адвокат
Порано не требаше адвокат ова нешто ново е, лично си поднесуваш барање и се идеше само со нотар. Ова плус пари за адвокатот или тие 150е колку што е тарифата ќе ги делат нотарот и адвокатот?

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.709
Поени од реакции
6.839
Тужете за да подоцна во стечајната постапка имате повеќе шанси за наплата
Ајде да бидеме практични. Претпоставувам дека BloodyJesus работи во приватна фирма. Не верувам дека има повеќе од 10-15 неисплатени плати. Секако се јавува како доверител во стечајната постапка. Му предлагаш да се изложи на нови големи трошоци и да ги добие парите на хартија? Од фирмата ништо нема да остане кога стечајниот управител ќе ја распродаде и ќе ги плати обврските спрема државата и ќе наплати за своето ангажирање
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Порано не требаше адвокат ова нешто ново е, лично си поднесуваш барање и се идеше само со нотар. Ова плус пари за адвокатот или тие 150е колку што е тарифата ќе ги делат нотарот и адвокатот?

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Сега нотарската награда се дели со адвокатот, така да ново е присуството на адвокат, но ти не си изложен на екстра трошкови.
 
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Ајде да бидеме практични. Претпоставувам дека BloodyJesus работи во приватна фирма. Не верувам дека има повеќе од 10-15 неисплатени плати. Секако се јавува како доверител во стечајната постапка. Му предлагаш да се изложи на нови големи трошоци и да ги добие парите на хартија? Од фирмата ништо нема да остане кога стечајниот управител ќе ја распродаде и ќе ги плати обврските спрема државата и ќе наплати за своето ангажирање
A kako toa prejudicirate kolku imot ima firmata, mozno e da ia dovolnmo za site da se podmirat, mozno e da nema ni za trosoci pa kamoli za doveriteli...[DOUBLEPOST=1510489979][/DOUBLEPOST]
Порано не требаше адвокат ова нешто ново е, лично си поднесуваш барање и се идеше само со нотар. Ова плус пари за адвокатот или тие 150е колку што е тарифата ќе ги делат нотарот и адвокатот?

Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
Notarskite trosoci gi delat advokatot so notarot megutoa, za podgotovka na predlog i za reguliranje i organizacija na elata postapka advokatot ke vi naplati za uslugata...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
Тужете за да подоцна во стечајната постапка имате повеќе шанси за наплата
вреди да тужиш пред стечај ако има имот било каков тужениот да се стави хипотека, инаку пак ништо ... но и хипотеката не вреди ако си имаш работа со државата
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.709
Поени од реакции
6.839
A kako toa prejudicirate kolku imot ima firmata, mozno e da ia dovolnmo za site da se podmirat, mozno e da nema ni za trosoci pa kamoli za doveriteli...
Токму тоа го велам. Ако од фирмата не останало ништо, единствено ќе се офајдат Стечајниот управител и адвокатот, во случајот. Еве Вие, што мислите, колку неисплатени плати има таа фирм? 120, 200?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom