Правна помош и совети

Член од
11 јуни 2016
Мислења
21
Поени од реакции
1
Zdravo vraboten vo taksi zdruzenie ima 52godini dali treba da placa pridonesi firmata za nego
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
znaci pominuvam pokraj policiska patrola koja ima stopirano treto vozilo i proagjam bez da bidam sopren prodolzuvam da vozam i zapiram na benziska pumpa ja ostavam kolata pijam pola l konjak i vleguvam vnatre kupuvam cigari i kafe vo megyuvreme pristignuvat policiskata kola vleguva sluzbenikot vo marketot i vednas bara od mene da me alhotestira jas odbivam da go storam istoto i mu vikam deka jas sum von sobrakjaj i kolata e parkirana poveke od 5-10 minuti i sakam da povikam prijatel koj ke me zanesi doma ,imam fiskalna smetka od benziskata vo 2 45 min a nalogot go pisuvaat vo 2 50 min koj mi se sansite da dobijam na sud razmisluvam bidejki otidoja 65 kazneni vo kniskata i najverovatno godina dena zabrana
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
znaci pominuvam pokraj policiska patrola koja ima stopirano treto vozilo i proagjam bez da bidam sopren prodolzuvam da vozam i zapiram na benziska pumpa ja ostavam kolata pijam pola l konjak i vleguvam vnatre kupuvam cigari i kafe vo megyuvreme pristignuvat policiskata kola vleguva sluzbenikot vo marketot i vednas bara od mene da me alhotestira jas odbivam da go storam istoto i mu vikam deka jas sum von sobrakjaj i kolata e parkirana poveke od 5-10 minuti i sakam da povikam prijatel koj ke me zanesi doma ,imam fiskalna smetka od benziskata vo 2 45 min a nalogot go pisuvaat vo 2 50 min koj mi se sansite da dobijam na sud razmisluvam bidejki otidoja 65 kazneni vo kniskata i najverovatno godina dena zabrana
Na 99% od pumpite imas kameri. Taka da ako si vo pravo komotno pobaraj snimka i kje nema legitimno pravo nivniot alkotest. Iako mislam deka isto taka nemaat pravo ako ne si sopren vo vozilo da te kaznat, sem ako ne si zastanal ama i togas imaat pravo da te uapsat.
 
Т

Триптико

Гостин
znaci pominuvam pokraj policiska patrola koja ima stopirano treto vozilo i proagjam bez da bidam sopren prodolzuvam da vozam i zapiram na benziska pumpa ja ostavam kolata pijam pola l konjak i vleguvam vnatre kupuvam cigari i kafe vo megyuvreme pristignuvat policiskata kola vleguva sluzbenikot vo marketot i vednas bara od mene da me alhotestira jas odbivam da go storam istoto i mu vikam deka jas sum von sobrakjaj i kolata e parkirana poveke od 5-10 minuti i sakam da povikam prijatel koj ke me zanesi doma ,imam fiskalna smetka od benziskata vo 2 45 min a nalogot go pisuvaat vo 2 50 min koj mi se sansite da dobijam na sud razmisluvam bidejki otidoja 65 kazneni vo kniskata i najverovatno godina dena zabrana
Со камера од бензинска ќе докажеш кога си застанал. А тие шупци да научат дека возач на паркирано возило не се проверува дали пиел. Ако не, цело Ск е паркирано по тротоари, па докажувај кога си застанал, ако немаш попаметна работа.
 

king-makedon

THE KING
Член од
5 декември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
262
Во кој рок Државната комисија за одлучување во управна постапка и постапка од работен однос во втор степен е должна да донесе Решение по повод Жалба заради одбиено барање за приватизација на градежно земјиште?
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
Здраво,
Дали некој може да ми каже каде се пријавува лице кое има проблем со алкохолот, како оди постапката за докажување на тоа и како понатаму се постапува?
Ве молам може ли и да ми кажете кои се симптомите за проблем со алкохолот. Се сомневам дека брат ми го има истиот и пред некој ден имавме некоја караница по дома и при тоа кај него во тие моменти на усните забележав крв и мислам дека утредента и забите му беа потемнети. Дали тоа можеби би била некаква асоцијација на проблем со алкохол?

Поздрав
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.005
Поени од реакции
1.799
Во кој рок Државната комисија за одлучување во управна постапка и постапка од работен однос во втор степен е должна да донесе Решение по повод Жалба заради одбиено барање за приватизација на градежно земјиште?
http://www.pravo.org.mk/documentDetail.php?id=5958

Член 8

Став 6 - Државната комисија одлучува во рок од два месеца од денот на предавањето на жалбата, ако со посебен пропис не е определен пократок рок.

Став 8 - Доколку Државната комисија не донесе решение во рокот од ставот (6) на овој член, подносителот на жалбата може да го извести државниот управен инспекторат во рок од пет работни дена.
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Здраво,
Дали некој може да ми каже каде се пријавува лице кое има проблем со алкохолот, како оди постапката за докажување на тоа и како понатаму се постапува?
Ве молам може ли и да ми кажете кои се симптомите за проблем со алкохолот. Се сомневам дека брат ми го има истиот и пред некој ден имавме некоја караница по дома и при тоа кај него во тие моменти на усните забележав крв и мислам дека утредента и забите му беа потемнети. Дали тоа можеби би била некаква асоцијација на проблем со алкохол?

Поздрав
Единствен начин присилно едно лице да биде одведено на лечење е да сторило кривично дело додека е алкохолизирано и ако се утврди дека тоа лице има проблем со алкохол па да се испрати на лечење со судска пресуда. Во спротивно може да се информирате во психијатриска установа да ви објаснат подетално кои се симптомите и која е постапката која те интересира.
 

king-makedon

THE KING
Член од
5 декември 2008
Мислења
503
Поени од реакции
262
Дечки вообичаено кои суми се досудуваат кога тужиш осигурителна компанија за надоместок за телесна повреда,тешка телесна повреда?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom