Правна помош и совети

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Полициска работа е тоа, поднеси пријава до полиција, напомени дека има видео снимка и од обвинителство официјално ке ја побараат од банката и ке преземат дејствија.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Здраво, имам едно прашање ако може некој да ми помогне.

Имав сообраќајка пред неколку дена со мојот автомобил.

Пријавено е одма во полиција ,дојде полиција на лице место така што ни понудија дали сакаме да направиме европски записник или сакаме полицијата да направи записник.
Полицијата ни препорача да направиме европски записник.

Направен е европски записник и во записникот е запишано како возилото на полна линија врти лево ,ми го пресекува патот и удира во предната страна од моето визило.Во европскиот записник запишано е со негов ракопис како ме удрил со возилото дека е виновен и подпишан.

Европскиот записник е предаден во осигурителна компанија ,на лице место дојдоа вработени од осигурителната и направија слики од оштетувањата на двете возила.
После неколку дена јас контактирав со лице одговорно за штети од осигурителната компанија и ме извести дека оштетувањата на возилата се големи така што не може да ми ја исплатат штетата на колата.Штетата на возилото било околу 2000/3000 евра.

Не можеле да ја исплатат штетата затоа што биле активирани предните воздушни перничиња и бил оштетен ладнакот на мојата кола и поради тоа заклучиле дека колата е непокретна така што европскиот записник не покривал штета ако колата е непокретна.

Јас му одговорив дека колата е покретна така што можам да ја стартувам и возам иако ладнакот е оштетен ,но одговорното лице за штети ми одговори дека можам да ја возам кратко затоа што ке загрее нема да има доволно ладење.
После две недели осигурителната компанија требало да ме извести писмено.

Ке ве замолам да ми помогнете ,како да го решам овој спор со осигурителната компанија за да ми исплати оштета за колата и ја средам како што била пред сообраќајката?
 
Последно уредено:
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Здраво, имам едно прашање ако може некој да ми помогне.

Имав сообраќајка пред неколку дена со мојот автомобил.

Пријавено е одма во полиција ,дојде полиција на лице место така што ни понудија дали сакаме да направиме европски записник или сакаме полицијата да направи записник.
Полицијата ни препорача да направиме европски записник.

Направен е европски записник и во записникот е запишано како возилото на полна линија врти лево ,ми го пресекува патот и удира во предната страна од моето визило.Во европскиот записник запишано е со негов ракопис како ме удрил со возилото дека е виновен и подпишан.

Европскиот записник е предаден во осигурителна компанија ,на лице место дојдоа вработени од осигурителната и направија слики од оштетувањата на двете возила.
После неколку дена јас контактирав со лице одговорно за штети од осигурителната компанија и ме извести дека оштетувањата на возилата се големи така што не може да ми ја исплатат штетата на колата.Штетата на возилото било околу 2000/3000 евра.

Не можеле да ја исплатат штетата затоа што биле активирани предните воздушни перничиња и бил оштетен ладнакот на мојата кола и поради тоа заклучиле дека колата е непокретна така што европскиот записник не покривал штета ако колата е непокретна.

Јас му одговорив дека колата е покретна така што можам да ја стартувам и возам иако ладнакот е оштетен ,но одговорното лице за штети ми одговори дека можам да ја возам кратко затоа што ке загрее нема да има доволно ладење.
После две недели осигурителната компанија требало да ме извести писмено.

Ке ве замолам да ми помогнете ,како да го решам овој спор со осигурителната компанија за да ми исплати оштета за колата и ја средам како што била пред сообраќајката?
Tvoja krivica kako i na mrzlivite policajci. Evropskiot zapisnik e da se procita zatoa sto vo nego e objasneto za tie raboti. Sega iskreno nz sto da ti kazam zosto nz dali ima sansa da ja opravis rabotata.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Вака, имам куќа што е на местото веќе 20 години, сега поднесов документи за легализација и испадна дека со 1м влегувам во соседната парцела иако според поделбата што се знае меѓу нас и сопственикот градбата е во ред, но катастарот вели друго. Е сега ако пример дојде до расправија сега, ако тој проба да искористи нешто, кои права ги имам јас во тој случај? Се работи за селска средина.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Вака, имам куќа што е на местото веќе 20 години, сега поднесов документи за легализација и испадна дека со 1м влегувам во соседната парцела иако според поделбата што се знае меѓу нас и сопственикот градбата е во ред, но катастарот вели друго. Е сега ако пример дојде до расправија сега, ако тој проба да искористи нешто, кои права ги имам јас во тој случај? Се работи за селска средина.
Ne sum bas strucen ama imav nekoi muabeti okolu taa situacija. Taka doslo otkako go stavija premeruvanjeto so GPRS koordinati. Otidi do ovie sto premeruvaat i rasprasaj se. Ako ti si navlegol togas i tebe i taka dalje.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
[DOUBLEPOST=1463354646][/DOUBLEPOST]
Tvoja krivica kako i na mrzlivite policajci. Evropskiot zapisnik e da se procita zatoa sto vo nego e objasneto za tie raboti. Sega iskreno nz sto da ti kazam zosto nz dali ima sansa da ja opravis rabotata.
Evropskiot zapisnik go procitav i se e napraveno kako sto pisuva.
Vo evropskiot zapisnik nikade ne procitav za ako voziloto e pokretno ili nepokretno zosto ne pisuva za toa?
Koi vozila se smetaat za nepokretni pred soobrajkajkata ili posle sobrajkajkata i sto treba da im bide osteteno za da go procenat nepokretno voziloto ,kade go pisuva toa?
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
[DOUBLEPOST=1463354646][/DOUBLEPOST]

Evropskiot zapisnik go procitav i se e napraveno kako sto pisuva.
Vo evropskiot zapisnik nikade ne procitav za ako voziloto e pokretno ili nepokretno zosto ne pisuva za toa?
Koi vozila se smetaat za nepokretni pred soobrajkajkata ili posle sobrajkajkata i sto treba da im bide osteteno za da go procenat nepokretno voziloto ,kade go pisuva toa?
Samo tuzba za materijalna steta i gotovo.
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Ne sum bas strucen ama imav nekoi muabeti okolu taa situacija. Taka doslo otkako go stavija premeruvanjeto so GPRS koordinati. Otidi do ovie sto premeruvaat i rasprasaj se. Ako ti si navlegol togas i tebe i taka dalje.
да, измрдани се парцелите секаде, и од лево и од десно граничам со истиот човек, а после неговата парцела пак е моја парцела, фактички иде вака ПАТ НЕГОВА МОЈА НЕГОВА МОЈА .... но проблемот е што во елаборатот стои дека зафаќа и нивно место па треба да ми се потпишат за легализација, а тие немаат направено поделба уште од дедото на внуците кои се моја генерација, па и брат му на дедото нивни, не можам струја да приклучам[DOUBLEPOST=1463412755][/DOUBLEPOST]
Ne sum bas strucen ama imav nekoi muabeti okolu taa situacija. Taka doslo otkako go stavija premeruvanjeto so GPRS koordinati. Otidi do ovie sto premeruvaat i rasprasaj se. Ako ti si navlegol togas i tebe i taka dalje.
да, измрдани се парцелите секаде, и од лево и од десно граничам со истиот човек, а после неговата парцела пак е моја парцела, фактички иде вака ПАТ НЕГОВА МОЈА НЕГОВА МОЈА .... но проблемот е што во елаборатот стои дека зафаќа и нивно место па треба да ми се потпишат за легализација, а тие немаат направено поделба уште од дедото на внуците кои се моја генерација, па и брат му на дедото нивни, не можам струја да приклучам
 
Член од
18 мај 2016
Мислења
9
Поени од реакции
1
ако може правна помош од некој што се соочил со сличен проблем.
имам имот-куќа, која е на 4 сопственици од кои тројца сме согласни да ја продадеме, додека едниот е против и е жител на австралија. мои пријатели по упатени, ми велат споро ќе тече постапката поради странецот.
ќе ве замолам за совет и кои се правните дејствија што би требале да ги превземеме за надминување на проблемот
п.с. земјата под куќа е на истите сопственици,плус комшијата е влезен со 1/5, односно иста парцела делиме под куќа, но две посебни куќи
однапред благодарам
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
ако може правна помош од некој што се соочил со сличен проблем.
имам имот-куќа, која е на 4 сопственици од кои тројца сме согласни да ја продадеме, додека едниот е против и е жител на австралија. мои пријатели по упатени, ми велат споро ќе тече постапката поради странецот.
ќе ве замолам за совет и кои се правните дејствија што би требале да ги превземеме за надминување на проблемот
п.с. земјата под куќа е на истите сопственици,плус комшијата е влезен со 1/5, односно иста парцела делиме под куќа, но две посебни куќи
однапред благодарам
Па најдобро би било да му го откупат делот на тој што не се согласува и така после да се продаде.
 
Член од
18 мај 2016
Мислења
9
Поени од реакции
1
Па најдобро би било да му го откупат делот на тој што не се согласува и така после да се продаде.
problemot e sto ne saka pari, vodi nekoj inaet. inaku ima 1/8 sopstvenost i nekoj me sovetuvashe da odi na licitacija bidejki negoviot del ne moze fizicki da se odeli, no sporo ke odelo na sud bidejki e stranec[DOUBLEPOST=1463593340][/DOUBLEPOST]
Па најдобро би било да му го откупат делот на тој што не се согласува и така после да се продаде.
problemot e sto ne saka pari, vodi nekoj inaet. inaku ima 1/8 sopstvenost i nekoj me sovetuvashe da odi na licitacija bidejki negoviot del ne moze fizicki da se odeli, no sporo ke odelo na sud bidejki e stranec
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom