Правна помош и совети

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Poseduvame stan koj dosega bese izdavan pod naem. Sega stanarot se otseli i doznavme deka nasiot podrum nekoj od zgradata go obil, si stavil svoj katanec i si go napolnil so svoi predmeti. Kako mozeme da go isfrlime od nasiot podrum? Se razbira deka ke se obideme so uctivo baranje da go napusti i isprazni. No, vo slucaj da ne gostori toa, koj e nacinot da go napusti?
 
Т

Триптико

Гостин
Poseduvame stan koj dosega bese izdavan pod naem. Sega stanarot se otseli i doznavme deka nasiot podrum nekoj od zgradata go obil, si stavil svoj katanec i si go napolnil so svoi predmeti. Kako mozeme da go isfrlime od nasiot podrum? Se razbira deka ke se obideme so uctivo baranje da go napusti i isprazni. No, vo slucaj da ne gostori toa, koj e nacinot da go napusti?
Ќе си викнеш чичко полицаец и тој ќе ја заврши работата. После, слободно тужи.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Poseduvame stan koj dosega bese izdavan pod naem. Sega stanarot se otseli i doznavme deka nasiot podrum nekoj od zgradata go obil, si stavil svoj katanec i si go napolnil so svoi predmeti. Kako mozeme da go isfrlime od nasiot podrum? Se razbira deka ke se obideme so uctivo baranje da go napusti i isprazni. No, vo slucaj da ne gostori toa, koj e nacinot da go napusti?
Pravno ne pravno, ako imas imoten list ti nemas sto da se zamaras. Toa ti e isto kako nekoj da ti vlegol doma ili da ti ja zemal kolata i ti se prasuvas sto da pravis. Kje si napravis totalno isto sto i toj komsija. Duri i stvarite sto gi stavile vnatre se tvoi po praviloE sega najubavo e da pises edno izvestuvanje i da go zakacis da moze toj komsija da go vidi i da si rascisti rabotite. Daj mu 7 dena i zavrsena rabota. Posle toa krsi i brkaj si rabotata. Mozes samo ako sakas da mu gi izneses rabotite kolku da ne si imas nikakvi problemi posle.
 
Член од
16 јули 2014
Мислења
842
Поени од реакции
573
Poseduvame stan koj dosega bese izdavan pod naem. Sega stanarot se otseli i doznavme deka nasiot podrum nekoj od zgradata go obil, si stavil svoj katanec i si go napolnil so svoi predmeti. Kako mozeme da go isfrlime od nasiot podrum? Se razbira deka ke se obideme so uctivo baranje da go napusti i isprazni. No, vo slucaj da ne gostori toa, koj e nacinot da go napusti?
Pravno ne pravno, ako imas imoten list ti nemas sto da se zamaras. Toa ti e isto kako nekoj da ti vlegol doma ili da ti ja zemal kolata i ti se prasuvas sto da pravis. Kje si napravis totalno isto sto i toj komsija. Duri i stvarite sto gi stavile vnatre se tvoi po praviloE sega najubavo e da pises edno izvestuvanje i da go zakacis da moze toj komsija da go vidi i da si rascisti rabotite. Daj mu 7 dena i zavrsena rabota. Posle toa krsi i brkaj si rabotata. Mozes samo ako sakas da mu gi izneses rabotite kolku da ne si imas nikakvi problemi posle.
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Ќе си викнеш чичко полицаец и тој ќе ја заврши работата. После, слободно тужи.
Blagodaram.[DOUBLEPOST=1461908006][/DOUBLEPOST]
Ќе си викнеш чичко полицаец и тој ќе ја заврши работата. После, слободно тужи.
Blagodaram.
Pravno ne pravno, ako imas imoten list ti nemas sto da se zamaras. Toa ti e isto kako nekoj da ti vlegol doma ili da ti ja zemal kolata i ti se prasuvas sto da pravis. Kje si napravis totalno isto sto i toj komsija. Duri i stvarite sto gi stavile vnatre se tvoi po praviloE sega najubavo e da pises edno izvestuvanje i da go zakacis da moze toj komsija da go vidi i da si rascisti rabotite. Daj mu 7 dena i zavrsena rabota. Posle toa krsi i brkaj si rabotata. Mozes samo ako sakas da mu gi izneses rabotite kolku da ne si imas nikakvi problemi posle.
Blagodaram za odgovorot. Sekako deka imam imoten list vo koj e evidentiran i podrumot. Duri, bidejki go uplativ stanot pomegu prvite, si go izbrav podrumot.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Ќе си викнеш чичко полицаец и тој ќе ја заврши работата. .
Kje si napravis totalno isto sto i toj komsija. Duri i stvarite sto gi stavile vnatre se tvoi po pravilo.
Абе ти можеш и двајца другари да викнеш и да ја завршите работата. Ама не е правно. Чичко полицаец никад нема да се вмеша во докажување на правно-имотни односи. Без налог од суд мислам дека во ваков случај полиција не реагира.
 
Т

Триптико

Гостин
Абе ти можеш и двајца другари да викнеш и да ја завршите работата. Ама не е правно. Чичко полицаец никад нема да се вмеша во докажување на правно-имотни односи. Без налог од суд мислам дека во ваков случај полиција не реагира.
Чичко полицаец ќе го легитимира, а сопственикот ќе му покаже имотен лист. Не верувам дека ќе го остави и понатаму да го "користи" подрумот.
Ако не реагира полиција на пријава за противправно вселување, тогаш ќе отидам јас кај некој дома, ќе сменам брава... Па нека ме тужи, инаку не си одам :D
Ако одиме на екстремна варијанта, обивање на врата (катанец) и просторот е повторно твој. Не се одговара за обивање во сопствен стан, куќа :)
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
381
Поени од реакции
653
Poseduvame stan koj dosega bese izdavan pod naem. Sega stanarot se otseli i doznavme deka nasiot podrum nekoj od zgradata go obil, si stavil svoj katanec i si go napolnil so svoi predmeti. Kako mozeme da go isfrlime od nasiot podrum? Se razbira deka ke se obideme so uctivo baranje da go napusti i isprazni. No, vo slucaj da ne gostori toa, koj e nacinot da go napusti?
Сменете брава :icon_mrgr:
Озбилно, пријави во полиција, постои кривично дело незаконито вселување.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Чичко полицаец ќе го легитимира, а сопственикот ќе му покаже имотен лист. Не верувам дека ќе го остави и понатаму да го "користи" подрумот.
Ако не реагира полиција на пријава за противправно вселување, тогаш ќе отидам јас кај некој дома, ќе сменам брава... Па нека ме тужи, инаку не си одам :D
Ако одиме на екстремна варијанта, обивање на врата (катанец) и просторот е повторно твој. Не се одговара за обивање во сопствен стан, куќа :)
Jas ne bi se oslonil na pravnite moznosti, znaejki kako funkcionira sistemot. Izvestuvanje da iseli vo rok od 3 dena, potoa otvaram i im davam na argatite da gi odnesat site predmeti. Toj posle neka dokazuva sto cuval vo tugj prostor. Samo edno ne sfativ: dali do sega e razgovarano so komsijata? Mozebi e razbran i nema potreba od ovakvi scenarija

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 
Т

Триптико

Гостин
Jas ne bi se oslonil na pravnite moznosti, znaejki kako funkcionira sistemot. Izvestuvanje da iseli vo rok od 3 dena, potoa otvaram i im davam na argatite da gi odnesat site predmeti. Toj posle neka dokazuva sto cuval vo tugj prostor. Samo edno ne sfativ: dali do sega e razgovarano so komsijata? Mozebi e razbran i nema potreba od ovakvi scenarija

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
Најверојатно не е разговарано. Мене не ми е јасно како воопшто ги прават овие работи. Комшијата не го користи неговиот подрум, па ајде јас ќе го користам. Да не остане неискористен простор. И тоа, без прашување! Што луѓе се тоа? Правен систем? Една права шипка во глава, ете му право.
 

VMP

VMP
Член од
8 октомври 2010
Мислења
104
Поени од реакции
14
Сменете брава :icon_mrgr:
Озбилно, пријави во полиција, постои кривично дело незаконито вселување.
Најверојатно не е разговарано. Мене не ми е јасно како воопшто ги прават овие работи. Комшијата не го користи неговиот подрум, па ајде јас ќе го користам. Да не остане неискористен простор. И тоа, без прашување! Што луѓе се тоа? Правен систем? Една права шипка во глава, ете му право.
Imav stanar koj ne me izvesti se dodeka ne mu rekov deka stanot naskoro ke mi bide potreben i toa nekade pred Nova Godina za da ima vreme da si najde stan, da se iseli mirno ... Pred odenje me izvesti deka nekoj si stavil brava i si namestil svoi raboti. Planiram da mu ostavam izvestuvanje na podrumot. Sekako i sekogas se obiduvam na miren nacin iako, spored postapkata, ne zasluzuva. Na site vi blagodaram sto me informiravte deka toa moze relativno lesno da se resi i se cuvstvuvam pospokojno.
 

peac+tapanar

музицар
Член од
22 јануари 2015
Мислења
71
Поени од реакции
18
Zdravo decki, mi treba vase mislenje pred da se obratam kaj advokat..
e vaka: denes na tatko mi mu stigna tuzba od svojot brat vo koja toj bara majkovnina. kukata e prepisana kako podarok na tatko mi, vo podarokot pisuva deka baba mi i dedo mi mu podaruvaat na tatko mi za da gi dogleda ( baba mi i dedo mi se pocinati) podareno e vo 1991god a vo 1986 tatko mi e vencan so majka mi. prasanjeto mi e dali go sledva nesto "cicko" mi? i dali majkami ima svoj del bidejki i taa gi dogleduvase, i tatko mi bese vo brak koga go dobi poklonot, no vo poklonot nikade ne e spomnata majka mi... sto mislite vie?

P.S. "cicko" mi imase tuzeno za tatkovnina posle 1 god otkako dedo mi pocina - ne go sledvase i padna na sud.
prasaj advokatsko lice koj ucel za toa
 
Член од
28 март 2009
Мислења
98
Поени од реакции
22
Имам прашање: Од банкомат ми е испразнета целата сметка, кога реагирав во банката ми викаат дека не е можно, и дека не ми се исплаќа да пријавувам во полиција. Јас сепак пријавив. Кои се моите права понатаму?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.702
Поени од реакции
6.755
Имам прашање: Од банкомат ми е испразнета целата сметка, кога реагирав во банката ми викаат дека не е можно, и дека не ми се исплаќа да пријавувам во полиција. Јас сепак пријавив. Кои се моите права понатаму?
Не си напишал колку пари се подигнати. Кој можел да ти ја земе картицата и да ти го знае пинот? Ќе испадне домашна кражба...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom