Правна помош и совети

Член од
30 ноември 2010
Мислења
120
Поени од реакции
66
Ти со тоа што си потпишал да биде жирант немаш право на тужба, ниту пак можеш да се ослободиш, банката најмалку па го може тоа.
Едино може да те ослободи носителот на кредитот, со тоа што ќе те ослободи тебе од жирант, под услов тој да си најде нов. Ти си потпишал за да бидеш жирант, а тоа е дозвола ако тој не плаќа ти да го плаќаш кредитот, заедно со вториот жирант.
Ne e bas tocno, bankata ako saka moze da ja povlece tuzbata vo delot kade sto se tovaris ti i da se nasoci samo nositelot na kreditot. E sega dali bankata ke go saka toa (sto iskreno ne veruvam, zatoa sto nejze ja interesira samo da si gi vrati parite sto gi dala, a koj ke gi plati toa ne gi interesira. Inace zakonski e mozno toa na samoto rociste da se proiznesat deka tuzbata vo delot kade sto ti se spomnuvas da ja povlecat.
--- надополнето: 14 февруари 2012 во 21:32 ---
Ти со тоа што си потпишал да биде жирант немаш право на тужба, ниту пак можеш да се ослободиш, банката најмалку па го може тоа.
Едино може да те ослободи носителот на кредитот, со тоа што ќе те ослободи тебе од жирант, под услов тој да си најде нов. Ти си потпишал за да бидеш жирант, а тоа е дозвола ако тој не плаќа ти да го плаќаш кредитот, заедно со вториот жирант.
Ne e bas tocno, bankata ako saka moze da ja povlece tuzbata vo delot kade sto se tovaris ti i da se nasoci samo nositelot na kreditot. E sega dali bankata ke go saka toa (sto iskreno ne veruvam, zatoa sto nejze ja interesira samo da si gi vrati parite sto gi dala, a koj ke gi plati toa ne gi interesira. Inace zakonski e mozno toa na samoto rociste da se proiznesat deka tuzbata vo delot kade sto ti se spomnuvas da ja povlecat.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
Ne e bas tocno, bankata ako saka moze da ja povlece tuzbata vo delot kade sto se tovaris ti i da se nasoci samo nositelot na kreditot. E sega dali bankata ke go saka toa (sto iskreno ne veruvam, zatoa sto nejze ja interesira samo da si gi vrati parite sto gi dala, a koj ke gi plati toa ne gi interesira. Inace zakonski e mozno toa na samoto rociste da se proiznesat deka tuzbata vo delot kade sto ti se spomnuvas da ja povlecat.
--- надополнето: 14 февруари 2012 во 21:32 ---

Ne e bas tocno, bankata ako saka moze da ja povlece tuzbata vo delot kade sto se tovaris ti i da se nasoci samo nositelot na kreditot. E sega dali bankata ke go saka toa (sto iskreno ne veruvam, zatoa sto nejze ja interesira samo da si gi vrati parite sto gi dala, a koj ke gi plati toa ne gi interesira. Inace zakonski e mozno toa na samoto rociste da se proiznesat deka tuzbata vo delot kade sto ti se spomnuvas da ja povlecat.
Тогаш која е целта на жирантите? Ако жирантот може да биде ослободен од банката тогаш зошто го бара како услов за давање на кредит на подносителот?
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Дали би можел да ги тужам T-Mobile по основа на лажно наведување на информации. Имено, овде пишува дека има наградна игра, и тоа цитирам „
Првите три фотографии со најмногу лајкови, ќе освојат по два мобилни телефони.
Наградната игра трае од 03.02.2012 до 14.02.2012.

Ги прашав на e-mail кои телефони ги даваат, и ми вика тетката дека ТОА НЕ БИЛО НАГРАДНА ИГРА. Се дупнав од мачење за лајкови збирање, пошо јасно си пишува на линкот дека Е наградна игра. М?
Почекај нека заврши официјално наградната игра,ако тогаш сеуште си на трето место тужи ги доколку не си го исполнат ветеното..
Нормално добро ти пишаа прво осигурај се дека навистина се работи за официјалната страна на Т-Мобиле.....
Како доказ употреби официјални податоци од ФБ за добиените лајкови,мора да ти ги дадат ако ги побараш...
Здраво.
Имам дадено позајмница на приватно лице.Позајмницата е дадена на легален начин парите се префрлени на прансакциона сметка но имам проблем неможам да си ги повратам парите назад.
Доколку го тужам дали би го добил спород на суд???
Дали имаш некој сведок,договор нешто,било каков доказ дека си му позајмил пари на тоа лице?
Префрлањето на пари од твојата сметка на негова не е доказ дека се работи за заем....
Од искуство ако немаш доказ не би те советувал да одиш на суд...подобро ОДИ НА СИЛА со мангупот шо ти должи пари....пари дадени на заем само така се земаат(најлесно)....:eek:
Едно прашање ако може некој да ми одговори.
Ме фатија со возило пијан. Имав мислам 1.55 кога ме измерија и ме казнија. Ми направија и записник и се по ред. Во рок од 8 дена си платив 150 евра во денарска противредност (300 евра беше казната а во рок од 8 дена си платив 150 евра). Сега гледам денес ми носат пресуда во која ме товарот дека сум виновен (тоа е ок), ми наложуваат да платам 200 евра иако јас веќе сум платил. Е сега проблемот е што јас парите сум ги платил на иста трансакциона сметка но на различна уплатна сметка. Дали со вирманот да одам во суд и да објаснам што како
Да одиш во прекршочно одделение и објасни за проблемот....
Здраво

Ми треба правна помош , не знам дали воопшто вреди да фрлам пари по адвокати
па да прашам за правно мислење.

Повикан сум на подготвително рочиште , тужен солидарно како жирант .

1. Дали доколку првотужениот ( носителот на кредитот ) го признае делото може тужбата против мене да биде повлечена ,
2. Доколку приложам докази дека иако примал редовно плата во банката која не тужи не сакал да го плаќа кредитот со што се стекнал со неосновано збогатување
3. Да се договорам на некој начин со банката бидејќи имам одредени контакти , адвокатот да ја повлече тужбата против мене ( дали ова е законско можно бидејќи тужбата е веќе поднесена , на пример да се произнесат дека тужбата против мене ја повлекуваат останува само кон првотужениот )

Дали било што од ова е правно издржано или ако има некоја друга можност ве молам предочете ми ја , или ми останува да си го платам долгот што на крај не би бега и да го тужам јас после него и колкава е веројатноста да добијам ?

Однапред благодарам за сите совети и предлози
Банката како прва опција ќе го тужи ностелот на кредитот,и кон него ќе биди насочено се во постапката...
Тој го има приоритетот како носител на пасивна легитимација(тужен)...
Доколку од неговиот имот нема услов да се наплати долгот,тогаш останатите солидарни должници преземаат дел од обврските.....
Значи се додека не се оконча постапката тешко дека тужителите би се откажале од тужбата против тебе или некој друг солидарен должник,ако има уште некој жирант?
(освен секако ако носителот на кредитот ја признае тужбата и го плати тоа шо се обврзал да си го плаќа)...
da prasam dali imam pravo na nuzen del od kukata na tatko mi koj e pocinat 5 godini ,a kukata ja poklonil na brat mi .blagodaram
Имаш право на нужен дел,тоа ти следува како наследник од прв ред....
 
Член од
18 јануари 2012
Мислења
34
Поени од реакции
18
Здраво

Ми треба правна помош , не знам дали воопшто вреди да фрлам пари по адвокати
па да прашам за правно мислење.

Повикан сум на подготвително рочиште , тужен солидарно како жирант .

1. Дали доколку првотужениот ( носителот на кредитот ) го признае делото може тужбата против мене да биде повлечена ,
2. Доколку приложам докази дека иако примал редовно плата во банката која не тужи не сакал да го плаќа кредитот со што се стекнал со неосновано збогатување
3. Да се договорам на некој начин со банката бидејќи имам одредени контакти , адвокатот да ја повлече тужбата против мене ( дали ова е законско можно бидејќи тужбата е веќе поднесена , на пример да се произнесат дека тужбата против мене ја повлекуваат останува само кон првотужениот )

Дали било што од ова е правно издржано или ако има некоја друга можност ве молам предочете ми ја , или ми останува да си го платам долгот што на крај не би бега и да го тужам јас после него и колкава е веројатноста да добијам ?

Однапред благодарам за сите совети и предлози
нема ниту една банка што ќе ја повлече тужбата во делот на жирантот, нив само ги интересира да си го наплатат долгот, памет за друг пат жирант никако и за никој, со самото тоа што си потпишал да бидеш жирант си прифатил да го платиш кредитот без разлика која е причината поради која носителот не го плаќа кредитот и да отидеш на рочиште судијата ќе ти каже дека не им е битно на нив зошто носителот на кредитот не плаќа, доволно си направил што си прифатил да бидеш жирант, така да некако договори се со тој што си му жирант да си плати и да се појави на суд, се додека го нема него ... ти ќе плаќаш.
А за да го тужиш ти него, затоа што си му го платил кредитот нема да имаш основ, сепак доброволно си прифатил да бидеш жирант.
 
G

Gray Foxx

Гостин
Дечки дали има некој информации во врска со такси службата. Дали полицаец смее да ти пише казна ако на забранетото место оставаш патник наспроти тврдењето на полицаецот дека колата била паркирана? Се отепав од барање на pravo.org.mk, нема ништо...
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
Дечки дали има некој информации во врска со такси службата. Дали полицаец смее да ти пише казна ако на забранетото место оставаш патник наспроти тврдењето на полицаецот дека колата била паркирана? Се отепав од барање на pravo.org.mk, нема ништо...
Да не било забрането и запирање и паркирање?
 
G

Gray Foxx

Гостин
Да не било забрането и запирање и паркирање?
За жал не знам дали било забрането и запирање. А од каде би можел да го знаеш тоа еве за конкретен дел од улицата?
Факт е дека човекот што запрал таму и оставил патник не запрал на правилното место обележано со такси маркација бидејќи други нелегални таксисти биле паркирани на тоа место. Верувам дека тоа е доволно жалба нели?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Прашање, имам започнато спор спрема мои комшии кои имаат оградено дел од мој имот и го користат. Но дознав дека адвокатот кој го ангажирав се нема појавено на 2-3 рочишта по ред.
Со оглед на тоа дека ја ги тужам нив, има шанси да го изгубам спорот зошто мојот претставник, адвокатот на присуствуал на рочиштата?

И може да ми се каже кои закони би требало да ги погледнам за ситуацијава?
Damko, jas imav isti slucaj komschijata bespravno mi ukral 12m2. Preku mojot advokat mu ponudiv da mu gi prodam tie 12m2,no toj nesakasche.Podnesov tuzba SUDOTnaznaci geometar koj kaza ne se 12m2 nego se 9m2 se soglasiv i na tie 9m2.Sosedot po dogovor kupil 410m2 a vo vladenie imat 455m2 schto znacit 45m2 a katastarot odreden od sudot kazuvat ne bile 12 nego 9m2 koj po dolzina od negovata kamena ograda koja e schiroka 40-50cm i dolga 16m zavzemenata moja zemja bile vo granivite na dozvolenoto i dobiv negativna presuda sporot go izgubiv. Vo tvojov slucaj navistina ti trebit dobar advokat i samo najvazno da go kupisch sudijata PRVDA AKO BARASCH NEMAT;NEMAT !!!
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Прашање, имам започнато спор спрема мои комшии кои имаат оградено дел од мој имот и го користат. Но дознав дека адвокатот кој го ангажирав се нема појавено на 2-3 рочишта по ред.
Со оглед на тоа дека ја ги тужам нив, има шанси да го изгубам спорот зошто мојот претставник, адвокатот на присуствуал на рочиштата?

И може да ми се каже кои закони би требало да ги погледнам за ситуацијава?
Ќе му го откажиш полномошното на адвокатот..
Во секое време имаш право да го сториш тоа....
Оди до приемно одделение во судот и со писмен поднесок откажи го полномошното на адвокатот....
Доколку не е прво рочиште,неприсуството на адвокатот на тужителот не значи повлекување на тужбата....
Како шо викаш ти,сигурно досега се одржале неколку рочишта..,...
Постапката ќе си течи,само можно е да има последици по твоја страна со оглед дека нема полномошник кој би се изјаснил за предложени докази,и за наредните дејствија на судот,па судот си продолжува со текот на постапката.....
Во твој интерес е во најкраток можен рок да се информираш лично за текот на процесот,и да го смениш адвокатот и да се спаси од постапката се шо е пропуштено да се превземи...
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Кога второстепениот орган според законот за општа управана постапка одлучува со полна јурисдикција?
Ми треба одговор на ова прашање што поскоро. :(
 

Ambasadorka.G

Poliglota
Член од
20 јуни 2009
Мислења
56
Поени од реакции
14
денес една блиска роднина ми кажа дека добила отказ од работа и не знае што да прави. таа беше на привремен одмор се додека не и се најде соодветно работно место зашто има артритис и денес и стигнало известување дека е отпуштена со 24 плати.
дали има некакво право да се жали или што да прави ? може ли некој совет . фала ви
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
денес една блиска роднина ми кажа дека добила отказ од работа и не знае што да прави. таа беше на привремен одмор се додека не и се најде соодветно работно место зашто има артритис и денес и стигнало известување дека е отпуштена со 24 плати.
дали има некакво право да се жали или што да прави ? може ли некој совет . фала ви
Нормално дека може да се жали, секако, во зависност од нејзиниот договор за работа, тоа што е напишано во него, во граѓанска постапка ќе се води парница. Долг процес по секако.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
денес една блиска роднина ми кажа дека добила отказ од работа и не знае што да прави. таа беше на привремен одмор се додека не и се најде соодветно работно место зашто има артритис и денес и стигнало известување дека е отпуштена со 24 плати.
дали има некакво право да се жали или што да прави ? може ли некој совет . фала ви
Со вака поставено прашање нема да добиеш конкретен и полезен одговор. треба да се види каков Догоовор за работување имала и решението за отказ. Вака само ќе нагаѓаме и дури и погрешни информации да ти дадеме.
--- надополнето: 19 февруари 2012 во 21:09 ---
Ако може некој да помогне​
Имено комшијата по тужбата против Р. Македонија, доби дека местото што е пред неговата куќа му припаѓа нему и не смееме да поминуваме.Сето тоа го постигна со неговиот лукав адвокат со подмитување.Тука одсекогаш поминувавме јас и моето семејство.Направи што направи со неговиот адвокат, подмитија, зеде обезбедување и изгради оградата до вратата од каде имавме пристап.Од тоа место врвевме одсекогаш.Кога ја градевме куката сакавме да направиме надворешни скали но не ни дозволија со образложение дека по новиот УП низ дворот ни поминува улица преку портата каде сега стои оградата.И без разлика што јас го истакнав тоа пред судот и што сме стекнале право на врвење,тој ја направи оградата.​
Не можејќи да се соочам со пресудата не престанавме да поминувавме од тоа место,што сега гласи дека е негово.Не тужи и за тоа до основен и доби.Од апелација ни стигна позитивно за нас, но повторно паднавме на основен.Освен тоа му ја оштетив жицата од малата ограда, и за тоа ме тужи и доби.Немав средства да ме застапува адвокат и тоа падна на моја штета.​
Од местото каде вревме,т.е. сега "неговиот" двор поминува другиот комшија кој само за летниот период од три месеци доаѓа тука.Неговиот единствен пристап е преку "дворот од комшијата" Пред судот го изнесовме и тоа дека нас не ни дозволува но другиот комшија може да поминува.Јас сега се прашувам,што ако во иднина јас ја купам таа куќа,тогаш значи и јас можам до поминувам низ "неговото место"​
Таа е моменталната состојба ако може некој да помогни на било каков начин, нека повели​
Прочитај го внимателно Закон за сопственост и други стварни права, поточно делот Службености, Со тужба можеш да бараш од судот да ти утврди право на службеност( слободно кажано дозвола да преминуваш преку имотот на комшијата), коешто судот ке го дозволи доколку со твоето користење на право на службеност не пречиш на правото на сопственост на комшијата. Уште повеќе ако сте го користеле тој премин повеќе од 20 години мислам дека беше, со одржувачка се стекнува тоа право. Како и да е, комшпијата не може да прави башибозук затоа што правото на сопственост не е апсолутно, тоа е ограничено на начин што не треба да ги спречува другите да го користат своето право на сопственост.
Консултирај адвокат, имаш полна основа да бараш утврдување на право на службеност ако тој премин е нужен или ептен поприфатлив за тебе.
Комшијата има адвокат местач, ти набави си адвокат што знае право. Ме интересира само во кој град ова се случува, односно кој Основен суд е надлежен.
--- надополнето: 19 февруари 2012 во 21:13 ---
колеги има ли некој на форумов што го спремал правосудниов испит да каже од каде ги набавил материјалите, некои рекоа дека ги има во либро во мавровка, па ако знае некои нека пише и колку пари се сите материјали и дали се целосни, дали ги има сите исзмени
материјалите ако можеш да ги најдеш онлајн на академика, пречистени текстови!!!
Либро и остало сето е ѓубре, на интернет пречистени текстови и сам ке принташ закон по закон. Не слушај гаталец слушај ме мене паталец сум. Полагав во декември, за било какво инфо слободно контактирај ме по ПП. Радо би го споделил моето искуство.
--- надополнето: 19 февруари 2012 во 21:18 ---
Здраво.
Имам дадено позајмница на приватно лице.Позајмницата е дадена на легален начин парите се префрлени на прансакциона сметка но имам проблем неможам да си ги повратам парите назад.
Доколку го тужам дали би го добил спород на суд???
не видов дали некој ти одговорил. само кратко да ти кажам дека можеш.
ке си поднесеш ту`ба за утврдување на долг и ке наведеш дека на тој и тој ден си му позајмил пари и дека на тој и тој ден требало да ти ги врати. Приложуваш договор којшто се надевам ти е заверен на нотар. Судот ке утврди дека постои долгот и ке го задолжи тужениот да ти ги врати парите со казнена камата од денот кога долгот требало да го врати. ако во рокот од 8/15 дена којшто судот ке го одреди тужениот доброволно да ти ги врати парите, не ги врати одма да си поднесеш барање до извршител којшто без проблем ке ти го наплати долгот.
Не се заебавај да не ти застари делувај, и иако е проста работа би те советувал да пазиш со избор на адвокат. Има разлика од адвокат до адвокат. некои стварно пазат на интереси некои преживуваат од рочишта па може да ти се одложи работата до недоглед.
--- надополнето: 19 февруари 2012 во 21:21 ---
Прашање, имам започнато спор спрема мои комшии кои имаат оградено дел од мој имот и го користат. Но дознав дека адвокатот кој го ангажирав се нема појавено на 2-3 рочишта по ред.
Со оглед на тоа дека ја ги тужам нив, има шанси да го изгубам спорот зошто мојот претставник, адвокатот на присуствуал на рочиштата?

И може да ми се каже кои закони би требало да ги погледнам за ситуацијава?
Евентуални последици се да се смета тужбата за повлечена, тоа значи дека се смета како да не била ни поднесена. Во таков случај само ке треба одново целата постапка да ја покренуваш и одново такси и се да плаќаш коишто имаш право да си ги наплатиш од твојот адвокат.
Мој совет, одма отповикај го пред судот полномошното и најди си асален адвокат. И како после три рочишта дознаваш дека не се појавил, покажи и ти малце интерес за спорот.
--- надополнето: 19 февруари 2012 во 21:34 ---
нема ниту една банка што ќе ја повлече тужбата во делот на жирантот, нив само ги интересира да си го наплатат долгот, памет за друг пат жирант никако и за никој, со самото тоа што си потпишал да бидеш жирант си прифатил да го платиш кредитот без разлика која е причината поради која носителот не го плаќа кредитот и да отидеш на рочиште судијата ќе ти каже дека не им е битно на нив зошто носителот на кредитот не плаќа, доволно си направил што си прифатил да бидеш жирант, така да некако договори се со тој што си му жирант да си плати и да се појави на суд, се додека го нема него ... ти ќе плаќаш.
А за да го тужиш ти него, затоа што си му го платил кредитот нема да имаш основ, сепак доброволно си прифатил да бидеш жирант.
Болдираново е апсолутно неточно. Се што ке плати жирантот во име на главниот должник може да го побарува пред суд врз основана право на регрес. Во слободен говор кажано, се што ке плати нашиот драг член ЖИРАНТ на име главен долг, камати, парнични трошоци има право да побарува со тужба пред суд со камата од денот кога направил исплата. И не само тоа, сигурно ке добие со асална правна помош.

Инаку1. Дали доколку првотужениот ( носителот на кредитот ) го признае делото може тужбата против мене да биде повлечена ,

Може ама сигурно нема да биде повлечена.
2. Доколку приложам докази дека иако примал редовно плата во банката која не тужи не сакал да го плаќа кредитот со што се стекнал со неосновано збогатување

Банката само се грижи да си го наплати доглот, гајле и е што и зашто.
3. Да се договорам на некој начин со банката бидејќи имам одредени контакти , адвокатот да ја повлече тужбата против мене ( дали ова е законско можно бидејќи тужбата е веќе поднесена , на пример да се произнесат дека тужбата против мене ја повлекуваат останува само кон првотужениот )

Ти тече камата и се остало, ако можеш да платиш во кеш плати си и почни си постпака за регрес. ако не, можеш да се договориш за плаќање на рати, ама се сомневам дека ке ти излезат во пресрет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.225
Поени од реакции
78.817
Во врска со подарок недвижен имот (стан):

На пример, сестра на баба ми ми подарува стан. Не е мажена, нема деца. Ја завршуваме процедурата (нотар, договор, општина данок...). Потоа вадам од катастар имотен лист од станот со мое име на него.

Дали во иднина, по нејзината смрт, може некој да ми го одземе судски станот, да ми го оспори сопствеништвото? Некој како на пример, нејзин брат, сестра и слично - лица кои се по линија на наследство пред мене.


Благодарам однапред за одговорот.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
[quote="

не видов дали некој ти одговорил. само кратко да ти кажам дека можеш.
ке си поднесеш ту`ба за утврдување на долг и ке наведеш дека на тој и тој ден си му позајмил пари и дека на тој и тој ден требало да ти ги врати. Приложуваш договор којшто се надевам ти е заверен на нотар. Судот ке утврди дека постои долгот и ке го задолжи тужениот да ти ги врати парите со казнена камата од денот кога долгот требало да го врати. ако во рокот од 8/15 дена којшто судот ке го одреди тужениот доброволно да ти ги врати парите, не ги врати одма да си поднесеш барање до извршител којшто без проблем ке ти го наплати долгот.
Не се заебавај да не ти застари делувај, и иако е проста работа би те советувал да пазиш со избор на адвокат. Има разлика од адвокат до адвокат. некои стварно пазат на интереси некои преживуваат од рочишта па може да ти се одложи работата до недоглед.
--- надополнето: 19 февруари 2012 во 21:21 ---
[/quote]
Гледам дека си упатен кон ова и се надевам дека би можел да ми помогнеш.Немаме заверено документ на нотар тоа е проблемот,јас прво му ги префрлив парите и после тоа требаше куќата да ми ја остави под хипотека но бидејќи куќата е стекната во брак и е по пола требаше венчаница за на нотар,ми рече за 2 дена ќе извадел и ќе потпишеле и двајцата но кога дојде за потпишување на хипотеката неговата сопруга одби да се потпише.Така да останав само со уплатниците од банка.Најдов еден адвокат и самиот ми понуди доколку го добое спорот да земе 3000 е а сумата која ми е дадена на позајмница е 40 000 е мое мислење дека тоа е малку.Да ми препрачаш некој адвокат кој што се бави со вакви дела?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom