Правна помош и совети

Член од
12 април 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Здраво дечки
Не знам дали е правилната тема за ова, ама ајде
Сега сум 4та година средно, па сакам да се запишам правен
Доколку некој може да ми каже, која е процедурата за станување нотар, факултетот, мастер и дополнителни испити, заедно со колку години ќе ти требаат за целиот процес?
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Здраво дечки
Не знам дали е правилната тема за ова, ама ајде
Сега сум 4та година средно, па сакам да се запишам правен
Доколку некој може да ми каже, која е процедурата за станување нотар, факултетот, мастер и дополнителни испити, заедно со колку години ќе ти требаат за целиот процес?
Најголемо промашување е да се запишеш на правен, правници има со лопата да ги ринеш, за нотар, извршител, судија да се стане треба да имаш дебели партиски врски и дебел џеб, адвокат можеш да станеш ама со (не)доверба во судство од само 4% работа едвај - едвај колку да плаќаш давачки кои давачки ти се најмалку 500 евра месечно, а ќе трчаш и ќе се расправаш со неписмени говеда секојдневно во мак институциите, и ќе се нервираш како чисти предмети кои треба да ги добиеш си ги изгубил заради непотизам, врски, корупција итн., за да живееш пристојно како адвокат треба да заработуваш 1000 евра месечно (500 за давачки, и 500 за нето плата) што во моментов е sci-fi, башка ти требаат контакти за да имаш странки инаку ништо работа, банкрот во прв месец, а за да работиш како правник плата 300 евра нето, денешно време не можеш да издржуваш семејство со 300 евра...

Мој најискрен совет до тебе батали правен и економски, фати учи ИТ, програмски јазици ако сакаш да живееш убав живот, ако сакаш да се казнуваш сам себе оди на правен, јас сум веќе ептен навлезен и не можам на овие мои години и кариера да менувам професија али искрено ти кажувам на мои деца нема да им дадам да се занимаваат со право!
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Најголемо промашување е да се запишеш на правен, правници има со лопата да ги ринеш, за нотар, извршител, судија да се стане треба да имаш дебели партиски врски и дебел џеб, адвокат можеш да станеш ама со (не)доверба во судство од само 4% работа едвај - едвај колку да плаќаш давачки кои давачки ти се најмалку 500 евра месечно, а ќе трчаш и ќе се расправаш со неписмени говеда секојдневно во мак институциите, и ќе се нервираш како чисти предмети кои треба да ги добиеш си ги изгубил заради непотизам, врски, корупција итн., за да живееш пристојно како адвокат треба да заработуваш 1000 евра месечно (500 за давачки, и 500 за нето плата) што во моментов е sci-fi, башка ти требаат контакти за да имаш странки инаку ништо работа, банкрот во прв месец, а за да работиш како правник плата 300 евра нето, денешно време не можеш да издржуваш семејство со 300 евра...

Мој најискрен совет до тебе батали правен и економски, фати учи ИТ, програмски јазици ако сакаш да живееш убав живот, ако сакаш да се казнуваш сам себе оди на правен, јас сум веќе ептен навлезен и не можам на овие мои години и кариера да менувам професија али искрено ти кажувам на мои деца нема да им дадам да се занимаваат со право!
Точно од прва до последна. Ко адвокат можеш да бидеш ко бог, а можеш и да бидеш голтар. Најверојатно е да си негде на средина со нешто над просек, али коа ќе собереш 3-5 години стаж
 
Член од
11 септември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
5
Моето момче беше нападнато од едно девојче, т.е она го гурна у врата за време на расправија. Он ништо не и врати но дојде нејзин другар кој продолжи да го турка и моето момче нему му врати и тогаш настана тепачка. Типот прв му удри бокс на дечко ми, при што овој му врати и двајцата имаа крв на нив. Е сеа беше све ова пријавено у полиција, мојов дечко си извади лекарско и после 3 месеци ништо не стана. На документот пишуваше дека има нешто на главата-доказ дека бил удрен у вратата. Е сеа девојчево се фалело на луѓе дека и она извадила лекарско демек он НЕА ја турнал и дека ќе тужела за повреда. Ме интересира дали може било кој да иде да извади лекарско дека го боли глава и да тужи? Или мора таму да те прегледаат убаво пред да ти пишат нешто?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Член од
1 февруари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали доколку сум на работа со договор за дело до 31.12 имам право да си плаќам сама придонеси за пензиско и здравствено?
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.960
Поени од реакции
3.667
Дали доколку сум на работа со договор за дело до 31.12 имам право да си плаќам сама придонеси за пензиско и здравствено?
Не
Автоматски споено мислење:

значи позајмил пари 2018, требал да врати фебруари 2019 сега по службена должност кривична Пријава за Измама... мислам дека ова е по ЕУ законодавство, но кај нас тешко ???
https://ezadar.net.hr/crna-kronika/4315791/posudio-novac-pa-ga-nikad-nije-vratio/?fbclid=IwAR2CMx8sjR-y6otvVK00OdhQ-JRomQI2HZk9MWGKtuatFfeJ9mQqMzBykAo
Го имаш во КЗ кривичното дело измама. За да едно дело биде измама тоа треба да го исполнува битието на кривичното дело опишано во КЗ. Ако некој некому не му го врати позајменото тоа многу тешко може да се вклопи во кривично дело измама. Тоа е само основ за граѓанска тужба.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Луѓе, дали и во другите градови сте забележале низ улицте летоци со понуди за животно осигурување?
Јас во Куманово, во Понеделникот на 30 Јануари шетајќи низ градот, на една улица, на тротоар пред едни дуќани и излози забележав вакви летоци разфрлани низ тротоар и улицата.
Земав еден леток и го сликав и ви пуштам слики, но не сум ги контактирал телефонски, на летокот има телефон но јас не сум вртел на бројот.
Следниот ден на 31 Јануари ги немаше повеќе летоците на тротоарот и улицата, комуналните работници веројатно исчистиле.

Дали некој баш овој ист леток го има забележано и во другите градови низ државата?

Дали се овие преваранти?
Не пишува никаде има на фирмата и осигурителното друштво.
Молам за мислења.
 

Attachments

Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
Не
Автоматски споено мислење:


Го имаш во КЗ кривичното дело измама. За да едно дело биде измама тоа треба да го исполнува битието на кривичното дело опишано во КЗ. Ако некој некому не му го врати позајменото тоа многу тешко може да се вклопи во кривично дело измама. Тоа е само основ за граѓанска тужба.
кај нас имаше веќе кривични по службена должност во прилепски села, против мајсторот што земал Аванс а не започнал или завршил работа !! ( може имал пријатели гражанинот во МВР ??)... а што ако ветам написмено дека ќе го враќам Кредитот или Заемот а не го враќам, не е измама ?????????? Што ако фирма ти продаде стан во градба а не го заврши во роковите, а сметка блокирана им е, не е измама тоа ?????????
Еве овој горе случај, во Хрватска му поднеле кривична по Службена должност, а исто така имаше пред 2 години случај со германски државјанин кој земал СКАПА кола на кредит во Германија и избегал со колата во Хрватска а кредитот не го враќал, германски суд поднесе Барање за Екстрадиција и Хрватска мораше како попче да им го испорача !!!!
Типичен пример кај нас е Евростандард банка, Должниците ( луѓе на Заев, а и сопругот на гувернерката не враќаат кредит), а СИТЕ НИЕ- Државата ги обештетуваме штедачите !!!!!
Имаше на Телма со правобранителката од Битола, се жалат зошто извршител им наплаќа Долг кон фирма во стечај.... Па има Доверители на кои таа фирма во стечај им ДОЛЖИ !!!!
Кај нас криминалот со НЕПЛАЌАЊЕ Долгови е традиционален, уште од Тајванските кредити !!!
 
Член од
27 април 2014
Мислења
9
Поени од реакции
8
Zdravo, prasanje edno. Napraviv soobrakjajka pred 4 meseci. Do koga imam zakosno pravo da podnesam za nematerijalna steta i koi tocno dokumenti mi trebaat? Podneseno mi e za materijalna steta na voziloto megjutoa dali imam pravo posle tolku vreme da podnesam za nematerijalna steta?
 
Член од
10 март 2022
Мислења
138
Поени од реакции
141
Ми треба правен совет во врска со приватно здравствено осигурување. Ако може препорака од адвокат.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.177
Ми треба правен совет во врска со приватно здравствено осигурување. Ако може препорака од адвокат.
дупап а? не сакаат да исплатат осигуран случај, ако е така кажи ги јавно да не се заебе уште некој друг да плаќа секој месец +3-40€ месечно за на крај да извиси.
 
Член од
10 август 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали при смрт на вработен во приватна фирма со сигурност следува отпремнина на фамилијата во износ од 3 просечни плати? Човекот педантно си беше пријавен 25 години. Кога се обративме кон фирмата се правеа наудрени. Бевме и до хелсиншки комитет но никаков одговор еве после две недели, човекот од хелсиншки прв пат слушал дека има такво нешто и му требало време да истражи кога отидовме таму.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.707
Поени од реакции
6.824
Дали при смрт на вработен во приватна фирма со сигурност следува отпремнина на фамилијата во износ од 3 просечни плати? Човекот педантно си беше пријавен 25 години. Кога се обративме кон фирмата се правеа наудрени. Бевме и до хелсиншки комитет но никаков одговор еве после две недели, човекот од хелсиншки прв пат слушал дека има такво нешто и му требало време да истражи кога отидовме таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom