Правна помош и совети

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Веројатно претпоставувам така ви е регулирано со купопродажниот договор, односно ти си купил стан, помошни простории, заеднички простории и земјиште под зграда, додека тој „дворот“ си го оставил за себе така најчесто прават... но сепак треба да се види договорот и имотниот лист.
Ти следува само она што ти е впишано во Имотниот лист
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Aj кога сме кај згради... дали со купување на стан ти следува и заеднички простор околу зградата? Купив стан во помала зграда, 12 стана вкупно, не целиот простор околу зградата си го завзеде изведувачот на зградата кој истото така има 2 стана во зградата.
Zavisi.
Vo globala, od zaednicki prostor ti sleduva soodveten del od zemjiste pod zgrada, skali, hodnici...

Za zemjiste okulu zgrada - jas znam 2 slucai.
1.Vo kupoprodazniot dogovor investitorot vednas ima staveno odredba deka dvorot mu sleduva (primer) na stan br. 1 I deka ti se otkazuvas od pravo na koristenje. Duri I deka pri ottuguvanje na stanot, ke ja preneses obvrskata na noviot sopstvenik.
2.Mozno e investitorot da ja ima prethodno podeleno gradeznata parcela na poveke parcel : Zgradata so pristapen pat da e na edna parcela, a dvorot da e na druga katastarska parcela. Vo vakov slucaj ti nemas nisto so parcela so drug broj.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ти следува само она што ти е впишано во Имотниот лист
Нормално, претпоставувам дека дворот е на посебен имотен лист и воопшто не е бил предмет на купопродажниот договор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.651
Поени од реакции
34.935
Друже таа одредба е ништовна по сила на закон, тоа може само во договор за закуп да се стави, тука немаме закуп имаме право на сопственост, балконот е дел од станот, штом го упишеш правото на сопственост врз станот ти можеш да правиш што сакаш на твојата недвижност (стан, балкон) освен преку злоупотребување на правото да не правиш штета некому, во конкретниот случај не може продавачот (отуѓувачот) да ти го ограничи правото на користење на балконот на наведената недвижност врз која ти како стекнувач стекнуваш право на сопственост.
Претпоставувам договорот ти е спроведен во Катастар и имаш имотен лист.
За помошните простории не спомна во прашањето, али тоа е друга работа тоа е етажна сопственост и се уредува поинаку, но сепак и на тоа прашање не му е местото во договорот за продажба.
Воопшто ништо не тргај не може никој да те задолжи на кој начин ќе го користиш сопствениот балкон!
Ако сакаш подетално да ти го протолкувам договорот ќе треба да го разгледам, доколку сакаш пиши ми во порака.
Мислам дека имаат право да стават такво нешто во случај кога станува збор за типски објекти, се со цел да не се наруши изгледот на самиот објект, или кај куќи на самата населба.
Не му ја чепкаат сопственоста, но има граница што и како смее да преградува и менува.
 
Член од
15 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Вака:

Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме
Zivem vo zgrada imame oformeno kuken sovet.pokrivot na zgradata e star 40g pri dozd protekuva na poslednite stanovi se sostanavme stanarite i odlucivme deka treba da se sanira ama stanarite od posledite spratovi sakaat nov krov ako ne sme napravile nov krov sakaat da ne dadat na sud dali imaat praven osnov pak ke kazam deka drugite stanari se slozuvaat za saniranje na postoeckiot krov
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Zivem vo zgrada imame oformeno kuken sovet.pokrivot na zgradata e star 40g pri dozd protekuva na poslednite stanovi se sostanavme stanarite i odlucivme deka treba da se sanira ama stanarite od posledite spratovi sakaat nov krov ako ne sme napravile nov krov sakaat da ne dadat na sud dali imaat praven osnov pak ke kazam deka drugite stanari se slozuvaat za saniranje na postoeckiot krov
Би требало некако да се разберете. Во секој случај, ќе одлучи собир на станари. Доколку покривот може да се поправи, зошто би плаќале за нов покрив? Ги разбирам комшиите, најверојатно имаат лошо искуство со прикрпувањата одвреме, навреме, а за сето време им прокиснува. Меѓутоа, тешко и на суд ќе ве убедат дека треба да се замени покривот, ако може да се поправи. Тоа вешти лица треба да го кажат. Ако не успеете да се разберете, пари ќе отидат по судови, адвокати, вештаци, наместо за покривот.
Доколку поправката чини значителен износ од цена за нов покрив, можеби и треба да се согласите
 
Член од
15 декември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
1
Би требало некако да се разберете. Во секој случај, ќе одлучи собир на станари. Доколку покривот може да се поправи, зошто би плаќале за нов покрив? Ги разбирам комшиите, најверојатно имаат лошо искуство со прикрпувањата одвреме, навреме, а за сето време им прокиснува. Меѓутоа, тешко и на суд ќе ве убедат дека треба да се замени покривот, ако може да се поправи. Тоа вешти лица треба да го кажат. Ако не успеете да се разберете, пари ќе отидат по судови, адвокати, вештаци, наместо за покривот.
Доколку поправката чини значителен износ од цена за нов покрив, можеби и треба да се согласите
Благодарам за помошта
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Друже таа одредба е ништовна по сила на закон, тоа може само во договор за закуп да се стави, тука немаме закуп имаме право на сопственост, балконот е дел од станот, штом го упишеш правото на сопственост врз станот ти можеш да правиш што сакаш на твојата недвижност (стан, балкон) освен преку злоупотребување на правото да не правиш штета некому, во конкретниот случај не може продавачот (отуѓувачот) да ти го ограничи правото на користење на балконот на наведената недвижност врз која ти како стекнувач стекнуваш право на сопственост.
Претпоставувам договорот ти е спроведен во Катастар и имаш имотен лист.
За помошните простории не спомна во прашањето, али тоа е друга работа тоа е етажна сопственост и се уредува поинаку, но сепак и на тоа прашање не му е местото во договорот за продажба.
Воопшто ништо не тргај не може никој да те задолжи на кој начин ќе го користиш сопствениот балкон!
Ако сакаш подетално да ти го протолкувам договорот ќе треба да го разгледам, доколку сакаш пиши ми во порака.
Sto ako imas zgrada so 100 terasi na edna strana i site resavat da gi zagradat terasite za da si dodadat edna soba. Ke dodades primer 50 toni pogolema tezina na taa strana od zgradata. Koga ke padne koj ke bide kriv? Bas radi vakvi raboti ne bi trebalo da bide dozvoleno sekoj samostalno da si pregraduva.
Bar kaj mene ne e dozvoleno da se pravat vakvi raboti, bas od ovaa pricina.
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Me interesira kolku procenti iznesuva kapar za Stan koga se potpishuva preddogovor?
Koga se prefrla ostanatata Suma vo banka, dali istiot den koga se potpishuva dogovorot Ili prethodno, Ili koga se zaveruva ma notar?
Dali ima nekoja garancija Ako se prefrlat site pari toj da ne potpise na notar?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Me interesira kolku procenti iznesuva kapar za Stan koga se potpishuva preddogovor?
Koga se prefrla ostanatata Suma vo banka, dali istiot den koga se potpishuva dogovorot Ili prethodno, Ili koga se zaveruva ma notar?
Dali ima nekoja garancija Ako se prefrlat site pari toj da ne potpise na notar?
Од мое искуство: капарот беше договор меѓу купувачот и продавачот, не броевме проценти, а купувачот ја префрли сумата во банка дента кога се собравме кај нотар за потпишување
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
470
Поени од реакции
659
Од мое искуство: капарот беше договор меѓу купувачот и продавачот, не броевме проценти, а купувачот ја префрли сумата во банка дента кога се собравме кај нотар за потпишување
Za potpishuvanje na preddogovor? Obicno kolku e kapar?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Za potpishuvanje na preddogovor.
За потпишување на пред-договор се дава капар, нотарот тогаш само праша дали е уплатен капарот (дента беше уплатен), за целата сума пак на нотар, и тогаш купувачот отиде да ги префрли прво парите, а уплатниците му ги предаде на нотарот на увид, па продолживме со потписите (повеќемина бевме за потпишување)
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Dodeka kupuvachot gi uplaka parite ,sopstvenicite go cekaat Kaj notarot?
За пред-договор, ние бевме во агенција, тие го пишуваа документот, ни закажаа на нотар, и додека стигнавме на нотар за да се потпише преддоговорот, купувачот помина во банка да ги уплати парите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom