Правна помош и совети

Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.754
Поени од реакции
3.732
Ocigledno razlicni notari si go tumacat zakonot razlicno :)
Bidejki, kolata sto ja kupiv bese 9000 evra, so sigurnost znam deka prvo go zaveriv dogovorot (na prodavacot, kako negova sigurnost, mu dadov da gi zeme 2-ta primeroci) I duri potoa bevme zaedno vo banka, jas mu gi prefrliv parite, toj mi dade klucevi I mojot primerok od dogovorot
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.180
Поени од реакции
40.778
Се договоривме, првичниот план да уплатиме на сметка па после да идеме на нотар беше пошто двајцата сме на работа после тоа па побрзо да завршиме, али се договоривме прво да идеме заедно на нотар за да средат документите, па до банка да му уплатам, и назад на нотар да потпишеме и завериме.

Ќе ви пренесам утре дали стварно вака ќе испадне да се знае све јасно :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.352
Поени од реакции
18.205
Знам луѓе кои работат во приватни фирми и им исплаќаат надоместок, затоа и прашав да видам дали и некој друг има такво искуство.
Ако си примен на оглас во канцеларијата во твојот град, и те бараат да одиш во друга подружница - те следува.
Ако си примен директива во Скопје, а ти си од друг град, мислам дека работодавецот не е обврзан да ти ја исплаќа.
 
Член од
9 септември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
0
Ако си примен на оглас во канцеларијата во твојот град, и те бараат да одиш во друга подружница - те следува.
Ако си примен директива во Скопје, а ти си од друг град, мислам дека работодавецот не е обврзан да ти ја исплаќа.
Фала многу :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
4.764
Поени од реакции
4.321
Ocigledno razlicni notari si go tumacat zakonot razlicno :)
Bidejki, kolata sto ja kupiv bese 9000 evra, so sigurnost znam deka prvo go zaveriv dogovorot (na prodavacot, kako negova sigurnost, mu dadov da gi zeme 2-ta primeroci) I duri potoa bevme zaedno vo banka, jas mu gi prefrliv parite, toj mi dade klucevi I mojot primerok od dogovorot
порано беше до 10000 евра, сега го намалија на 3000 евра... можееби си гу фатил тој период.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.174
Поени од реакции
30.743
При купување на половен автомобил, дали треба сумата прво да се уплати на трансакциска сметка па со потврда за извршена трансакција се оди на нотар? Или директно се даваат парите кеш на нотар со заверката?
Aко е колата 3000 евра или повеќе мора на трансакциска, па со уплатата одиш договор да склучиш и завериш на нотар. Ако е под 3000 евра, не мора, можи и во кеш. Пиши таму 180.000 денари и не се масирај :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.180
Поени од реакции
40.778
Завршив работа дечки, процедурата е као што ја наведов претходно.

Се договоривме, првичниот план да уплатиме на сметка па после да идеме на нотар беше пошто двајцата сме на работа после тоа па побрзо да завршиме, али се договоривме прво да идеме заедно на нотар за да средат документите, па до банка да му уплатам, и назад на нотар да потпишеме и завериме.

Ќе ви пренесам утре дали стварно вака ќе испадне да се знае све јасно :)
Генерално, може и да уплатиш претходно па да одиш да завериш, може и да се завери и после да се уплати, на нотар не прават проблем, ствар на договор е у главно тоа меѓу продавачот и купувачот како ќе се решат. Со потпишувањето и заверката се смета дека веќе све е платено и регулирано.

Aко е колата 3000 евра или повеќе мора на трансакциска, па со уплатата одиш договор да склучиш и завериш на нотар. Ако е под 3000 евра, не мора, можи и во кеш. Пиши таму 180.000 денари и не се масирај :D
Да, така ми рекоа и денес, до 3000 евра може кеш да се плати, све над тоа мора со трансакциска. Мада рекоа од нотар дека „ние така правиме“, па ваљда така е најрегуларно.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.174
Поени од реакции
30.743
Завршив работа дечки, процедурата е као што ја наведов претходно.Генерално, може и да уплатиш претходно па да одиш да завериш, може и да се завери и после да се уплати, на нотар не прават проблем, ствар на договор е у главно тоа меѓу продавачот и купувачот како ќе се решат. Со потпишувањето и заверката се смета дека веќе све е платено и регулирано.


Да, така ми рекоа и денес, до 3000 евра може кеш да се плати, све над тоа мора со трансакциска. Мада рекоа од нотар дека „ние така правиме“, па ваљда така е најрегуларно.
Taка е најрегуларно, ама гњаважа е :D
Чим си завршил работа е ок. Во иднина ќе знајш.
Едно време беше 500 евра граница за кеш, па коли до 2003 година ги пишуваа по 450 евра за продавање :P
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.291
Поени од реакции
4.194
Zdravo majstor stava plafon i posle edna godina paga plafonot vo sobata
Година дена е голем период, обично толку траат гаранциите. Дури и да паднал после два дена, не значи дека мајсторот е виновен. Ова се решава со приватна тужба, вештачења, трошоци, нервози. Прашање е што ќе постигнеш.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
519
Поени од реакции
853
off topic, kolku vreme se ceka od evn za da ti dojdat i napravat dvoenje na saat-povrzuvanje na nov, po podneseno baranje? Na stranata pisuva nekoi datumi no ocigledno sluzat samo za marketing, zatoa me interesira da nè imal nekoj prakticno iskustvo da spodeli?!
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.164
off topic, kolku vreme se ceka od evn za da ti dojdat i napravat dvoenje na saat-povrzuvanje na nov, po podneseno baranje? Na stranata pisuva nekoi datumi no ocigledno sluzat samo za marketing, zatoa me interesira da nè imal nekoj prakticno iskustvo da spodeli?!
Nie cekavme 6-7 meseci za da smenat monofazen vo trofazen, i toa so vrski. Bez vrski moze i podolgo se ceka.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
738
Поени од реакции
500
Здраво, да ве прашам дали има шанса да се пронајде налог или извод од уплата ако се знае само денот кога е уплатено? Мислам дека уплатив во 2013 во пошта или можеби во Охридска банка. Значи имам две можни места каде шт можеби сум уплатил.
Се работи за некој застарен долг од Македонска банка од 2006-7 год, кој мислам дека веќе ми е платен но не можам никаде да го најдам налогот. А батките гњават ли гњават. Еве сега и извршно решение ми стигна!
Ви благодарам

ПС: И дали воопшто може уште да ме малтретираат од Немакедонска Банка за некој долг од 2007 год?
Да, банките имаат евиденција на плаќањата

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Член од
9 септември 2021
Мислења
10
Поени од реакции
0
Здраво,
Дали уверение за неосудуваност можат да ти дадат во истиот ден кога си поднесол барање?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom