Правна помош и совети

Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.540
Поени од реакции
5.579
ми треба закон, знам дека има ама мислам дека сите се на приземје или први, нема логика како ке мунтекне на некојнделовен простор да направи, ако е така може кросфит да отворам на 3ти на пример или столарија да сечам по цел ден?
Брат лично сум бил во „деловен објект“ на 4ти спрат во Центар. Нотарот кај што бев мислам беше на 2ри, 3ти спрат. Доста згради исто имаат канцеларии на спрат а не на приземје. Приземје е најпогодено ако имаш доста клиента да, но не е правило.
Исто мислам дека има ваљда закон што смееш а што не смееш да правиш. Ќе се најде ваљда некој правник да каже точно што и како е со законот, но дека ги има - ги има сигурно.

п.с во темата за теретани имаа пишувано за теретана што е на 5ти-6ти спрат ако не се лажам, и тоа во зграда :D
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.727
Поени од реакции
7.045
Барање за пренамена се поднесува во општина. Ако не е променето, освен во Центар, деловен простор може да се пренамени до првиот кат. Во Центар нема ограничувања. Потребна е согласност од станарите.
Еве нешто
Во секој случај, прашај во твојата општина
 
Член од
23 ноември 2017
Мислења
122
Поени од реакции
85
Здраво да прашам за наследување на долг од родител дали некој го имал истиот проблем и што како може да се направи со тоа дали има некоја дупка нешто во тој закон
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Здраво да прашам за наследување на долг од родител дали некој го имал истиот проблем и што како може да се направи со тоа дали има некоја дупка нешто во тој закон
Наследниците наследуваат долг во висина до наследниот дел... пласитчно објаснето таткото имал долг од 1.000.000 денари, синот наследил недвижности или подвижни предмети во вкупна вредност од 500.000 денари... наследникот ке биде задолжен да го врати долгот до 500.000 денари.
 
Член од
13 август 2020
Мислења
20
Поени од реакции
44
Здраво. По оставинска постапка наследувам идеален дел од двор и куќа. Двакца наследници сме, значи по половина. Е сега, јас не живеам во наследената куќа туку во друга куќа која е во истиот двор, но користиме помалку од половината од дворот и сме разделени со бетонски ѕид. Бидејќи имам многу проблеми од другата страна во смисла на прикачување на тешки предмети на оградата која може да ми го сруши ѕидот од куќата, садење цвеќиња на темелите и постојано прскање вода по целиот ѕид, дали при физичка поделба судот ќе го одреди ѕидот како меѓа или имам право да си побарам колку што ми следува.
Ве молам некој кој е запознат да ми одговори.
Благодарам.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
488
Поени од реакции
482
Здраво. По оставинска постапка наследувам идеален дел од двор и куќа. Двакца наследници сме, значи по половина. Е сега, јас не живеам во наследената куќа туку во друга куќа која е во истиот двор, но користиме помалку од половината од дворот и сме разделени со бетонски ѕид. Бидејќи имам многу проблеми од другата страна во смисла на прикачување на тешки предмети на оградата која може да ми го сруши ѕидот од куќата, садење цвеќиња на темелите и постојано прскање вода по целиот ѕид, дали при физичка поделба судот ќе го одреди ѕидот како меѓа или имам право да си побарам колку што ми следува.
Ве молам некој кој е запознат да ми одговори.
Благодарам.
Може да бараш се' што ти следи определено во решението за наследување т.е. спроведување во Катастар и барање се што е запишано во имотен лист.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.482
По законот за семејство, член 8,9,10 и 11 пишува дека грижата за дете на родителите е еднаква, дека трошоците се делат и доколку еден родител го гледа детето, другиот мора да плаќа издршка. Некој не го почитувал ова, после развод баталил и дете и жена. Ни издршка ни алиментација ни ништо. Дали години подоцна кога тоа дете е полнолетно може да си бара нешто од него за тоа во минатото? Има некој закон за тоа, тужби, спогодби, оставини?
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
По законот за семејство, член 8,9,10 и 11 пишува дека грижата за дете на родителите е еднаква, дека трошоците се делат и доколку еден родител го гледа детето, другиот мора да плаќа издршка. Некој не го почитувал ова, после развод баталил и дете и жена. Ни издршка ни алиментација ни ништо. Дали години подоцна кога тоа дете е полнолетно може да си бара нешто од него за тоа во минатото? Има некој закон за тоа, тужби, спогодби, оставини?
Рок на застареност е 3 години.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
По законот за семејство, член 8,9,10 и 11 пишува дека грижата за дете на родителите е еднаква, дека трошоците се делат и доколку еден родител го гледа детето, другиот мора да плаќа издршка. Некој не го почитувал ова, после развод баталил и дете и жена. Ни издршка ни алиментација ни ништо. Дали години подоцна кога тоа дете е полнолетно може да си бара нешто од него за тоа во минатото? Има некој закон за тоа, тужби, спогодби, оставини?
Ima clen vo krivicniot zakonik - neplakjanje izdrska, mozes krivicno da go gonis.. koga ke dobies presuda deka e osuden, prakjas tuzba do gragjanski sud i kako dokaz ja prikacuvas presudava od krivicniot sud i automatski go dobivas slucajot
 
Член од
16 јули 2018
Мислења
8
Поени од реакции
2
Здраво, да ве прашам дали има шанса да се пронајде налог или извод од уплата ако се знае само денот кога е уплатено? Мислам дека уплатив во 2013 во пошта или можеби во Охридска банка. Значи имам две можни места каде шт можеби сум уплатил.
Се работи за некој застарен долг од Македонска банка од 2006-7 год, кој мислам дека веќе ми е платен но не можам никаде да го најдам налогот. А батките гњават ли гњават. Еве сега и извршно решение ми стигна!
Ви благодарам

ПС: И дали воопшто може уште да ме малтретираат од Немакедонска Банка за некој долг од 2007 год?
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo.Pred nekoj den mojot soprug dobi zabrana za vkel vo eu edna godina.Toj raboteshe vo shvajcarija so bugarka lichna karta t.e. dozvola za privremen prestoj .Bidejki se raboti za firma za transport rabotniot odnos mu beshe registriran i legalen no poradi ostqnuvanje vo shvqicarija povekje od 90 den mu dale zabrana.E sega ,na nego bg pasoshot mu e izlezen samo treba da se slika vo bg i da go zeme.Toj moze da pomine bg granica zaradi dozvolata za postojan prestoi vo bg.No dali sega so bg pasoshot bi mozel pak da odi vo shvajcarija?Blagodaram
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Која е постапката за замена на имот и што трошоци има ако имотите не се еднаква квадратура?
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.727
Поени од реакции
7.045
Која е постапката за замена на имот и што трошоци има ако имотите не се еднаква квадратура?
Ако не е променето, се доплаќа данок на разликата од проценетата вредност на имотите
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
110
Поени од реакции
32
Смее ли шеф да дојде и на сите ученици да им соопшти дека професорот е ковид невакциниран? Дали и има кршење на права и други прекршоци и кои се тие?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Смее ли шеф да дојде и на сите ученици да им соопшти дека професорот е ковид невакциниран? Дали и има кршење на права и други прекршоци и кои се тие?
Мислам дека е прекршување на законот за заштита на лични податоци, ама најдобро обрати се во Агенцијата за заштита на лични податоци.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom