Правна помош и совети

Член од
26 ноември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
Zdravo. Imam nekolku prashanja koi kje gi pisham tuka vo ovoj post, da ne pishuvam za sekoe prasanje po eden post. Se nadevam nema da bide problem.

1. Dali preku notar ili preku sud moze da se napravi fizicka delba na zamjiste na koe ima izgradeno kukja za koe zemjiste imam i elaborat izraboteno i nemam nikakov problem so ko-sopstvenikot znaci nemam nikakvi opstrukcii za da si go sprovedam ova. Ko sopstvenikot e vo druga drzava (Crna Gora) i pritoa nemoze da dojde specijalno za ova? Kako ova najdobro mozam da go izvadam da napravam fizicka delba, vo smisla da se pomine poeftino, pobrzo i kako sto dolikuva?

2. Za kukja koja se naogja na moe zemjiste a se vodi na ime na roditel, dali posle smrt ostanuva vo moja sopstvenost ili kje mora delba so brat/sestra?

3. Za stara kukja koja ima dvajca gazdi kade sto prizemje e na eden gazda a sprat na drug, dali pri rusenje gazdata sto e na sprat ima pravo da gradi bas vrz mestoto kade sto vekje postoela kukjata, primer bas vo tie 50 m2?

Vi Blagodaram
 
Член од
2 март 2016
Мислења
312
Поени од реакции
209
Zdravo. Imam nekolku prashanja koi kje gi pisham tuka vo ovoj post, da ne pishuvam za sekoe prasanje po eden post. Se nadevam nema da bide problem.

1. Dali preku notar ili preku sud moze da se napravi fizicka delba na zamjiste na koe ima izgradeno kukja za koe zemjiste imam i elaborat izraboteno i nemam nikakov problem so ko-sopstvenikot znaci nemam nikakvi opstrukcii za da si go sprovedam ova. Ko sopstvenikot e vo druga drzava (Crna Gora) i pritoa nemoze da dojde specijalno za ova? Kako ova najdobro mozam da go izvadam da napravam fizicka delba, vo smisla da se pomine poeftino, pobrzo i kako sto dolikuva?

2. Za kukja koja se naogja na moe zemjiste a se vodi na ime na roditel, dali posle smrt ostanuva vo moja sopstvenost ili kje mora delba so brat/sestra?

3. Za stara kukja koja ima dvajca gazdi kade sto prizemje e na eden gazda a sprat na drug, dali pri rusenje gazdata sto e na sprat ima pravo da gradi bas vrz mestoto kade sto vekje postoela kukjata, primer bas vo tie 50 m2?

Vi Blagodaram
1. Другиот сосопственик треба да овласти адвокат за да во негово име и сметка да се потпише, физичката делба може да се изврши кај нотар со спогодба за физичка делба, или преку суд со поведување на постапка за физичка делба.

2. Куќата е имот од оставината затоа таа подлежи на наследување помеѓу наследниците.

3. Доколку е само сопственик или сосопственик на земјиштето каде што била куќата.
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
84
Поени од реакции
1
Добар ден, сакам некој да ми одговори дали сеуште е потребно да се даде согласност за легализација на објект на туѓо земјиште , од сопственикот на земјиштето, или можно е и друго решение?
Благодарам
 
Член од
26 ноември 2020
Мислења
13
Поени од реакции
14
1. Другиот сосопственик треба да овласти адвокат за да во негово име и сметка да се потпише, физичката делба може да се изврши кај нотар со спогодба за физичка делба, или преку суд со поведување на постапка за физичка делба.

2. Куќата е имот од оставината затоа таа подлежи на наследување помеѓу наследниците.

3. Доколку е само сопственик или сосопственик на земјиштето каде што била куќата.
1. Znaci koga bi se odelo preku notar, so sopstvenikot treba da izdade polnomostvo na fizicko lice i moze i taka da se zavrsi rabotata kolku sto razbrav, bez sud i advokati?
Za varijantata preku sud treba so advokat da vidam prvo?
Koja varijanta e najbrza, najevtina, "najzgodna"?

Ti blagodaram
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
6.954
Поени од реакции
7.672
Ме интересира дали на некој начин може да се заобиколи отказниот рок од договорот за работа? Спремен сум да прифатам 30 дена ама не и 45 како што ми е во договорот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 март 2016
Мислења
312
Поени од реакции
209
1. Znaci koga bi se odelo preku notar, so sopstvenikot treba da izdade polnomostvo na fizicko lice i moze i taka da se zavrsi rabotata kolku sto razbrav, bez sud i advokati?
Za varijantata preku sud treba so advokat da vidam prvo?
Koja varijanta e najbrza, najevtina, "najzgodna"?

Ti blagodaram
За физичка делба може да се заврши работа директно на нотар со спогодба, инаку, адвокат е задолжително да ви ја состави и завери спогодбата и после истата треба да се солемнизира кај нотарот, ако лицето кој е договорна страна не е во државата, за во негово име и негова сметка да се потпише на спогодбата треба да овласти адвокат, или трето лице кој е во сродство од прв наследен ред, или брачен другар, или брат, или сестра.
Полномошното мора да биде специјално и заверено од нотар.

За опција суд потребно е само вие да ангажирате адвокат, после адвокатот ја тера работата, без значење е дали другата страна е во државата, само во тој случај постапката ќе трае подолго од вообичаено.
Решението на судот за физичка делба е правниот основ за упис во Катастар.

Најбрза варијанта е преку нотар, најевтина е преку судот.
Автоматски споено мислење:

Ме интересира дали на некој начин може да се заобиколи отказниот рок од договорот за работа? Спремен сум да прифатам 30 дена ама не и 45 како што ми е во договорот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Може да се заобиколи само ако работодавачот се согласи, во спротивно ако работодавачот не е согласен земи си боледување до две работни недели.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
2.508
Како оди постапката за купување на куќа?
Дали се прави на нотар купопродажен договор?
Фала однапред
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.116
Поени од реакции
30.462
Како оди постапката за купување на куќа?
Дали се прави на нотар купопродажен договор?
Фала однапред
Не, договор се прави на адвокат.
Потоа договорот го носиш во даночно одделение (така си го викаме во Прилепов ние) во Скопје ако е ваљда поинаку се вика во тоа Општината, али адвокатот ќе те поучи.
Потоа ти пресметуваат да си платиш данок и тек потоа одиш да го склучиш на нотар.
Што значи договорот го прави адвокат.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.506
Поени од реакции
6.010
Ме интересира мислење од правен аспект за ситуацијава прикажана на сликаваДеловите обележани со жолто се мои, е сега проблемот е што буквално на средина од дворот (тоа синото) поминува необележан пат кон е пристап до куќата лево од мене на сликата. До сега не правев никаков проблем на сопственикот но почна да ме пријавува инспектори за градба демек нелегално без одобрение сум правел нешто иако не му го загрозува патот во никој случај, па решив да ги разгледам моите можности и опции во оваа ситуација. Конкретно ме интересира..

1) Дали морам по закон да му остапам пат ?
2) Ако морам да му остапам, по кој закон/начин се утврдува кој од соседите мора да му остапи оти има можност за пристап од повеќе места не е само моето
3) Дали ако му остапам пат имам право на соодветен надомест од него или општината ?
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
860
Поени од реакции
903
Ме интересира мислење од правен аспект за ситуацијава прикажана на сликаваДеловите обележани со жолто се мои, е сега проблемот е што буквално на средина од дворот (тоа синото) поминува необележан пат кон е пристап до куќата лево од мене на сликата. До сега не правев никаков проблем на сопственикот но почна да ме пријавува инспектори за градба демек нелегално без одобрение сум правел нешто иако не му го загрозува патот во никој случај, па решив да ги разгледам моите можности и опции во оваа ситуација. Конкретно ме интересира..

1) Дали морам по закон да му остапам пат ?
2) Ако морам да му остапам, по кој закон/начин се утврдува кој од соседите мора да му остапи оти има можност за пристап од повеќе места не е само моето
3) Дали ако му остапам пат имам право на соодветен надомест од него или општината ?
Ако има пристап од друго место можеш да си го заградиш целиот простор под услов целиот плац обележан со жолто да е твој.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.506
Поени од реакции
6.010
Ако има пристап од друго место можеш да си го заградиш целиот простор под услов целиот плац обележан со жолто да е твој.

Sent from my GM1910 using Tapatalk
Нема друг пристап за со возило, комшиите под и над нив си имаат заградено а пешачки пристап има и од друго место ама не го користат
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2016
Мислења
312
Поени од реакции
209
Ме интересира мислење од правен аспект за ситуацијава прикажана на сликаваДеловите обележани со жолто се мои, е сега проблемот е што буквално на средина од дворот (тоа синото) поминува необележан пат кон е пристап до куќата лево од мене на сликата. До сега не правев никаков проблем на сопственикот но почна да ме пријавува инспектори за градба демек нелегално без одобрение сум правел нешто иако не му го загрозува патот во никој случај, па решив да ги разгледам моите можности и опции во оваа ситуација. Конкретно ме интересира..

1) Дали морам по закон да му остапам пат ?
2) Ако морам да му остапам, по кој закон/начин се утврдува кој од соседите мора да му остапи оти има можност за пристап од повеќе места не е само моето
3) Дали ако му остапам пат имам право на соодветен надомест од него или општината ?
1. Да
2. ЗСДСП по овој закон делот за стварна службеност
3. Да, не од општина туку од негова страна

Ако сакате подетално пишете ми порака.
 

bongo

ЛИВЕРПУЛ
Член од
14 октомври 2008
Мислења
87
Поени од реакции
8
Здраво.Во Јули месец имав повреда на работно место (скршена бутна коска на три места и напукнат колк) и сето тоа е навреме пријавено во сите институции,поткрепено со изјава од сведоци,записник од трудов инспекторат,полиција,медицинска документација...Од страна на осигурителната компанија ми беше понудена оштета која е примамлива сума на пари но ме поучија да поднесам приговор и поднесов но тој беше одбиен.Сега имам опција да поднесам претставка до агенцијата за супервизија за осигурување.Ако може да ми кажете дали понудената сума може да ми биде намалена или таа ми е загарантирана или е подобро да одам на суд и кои се трошкови ќе ги имам?Ви благодарам
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.829
Поени од реакции
23.713

bongo

ЛИВЕРПУЛ
Член од
14 октомври 2008
Мислења
87
Поени од реакции
8
Аха, значи ти си лаком и сакаш да си играш кладилница.
Не друже не сакам да си играм ништо,туку така ме советуваат но сепак ми е страв да не го изгубам и тоа што ми е понудено, иако викаат дека тоа ми е сигурно a немам никаков трошок ако поднесам претставка до агенцијата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom