Правна помош и совети

W

wicked_1

Гостин
Само на суд другар, ако нема пројде 30 дена постапка по основ смеќавање на владение, ако не заштита на право на сопствнеост се зависи од околностите, али најубаво консултирај адвокат.
Смеќавање владение и заштита на сопственост?

Читни член 11 и чл.161 ЗСДСП
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
354
Поени од реакции
153
Смеќавање на владение е основ кога му се попречува со владението на стварта во случајот станот. Пример е комшијата да го огради незаконски, да му спречи влез во станот, да урне ѕид итн. Со готвење во конкретниот случај нема смеќавање на владение. Ако би имало, тоа значи и дека гласноста на буката од комшиите е исто така смеќавање на владение или повреда на право на сопственост.

Правно гледано, останува само можноста да се опомени преку куќниот совет.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Смеќавање на владение е основ кога му се попречува со владението на стварта во случајот станот. Пример е комшијата да го огради незаконски, да му спречи влез во станот, да урне ѕид итн. Со готвење во конкретниот случај нема смеќавање на владение. Ако би имало, тоа значи и дека гласноста на буката од комшиите е исто така смеќавање на владение или повреда на право на сопственост.

Правно гледано, останува само можноста да се опомени преку куќниот совет.
Смеќавање на владение е смеќавање на секаков начин, во овој случај со тоа што му е смеќвање на последно мирно и фактичко владение на владетелот со таа миризба и овој неможе да го користи станот според неговата намена, додека заштита од вознемирување на сопственоста може само да поднесе тужба сопственикот, а не и владетелот, затоа и напишав во првиот пост зависи од околностите во конректниот случај.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дечки отп која е цената за да се направи елаборат на имот, во општина Чучер?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Дечки отп која е цената за да се направи елаборат на имот, во општина Чучер?
Претежно им се по 8.000,00 денари, сепак тоа зависи и од предметот може да биде и поскапо, но не повеќе од 16.000,00 денари.
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
57
Поени од реакции
235
Само на суд другар, ако нема пројде 30 дена постапка по основ смеќавање на владение, ако не заштита на право на сопствнеост се зависи од околностите, али најубаво консултирај адвокат.
Фала на советот, веќе се консултирав со адвокат од форумот.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
21
Поени од реакции
8
Дечки и Девојки (и тие шо се осеќаат неопределено),

Би сакал да дознаам повеќе детали во врска со Алиментација.
Знам основни детали од типот:
1. законски до 30% од плата, макс.
2. по договор со другиот родител...

Но, ме интересираат повеќе детали за ова второво, дали некој знае од искуство (лично или од трето лице) како се движат алиментациите кај нас...?

Тенкју
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Дечки и Девојки (и тие шо се осеќаат неопределено),

Би сакал да дознаам повеќе детали во врска со Алиментација.
Знам основни детали од типот:
1. законски до 30% од плата, макс.
2. по договор со другиот родител...

Но, ме интересираат повеќе детали за ова второво, дали некој знае од искуство (лично или од трето лице) како се движат алиментациите кај нас...?

Тенкју
Јас знам нешто, 30% од плата не е максимум, ако се две или повеќе деца, може да се бара и да се добие повеќе од 30%. За договор, ако родителите се во ОК односи е добро, инаку на крај, во некој момент, пак на суд ќе завршат. Моја другарка имаше алиментација по договор, таткото даваше колку имаше месечно (пак околу 30% од заработувачката - не велам плата, дека не беше вработен), ама и на викенди и одмори го носеше детето, ѝ купуваше одвреме-навреме чевли, јакна, и други работи екстра од парите што ги даваше. Ама имало месеци (сите тие години) кога таткото останувал со многу малку пари, колку сам да преживее, па мајката не го притискаше, дека беа во ОК односи - знаеше дека кога ќе има, нема да остане нераздолжен.
 
Член од
16 април 2011
Мислења
21
Поени од реакции
8
Јас знам нешто, 30% од плата не е максимум, ако се две или повеќе деца, може да се бара и да се добие повеќе од 30%. За договор, ако родителите се во ОК односи е добро, инаку на крај, во некој момент, пак на суд ќе завршат. Моја другарка имаше алиментација по договор, таткото даваше колку имаше месечно (пак околу 30% од заработувачката - не велам плата, дека не беше вработен), ама и на викенди и одмори го носеше детето, ѝ купуваше одвреме-навреме чевли, јакна, и други работи екстра од парите што ги даваше. Ама имало месеци (сите тие години) кога таткото останувал со многу малку пари, колку сам да преживее, па мајката не го притискаше, дека беа во ОК односи - знаеше дека кога ќе има, нема да остане нераздолжен.
Фала ти многу :))))
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Дечки и Девојки (и тие шо се осеќаат неопределено),

Би сакал да дознаам повеќе детали во врска со Алиментација.
Знам основни детали од типот:
1. законски до 30% од плата, макс.
2. по договор со другиот родител...

Но, ме интересираат повеќе детали за ова второво, дали некој знае од искуство (лично или од трето лице) како се движат алиментациите кај нас...?

Тенкју
Може и во согласност со другиот родител да се утврди алиментацијата, но може и во зависност од платата, на пример сум имал предмети каде издршка се досудувала од 3000 до 15000 денари месечно, се во зависност колку е плата на родителот кој не го чува детето.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.054
Поени од реакции
13.552
Смеам да праша во име на другар? Еве го проблемот:

Вака се основа друштво доо Двајцата сме 50/50 сопственици, нема уплатено влог туку е одложен на една година истиот е запишан паричен влог но моѓе да се смени во непаричен ( така ми кажа) Потоа тој уплаќа позајмица на фирмата, со која што се работи се плаќа опрема уредување на објект итн, за се има договор и за закуп и одлука за реновирање на просторот. Се што е плаќано е плаќано на фактура или про фактура, има и на бизнис картичка трошоци за превоз и опремување на просторот. Договорот за основање е стандарден и јас сум управител на друштвото.
Донесена е одлука за позајмица кон фирмата и според таа одлука се уплатени 300 000 денари на сметка на фирмата исто е направен и договор за позајмица помеѓу друштвото и содружникот за позајмица
Сега пртнерот бара или да му се вратат сите пари вложени или да му ја дадам фирмата и се што имам од моја опрема! Значи не на фирмата опремата туку мојата опрема, и ми бара да му гарантирам ако пропадне бизнисот дека ќе му ги вратам парите, а тоа никаде не стои на хартија.

Другар ми е исплашен дека нема никакви финансиски средства, а партнерот му се заканува со тужби. Фирмата е отворено 4-5 месеци само мислам.


Дали има основа за тужба? Како да се заштити во случајов дечкото?
 
Член од
11 декември 2019
Мислења
44
Поени од реакции
34
Дечки и Девојки (и тие шо се осеќаат неопределено),

Би сакал да дознаам повеќе детали во врска со Алиментација.
Знам основни детали од типот:
1. законски до 30% од плата, макс.
2. по договор со другиот родител...

Но, ме интересираат повеќе детали за ова второво, дали некој знае од искуство (лично или од трето лице) како се движат алиментациите кај нас...?

Тенкју
Практиката на неговиот колега, адвокатот Васил Панчевски, покажала дека брачните партнери спогодбено најчесто се договараат на мала сума за алиментација.
– Јас не сум имал предмет во кој е решено сумата за алиментација да е повисока од девет илјади денари. Има и луѓе со солидни примања, но не плаќаат повеќе од таа сума.


Eve primer od advokat koj kazuva deka nema sretnato iznos pogolem od 9000 denari.
Inaku, malku nelogicno, sto ako roditelot ima Plata od 120.000 denari I sudot dosudi 30% alimentacija, kakvi se tie potrebi od cca, 40.000 denari mesecno za dete?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Практиката на неговиот колега, адвокатот Васил Панчевски, покажала дека брачните партнери спогодбено најчесто се договараат на мала сума за алиментација.
– Јас не сум имал предмет во кој е решено сумата за алиментација да е повисока од девет илјади денари. Има и луѓе со солидни примања, но не плаќаат повеќе од таа сума.

Eve primer od advokat koj kazuva deka nema sretnato iznos pogolem od 9000 denari.
Inaku, malku nelogicno, sto ako roditelot ima Plata od 120.000 denari I sudot dosudi 30% alimentacija, kakvi se tie potrebi od cca, 40.000 denari mesecno za dete?
Тие 30% од плата се од платата на која е пријавен родителот, основна плата, без додатоци на пример од ноќни смени, празнични и други бонуси. Ретко да има некој пријавен на 120 илјади денари месечна плата ...
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Практиката на неговиот колега, адвокатот Васил Панчевски, покажала дека брачните партнери спогодбено најчесто се договараат на мала сума за алиментација.
– Јас не сум имал предмет во кој е решено сумата за алиментација да е повисока од девет илјади денари. Има и луѓе со солидни примања, но не плаќаат повеќе од таа сума.


Eve primer od advokat koj kazuva deka nema sretnato iznos pogolem od 9000 denari.
Inaku, malku nelogicno, sto ako roditelot ima Plata od 120.000 denari I sudot dosudi 30% alimentacija, kakvi se tie potrebi od cca, 40.000 denari mesecno za dete?
Зависи до примањата на родителот. Јас имам случај со 18.000 денари алиментација. Али родителот ја кидна да живее Германија и самиот се согласи да плаќа толку за детето кое остана со мајката. Спогодбен развод беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom