Правна помош и совети

Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Bez razlika sto e odlukata od 2015 , znaci mozam sega da pobaram da mi stavi pravosilnost i izvrsnost?
Да.
Автоматски споено мислење:

Ај ќе Ве молам за објаснување, кој се разбира ...значи, јас продадов еден стан, парите ми ги префрлија на сметка ама муштериите сеуште не го плаќаат данокот, наводно немале сега пари.
Прашањето ми е дали ќе имам јас некаков проблем во ујп ако не го платат оваа година?
Проверете во договорот за купопродажба на станот во завршните одредби од договорот, дали е наведено дека купувачот освен трошоците за солемнизација, е должен да го плати и данокот на промет на недвижноста.
Ако во договорот е наведен купувачот, во тој случај нема да имате никаков проблем, доколку не е наведено дека товарот за плаќање на данокот на промет паѓа врз купувачот, тогаш товарот за плаќање паѓа врз вас како продавач согласно закон.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
Да.
Автоматски споено мислење:



Проверете во договорот за купопродажба на станот во завршните одредби од договорот, дали е наведено дека купувачот освен трошоците за солемнизација, е должен да го плати и данокот на промет на недвижноста.
Ако во договорот е наведен купувачот, во тој случај нема да имате никаков проблем, доколку не е наведено дека товарот за плаќање на данокот на промет паѓа врз купувачот, тогаш товарот за плаќање паѓа врз вас како продавач согласно закон.
Станот се уште се води на мое име, но да го најдам договорот, не ми текнува дали беше пишано кој го плака данокот оти само усно се договоривме.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Станот се уште се води на мое име, но да го најдам договорот, не ми текнува дали беше пишано кој го плака данокот оти само усно се договоривме.
Тој не може да плати данок на промет ако не однел примерок од договорот во град Скопје за Скопје, или во општината каде што е станот, штом е на ваше име вие си плаќате данок на имот, кога ќе го продадете станот купувачот ако така изрично се договорите писмено во договорот данокот на промет ќе го плати купувачот.
Ако имате преддоговор за купопродажба тоа не е главен договор, исто усмено тоа што е договорено нема правна сила штом станува збор за недвижности, ако сакате да видам подетално пишете ми порака.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ДАЛИ ГРАДЕЖНИОТ ИНСПЕКТОР Е ТОЈ ШТО ГО СПРОВЕДУВА РЕШЕНИЕТО ЗА ОТСТРАНУВАНЈЕ НА ГРАДБА ПОСЛЕ НЕПОЧИТУВАЊЕ НА НАЛОЖЕНОТО И ИСТЕКОТ НА ЗАКОНСКИТЕ 30 ДЕНА ? ИЛИ ДРУГ ОРГАН ПА ПРЕСТАВКИ И СЕ ТАКА ДИШЕЊЕ НА СКРГИ ДО БЕСКРАЈ И ДО КОЛКУ ПАТИ ИМА ПРАВО НА ПРЕСТАВКА ИЛИ ОД ЕДНА ФИОКА ВО ДРУГА И СЕ ДУР НЕ СЕ УМОРИШ ,А АКО СИ УПОРЕН ,И КОЛКУ КРИВИЦНА ОДГОВОРНОС И ГЛОБА,ПЕНАЛИ СНОСИ ОНОЈ СТО НЕ ПОЧИТУВА РЕСЕНИЕ ОД ГРАДЕЗЕН ИНСПЕКТОР ПЛУС ДАЛ НОТАРСКА ИЗЈАВА И КОЛКУ ОВЛАСТУВАНЈА ИМА ТУКА М.В.Р БИДЕЈКИ СТОМ НЕПОЧИТУВАШ РЕШЕНИЕ А ГРАДИС ВРШИШ КРИВИЧНО ДЕЛО ПО ЗАКОН ЗА ГРАДБА
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Здраво
Мене ме интересира колку треба законски комшијата кога гради да биде оддалечен со куќата од мојот плац?
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Здраво
Мене ме интересира колку треба законски комшијата кога гради да биде оддалечен со куќата од мојот плац?
mislam minimum 3,5 metra a vo mojot slucaj e na nula na mega inema od kuka do kuka no 2,80 a od plac nula ali toa e jak urbanizam kapitalec i se e mozno
Автоматски споено мислење:

Здраво
Мене ме интересира колку треба законски комшијата кога гради да биде оддалечен со куќата од мојот плац?
mislam minimum 3,5 metra a vo mojot slucaj e na nula na mega inema od kuka do kuka no 2,80 a od plac nula ali toa e jak urbanizam kapitalec i se e mozno
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Може ли некој да ми го објасни ова ОБРАЗЛОЖЕНИЕ НА СУДИЈА , со кое го отфрла ПРЕДЛОГ ЗА ПОВТОРУВАЊЕ НА ПРАВОСИЛНА ЗАВРШЕНА ПОСТАПКА:

"Анализирајки ги законските решенија - Повторувањето на постапката по основ на УЗНАВАЊЕ НА НОВИ МОМЕНТИ - може да бара било која странка и тужителот и тужениот меѓутоа само ако причината се однесува за него како странка, а не за спротивната страна /странка. "
Тоа му доваѓа дека јас можам да барам повторување на постапка , ако причината за тоа лежи кај мене а не кај тужителот ?!?!
И сега ..........?!?!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.899
Поени од реакции
16.212
Не знам на која тема да постирам па ај тука ако има некој поупатен да ми кажи бројче телефон кај да се јавам за права на работник, работни односи и слично ме интересира нешто да прашам, или ако има тука на форумов некое правно лице нека ме контактира по пп ќе му бидам многу благодарна.
 
Член од
23 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ne znam dali e ovde tocnoto mesto za ova prasanje sakam da znam dali imam pravo na detski dodatok so noviot zakon so minimalna plata I kolku pari sega se zema detski dodatok ako znae nekoj neka mi odgovori
 
Член од
29 јануари 2014
Мислења
32
Поени од реакции
14
Здраво, дали некој можи да ми дај мислење за следново?

основен суд ме барал за тужба против мене со препорачани писма во 3 наврати, 2 со точна адреса, последниот со згрешена адреса. ме турија на огласна табла и во образложението се повикуваат на ст.2 од чл.125 ЗПП за два обиди за достава (иако не во рок од 15 дена). Јас откако направив личен увид во предметот и ги видов доставниците тврдам дека немало уредна покана за прием на пратките - поштарот 2 дена по ред не најде никој дома и ја вратија одма пратката иако по ст.3 од чл.125 ЗПП мора да ми дадат 8 дена и покана за прием. Не е обележано на пратките дали сум поканет или е пратката во поштата за земање (пиши така на добивани пратки) туку само “недостапен„ или „никој дома„, а имам фиксно поштенско сандаче.

Е сега плус, судијата ми молчи и усмено преку службеникот вели одбива барање за копии од записници на рочишта и копии од доставници, а судот ми вели немаат евиденција кога се вратени пратки назад. Ми одбија барање за обнова на постапката и сега сум на апелација, а во меѓувреме барав изземање и дополнување одлука.
Претпоставувам апелација нема ни да ја прочита жалбата (пишав 36 стр. жалба со 2 дополненија, се во рок од 15 дена за жалба оти порано ми одбиваја дополнувања на жалба ако не се во вклучувачкиот - инклузивен период) и барав ако ме одбијат да ми дозволат ревизија и до врховен, иако и то ако имаат добра воља, се сомневам за фер непристрастност...

Прашањето ми е како е можно судот да ми смета уредна покана по ст.2 а не по ст.3 од чл.125 ЗПП кога канењето било исклучиво по препорачани поштенски пратки за кои не ми беше оставена покана за да ги земам, едната пратена во адресата во погрешен град.

Или пак, џабе кукам, кај има сила, нема правдина...
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Здраво, дали некој можи да ми дај мислење за следново?

основен суд ме барал за тужба против мене со препорачани писма во 3 наврати, 2 со точна адреса, последниот со згрешена адреса. ме турија на огласна табла и во образложението се повикуваат на ст.2 од чл.125 ЗПП за два обиди за достава (иако не во рок од 15 дена). Јас откако направив личен увид во предметот и ги видов доставниците тврдам дека немало уредна покана за прием на пратките - поштарот 2 дена по ред не најде никој дома и ја вратија одма пратката иако по ст.3 од чл.125 ЗПП мора да ми дадат 8 дена и покана за прием. Не е обележано на пратките дали сум поканет или е пратката во поштата за земање (пиши така на добивани пратки) туку само “недостапен„ или „никој дома„, а имам фиксно поштенско сандаче.

Е сега плус, судијата ми молчи и усмено преку службеникот вели одбива барање за копии од записници на рочишта и копии од доставници, а судот ми вели немаат евиденција кога се вратени пратки назад. Ми одбија барање за обнова на постапката и сега сум на апелација, а во меѓувреме барав изземање и дополнување одлука.
Претпоставувам апелација нема ни да ја прочита жалбата (пишав 36 стр. жалба со 2 дополненија, се во рок од 15 дена за жалба оти порано ми одбиваја дополнувања на жалба ако не се во вклучувачкиот - инклузивен период) и барав ако ме одбијат да ми дозволат ревизија и до врховен, иако и то ако имаат добра воља, се сомневам за фер непристрастност...

Прашањето ми е како е можно судот да ми смета уредна покана по ст.2 а не по ст.3 од чл.125 ЗПП кога канењето било исклучиво по препорачани поштенски пратки за кои не ми беше оставена покана за да ги земам, едната пратена во адресата во погрешен град.

Или пак, џабе кукам, кај има сила, нема правдина...
Биди човек во иднина.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Претпоставувам апелација нема ни да ја прочита жалбата (пишав 36 стр. жалба со 2 дополненија,
Баш ме интересира шо имаш пишувано во тие 36 страни :D :D :D
 
Член од
29 јануари 2014
Мислења
32
Поени од реакции
14
Член од
2 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
6
Zdravo me interesira za podelba na imot na bratucedi im sleduva 1:3 od kukata dali mozat da zemat od bilo koj del na imotot bidejki tie 30 god ne se dojdeni vo kukata a ti imas vlozuvano vo nea i dali moze da se isfrlat od naslednici
 
Член од
27 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Кој е правник тука, сакам да го прашам нешто во приватна порака?
пиши ми
Автоматски споено мислење:

Ќе се обидам да објаснам убаво, па кој ме разбра ако може нек ми одговори

Имаме куќарка во селото од кај што е дедо ми, куќата е изградена мнооогу одамна со тек на годините е обновувана значи сега има основни услови за живот ама немаме имотен лист за неа. Не постои во катастар. Местото се води како земјиште на РМ. Што треба да превземеме за да добиеме имотен лист за неа и за дворното место? Возможно ли е да се упише некако?
Да, возможно е! Продолжен е рокот за приватизација на земјиште. Доколку имате дополнителни прашања пишете ми во порака
Автоматски споено мислење:

Zdravo me interesira za podelba na imot na bratucedi im sleduva 1:3 od kukata dali mozat da zemat od bilo koj del na imotot bidejki tie 30 god ne se dojdeni vo kukata a ti imas vlozuvano vo nea i dali moze da se isfrlat od naslednici
Доколку се наследници ќе наследат секако ако имотот е предмет на оставинска постапка, но доколку Вие сте инвестирале, имате доградби или слично и за истото имате документација може да се бара издвојување на тој
Zdravo me interesira za podelba na imot na bratucedi im sleduva 1:3 od kukata dali mozat da zemat od bilo koj del na imotot bidejki tie 30 god ne se dojdeni vo kukata a ti imas vlozuvano vo nea i dali moze da se isfrlat od naslednici
По однос на прашањето кој дел на кој наследник ќе му припадне доколку меѓу наследниците нема спогодба, по добивање на решението за наследување се води постапка за физичка делба и сега тука има многу значајни околности кои зависат од случај до случај (дали реално е делива недвижноста, односно дали може да се подели или ќе оди на продажба, итн). Доколку имате инвестиции, доградби или слично, а за сето тоа имате докази (фискални сметки, свеоци, итн) потребно е тоа да се предочи и во парница да се бара издвојување на тој дел. Доколку се наследници, а при тоа имотот е предмет на оставина, односно на оставителот неможе да се исклучат од наследство. Доколку имате дополнителни праша стојам на расшолагање, пишете ми во порака.
Автоматски споено мислење:

Здраво, ме интересира дали договор за порарок на недвижен може да се руши. Случајот е следен: направен е договор за подарок на недвижен имот од татко на двајца синови, но во случајот има и две ќерки кои се нужни наследници, дали ќерките може да го рушат договорот за подарок и дали договорот има рокови на застареност.
Има рокови за да се побива.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom