Правна помош и совети

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Прегледај го приврзокот 222402

... изгради зид до него, кај да е ќе ти навлезе најмалку уште 10 цм со лепење на изолациона фасада во надворешиот зид! инаку по правило, како се учи школски градењето не смее да биде до крајна линија на сопствениот имот мора да остави простор мислам најмалку ти метра од градење на куќа,а не вака може ќе изгради испуштен балкон кој ќе биде над твојот имот, еве нека @Almeida ти помогне ако има искуство со вакви градби!
Нолс, си иам некои љубовни проблеми, не ме закачај.
...и неам искуство со ова. Работам скроз друго нешто.
...и не се летај да ми дааш совети, фала.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ПОСЛЕ ЕДНА НЕДЕЛА НАТЕГАНЈЕ ИМА ПРАСАНЈА ЗА ВАС И НЕКОИ ОТКРИТИЈА БИ ГИ НАРЕКОЛ ВО МОЈОТ СЛУЦАЈ ,ПРВО БИ ВЕ ПРАСАЛ ДАЛИ АКО Е НАЛОЖЕНО СО РЕСЕНИЕ ОД СТРАНА НА ИНСПЕКТОР ГРАДЕЗЕН ДА ОТСТРАНИ СМЕЕ ДА ГРАДИ ? ВТОРО МИ ДАДЕ ПИСМЕНА ИЗЈАВА ЗАВЕРЕНА НА НОТАР ВО КОЈА ПИСУВА ПРЕД ОТПОЦНУВАНЈЕ НА ГРАДБАТА ВО ДОЛНИОТ ДЕЛ НА ПОТКРОВЈЕТО ПРВЕНСТВЕНО КЕ ЈА ОТСТРАНАМ СЕВЕРНАТА МЕГНА СТРЕА ,КОГА ЈА ДОБИВ ТАА ИЗЈАВА ОТИДОВ КАЈ Г.ИНСПЕКТОР И МИ ПОКАЗА ДЕКА НАПРАВИЛ ИЗМЕНА НА ПЛАНОТ И ИМА НОВО НАЛОЗЕНО РЕСЕНИЕ ОД 31 -10 -2019 НО ПРИ ВРСЕНЈЕ НА ГРАДБАТА СО МАЈСТОРИ БЕЗ ФИРМА ПАК ИЗВРСУВА ОДРЕДЕН ДЕЛ НА ГРАДБА ДАЛИ Е ОВА МОЗНО И СТО ПОНАТАМУ ДА ГО ТОВАРАМ ЗА НЕПОЦИТУВАЈНЕ НА НОТАРСКА ИЗЈАВА,НЕАНГАЗИРАНЈЕ НА ФИРМА,
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 222402

... изгради зид до него, кај да е ќе ти навлезе најмалку уште 10 цм со лепење на изолациона фасада во надворешиот зид! инаку по правило, како се учи школски градењето не смее да биде до крајна линија на сопствениот имот мора да остави простор мислам најмалку ти метра од градење на куќа,а не вака може ќе изгради испуштен балкон кој ќе биде над твојот имот, еве нека @Almeida ти помогне ако има искуство со вакви градби!
ПОСЛЕ ЕДНА НЕДЕЛА НАТЕГАНЈЕ ИМА ПРАСАНЈА ЗА ВАС И НЕКОИ ОТКРИТИЈА БИ ГИ НАРЕКОЛ ВО МОЈОТ СЛУЦАЈ ,ПРВО БИ ВЕ ПРАСАЛ ДАЛИ АКО Е НАЛОЖЕНО СО РЕСЕНИЕ ОД СТРАНА НА ИНСПЕКТОР ГРАДЕЗЕН ДА ОТСТРАНИ СМЕЕ ДА ГРАДИ ? ВТОРО МИ ДАДЕ ПИСМЕНА ИЗЈАВА ЗАВЕРЕНА НА НОТАР ВО КОЈА ПИСУВА ПРЕД ОТПОЦНУВАНЈЕ НА ГРАДБАТА ВО ДОЛНИОТ ДЕЛ НА ПОТКРОВЈЕТО ПРВЕНСТВЕНО КЕ ЈА ОТСТРАНАМ СЕВЕРНАТА МЕГНА СТРЕА ,КОГА ЈА ДОБИВ ТАА ИЗЈАВА ОТИДОВ КАЈ Г.ИНСПЕКТОР И МИ ПОКАЗА ДЕКА НАПРАВИЛ ИЗМЕНА НА ПЛАНОТ И ИМА НОВО НАЛОЗЕНО РЕСЕНИЕ ОД 31 -10 -2019 НО ПРИ ВРСЕНЈЕ НА ГРАДБАТА СО МАЈСТОРИ БЕЗ ФИРМА ПАК ИЗВРСУВА ОДРЕДЕН ДЕЛ НА ГРАДБА ДАЛИ Е ОВА МОЗНО И СТО ПОНАТАМУ ДА ГО ТОВАРАМ ЗА НЕПОЦИТУВАЈНЕ НА НОТАРСКА ИЗЈАВА,НЕАНГАЗИРАНЈЕ НА ФИРМА,
Автоматски споено мислење:

инаку гуглајки наидов на закон за градба градба без фирма 2000 евра казна,ако г,инспектор налози со ресение да се отстрани дел од градба градбата се стопира дали постои воопсто закон во оваа правна дрзава која ти налозила со ресение да отстранис вон проектанска градба во рок од 30 дена но мозес да градис во исто градилисте со ист план под иста К.П ----- имам како сто реков ако е така и нотарска изјава од него но сепак цепнал и во долниот дел на поткровието
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
ПОСЛЕ ЕДНА НЕДЕЛА НАТЕГАНЈЕ ИМА ПРАСАНЈА ЗА ВАС И НЕКОИ ОТКРИТИЈА БИ ГИ НАРЕКОЛ ВО МОЈОТ СЛУЦАЈ ,ПРВО БИ ВЕ ПРАСАЛ ДАЛИ АКО Е НАЛОЖЕНО СО РЕСЕНИЕ ОД СТРАНА НА ИНСПЕКТОР ГРАДЕЗЕН ДА ОТСТРАНИ СМЕЕ ДА ГРАДИ ? ВТОРО МИ ДАДЕ ПИСМЕНА ИЗЈАВА ЗАВЕРЕНА НА НОТАР ВО КОЈА ПИСУВА ПРЕД ОТПОЦНУВАНЈЕ НА ГРАДБАТА ВО ДОЛНИОТ ДЕЛ НА ПОТКРОВЈЕТО ПРВЕНСТВЕНО КЕ ЈА ОТСТРАНАМ СЕВЕРНАТА МЕГНА СТРЕА ,КОГА ЈА ДОБИВ ТАА ИЗЈАВА ОТИДОВ КАЈ Г.ИНСПЕКТОР И МИ ПОКАЗА ДЕКА НАПРАВИЛ ИЗМЕНА НА ПЛАНОТ И ИМА НОВО НАЛОЗЕНО РЕСЕНИЕ ОД 31 -10 -2019 НО ПРИ ВРСЕНЈЕ НА ГРАДБАТА СО МАЈСТОРИ БЕЗ ФИРМА ПАК ИЗВРСУВА ОДРЕДЕН ДЕЛ НА ГРАДБА ДАЛИ Е ОВА МОЗНО И СТО ПОНАТАМУ ДА ГО ТОВАРАМ ЗА НЕПОЦИТУВАЈНЕ НА НОТАРСКА ИЗЈАВА,НЕАНГАЗИРАНЈЕ НА ФИРМА,
Автоматски споено мислење:


ПОСЛЕ ЕДНА НЕДЕЛА НАТЕГАНЈЕ ИМА ПРАСАНЈА ЗА ВАС И НЕКОИ ОТКРИТИЈА БИ ГИ НАРЕКОЛ ВО МОЈОТ СЛУЦАЈ ,ПРВО БИ ВЕ ПРАСАЛ ДАЛИ АКО Е НАЛОЖЕНО СО РЕСЕНИЕ ОД СТРАНА НА ИНСПЕКТОР ГРАДЕЗЕН ДА ОТСТРАНИ СМЕЕ ДА ГРАДИ ? ВТОРО МИ ДАДЕ ПИСМЕНА ИЗЈАВА ЗАВЕРЕНА НА НОТАР ВО КОЈА ПИСУВА ПРЕД ОТПОЦНУВАНЈЕ НА ГРАДБАТА ВО ДОЛНИОТ ДЕЛ НА ПОТКРОВЈЕТО ПРВЕНСТВЕНО КЕ ЈА ОТСТРАНАМ СЕВЕРНАТА МЕГНА СТРЕА ,КОГА ЈА ДОБИВ ТАА ИЗЈАВА ОТИДОВ КАЈ Г.ИНСПЕКТОР И МИ ПОКАЗА ДЕКА НАПРАВИЛ ИЗМЕНА НА ПЛАНОТ И ИМА НОВО НАЛОЗЕНО РЕСЕНИЕ ОД 31 -10 -2019 НО ПРИ ВРСЕНЈЕ НА ГРАДБАТА СО МАЈСТОРИ БЕЗ ФИРМА ПАК ИЗВРСУВА ОДРЕДЕН ДЕЛ НА ГРАДБА ДАЛИ Е ОВА МОЗНО И СТО ПОНАТАМУ ДА ГО ТОВАРАМ ЗА НЕПОЦИТУВАЈНЕ НА НОТАРСКА ИЗЈАВА,НЕАНГАЗИРАНЈЕ НА ФИРМА,
Автоматски споено мислење:

инаку гуглајки наидов на закон за градба градба без фирма 2000 евра казна,ако г,инспектор налози со ресение да се отстрани дел од градба градбата се стопира дали постои воопсто закон во оваа правна дрзава која ти налозила со ресение да отстранис вон проектанска градба во рок од 30 дена но мозес да градис во исто градилисте со ист план под иста К.П ----- имам како сто реков ако е така и нотарска изјава од него но сепак цепнал и во долниот дел на поткровието
... се читаш како пишуваш? што е проблемот со печатни букви, ме заболе очи да те прочитам, ако веќе немаш кирилчно писмо пушти латиница, а не вака!
... инаку, ако сега бараш од нас одговор дали може нешто што со закон не може, а го имаш написмено од соодветните институции што да ти кажеме ние тука? и правници да сме позади нашите никови никој не може да помогне, оти едно пишува во законот, друго важи на терен, не гледаш што се случува, цела држава е окупирана од неправда и лошотилок и кражба на туѓата имовина и државната имовина, не гледаш дека тој што има пари и партија на власт позади себе, прави што сака без да почитува закони загрозувајќи го тој поштениот граѓанин? иди понатаму судски, ако не сега може во догледно време ќе излезе правдата, за да рушат тешко, ама да те исплатат пари за оштета, можеби, но немој тоа „на срце“ да го ставите, посебно внимание со твоите домашни, трудете се да не ви делува тоа на здравје и на караници во домот, оти кога ќе бидне здравствен куршлус после џабе и влез во туѓ имот и сите пари на светот...
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
... се читаш како пишуваш? што е проблемот со печатни букви, ме заболе очи да те прочитам, ако веќе немаш кирилчно писмо пушти латиница, а не вака!
... инаку, ако сега бараш од нас одговор дали може нешто што со закон не може, а го имаш написмено од соодветните институции што да ти кажеме ние тука? и правници да сме позади нашите никови никој не може да помогне, оти едно пишува во законот, друго важи на терен, не гледаш што се случува, цела држава е окупирана од неправда и лошотилок и кражба на туѓата имовина и државната имовина, не гледаш дека тој што има пари и партија на власт позади себе, прави што сака без да почитува закони загрозувајќи го тој поштениот граѓанин? иди понатаму судски, ако не сега може во догледно време ќе излезе правдата, за да рушат тешко, ама да те исплатат пари за оштета, можеби, но немој тоа „на срце“ да го ставите, посебно внимание со твоите домашни, трудете се да не ви делува тоа на здравје и на караници во домот, оти кога ќе бидне здравствен куршлус после џабе и влез во туѓ имот и сите пари на светот...
VO RED IZVINI POGODI TASTATURATA E ,VLEGOV VO FORUMOT NEKOJ DA DADE SOVET ZATOA I KAZUVAM STO POSEDUVAM OD DOKUMENTI ,ETE KE GO SKRATAM PRASANJETO DALI MOZE DA SE GRADI NA GRADILISTE ,DOGRADBA I PRIPOJUVANJE NA STARO NOV OBJEKT AKO GRADEZNIOT INSPEKTOR VI DAL RESENIE ZA OTSTRANUVANJE VO ROK OD 30 DENA SE GRADI NA ISTA K.P ---- O.K --------POZZZZZZZZZZZ
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
..па све може, дури и да го казнат тој градежен испектор што дава такви документи без консултација на повисоко ниво! ете таква сме ти ние „држава“, земи го примерот со просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски, кој го осудуваат што си ја вршел својата професионална работа и укажал за манипулација и неправилности во делот на доделување на научни звања на владни функционери кои се и професори!!!
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
PARI U DZEB DOKUMENTI I BARAJ PRAVDA , KRAEN ZAKLUCOK ?
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ДАЛИ ИМА НЕКОЈ НА ФОРУМОВ СТО ГИ ЗНАЕ ЗАКОНИТЕ ЗА ГРАДЕЊЕ ЕВЕ ИМАМ НАПИСАНО ЗА СТО СЕ РАБОТИ АКО НЕКОЈ САКА ДА МИ ПОМОГНЕ СО СОВЕТ И УПАТИ КАЈ ДА ЗАТРОБАМ МОЗЕ И ВО ИНБОХ БЛАГОДАРАМ
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
ДАЛИ ИМА НЕКОЈ НА ФОРУМОВ СТО ГИ ЗНАЕ ЗАКОНИТЕ ЗА ГРАДЕЊЕ ЕВЕ ИМАМ НАПИСАНО ЗА СТО СЕ РАБОТИ АКО НЕКОЈ САКА ДА МИ ПОМОГНЕ СО СОВЕТ И УПАТИ КАЈ ДА ЗАТРОБАМ МОЗЕ И ВО ИНБОХ БЛАГОДАРАМ
pisi imbox ja ke ti pomognam okej ke se dogovorime ne se sekiraj ke sredime ne e problem bace
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Нема. Кога ќе стане правосилно и извршно решенито, доверителот треба да си побара од нотарот да ги стави потврдите.
Bez razlika sto e odlukata od 2015 , znaci mozam sega da pobaram da mi stavi pravosilnost i izvrsnost?
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
ДАЛИ ИМА НЕКОЈ НА ФОРУМОВ СТО ГИ ЗНАЕ ЗАКОНИТЕ ЗА ГРАДЕЊЕ ЕВЕ ИМАМ НАПИСАНО ЗА СТО СЕ РАБОТИ АКО НЕКОЈ САКА ДА МИ ПОМОГНЕ СО СОВЕТ И УПАТИ КАЈ ДА ЗАТРОБАМ МОЗЕ И ВО ИНБОХ БЛАГОДАРАМ
никој жив нема да ти помогне. биди многу внимателен на чекорите што ќе ги превземаш. патам веќе 11 години со судски пресуди со решенија итн итн. чекам да се оправат институциите и да излезам по медиуми. мислам само медиумите се спас другото е хаос.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.412
Ај ќе Ве молам за објаснување, кој се разбира ...значи, јас продадов еден стан, парите ми ги префрлија на сметка ама муштериите сеуште не го плаќаат данокот, наводно немале сега пари.
Прашањето ми е дали ќе имам јас некаков проблем во ујп ако не го платат оваа година?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ако добро се разбирам, данок плаќа тој шо купуе. Така иде ланецот у цела економија. Ако имаш заверен купопродажен договор и во него е дефинирано плаќањето на данокот, имаш правно покритие. Обрати се до УЈП. Штом е за стан сигурно се работи за значителна сума.
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, ме интересира дали договор за порарок на недвижен може да се руши. Случајот е следен: направен е договор за подарок на недвижен имот од татко на двајца синови, но во случајот има и две ќерки кои се нужни наследници, дали ќерките може да го рушат договорот за подарок и дали договорот има рокови на застареност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom